Ezermester Fórum

Kérdések és válaszok minden más témában, vagy amit nem tudsz besorolni
24 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Üdv mindenkinek!

Először is azzal kezdeném ha tudtok segítsetek légyszi.
Előre is köszönöm.
Végignyálaztam pár olyan újságot ami ezzel foglalkozik,de.....
biztosan bennem van a hiba.
A helyzet a következő: adott vasmaghoz kellene nekem menetszámot számolni.
11cm X 6,5cm egyenlő 71,5 cm2
230V ra 380Vra Primer 60V szekunder re+ vezetékkeresztmetszet!
Előre is köszönöm.
Szia !
Tudni kellene a vasmagról is valamit. Dinamó lemez vagy valami textúra esetleg hipersil ? Milyen lemez M , E-I , U I, és ezzel szorosan összefügg ablak keresztmetszet közepes mágneses úthossz. Folyamatos üzemre vagy szakaszos üzemre kell ?
Este még fogok kérdezni ezt azt. Ami biztos a primerre több leágazás is kell ha mégsem jó a számítás akkor csak a bekötést kell változtatni. HA a rézhuzalt most akarod megvenni nézz körül huzal árakkal kapcsolatban mert lehet a kész trafó olcsóbb mint a huzal kisker áron.
Kicsit "csúszós a talaj" ennél a számításnál de vitaindítónak jó lesz legalább !
0,8 Tesla gerjesztésre 0.8 menet / volt a javaslatom primer oldalon. Normál UI vagy LL lemezre számoltam. Szekundernél ez növelendő a veszteség miatt. Vezeték keresztmetszet 3A/ mm2 áramsüröség körül javasolt réz huzalra. Ha folyamatosan lesz használva akkor kisebb ha alkalmanként és szakaszosan akkor takarékosságból nagyobb áramsürűséggel is lehet számolni. ( mire felmelegszik lekapcsolod) Mindenképp a primer tekercsre több leágazás javasolt a fokozat állítás miatt és az ismeretlen paraméterek miatti számítási hibák orvoslása érdekében. De akár a szekunder is állhat több tekercsből amit kívül szükség esetén sorba köthetsz. (A sajátomra 5-6 leágazást tettem a primer és 3 at a szekunder oldalon.) Elszeparált csévét használj primerhez szekunderhoz ! Soronként szigetelni lakkozni és szorosra tekercselni (nem lesz könnyű a vastag huzalt) ! Arra godolj az életeddel játszol ha a szigetelésekkel baj lesz ! Ha "zúgós" lesz a tekercs akkor előbb utóbb menet zárlatos is mert lekopik a szigetelés az egymáson rezgő huzalról. A trafó lemezek ha már rozsdásak nem szabad fényesre pucolni !
szia köszi a gyors választ

Dinamó lemez 0,9 es vagy 1,1 es LL es vasmag
régi 380/90 Vos akutöltő vasmagja 3 oszloposde 230V ra kellene megcsinálni a képlet kellene.
Köszi
Szia !
Akkor azzal megoldható a külön cséve primer szekunderre, és rá is fér a tekercs mert jó bő ablakok vannak- gondolom. Normál dinamó lemezt nem tanácsos 1,2T fölé gerjeszteni, talán nem is lehet. Ha alul gerjeszted nem fog zúgni, és alig fogyaszt áramot üresjáratban de a kihozható max teljesítmény amire a vas képes is kisebb lesz de itt ez nem lesz probléma. Szinte mindenki ugyanazt a képletet használja, a különbség a gerjesztés nagyságában és a tartalékokban van ami anyagfüggő. Ha még nem szedted szét akkor javaslom leszámolni a meneteket mert attól pontosabb számítás nem létezik. Ezt egy mérnök a vas tulajdonságainak a figyelembevételével megtervezte. Ha működik akkor meg kellene mérni az üresjárati teljesítmény ( áram ) felvételét, abból már látszik hogy alul vagy túl gerjesztett. Aztán megmérni a szekunder feszültséget pár wattos terhelés mellett . (Terheletlenül becsaphatja a műszert ) Letekerni a szekunder tekercset mert biztos vékony a drót a hegesztőhöz és már csak el kell osztani a menetszámot a mért feszültséggel.
Számításhoz az egyszerűbb képlet : feszültség X 10000 / (4,44 X fluxus X magkeresztmetszet x frekvencia)

estedben 230 x 10000 / (4,44 x 0,8 x 71,5 x 50)

tehát : 230 x 10000 / 12698

ami 230 x 0,7875 = 181 menet a primerre
400 ( 380 ) voltnál pedig 400 x 0,7875 = 315 menet primer oldalon

ez kerekítve 0,8 menet / volt amit javasoltam először

Ha a szekunderre 60 V kell akkor a szekunder 60 x 0,7875 = 47 menet amit ha pontosak akarunk lenni illik korrigálni a hatásfokkal. Ha ezt 95 % nak veszem akkor 49 menet körül lenne jó.

primer huzal keresztmetszet 7 mm2 körül jó ez 3mm-es huzal ami 15-20 A terhelést folyamatosan bírja.
szekunder oldalon 120 - 140 A körül 7 - 8 mm es huzal lenne jó vagy hasonló keresztmetszet. ( én kb 20mm2 szögletes keresztmetszetűvel csináltam ami a szükségestől vékonyabb mert csak olyan volt de melegszik is ha sokat dolgozom vagy nagy árammal kell hegeszteni)
Persze munka közben az üresjárati feszültség le fog esni így nem szabad a teljesítményt úgy számolni hogy 60V x 140 A = 8,4 Kw mert ez primer oldalon már 36 amper felvétel lenne.
Ez a vas ( 71,5 cm2 keresztmetszet) kb 5 - 6 Kw ot tud átvinni.
Ha elkészülsz légyszi számolj be az eredményről és tapasztalatodról !
Én tudnák ajánlani egy komplett heggesztő számitást. El is küldeném annak akit érdekel,már azért is ,tudnám ajánlami ,mert ezt a heggesztőt én személyesen el is készitettem.Ez egy komplett enyenirányitóval és simitó transzformátorral ellátott készülék .Két fázisú primer, szekunder Uo 65V 140A max. min 60A
Ha valakit érdekelné szivesen megosztom vele a tapasztalataimat.
Szia !
Megkösszönném ha megkaphatnám ! Szeretném összehasonlítani a saját képleteimmel és kíváncsi vagyok milyen gerjesztésre és áram sűrűségre van méretezve. Amit csináltál az folyamatos munkához is jó a max teljesítmény környékén vagy 3-5 szál elektróda és 15 perc szünet hogy visszahűljön a trafó ?
Ha megjött a számítás akkor lesz még néhány kérdésem a használati tapasztalatról ha nem probléma.
Köszönöm !
Hegesztő transzformátor tervezése a primár és szekundár különböző oszlopokon valós elhelyezéssel. Ez egy leágozásokkal való átkapcsolásos tipusú primer tekercsek elhelyezése két oszlopon.Természetes hűtésű ,állandó használatú heggesztő áram 80 A beállitási fokozatok 60 tol 140 A-ig.
Fokozatok 8 átkapcsolásban:60,70,80,90,100,110,125,140A. Üresjárati feszültség 60...65V
Számitás menete: Transzformátor áttétele U20 ---65V p=380:65=5,85
Ebből következik a primer áram állandó megterhelése: I1t=80:5,85=13,7A
Adott fogyasztás állandó terhelés esetén: S1=380.13,7=5200VA
Max.primér áram : I1max=140:5,85=24A
Primér vezető Cu,érom sűrűsége 2,8A/mm(négyzeten)
Vezető keresztmetszete: s1=13,7:2,8=4,9 mm2
Ez a táblázatbol kikeresve 2,5mm átmérőjű lakkozott huzalnak felel meg!

További számitást a következőkben folytatom
piti írta: Hegesztő transzformátor tervezése a primár és szekundár különböző oszlopokon valós elhelyezéssel. Ez egy leágozásokkal való átkapcsolásos tipusú primer tekercsek elhelyezése két oszlopon.Természetes hűtésű ,állandó használatú heggesztő áram 80 A beállitási fokozatok 60 tol 140 A-ig.
Fokozatok 8 átkapcsolásban:60,70,80,90,100,110,125,140A. Üresjárati feszültség 60...65V
Számitás menete: Transzformátor áttétele U20 ---65V p=380:65=5,85
Ebből következik a primer áram állandó megterhelése: I1t=80:5,85=13,7A
Adott fogyasztás állandó terhelés esetén: S1=380.13,7=5200VA
Max.primér áram : I1max=140:5,85=24A
Primér vezető Cu,érom sűrűsége 2,8A/mm(négyzeten)
Vezető keresztmetszete: s1=13,7:2,8=4,9 mm2
Ez a táblázatbol kikeresve 2,5mm átmérőjű lakkozott huzalnak felel meg!

További számitást a következőkben folytatom


Szekundár tekercs elkészitéséhez használhatunk Al-vezetőt itt 2,2A/mm2 áramsűrűséggel kell számolni és ebben az esetben a számitás: s2=80:2,2=36,4mm2
Ezt figyelembe kell venni komolyan ,hogy a szekundérra milyen huzalt használunk mert ahhoz kell megépiteni az oslopokat ,hogy ráférjenek a menetek!!!!
A megadott teljesitményre számitott vasmag keresztmetszet: Sv=36cm2 eza névleges ,de a telitettséghez szükséges St=39cm2 vasmag mágneses indukció :Bm=1,32T értékkel számolva.
Vasmag lemezeinek méretei:a=0,08m ,b=0,06m ,c=0,065m, e=0,17m
Ezeket a lemezeket úgy kell összerakni,hogy 80mm-es ablakot kapjunk a két oszlop között.

Továbbiakban leirom a primer tekercsek menetszámait és hol helyezkednek el az oszlopokon szétosztva (Kérek az érdeklődésröl visszajelzést!)
Szia !
Igen mint írtam érdekel a dolog és figyelemmel olvasom, csak nem akarok beleszólni ! Majd a végén elmondom az észrevételeimet.
Várom a folytatást !
Üdv !
Folytatás.
Szekundár tekercsek együttes menetszéma:N2=64 menet a számitás menetét nem részletezem.Ezek a menetek 4fekvésben helyezkednek el
Mint már emlitettem a pléheket úgy rakjuk össze ,hogy az oszlopok 60x65 mm -es téglalap formát kapjunk.
Primer tekercs oszlopon elhelyezkedő menetek 7 helyzetbenvannak feltekercselve.Itt a számitás menetét ismét nem akarom részletezni mert hosszadalmas a számitás menete.
Sajnos itt a meneteket nem tudom lerajzolni ,de megpróbálom leirni elhelyezkedésüket.
6 0A :N1b=360 N1j=0 N2s=64
70A :N1b=335 N1j=25
80A: N1b=310 N1j=50
90A: N1b=290 N1j=70
100A:N1b=275 N1j=85
110A:N1b=260 N1j=100
125A:N1b=245 N1j=115
140A:N1b=230 N1j=130
A b tekercs Bj tekercs Cs tekercs
Atekercs a bal oszlopon van,Bteketcs és a Ctekercs a jobboszlopon van. A primert ugy kössük össze, hogy meg ne forduljon a mágneseződés iránya!!!! (A hibákért elnézést kérek ,ugyan is az egész leirást egy cseh könyvböl forditom) Ezzel a trafó része készen is lenne.
Szisztok !
Együtt működve "piti" vel sikerült ábrákat készítenünk ! Remélem nekem sikerül felraknom a bekötési rajzot !

Csatolmányok

Igértem lesznek észrevételeim !
Nem látok a fokozatkapcsolónak olyan állását mikor minden primer tekercsen folyik áram. Vagy nem jól értelmezem az ábrát. Jól gondolom hogy az átkötés a tekercseknél le fel vándorol és az a fokozat állítás ?
Válasz a kérdésedre!
Ha jóll megfigyeled a rajzon a 100A závit(menet)jelenti,látsz egy áthidalót ,ami mutatja az átkötést .Küvesd az áram útját és mindjárt fogod látni ,hogyan váltakoznak a tekercsekhelyei.Próbálom magyarázattal követni :Kapcsolón keresztül az egyik fázis rámegy a tekercs elejére ott kezdődika fix230 menet,a másik
fázis egy 8 fokozatú kapcsolón keresztül a különböző leágozásokra, ami a B oszloponlátható a jelen esetben a 100 A -os állásban van szemléltetve.Ahogy megfigyeledahány tekercset leköti a bal oldalról, annyit hozzáad a jobboldalbol. Jól figyeld meg rájösz! Várom továbbra is a kérdéseket.
Berajzoltam az áram útját pirossal ahogy én gondolom. Ha jól értelmezem akkor 360 menet az amin folyik áram. Kérdés : megegyező vagy ellentéte mágneses teret indukál a bal oldali 275 menet és a jobb oldali 85 menet a vasmagban ?

Csatolmányok

24 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég

cron