Ezermester Fórum

Kérdések és válaszok minden más témában, vagy amit nem tudsz besorolni
22 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Hello, kéne egy kis segítség! A családi házunk nagyon Párás. Csak a fél ház alatt van szuterin és így gondolom a feltöltött részről jön be pára. Még nincs szigetelve a ház, a falazat betonblokk. Nagy a hőhíd a sarkokban pára és penész megjelenik. Ha szigetelem ez megszűnik? Attól félek hogyha le lesz szigetelve nagyon befojtom, ezért nem tudom h az alappal mit csináljak h megmaradjon a természete szellőzése.
A külső homlokzati szigeteléssel - ha szakszerűen készítik - a hőhidas páralecsapódásnak meg kell szűnnie. Ennek egyszerű a magyarázata, a falak nem hűlnek le harmatponti hőmérséklet alá. Azonban meg kellene mérni a szobákban a páratartalmat, mert lehet nem annyira magas, csak hidegek a falak. Sokféle digitális és analóg minőségi páramérőt lehet kapni, lehetőleg ne a pár ezer forintos mindent az egybe szerkentyűk közül válassz, mert lehet félre fog vezetni.
A feltöltött részen milyen burkolat van? Nem lett leszigetelve a betonozás előtt?
A túlzottam magas páratartalom a szellőzés hiányára is utalhat, például új, majdnem tökéletesen záródó nyílászárók cseréje után szokott jelentkezni.
Írj néhány jellemzőt a házadról, a szokásaitokról, ami a pára feldúsúlással kapcsolatban lehet.
Köszi a választ. A feltöltött részben szobákban is parketta van vele vettem a házat. A parkettával nincs gond. Van szauna páramérő, és elektromos páragyűjtő, és tablettás páragyűjtő minden helyiségben. Ha megy a páramérő akkor 55-60% pára, ha nem akkor 70-75% a pára.Én az alaptól félek, egy jó métert kint van a földből,és attól félek ha le lesz szigetelve megszűnik a természetes párolgás.
Szét kell választani néhány dolgot. Él egy olyan közhiedelem, hogy a szigetelés után bedunsztolódik a ház. De ez ÍGY nem igaz. A falakon keresztül az összes pára 3-5%-a távozik, az összes többi a szellőztetéssel, ablakok, ajtók résein, szellőzőkön, egyéb réseken. A bedunsztolódás azért kapcsolódik a külső homlokzati szigeteléshez, mert a szigeteléssel együtt általában az ajtókat, ablakokat is kicserélik jól záródó, modern nyílászárókra és megszűnik a ház természetes szellőzése, ami a régi nyílászárók résein keresztül biztosítva volt. Tehát önmagában a külső szigeteléstől nem kell lényegesen megváltoznia a ház páraháztartásának.
A másik dolog, ha a magas páratartalom a falak nedvesedése miatt keletkezik, amit ha leszigetelnek, akkor tényleg komoly problémákat okozhat a fal nagy párologtató felületének lezárása. Viszont ez a fal és az alapozás hiányos, vagy rossz vízszigeteléséből adódik. Létezhet olyan egyensúlyi állapot, amikor a falak még annyi nedvességet el tudnak párologtatni, amivel egyensúlyban tartható a belső páratartalom, nem észlelhető nedvesedés. Tehát ha az alap felől nedvesedik a fal és attól magas a szobákban a páratartalom, akkor először a falak, vagy alap nedvesedését kell megszüntetni és csak utána lehet szigetelni a homlokzatot. A nedvesedés konkrét okának megállapításához szakembert kell hívni, aki tanácsokat is tud adni a további lépésekhez.
Az 55-60%-os páratartalom a kellemes, egészséges kategóriába tartozik mindaddig, míg ezt nem elektromos párátlanítóval éred el. A 70-75%-os páratartalom már nem tekinthető normálisnak.
Az is gond, hogy kivel nézessem, beszéljem meg szakemberrel Dunaföldváron. A helyi kemikál üzlet vezetőjétől egy kicsit azért tartok mint forgalmazó. A nyílászárókat két éve cseréltük. Félve a műanyagtól a fát választottuk. Ez is érezhetően jól zár. A falakon nem érzem hogy vizes lenne, csak az alapon látszik. Ugye száraz volt az ősz, de amint megeredt az eső az alapon látszik a foltosság (persze csak a feltöltött részen) a ház egy vizes területen fekszik de a terület lejtéséből adódóan, a víz le tud folyni. a szuterén mindig vizes volt, de két éve le drén csöveztem, és most is ha összesöprök porfelhő van. Rendkívüli csapadékos időben, a beton lapok átvizesednek e nem áll meg a víz. A szuterén mennyezetét kétcentis hungarocelal szigeteltem. Boldog Ünnepeket Kívánok:)
A dréncsövezés nagyon jó dolog, körben a ház körül megcsináltad mindenhol, vagy csak a pincerésznél? Éreztél változást a ház klímájában, konkrétan a párásodás csökkenésében utána? Volt tapasztalatod az ablakcsere előtti időkről, akkor is így párásodott, vagy csak az ablakcsere után lett jelentősebb?
Félő, hogy az alap nedvesedése a kapilláris hatás miatt jelentkezik, az alapban képződött vékony kapilláriscsöveken felkúszik víz jóval a talajszint fölé. A falakon az alap fölött érződik, látszik valamilyen formában a nedvesedés?
Azt kellene megállapítani, a magas páratartalom minek a következménye:
- az alap szigetelése rossz, a falak is átveszik a nedvességet,
- a falak szárazak, a padló felől jön a nedvesség,
- esetleg mindkettő.

A falakon előbb-utóbb megjelenik a nedvesség nyoma, a vakolat elkezd peregni az alján, vagy látszik az átnedvesedett falrész. Azt írod, a parkettának nincs baja, de kérdés a látható rész alatt is minden rendben van?
Ha csak az alap szállítja a nedvességet, akkor azt meg lehet szüntetni impregnálásos módszerrel, az alapba lyukakat fúrnak és azon keresztül telítik olyan vegyszerrel, ami kiszorítja a vizet és megakadályozza a további nedvesedést. Rosszabb a helyzet, ha a feltöltött rész felől jön a nedvesség, mert akkor felszedve a parkettát, le kell szigetelni nedvesség ellen.
A fa ablakokba is be lehet építeni szellőzőket, ami csökkenteni tudná a párásodást, vagy a zárszerkezetet és zsanérokat úgy beállítani, hogy ne zárjon annyira jól. Esetleg gumitömítések egy részét kivenni. Ez is segítené a lakásod természetes szellőzését.
Én két korszerű ajtót gyártattam a házamba, ötpontos zárszerkezettel, mindenhol gumitömítéssel. Télen észrevettem, hogy mindkettő húz egy kicsit, nem zár tökéletesen. Amikor szóvá tettem a gyártónak, elmagyarázta nekem, nem véletlen - be tudná állítani jobbra - de ennyi kell, hogy ne fulladjon be a ház. Kicsi veszteség árán jobb klimatikus viszonyok.
Drén csövezés csak a pince alatt, hogy a víz ne jöjjön föl. A ház klímájában nem éreztem változást. Nyolc éve lakunk itt, és elkövettük azt a hibát, hogy amikor a házat vettük a festő rábeszélt a diszperzitre, egy két évig talán nem is volt gond vagy lehet, hogy mér a második télen egyes sarkok elkezdtek penészesedni, aztán egyre jobban szekrény és ágy mögött. Két éve hogy a nyílás zárók ki lettek cserélve. Előtte a dupla ablak között állandóan állt, folyott a víz. Párás befagyott ablakok amin alig lát ki az ember és utál szellőztetni. Tudom hogy a diszperzit rossz választás volt, és így az ablak csere után az egész ház újra lett festve. Lekaparva, lecsiszolva az előző festék és mész alapúval kifestve. Gondoltam hogy a sarkokban a pára lecsapódás nem fog megszűnni, de hogy ágy és szekrény mögött is előjön azt nem. :( Persze mondják, olvasom, hogy a salakblokk az egyik legjobb hővezető és így a harmat pont a fal belsején van. A falakon nem látszik a nedvesség és a pince felől az alapon sem. Csak a feltöltött résznél látom nedvesnek az alapot és több helyen meg is van repedve. Nem tudom hogy a pára honnan jön próbálunk gyakrabban szellőztetni és megy az elektromos páragyűjtő meg a sok kis cerezit-es páragyűjtő. Ezért félek az alapot szigetelni. Gondoltam kőkirakásra, de azt mondják, az is lezárja.
Üdv
Az nem lehet hogy melegebbre fűtöd a házat mint a korábbi években ? Ugyanis a párásodás annál nagyobb minél nagyobb a beltér levegőjének a hőmérséklete és a fal belső oldalának a hőmérséklete közti különbség. Tehát ha csökkented a benti meleget csökken a párásodás is. mert kisebb lesz a hőmérséklet különbség a hideg fal és a benti levegő közt. Talán ha szétnézel a neten számokat is találsz hozzá.
Én azon vagyok, a problémád jórészt megszűnne, ha a dréncsövezést tovább folytatnád és akkor a feltöltött résztől is elvezetné a vizet. Ez még nem fogja teljesen megoldani a problémát, de jó esélyt adna az impregnálásos szigeteléshez.
A nyílászárók kicserélése tovább rontotta a párásodást, mert jobban lefogja a szellőzést. A régi ablakokon látszott mennyi pára megy ki a házból, ezt a természetes szellőzést rontottad le az új ablakokkal. Valamilyen módon biztosítani kellene a természetes szellőzését a háznak, amíg az alap szigetelését meg nem tudod oldani. Utána már lehet szigetelni.
Nekem is ahogy jönnek a hidegebb idők, annak arányában vizesedik az ablaktáblák között. Egy ideig zavart, de most már tudom, szellőzik a ház annyira, hogy nincs vele semmi problémám.
Helló!BUÉK!!!Szeretjük a meleget s mivel vegyes tüzelésű kazánnal fűtök így nem mindig lehet úgy szabályozni mint a gázt.22-23C-us van általában,vagyis ha délelött nincs otthon senki akkor lemegy 18C.ra.Azért szeretnék szigetelni,így gondolom lassabban hűlne ki a ház.
Én is gondoltam rá,hogy körbe a ház körül is kellene dréncsövezni,de nem megy minden egyszerre.Persze azt is észre veszi az ember most,hogy kint is enyhébb volt a levegő kissebb a pára mint amikor nagyon hideg van.
Üdv!
A szigeteléssel valóban lassabban fog hűlni a ház és lehet magasabb hőmérsékletet tartani kisebb ráfordítással. De először a párásodást kellene visszaszorítani és ha az már megfelelő mértékűre csökken akkor szigetelni. Én javaslom, először a draincsövezést, majd ha ezzel a túlzott párásodás megoldódik, csak akkor állj neki a hőszigetelésnek. Ez anyagilag kisebb volumenű beruházás, utána már lehet spórolni a hőszigetelésre.
Én is elég sokat foglalkozom a falak nedvesedésével és főleg a nyugati falnál fönt a holkernél. Ott a leg hidegebb. Azt már észrevettem, hogy levegő keringetéssel és a z intenzív átmenő szellőztetéssel elejét lehet venni a penész megjelenésének, de azt is csak késleltettem . Gondolkoztam lambériázással, de az egyik cikket olvasva attól is elment a kedvem, mert azt írta, hogy a hideg fal lezárásával hosszabb távon visszafordíthatatlan folyamatot inditok el és tönkreteszem a falat. Én sem tudom mi tévő legyek, mert pénzem nincs arra, hogy szakembert fogadjak ugyanis több százezer forintért annyit csinál, hogy megmondja mit kellene tenni. Ha lenne fölösleges pénzem nem is sajnálnám. De addig is maradok állandó kétségben.
Nagykecás,
A leírtakból arra következtetek, hogy hőhidas a házad, ezért penészesedik. Erre a megfelelően kivitelezett homlokzati hőszigetelés lenne a megoldás, esetleg ideiglenes jelleggel a felső betonkoszorú külső szigetelése.
Üdv mindenkinek.
Hasonló problémám van.40 éves a ház salakblokkból készült kb10 évvel ezelőtt kezdődtek a problémák a szoba 3 utcafontra eső sarokban padlószinten vizesedni és penészesedni kezdett olyan szinten,hogy azt halottam ha só és rizs keveréket lerakunk az elszívja a vizet ezt csináltam egy tálkában kb.1dl vizet szedtem így össze 2-3hét alatt.Két évvel ezelőtt központi fűtést csináltattunk azt gondoltam ha alul mennek a csövek a sarkok kiszáradnak,végül-is így lett alul meg szűnt a vizesedés most a plafon sarkai vizesek.Tavaly télen olyan vizesek voltak a plafon sarkok,mintha fentről locsolná valaki.Lehet,hogy hülyeség amit írok de mivel 30 évig nem volt ilyen problémánk én azzal hozom összefüggése,hogy sem az udvar sem az utca front nem volt lebetonozva 10 évvel ezelőttig és ezzel a betonozással elzárhattunk valami víz eret és azt szívja föl a ház.Mivel hegyen lakunk és ez a szoba az első .Megerősítést vagy cáfolatot várok az elméletemre és megfelelő megoldást.

Előre is köszönöm.Denis
Üdv!
Más nem történt a házzal? Nyílászáró csere, átépítés? Előtte milyen fűtés volt és a mostani milyen? Azon kívül, hogy központi.

Ennyi infóból csak hasraütésszerűen lehet cáfolni, vagy megerősíteni az elméletet.
22 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég