Ezermester Fórum

Elektronika, számítástechnika, digitális eszközök, tévé, videó, internet
61 hozzászólás Oldal: 4 / 5
Udv

A kovetkezo problemaval nezek epp szembe.

Cserelnenk a sutonkent (elektromosrol elektromosra) es a tuzhelyunkent (gazrol indukciosra)

Nincs 3 fazisunk, es nagyritkan latni csak 1 fazisra kothetot.

A kerdesem az, hogy ha a biztositotablan nincs kulon biztosito a sutonek es a fozolapnak, akkor le kell cserelnem a tablat? Illetve ha jol ertem, direkt vezeteket kell lekotni a biztositorol a fozolapra?

Ez meg csak a kerdeseim eleje, jon a tobbi is...

Udv,


Szabolcs
szmatefy írta: ... akkor le kell cserelnem a tablat? Illetve ha jol ertem, direkt vezeteket kell lekotni a biztositorol a fozolapra?

Üdv!

Nem kell lecserélni, csak a kétsarkú, 3F esetén a háromsarkú lekapcsolást célszerű kivitelezni a táblán belül, ha erre van mód és hely, gyakorlatilag befér oda. Ez bármilyen oknál fogva történő feszültségmentesítésnél (hibajavítás, karbantartás stb. ) biztonságos munkavégzést tesz lehetővé.
Ugyan a konyhatechnika nem az asztalom, elég sok 1F-re köthető sütővel találkozom, sajna az indukciós főzőlapok teljesítményük miatt (min. 8kW) ritkák 1F kivitelben, hiszen ekkor pusztán a felvett teljesítményhez igen komoly áramok folynak, ahol a vezetékelés sem elhanyagolható, a többiről nem is szólva. Itt nem részletezett problémák miatt érdemes direkt hálózat kiépítése, esetleg egy fali csatlakozóval történő végesítés, vagy kellő hosszúságú bekötő vezeték védőcsőben, ha valamilyen oknál fogva - ld. festés- el kell távolítani a készüléket a helyéről.
Típus kiválasztásában nem tudok, sem szeretnék segíteni, egyrészt mert otthon hagyományos lánggal történik a főzés, ebben tényleg nincs tapasztalatom, másrészről ezt mindenkinek magának célszerű megtennie.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Sziasztok



Adott egy 15 modulos süllyesztett kismegszakító szekrények.Ezen belül van egy nulla és egy föld sín de fázis nincs.A szakemberek hol és milyen módszerrel szokták szétosztani a fázis vezetékét ami a villanyórától jön?Válaszokat előre is köszönöm.
Üdv!

Fázisra közösítő sín nem volt és nem is lesz. Ugyanis a fázis, vagy 3F rendszerben fázisokat a szaküzletekben kapható sorolósínnel szokás összekötni. Egyfázisú esetben pl.ilyen kialakítású, míg 3F esetben egy ilyennel történik. Ez általában az egymás mellett lévő kismegszakítók felső részén kialakított csatlakozó pontok csavarjai alá kerülnek, ezek meghúzásával történik a rögzítés. Betáplálás pedig az első, célszerűen alkalmas helyen, flexibilis MKH fázisvezeték esetén szigetelt érvéghüvellyel. Lehetne az alsó rész ilyen kialakítású, de valamilyen beavatkozás során valamely kört szerelni, leválasztani kell, jobb ha a hozzánk közelebb eső rész a a biztosító lekapcsolása után feszültségmentes. A flexibilis vezetékek esetén ma már teljesen törvényszerűen az elemi szálak rögzítésére mindenhol az érvéghüvely az elfogadott, korrekt megoldás. Ez az adott vezető keresztmetszetének megfelelő méretben kapható, szigetelt, vagy szigeteletlen kivitelben.
Ha még sem lenne rá az előző megoldásra pénz, akkor az egyes megszakítók a sínes megoldáshoz hasonlóan, a fázisvezetőnek megfelelő keresztmetszetű vezető darabokkal köthetők össze, ami általában még akkor szokott előfordulni, ha 3F betáplálás esetén az egyes köröket logikailag alakítjuk ki az elosztó táblán, és így történik a betápláló fázisok szétosztása, vagy fázisonkénti egyfázisú sínes megoldás történhet. Adalékként, az elosztó sínek a szükségleteknek megfelelően darabolhatók.
Lehetne ragozni, de az alapelvek általában ennek megfelelően alakultak ki az idők során.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Sziasztok!

Az a problémám, hogy az indukciós főzőlaphoz, amit kinéztünk, a gyártó 1x32A-e vagy 2x16 A-t ajánl.
Nekünk összesen van 25, viszont a mostani elektromos főzőlapunk ugyanerre a hálózatra van bekötve, és eddig semmilyen problémánk nem volt vele (egyszerre maximum két helyet használunk, a másik kettőt gyakorlatilag csak pakolásra). A kérdés, hogy lehet-e így gond vele, ha az ajánlottnál kevesebbet kap?
Üdv!

A gyártó nem fogyasztói szokásokra ad meg ajánlást, hanem a lap teljes működésére vonatkozóan. Sajnos itt is, mint oly sok más helyen, a nagyobb teljesítményben látták a jobb megoldást, vélhetően a régi lapok egyenként is kisebb teljesítményűek. Az indukciósok, felépítésükből adódóan egyszerre takarékosak, hiszen elvben csak az edény melegszik, de ehhez kellő teljesítmény is szükséges. Valamit valamiért.
Azt tanácsolnám, ha már annyira szükséges a csere, vegyék meg, viszont a bekötő vezetéket az új teljesítményszintekhez érdemes átalakítani. Ez esetünkben 1F betáplálás esetén 10mm2 vezetőt, 3F betáplálásnál 4mm2 de inkább 6 mm2 vezetőt jelent. Ha használat közben más, a lakás többi nagy fogyasztójával (mosógép, mosogató gép stb.) való együttműködés során lekapcsolások történnek, lehet túláram okán is(ekkor egy darabig nem lehet a megszakítót visszakapcsolni), érdemes egy villanyszerelővel elvégezni egy teljesítménybővítést. Ha viszont a használat során ilyet nem tapasztalnak, akkor használják örömmel és élvezzék az új készülék előnyeit.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Helló

A betápom 32A egy fàzison, az a kérdésem, h 3x2,5mm2 vezetékre 20A kismegszakítoval, rá lehet e kötni egy főzőlapot, és egy beépíthető sütőt?
Üdv!

Ha egyszerű válaszra van szükség, akkor röviden: NEM.
A vezeték keresztmetszetét a fogyasztók teljesítménye, azok betáplálási ponttól mért kiépített vezeték hossza, valamint a gyártói utasításban esetleg meghatározó paraméterek döntik el.
2,5 mm2 vezetőre max 2 kW teljesítményű fogyasztó köthető, a 20A biztosítóról pedig a szabvány szerint 6mm2 vezetővel vételezhető energia, hivatalból a szabvány 25A biztosítóhoz rendeli ezt, de nagyobb teljesítmény igényt feltételezve feszültség esésre érdemesebb a vastagabb vezetőt választani. Energiatakarékos lapok esetén is a nagyok alsó hangon 1500W, míg a kisebbek is 750-1000W teljesítményűek, ez uszkve (2 nagy+2 kicsi de általában 3 nagy+1 kicsi a standard) 5 kW, + a sütő hozzávetőleg 1,5-2 kW, de legyen légkeveréses. Minden adva van a számításhoz, innen már egyszerű matematika.
Azt már csak mellesleg jegyzem meg, hogy ilyen teljesítmény esetén a sütő és főzőlap nem köthető rá egy kutyaközönséges konnektorra, értem én, hogy rá van írva, 16A, meg villanymotor, de mi forgassa? Illik rendes csatlakozót és aljzatot használni, és persze értelemszerűen a 20A biztosító sem egy, hanem kétsarkú kivitelű. (A konkrét kivitelezési kérdéseket a következő órán vesszük :D :D . )

Sok sikert a kivitelezéshez!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Helló
A helyzet h most kábeleztünk újra, és már vakolva van. Mivel csak ez a három vezetékem maradt(a többi más áramkörökön vannak) arra gondoltam, h nem konektorral és villásdugóval hanem wagoval kötném össze a sütőt és a főzőlapot. Szerinted működik ez így? Max nem egyszerre használom.
Üdv!

Az áramköröket megerőszakolni nem lehet. Értem, hogy ez maradt, de a szabály viszont szabály marad.
A Wago-t sokan úgy tekintik, mint a mesében az abrakadabra-t. Kimondjuk, aztán jön a csoda. Vagy ha nem, akkor valami más. A beépített készülékeknél azért célszerű a csatlakozási pont kiépítése, mert javítás, vagy egyszerű takarítás során is egyszerűen leválasztható a hálózatról. Akár honnan nézem is, nos a wago minden más, de nem ez.

Másrészről a 2,5 mm2 vezetékkel NEM SZABAD 4kW-nál nagyobb fogyasztót bekötni, vagy táplálni. Arról nem szól a fáma, hogy ez közvetlen, vagy valahonnan leágaztatott megoldás. Ha az utóbbi, a sütő és a főzőlap árama azokon a kötéseken is "átfolyik", melyek alapból nem ilyen terhelésre lettek kialakítva, méretezve, és akkor a lakás többi fogyasztójáról nem is szóltunk, mert ilyen jellegű táplásokat mindig közvetlen vezetékeléssel kell és célszerű is kivitelezni.
" Max nem egyszerre használom". Ühüm, értem tehát volt/van használati utasítás is a lakáshoz, házhoz. Ezek a megoldások - már elnézést - nekem mindig felállítják a szőrt a hátamon. Egyszer volt egy olyan esetem, hogy egyezkedtünk egy ház felújításon, amikor én érdeklődtem, miket akarnak használni stb, és mivel fogom lehúzni, merre megy, itt majd bontani kell, mert nem fér el a vezeték, mire mondja nekem az ipse, hogy minek használok olyan vastag vezetéket, ő kinézte valamint roppant okos táblázatból, hogy ennyi meg ennyi az adott keresztmetszethez a max áram, az egész ház "gyakorlatilag" 0,75 vezetékkel megoldható. Miután fél óra után konstatáltam, hogy ebből a gödörből nem akar kijönni a tulaj, egy elegáns húzással elnézését kértem, hogy vesztegettem az idejét, és angolosan távoztam.

És a végtére. Számtalanszor leírják, itt ezen a fórumon is adjuk tanácsba, gondolkodjunk előre, tervezzünk, számoljuk át, mérjünk kétszer.... stb. A mai villanyszerelés nem olyan, mint apáink idejében, szép, tisztán ohmos fogyasztók, amerre a szem ellát, kapcsolunk itt egy fokozatot, picit megnő az áram, kis túlzással még sok is, amit használunk. Bocs, de nem. A legegyszerűbb "hajsütővas" is komputerizált, Smart funkciókkal telepakolt funkcionális technikai csoda, és mint ilyen, irgalmatlan mennyiségű zavarjelet generál(hat), és ad(hat) ki a hálózatra, és akkor hol vagyunk egy XXI. századi sütőtől, az indukciós főzőlapokról nem is beszélve. Mert biztos vagyok benne, hogy nem egy huszonéves, de még működik!! darab kerül vissza, a felújítást követően.
Nem, nincs ez így jól. Nem fogom áldásom vagy jóváhagyásom adni arra, amit nem gondoltak át, és majd mi itt "szentesítjük". Különösen pláne nem látatlanba. És ezzel a felmentéssel fogjunk a használatba. Körberághatjuk a témát, ugorhatunk bokrot, de ami el van... az el van ... . Célszerű lenne keresni egy szakembert a környéken, aki tud segíteni a probléma kijavításában, mert így használatba venni, hogy finom legyek, ahhoz hasonlatos, mint amikor valaki tüzet gyújt a szénakazal mellett, és még ráadásul játszik is a tűzzel.

Kellemes Ünnepeket!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Helló

Köszönöm, neked is boldog ünnepeket!
Én fával dolgozom, asztalos vagyok! :D
Helló
Köszönöm, neked is boldog ünnepeket!
Én fával dolgozom, asztalos vagyok! :lol:
Sziasztok! A következő probléma alakult ki nálunk: új beépített sütőt vettünk a régi helyett, de a bekötéssel gondok vannak. Befér a régi helyére, viszont a konnektor pont mögötte van, ahol be lehetne dugni. Ez eddig nem volt akadály, viszont most más a készülék kialakítása és a falból kilógó dugó miatt nem lehet teljesen betolni a sütőt a helyére. A konyhabútor előbbre hozása nem lehetséges sajnos, ezért a bekötéssel tudok csak játszani. Jelenleg a felső gáztűzhely is ide van kötve a dupla konnektorba (a szikra miatt). Van olyan egyszerű módszer, hogy a két készüléket közvetlenül köthessem be? A nagyobb amperek miatt vagyok tanácstalan. Lehet kapni 3 fázisú sütőbekötő dobozt, de azt is be kellene tenni a fal síkjáig, hogy ne legyen útban, viszont a gáztűzhely még mindig nem lenne bekötve. Találkozott már valaki hasonló helyzettel?

Ha igen, ott mi lett a megoldás?
Jó napot.Egy Svájcból származó különálló villanysütő bekötéséhez kérnék segítséget ami háromfázisú de csak két kötési pont van plusz a föld.Egy egy fázist rákötöttem de csak a kijelző világit,a sütő nem működik.
Sziasztok

Adatlap, adattábla és készülék fénykép(ek) konkrét típus nélkül csak találgatás lenne bármi tipp. Több infó kellene.
61 hozzászólás Oldal: 4 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég