Ezermester Fórum

Elektronika, számítástechnika, digitális eszközök, tévé, videó, internet
30 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Sziasztok!

Segítségeteket kérem elektromos kábelek méretezéséhez!
Arra lennék kíváncsi, hogy lehet kiszámolni a szükséges használandó huzalkeresztmetszetet, milyen adatokat kell hozzá ismerni.
DC 24 V, kb. 3A áramfeltétel az 5 db sorba kapcsolt eszköznek, amelyek elvileg egyenként 0,5 W-osak, réz vezetéket használnék. Kérdésem az lenne, hogyan tudom kiszámolni a minimálisan szükséges keresztmetszetet.

Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv!

Ezekkel a számadatokkal nekem valami nem stimmel.
Ha 24V és 3 A akkor az alaphangon 72 W, és ha 5 ilyen sorba van kapcsolva, és egyenként 0.5W-ak, de inkább 15W, akkor az áram 3 A, vagyis a megadott adatokkal valahogy sehogy sem jön ki jól a számítás. Nem lett valami rosszul megadva? :shock:

Általánosan egyébként áramra szokás méretezni, melegedésre megfelel a 3 vagy 2,5 A/mm2 áramsűrűséggel célszerű számolni. Ekkor az áram nagyságát osztjuk a kiválasztott áramsűrűséggel. Minél kisebb a választott áramsűrűség értéke, annál jobban túl van méretezve a rendszer és mondhatni kevésbé melegszik. Esetedben a 3 A árammal számolva a keresztmetszeti érték 1 mm2-re adódik. Ilyen szabványosan is van. Azonban ez csak a méretezés egyik fele. Ha nagyon messzire kell táplálni, pl 100 m hosszú kertben végig a kanyargó ösvény mellett, akkor már feszültségesésre is kell számolni, főleg, ha esetleg vmilyen motor táplálásról beszélünk, mivel terheléskor a névleges áram többszörösét is felveheti, ami nagy feszültségesés esetén még tovább növeli az áramfelvételt. Ekkor a nagyobb keresztmetszetűt érdemes választani, ellenkező esetben elégséges a kisebb is. Extrém esetben előfordulhat, hogy két mérettel nagyobbat kell választani, viszont ez már valóban méretezési kérdés. Ez ebben az esetben a gyártott és megvásárolható vezetőkeresztmetszet 1.5mm2 illetve az alatta lévő érték 0.75 mm2.

Kialakítás milyenségét a kábelfektetés maga határozza meg. Törpefeszültség esetén főleg a mechanikai védelem ami érdemleges figyelembe venni célszerűen. A csupán üzemi érszigeteléssel rendelkező vezetőt védőcsőben, vagy kábelcsatornában lehet és kell a vételezési helyig vinni, kettős szigeteléssel rendelkezők esetén ez pusztán inkább esztétikai kérdés, viszont a megbízható rögzítésről mindenképpen gondoskodni kell! Eltérő feszültségű hálózat - pl.230V-os - kötődoboz- és védőcsőrendszerét felhasználni, azon keresztülvinni TILOS!

Vezeték típusra választhatsz hajlékony, flexibilis egyszeres (pl. 1,5 mm2 MKH), vagy dupla MZS vagy MTL vezetőket, vagy merev réz vezető(ke)t (pl MCu vagy MBCu). Hivatalból a hajlékony vezetők esetén a forrasztás ma már a múlté, helyette szigetelt érvéddőt illik és kell használni, mondhatni "konyhai" használatra megmaradhat a forrasztás.

Remélem tudtam segíteni, ha még valami nem tiszta, akkor jelezz vissza.
További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Mi lesz ebből? 24 volton (5x0,5W) 2,5W teljesítményt még egy "tyúkbélen" is meg tudsz táplálni (0,1A), nem kell sok méretezés hozzá.
Sziasztok !
Kiegészíteném az elmondottakat. Sok hasznos ismeretet olvashatunk, de a javasolt 3A/mm2 áramsürüség transzformátor méretezés során használatos. Ha ez alapján méreteznék a hálózat kábeljeit akkor meglehetősen vastag vezetékek lennének a lakásokban. Hogy mást ne mondjak egy 1.5 ös keresztmetszetű hosszabító kábelre simán specifikálnak 16 ampert ami bizony 10A/mm2 áramsürüséget is meghaladja. (Nyilván ezt tartósan nem biztos hogy elviseli.) Itt van egy jó kis korábbi írás http://www.ezermester.hu/articles/article.php?getarticle=2181ami elég jó szerintem. Ajánlom elolvasásra.
Üdv !
Üdv!

Annyit megjegyeznék, hogy nem egészen ilyen egyszerű. Ha maradunk a szabványnál, az speciel 16A automatára 4mm2 keresztmetszetű vezeték csatlakozást ír elő. (Hogy evidens legyek, már inkább többet, tehát a gyakorlatban 6 mm2 vezetővel érkezek a fogymérőhöz.) Ennél kisebb esetben nem is kötnek rá, mi több, kapok egy hibapontot. Ez elvileg 4A/mm2. 32A esetén már 10 mm2. Ez már 4 sincs. Vagyis a terhelés növekedésével az alkalmazott áramsűrűség csökken.

Ajánlom kipróbálásra a 20m hosszabbítóra kötött hegesztő transzf.-t, 1-2 óra aktív használat után érdemes megfogni a hosszabbítót. (Télen nekem a hóba beleolvadt a vezeték). Az már hab a tortán, mikor javításokkor a szétégett vezetéket gubancolom ki a kötődobozból, hogyhogy nem, általában a konyha felé menő vezetékek a problémásak. Kétségtelen, 1,5mm2-n is el lehet vezetni 16 A.

A fenti példa pusztán arra kíván rámutatni, hogy mi a különbség az állandó és az eseti terhelhetőség között. A hosszabítókra és egyéb vezetőkre, vagy akár elosztókra valóban feltüntetik ezeket az értékeket, általában áram és feszültség megjelöléssel, de ez nem azonos az állandó terhelhetőséggel.

Minél kisebb áramsűrűséget alkalmazunk, annál biztonságosabb a rendszerünk. Hogy ez most a trafóméretezésnél megszokott és tanított értékkel esik egybe, mellesleg a kínaiak nagy valószínűséggel 4-5 A/mm2 számolhatnak, lévén hamar leégnek és túlmelednek a kínai csúcstermékek táprészei, az egy dolog, egy hálózatnál elsősoron annak működtetése és használati ideje a mérvadó.

További szép napot mindenkinek!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
üdv! Az lenne a kérdésem,hogy milyen vastagságú kábelt kell beépítenem egy olyan rendszerbe,ahol 50m hosszú 24volton 10db 36w-os lámpát akarok szerelni?
Üdv!

Találtam egy jó leírást, egyszerűbb mint sokat írni :wink: :
http://electrocord.hu/doc257/

A táblázat szerint elég lenne 1,5 mm2-es kábel, de mivel alacsony feszültségű áramkörről van szó, amin sokkal szembetűnőbb a feszültségesés, ezért legalább eggyel nagyobb keresztmetszetű rézkábelt választanék.

Régen még úgy tanítottak, hogy quadrátonként (mm2) 4 A terheléssel számoljunk, ebben az esetben 4 mm2-es vezetékre lenne szükség. Lehet ezzel járnál a legjobban ilyen alacsony kapocsfeszültségnél.
A vezetéken a feszültségesés arányos a rajta folyó árammal, de fordítottan arányos a vezeték ellenállásával. Tehát minél vastagabb a vezeték, annál kisebb az ellenállása, így a rajta eső feszültség, a veszteség.
Üdv!

A 4 mm2 a jó választás, mivel a 2,5mm2 vezetékkel számolva a feszültségesés valamivel több, mint 5 V, ami valamivel több, mint a megengedett. A 4-es az optimális ezen a távolságon.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Sziasztok!

Lenne nekem is egy kerdesem:
60 kw-os fogyasztasra kell vezeteket huznom 100 meter hosszan a foldben. Motorok fognak rola menni, es aprosagok mint vilagitas, huto, stb.
5 eres kabel lessz, a kerdes hogy milyen vastag kell hogy legyen ha rezet, vagy ha aluminium kabelt teszek? Melyiket javasoljatok?
Koszi, :-)
Üdv!

Mivel 60 kW teljesítményt adott meg, az elemi szinten is fázisonkénti hasznos teljesítmény P=UfxIfxcos fi . Ez fázisonként 20 kW teljesítményt jelent, ami a fentiek alapján, cos fi közelítő 0,76-tal számítva a fázisáram 115A-re adódik. A látszólagos pedig még ennél is több, mivel az S=P/cos fi ami közelítőleg is 80 kVA. Erre kell a kábelt kiválasztani, ami mellett még feszültségesésre is számítani kell, sőt lehet, hogy még meddőt termelő kondenzátort is kell bekapcsolni a körbe, amit nem a hálózatból vesz fel a motor a felmágnesezéshez.
Ez a szint már nem vezeték, hanem földkábel. Ennek a fektetése és kivitelezését mindenképpen szakemberre kell bízni, aki a szükséges számításokat és méretezést elvégzi, illetve a hálózatra kapcsolást miatt az áramszolgáltatóval is egyeztetni kell, meg kell határozni a földelő hálózat kialakítását, stb. De ez már meghaladja egy fórum bejegyzés nagyságrendjét és tanács adását.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Koszonom, nekem mar ez is segitseg volt es kimerito a valasz!
Üdvözlet,
Faszerkezetes téliesített (külső szigetelt) házba kiegészítő fűtésként be lesz építve két fűtő panel két külön helységben.
Egy 1500W-os (230v ~ 6,09A) és egy 600W-os (230v ~ 2,61A).
Jelenleg 16 amperes villanyóra (biztosíték) van, és ehhez van vezetékelés (nyaralónak indult, így nem nagy felhasználásra lett kialakítva).
Kérdésem az lenne, hogy milyen vezeték kell, ha kb. 10 méterre kell elvezetnem az órától a két fűtő panelt és hogy elegendő e a 16A?

Köszönöm.
Üdv!

Nem tudom, miként kívánod a vételezési helyre vinni, elviekben 2 kw-ig 2,5 mm2 vezeték elegendő, 1 kW-ig pedig a 1,5 mm2-es megteszi. Ha viszont felkívánod fűzni, először a 1,5kW-os fogyasztó, majd onnan tovább a kisebb felé, akkor viszont javasolnám, hogy az első kontakt pontig 4mm2 vezetékkel legyen a hálózat kivitelezve. Viszont, a kötésekre nagyon fontos odafigyelni, mert tévhit, hogy a vezeték gyullad ki, sokkal inkább a vezeték összekötések. Másrészről pedig a védőföld vezetékének is azonos méretőnek (keresztmetszetűnek) kell lennie, mint a fázis vezető. Ez nem mindenkinek evidens, sajnos.
Ha hajlékony kiskábellel MBCu, vagy flexibilis vezetékkel (MKH vagy MTK vezeték) kerül kialakításra, ez utóbbinál mindenképpen javasolt az szigetelt érvéghüvelyek használata. Így nem bomlanak szét a vezetőszálak, és szerelni is sokkal könnyebb, valamint biztonságosabb. Az előbbinél, merev vezetőről lévén szó, ez nem szükséges.

További sok sikert!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Köszönöm a segítségedet!
Üdv
Üdv!

Kis segítség kellene.
Adott egy tablet amit 5V 2A-el kell tölteni. A lányaim állandóan leamortizálják a csatlakozókat, gondoltam megoldom hogy csak a kábelt kelljen cserélni, ne az egész adaptert.
Vettem egy 5V 2A-es adaptert, amin egy usb aljzat van. Vettem hozzá külön egy USB tápkábelt. (egyik fele USB, a másik meg 2,5x0,7 tápdugó) Elméletileg 2A-es a kábel.

Az a gondom, hogy nagyon lassan tölti a tabletet. Először azt hittem, hogy az adapter rossz, ezért vettem egy másik fajtát. Ugyan úgy lassan tölti a tabletet.
Lehet az az ok, hogy esetleg az USB tápkábel vezeték keresztmetszete túl kicsi, és nem adja le a megfelelő áramerősséget, vagy a feszültséget?
A hossz szerintem nem lehet gond, mert az eredeti töltőn a kábel 1m hosszú, az USB kábel meg csak 0,8m.
Ha esetleg készítenék egy vastagabb kábelből egy USB vezetéket megoldaná a gondot?

Előre is köszi a válaszokat.
30 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég