Ezermester Fórum

Elektronika, számítástechnika, digitális eszközök, tévé, videó, internet
6 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Kedves hozzáértők!

Kifogástalanul működő hőmérőt szeretnék egy kicsit hangolni,
mert újabb eszközökkel való összehasonlítás után úgy tűnik,
a belső hőmérő a 20 fok körüli tartományban 0.7 fokot siet.
Vissza szeretném állítani.

A mellékelt képeken szétszedve látható. Jól gondolom, hogy a "tekercs"
a hőmérő, és a felette levő potméterrel tudok állítani?
Más beavatkozási lehetőség nem látszik.

Köszönöm a jótanácsokat.
ezeqlt

DSCN7086.JPG
DSCN7086.JPG (26.46 KiB) Megtekintve 8990 alkalommal.

DSCN7084.JPG
DSCN7084.JPG (31.15 KiB) Megtekintve 9064 alkalommal.
Üdv!

Az általad hivatkozott alkatrészen én semmiképpen nem állítanék. A tekercs minden, de nem hőmérő, a felette lévő potméter viszont forgó trimmer-kondenzátor. A mai korszerű eszközök egyfajta ütemezéssel működnek, ehhez szükséges órajel előállításához kapcsolódnak, vagy éppen a külső hőmérő jelének vételéhez szükséges rádiófrekvenciás jelet állítják elő. Bizton csak a jelfeldolgozó IC ismeretében és annak tipikus kapcsolása alapján dönthető el.
A külön vezetékkel kapcsolódó ferritrúd pedig a külső hőmérőtől jövő jelet veszi, mint antenna, és továbbítja a központi egységbe. Így vagy a külső adótól hangolod el a beépített vevőt, vagy az cél IC működésének normál ütemét borítod fel.

Ezek a mérőkörök általánosan PTK vagy PTC ellenállásra, vagy félvezető diódára vannak kialakítva, melyek egy adott hőmérsékleti állandóval jellemezhetők, így max az ellenállás vagy dióda cseréjével, egy más hőmérsékleti állandóval rendelkező alkatrész beépítésével történhet a szabályzás. Mivel a karakterisztika a legkevésbé sem egyenes, elképzelhető, hogy esetedben is éppen ebben a tartományban esetlegesen pontatlanabb, mint máshol.
Én a magam részéről nem javaslom a belepiszkálást, mivel vagy jelentősen nőhet a pontatlanság, vagy működésképtelenné tehető a szerkezet.
Sajnos digitális világunk hozza be ezeket a látens problémákat, illetőleg a 0,7 fok eltérés nem hinném, hogy érzékelhető szubjektíven.
Ha a kazán vezérlésében jelentős szerepet játszik, akkor ennek figyelembevételével kell beprogramozni.

Másodrészt a fenntiek miatt az eltérés nem igazán orvosolható, éppen ezért az alkatrészek szórása illetőleg a gyártási technológiai pontatlanságok miatt ezekre mérőkre a hőmérséklet mérése +-0,5 fok pontosságban meghatározott, mint ahogy a digitális kijelzők pontossága is általában +-1 digit.

Mivel más szabályzó szervet nem látok rajta, gyakorlatilag minden beavatkozás megfelelő műszerezettség és tapasztalat nélkül a berendezés használhatatlanságához vezethet.

Remélem tudtam segíteni.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
ezeqlt,
Ezek nem pontos műszerek, csak tájékoztató jellegűek. Igazán pontos szerkentyűért egy vagyont kell fizetni. Jmedvegynek igaza van ne állíts semmit rajta, valószínűleg a hőmérős részt nem is lehet. Én is kínlódtam velük, az azonos gyártmányú időjárás állomások és szintén azonos gyártmányú digit termosztátok között majdnem 1 C fok eltérés volt, amikor egymás mellé raktam őket. Érdekes módon, az azonos gyártmányúak egyforma értéket mutattak, a gyártmányok között volt különbség. Konkrétan két TFA időjárás állomás és két Q7-es programozható szobatermosztát. Ezek ilyenek, nem mérőműszerek, pedig egyik sem a gagyi kategória.

H337mr337k.jpg
H337mr337k.jpg (405.8 KiB) Megtekintve 8922 alkalommal.

A képeid alapján nem tudom megállapítani mit tud a tiéd, de a készülékben van digitális óra? És nem véletlenül rádiókontrollos órája van?
Lehet nincs igazam, de az első képen a tekercsnél lévő hangolókőr inkább a kültéri adó vevőrészéhez tartozik (az antenna a nyáklapon van kialakítva), és a ferritantenna a rádiójel vezérelt óra vevőantennája lesz.
Kedves jmedvegy, Plaszlo,

Koszonom a segitseget, ezek utan nem fogom piszkalni a kutyut. Valoban, radiokontrollos
ora, + kulso (radios) -belso homero. A radiokontrollos orat nagyon szeretem,
elemcsere utan neha orakig, fel-egy napig tart, mire elindul, de mindig elindul.
(Nem szabad beallitani manualisan az idot. Ezt sokan nem tudjak, es hirdetik,
hogy ezek a radios orak nem mukodnek).

A homero allitasanak otlete onnan jott, hogy vettem egy szobatermosztatot,
hasonlo a kepeden is lathatohoz (Q7)
amihez kepest jelentkezik a ~.7 fok kulonbseg. A Q7 egyebkent
meglepoen azonosat mer a regi MMG mechanikus termosztat homerojevel,
igy ket lud gyozzon alapon szerettem volna beallitani a harmadikat.

Megjegyzem, a Q7, es hasonlo termosztatok eseteben nagyon hianyzik, hogy nincs
jo visszajelzes arrol fut-e a kazan. Kellene egy LED. Igaz, hogy van egy ikon, de egy
LED kellene. Sot, nem a bekapcsolasrol, hanem a mukodesrol kellene visszajelzes.

Anno az MMG eseteben en visszavezettem a motor feszultseget, es egy pici glimmlampa
vilagit, ha jar a szivattyu motor. Ami egy cirko eseteben nagy
kulonbseg ahhoz kepest, hogy kapcsol a termosztat.

Igy fejlodunk visszafele... A glimmlampa szepen bele van applikalva az MMG hazba.
Emiatt arra gondolok, hogy meghagyom, es sorba kotom a Q7 -el, mechanikus
kapcsolokent funkcionalhat. De ez mar nem tetszik sehogy.

Mindenesetre koszonom a tanacsokat, megbekelek a kulonbseggel.
Kellemes Unnepeket!
ezeqlt

DSCN7093.JPG
DSCN7093.JPG (13.04 KiB) Megtekintve 8951 alkalommal.

DSCN7092.JPG
DSCN7092.JPG (20 KiB) Megtekintve 8810 alkalommal.
Érdekes, nekem elemcsere után 5-10 perc alatt lehozza a pontos időt.
Azért nincs LED-es visszajelzése, mert elemről megy és a LED sokat fogyasztana, gyakran kellene elemet cserélni. Még nincs túl sok tapasztalatom a Q7-essel, de amióta fenn van, nem nagyon kell nézni a működését, tartja a program szerint beállított hőmérsékleteket. Az elején még nézegettem a kijelzőt, ellenőriztem a működését, de ahogy halad az idő, egyre kevesebbet foglalkozom vele, egyszerűen nincs szükség rá. Idővel Te is így leszel vele. 8)
Kellemes Ünnepeket!
Üdv!
Technoline wt-513er óra nem veszi a külső hőmérő jelét.(DCF-77)Az órán nincs ott a kis adóvevő jel.Ez már a második órám ami kibukik nyári vihar után.Tud valaki valamilyen ötletet?Esetleg szakit aki ért hozzá?
6 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég