Ezermester Fórum

Elektronika, számítástechnika, digitális eszközök, tévé, videó, internet
38 hozzászólás Oldal: 1 / 3
Sziasztok!

A fürdőszobánkban be van építve egy Vents 100 MATH szellőző ventillátor, amely úgy van bekötve a rendszerbe, hogy
1, az egyik villanykapcsoló (kettő van) felkapcsolásakor elindul és a beállított ideig (kb. 10 percig) szellőztet, majd az idő lejártával kikapcsol vagy pedig a villanykapcsoló lekapcsolásával szintén kikapcsol,
2, a beállított páratartalom elérésekor bekapcsol, majd ha a páratartalom a beállított érték alá csökken akkor kikapcsol,

Úgy szeretném átállítani az 1-es lehetőséget, hogy a kapcsoló lekapcsolása után ne kapcsoljon ki a ventillátor, hanem szellőztessen tovább a beállított értékig.
Lehetséges ez?
Tudna valaki nekem ebben segíteni?

Előre is köszönöm!
Üdv!

A páratartalomra magától elindul a villanykapcsoló felkapcsolása nélkül is?
Üdv
Vannak egész ügyes kikapcsolás késleltető áramkörök, eszközök pédául a lépcsőházi automaták is. Valami ilyesmiben kellene gondolkodnod, a neten rákeresve rengeteg találatot kapsz. Sajnos egyedi megoldási javaslattal nem tudok segíteni.
Plaszlo írta: Üdv!

A páratartalomra magától elindul a villanykapcsoló felkapcsolása nélkül is?


Sajnos még nem tapasztaltam. Bár most elég sokszor van nyitva az ablak a jó időnek köszönhetően.
lalibatyo írta: Üdv
Vannak egész ügyes kikapcsolás késleltető áramkörök, eszközök pédául a lépcsőházi automaták is. Valami ilyesmiben kellene gondolkodnod, a neten rákeresve rengeteg találatot kapsz. Sajnos egyedi megoldási javaslattal nem tudok segíteni.


Köszönöm a tanácsot, megvizsgálom ezt a lehetőséget is.
GálIstván írta:
Plaszlo írta: Üdv!

A páratartalomra magától elindul a villanykapcsoló felkapcsolása nélkül is?


Sajnos még nem tapasztaltam. Bár most elég sokszor van nyitva az ablak a jó időnek köszönhetően.


Sajnos nem találtam kapcsolási rajzot hozzá, de ha párakapcsolós és időkapcsolós is a ventilátor, akkor kell(ene) lennie egy élő fázisvezetéknek a kapcsolótól is függetlenül. A párakapcsoló csak akkor tudja elindítani a ventilátort, ha folyamatosan megkapja a hálózati 220 V-ot és nem a lámpakapcsolótól kapja a fázist.
Tehát ha jól sejtem, kell 4 vezeték a ventilátorhoz:
- fázis
- nulla
- védőföld
- és újabb fázisvezető a lámpakapcsolótól. Ezzel biztosítható, hogy önmagától bekapcsoljon a beállított páraszinttől és a lámpa felkapcsolása után az időzítő kapcsolja le a ventilátort függetlenül a lámpakapcsolótól. Ha minden így van, akkor nem kell semmi kiegészítő kütyü, meg lépcsőházi automata, hanem csak egy folyamatos fázis a ventilátorhoz.
Plaszlo írta:
GálIstván írta:
Plaszlo írta: Üdv!

A páratartalomra magától elindul a villanykapcsoló felkapcsolása nélkül is?


Sajnos még nem tapasztaltam. Bár most elég sokszor van nyitva az ablak a jó időnek köszönhetően.


Sajnos nem találtam kapcsolási rajzot hozzá, de ha párakapcsolós és időkapcsolós is a ventilátor, akkor kell(ene) lennie egy élő fázisvezetéknek a kapcsolótól is függetlenül. A párakapcsoló csak akkor tudja elindítani a ventilátort, ha folyamatosan megkapja a hálózati 220 V-ot és nem a lámpakapcsolótól kapja a fázist.
Tehát ha jól sejtem, kell 4 vezeték a ventilátorhoz:
- fázis
- nulla
- védőföld
- és újabb fázisvezető a lámpakapcsolótól. Ezzel biztosítható, hogy önmagától bekapcsoljon a beállított páraszinttől és a lámpa felkapcsolása után az időzítő kapcsolja le a ventilátort függetlenül a lámpakapcsolótól. Ha minden így van, akkor nem kell semmi kiegészítő kütyü, meg lépcsőházi automata, hanem csak egy folyamatos fázis a ventilátorhoz.


A kapcsolótól 3 vezeték megy a ventillátor felé, a ventillátorban három vezetéknek van bekötési hely.
A bekötési vázlatban a három vezetéket így jelölik: az "L" jelűt írja fázisnak, az "N" a nulla és az "LT"-t pedig egy külső kapcsolón ("S") keresztül vissza a fázisba.
Lehet, hogy valamelyik vezeték rossz helyre van bekötve?
Így is jó, ezek szerint II év. osztályú a ventilátor, nem kell földelni.

Az L az állandó fázis (nem a kapcsolótól jön), a 0 értelemszerűen a nullavezető és az LT-nek kell a kapcsolótól jövő fázisvezetőnek lenni, ez indítja az időzítőt, ez csak egy jel az indulásra. (Az L és LT egy fázison legyen, ha csak egyfázisú a hálózatod, akkor nincs probléma vele.)
Elképzelhető, hogy el lett kötve, de ellenőrizd le fázisceruzával az L és LT kapocsra menő vezetékeket. Az L-ben mindig kell áramnak (fázis) lennie, az LT-ben csak a kapcsoló felkapcsolásakor.
Plaszlo írta: Így is jó, ezek szerint II év. osztályú a ventilátor, nem kell földelni.

Az L az állandó fázis (nem a kapcsolótól jön), a 0 értelemszerűen a nullavezető és az LT-nek kell a kapcsolótól jövő fázisvezetőnek lenni, ez indítja az időzítőt, ez csak egy jel az indulásra. (Az L és LT egy fázison legyen, ha csak egyfázisú a hálózatod, akkor nincs probléma vele.)
Elképzelhető, hogy el lett kötve, de ellenőrizd le fázisceruzával az L és LT kapocsra menő vezetékeket. Az L-ben mindig kell áramnak (fázis) lennie, az LT-ben csak a kapcsoló felkapcsolásakor.


Igen, értem.
Péntek délelőtt fogom tudni megnézni, hogy mi a helyzet valójában, utána mindenképpen jelzem majd.
Köszönöm!
OK! Várom az eredményt. 8)
Szívesen.
Plaszlo írta: OK! Várom az eredményt. 8)
Szívesen.


Igen, megvan a hibajavítás.
A két fázisvezeték volt elkötve a kapcsolónál. Megcseréltem őket, onnantól kezdve a lámpa lekapcsolása után az időzítőn beállított érték elérésekor megállítja a ventillátor forgását. A páratartalom érzékelőt most nem tudom tesztelni, de érzésem szerint az is rendben fog üzemelni.

Viszont jött egy újabb gondolat. A munkahelyemen a WC-ben a szellőző nem kapcsolódik be azonnal, hanem van egy kb. 1-2 perces késleltetése. Az általam "menedzselt" ventillátor viszont azonnal el kezd üzemelni. Ez tudom valahogy szabályozni, vagy a szerkezetek egyéni tulajdonsága és nem állítható?

Mindenesetre köszönöm a segítségedet!
Szerintem ez a munkahelyi ventilátor tulajdonsága, van benne indítási késleltető is. Ha szigorúan vesszük, nagymunka alkalmával nem azonnal keletkezik a szag, addig nincs mit elszívnia. :wink:
A másik kevéssé valószínű elképzelés, kicsit besűrűsödött az olaj a csapágyban, idő kell neki, amíg el tud indulni. :roll:
Plaszlo írta: Szerintem ez a munkahelyi ventilátor tulajdonsága, van benne indítási késleltető is. Ha szigorúan vesszük, nagymunka alkalmával nem azonnal keletkezik a szag, addig nincs mit elszívnia. :wink:
A másik kevéssé valószínű elképzelés, kicsit besűrűsödött az olaj a csapágyban, idő kell neki, amíg el tud indulni. :roll:


Ilyen indítási késleltetőt tudok utólag belerakni valahova az áramkörbe?
Véleményem szerint jó tulajdonság az indítási késleltetés, mert ha valaki csak mondjuk kézmosás miatt megy be a fürdőszobába, akkor felesleges az "X" ideig tartó működés, persze ha a villanyt is fel kell kapcsolni. Ezért gondoltam az esetleges beszerelésre.
Igen lehetséges ilyet beépíteni, csak az a kérdés, mennyit tudsz még szerelni és hova tudod elhelyezni a relét. Van olyan időzítő relé, ami folyamatosan kap tápot és egy külön jelre lép működésbe és van olyan, ami a tápfesz megkapásakor indul és dolgozik. Neked az utóbbi lenne jobb, megkapja a lámpakapcsolótól a tápfeszt és a beállított idő után elindítja a ventilátort. Ha meg lekapcsolod a lámpát, elenged az időzítő relé is, nem kapcsol be feleslegesen. Valahol a ventilátor mellett vagy közelében kellene beépítened a relét, mert ott minden a rendelkezésedre áll a relé működtetésére (nulla, fázis és kapcsolt fázis), de kérdés hogyan tudod bekötni a relét, hogy érintésvédelmileg és esztétikailag is rendben legyen :?: Másik kérdés, megéri-e ennyi munkát és pénzt beáldozni?

Itt egy példa a relére, de biztos van olcsóbb is, csak keresgélni kell egy kicsit.
http://www.relecentrum.hu/index.php?page=product&id=84

A legegyszerűbb egy bimetálos késleltető kapcsoló beépítése lenne a ventilátorba, ha van neki hely és még találsz ilyet. Valószínűnek tartom, hogy az egyszerűbb szerkezetekben még mindig ilyet alkalmaznak.
Plaszlo írta: Igen lehetséges ilyet beépíteni, csak az a kérdés, mennyit tudsz még szerelni és hova tudod elhelyezni a relét. Van olyan időzítő relé, ami folyamatosan kap tápot és egy külön jelre lép működésbe és van olyan, ami a tápfesz megkapásakor indul és dolgozik. Neked az utóbbi lenne jobb, megkapja a lámpakapcsolótól a tápfeszt és a beállított idő után elindítja a ventilátort. Ha meg lekapcsolod a lámpát, elenged az időzítő relé is, nem kapcsol be feleslegesen. Valahol a ventilátor mellett vagy közelében kellene beépítened a relét, mert ott minden a rendelkezésedre áll a relé működtetésére (nulla, fázis és kapcsolt fázis), de kérdés hogyan tudod bekötni a relét, hogy érintésvédelmileg és esztétikailag is rendben legyen :?: Másik kérdés, megéri-e ennyi munkát és pénzt beáldozni?

Itt egy példa a relére, de biztos van olcsóbb is, csak keresgélni kell egy kicsit.
http://www.relecentrum.hu/index.php?page=product&id=84

A legegyszerűbb egy bimetálos késleltető kapcsoló beépítése lenne a ventilátorba, ha van neki hely és még találsz ilyet. Valószínűnek tartom, hogy az egyszerűbb szerkezetekben még mindig ilyet alkalmaznak.


Nagyon úgy néz ki, hogy nem fogja megérni. Legalábbis a küldött link alapján. Én naív azt gondoltam, hogy van valami kis kütyü (kb. 2*2*4 cm), amit beszerelek az áramkörbe és ellátja a feladatát. De ha csak ilyen nagy van, akkor azt hiszem letettem a kérdésről.
Esetleg a Lomex-ben vagy a Conrad-ban érdeklődjek?
38 hozzászólás Oldal: 1 / 3

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron