Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 132 / 156
Nah megváltam a vízműtől. Gyorsan kellett cselekednem az elállási jog miatt. Visszakaptam a lóvét, ugyanezt rászánnám az ujra. Bronzlapatos elpump 25/1300at néztem.
Vélemény?
Üdv mindenkinek!
Hozzátok fordulnék segítségért, mert a hajam, amit napok óta tépkedek, elfogyott.
Van egy fúrt kutam, ami 13 méter mély és a vízszint nagyjából 7 méternél áll. Semmi gond vele. 3 éve használjuk egy 1100 wattos Leo szivattyúval,és egy 24 literes hidroforral. Eredetileg KPE csővel volt szerelve, ám sajnos műanyag lábszeleppel, ami egyszer csak megadta magát. Az új, immár réz lábszeleppel viszont nem tudtuk letolni a 110-es csőbe a 32-es KPE-t, mert a könyöknél, ahol kellene, nem fordult el. Így egy 32-es "drótos", PVC szívócsővel helyettesítettük. Ezzel üzemelt a cucc immár 2 éve, gond nélkül. A napokban azonban elkezdett levegőt nyomni a rendszer. Lemásztam az aknába, ha már ott voltam, kitakarítottam a szívócsonkon lévő szűrőt. Volt némi homok az alján lévő ülepítőben, de ahhoz képest, hogy utoljára tavasszal pucoltam ki, jelentéktelen mennyiség. Körbenéztem az aknában, de mindent rendben találtam. Nincs csepegés, szivárgás, szuszogás sehol. A nyomás is rendben van: 2,5-nél ki, 1.4-nél bekapcsol a szivattyú. Ennek ellenére a csapok megnyitáskor prüszkölnek, majd a szivattyú elindulása után folyamatosan hallani, ahogy a levegő áramlik a csövekben és csapja szét a vizet a kifolyásnál, e mellett a szivattyú működése közben hallatszik, ahogy pl. a 120 literes bojlerbe kluttyannak bele a levegőbuborékok. Ötletem nincs, mi okozhatja. Először azt gondoltam, hogy talán kilyukadt a ballon a tartályban, ám abban nincs annyi levegő, hogy napok múlva is azt nyomja fel, ráadásul az előfeszítés működik a rendszerben. Arra gyanakszom, hogy talán a szívócső lyukadhatott ki valahol, de nem szeretném feleslegesen felrángatni a 12 méteres PVC-t. A levegővel együtt a vízszállítás sem lett sokkal rosszabb, hiszen a 9 literes WC tartály egy 10 mm-es flexibilis csövön mintegy másfél perc alatt megtelik, csak közben puffog, csapkod, prüszköl. :cry:
Egészen sok levegő van abban a tartályban. Egész pontosan a térfogat szorozva az előtöltési nyomással, tehát egy alap 24 literes tartályban 36 liter.
Tartálymembrán bajok lesznek ott, a dolog nagyon egyszerűen ellenőrizhető, kikapcsolod a szivattyút nyomás mentesíted a rendszert ( kinyitod a szivattyúhoz legközelebbi csapot és nyitva is hagyod) majd megméred a légnyomást a tartályban. Gyári érték 1,5 bar általában. Ha ez macerás akkor kinyitod a csapot és amint elindult a szivattyú el is zárod egyből. Hagyod hogy feltöltse a rendszert kikapcsolásig. Miután kikapcsolt kinyitod a csapot és méred azt a vízmennyiséget ami az ismételt bekapcsolásig kijön a csapon. ( pl alá raksz egy vödröt) Ha a vízmennyiség a tartály térfogat 25-30 % alatt van ( tehát a 24 literes tartálynál 5-6 liternél kevesebb akkor bizony hiányzik levegő abból a tartályból és 99% hogy a lyukas membránon szökött ki a vízzel.
Nem szoktam konkrét szivattyút javasolni a kút pontos vízszint és hozam adatai valamint a felhasználás jellegének a pontos ismerete nélkül mert hamar lépre lehet szaladni. Amit tudok hogy a Gardena árának a fele a marketing a másik fele a műszaki tartalom. Kinézete szenzációs és minőséget sugall. Ha nő lenne udvarolnék is neki :) de a látszat csal. Az Elpumps-nál ez a marketing tartalom olyan 20-80 százalék. Látszik is a kinézetükön, de kit érdekel hogy az aknában mi van úgysem látja senki csak én :) Annyit azért tudni kell róla hogy magyar összeszerelés zömében kínai alkatrészekből a termékeik nagy része. Nem nagyon szokott velük baj lenni igaz mostanság már az áruk erősen közelít a lényegesen jobb és szebb és márkásabb szivattyúkéhoz. Anno mikor több mint kétszeres volt az árkülönbözet elég sokat beépítettünk ezekből, főleg csőbúvárokból, de most hogy csak kb 20 -30 % al olcsóbb én már nem építek be csak kifejezett kérésre. Írtam párszor a bronz lapát előnyeiről és hátrányairól had ne ismételjem magam. Röviden annyit, ha homokos a víz a bronz gyorsabban kopik, ha szárazra futna a szivattyú tartósan és túlhevülne, felforralná a vizet magában akkor a réz nem deformálódik, így jó eséllyel a szivattyú sem szorul meg és égeti le a motort pillanatok alatt.
lalibatyo írta: Egészen sok levegő van abban a tartályban. Egész pontosan a térfogat szorozva az előtöltési nyomással, tehát egy alap 24 literes tartályban 36 liter.

Köszönöm a gyors választ!
Számolgattam én is ezt a levegőmennyiséget, de mint írtam, napok óta ez van és ez egy házi vízmű. Azóta vagy 40-szer lehúzta a család a WC-t, háromszor kifürödte a 120 literes bojler vizét, mostunk, főztünk, takarítottunk, tehát legalább 1-1,5 köbméter vizet elhasználtunk, ám a levegő nem fogy, hanem gyarapodik a rendszerben. Eleinte csak a csap megnyitásakor prüszkölt, ám most már folyamatos a levegőellátás. Ennyi vízzel attól tartok nem csak a 36 liter, de még a duplája mennyiségű levegőnek is el kellett volna fogynia. Így tehát az izgat a legjobban, hogy honnan kap utánpótlást? De ami a membránt illeti, igazad lehet. Most így visszagondolva, a szűrő takarítása után légtelenítettem a szivattyút, mert az közvetlenül a szívócsonkra van telepítve.. Normál esetben a légtelenítő kitekerése után kellett volna valamennyi vizet, vagy akármit kapnom a nyakamba, ha a tartályban is van túlnyomás (nem mértem még). De nem kaptam. A rendszerben lévő túlnyomást ezek szerint nem a tartály előfeszítése, hanem, a vezérlő Elpumps DSK 10 Hydrocontrol biztosítja a nyomó ágon. Sajnos jelenleg olyan a meóm, hogy vasárnapig nem tudok foglalkozni vele, mert reggel sötétben megyek, este sötétben érkezem haza és nyilván nem éjszaka kívánok megmerítkezni a szivattyúaknában, de vasárnap mindenképpen utánajárok a dolognak. Viszont hallottam annak a hírét, hogy egy ilyen vezérlővel felesleges a tartály. Erről mi a véleményed, kedves lalibatyo?
Vezérlővel akkor felesleges a tartály ha kinyitod a csapot és az nyitva is marad percekig ( pl öntöző rendszer) viszont a háztartási vízhasználat az egészen más, tehát kell a tartály a vezérlőhöz is, sőt minél nagyobb annál jobb persze az ésszerűség határain belül. Ugye minden szivattyúnál ( már amit nem barkácsszakkörben a kínaiak csinálnak) meg van adva hogy hány ki és bekapcsolás engedélyezett vagy hogy mennyi időnek kellene eltelni két bekapcsolás közt. No ezt tartály nélkül nem lehet betartani egy háztartási felhasználás során ami akár a motor leégéséhez is vezethet. Nem véletlen hogy a jobb vezérlők még ezt a ki-be kapcsolást is figyelik és tiltanak ha túl gyakori lenne az ismételt indítás. Sajnos ha megszökik a levegő a rendszerből akkor gyakorlatilag meg is szűnik a tartály kiegyenlítő funkciója, tehát akár a szivattyú halálát is okozhatja. Többek közt ezért szoktam inkább 2 kicsi tartályt berakni és nem 1 nagyot, mert a 2 az biztosan nem egyszerre romlik el, azt pedig csak észre veszik hogy gyakrabban kapcsolgat a szivattyú mint azelőtt és időben lesz a hiba javítva egy 3 ezer forintos membrán cseréjével, nem pedig egy 53 ezer forintos házi vízmű cseréjével.
Nézd csak meg azt a membránt aztán ha biztosan frankó minden majd akkor keressük máshol a bajokat.
Én is így gondoltam, ami a tartályt illeti, ezért is van még meg és én is terveztem már egy duplázást mintegy puffertartályként, de már inkább 35 literesben gondolkodom Nagyobb sajnos nem fér az aknába. Amint lesz időm rá, megvizsgálom. Bízom benne, hogy "csak ennyi" a probléma. De a Leo azért nem egy barkács szivattyú. Én nagyon meg vagyok vele elégedve annak ellenére, hogy kínai. Számomra semmi garancia nincs arra, hogy bármelyik "nagynevű" szivattyút, legyen az akár Pedrollo, vagy bármi más, nem kínában szerlik össze. Vettem én már kínai Bosch-t, Philipset és más híres európai márkát is - igaz, nem szivattyút. Köszönöm a segítséget addig is!
Köszönöm a sok segítséget, sok hasznos információt
Megpróbálom az elpumps-ot, majd max elek megint a jogaimmal. Csak dupla teljesítményt ad le.
Irok majd, remélem csak pozitív dolgokat.
Köszi még egyszer.
Hát igen, szokták mondani ami nem kínai az hamis :)
Alapjaiban a Leo a Pedrollo koppintása. Elég jól sikerült de néha azért bele kerül egy-egy selejtes csapágy vagy más. Haszonleső importőrök alu tekercseléssel is hoztak már be, azt viszont nagyon kerülni kellene. Nem kizárt hogy már ezt is hamisítják. Ha 1 hét után nem romlik el akkor sokáig jó szokott lenni.
Szia Lalibatyó!
Az udvarban, fedett aknában levő házi vízmű teteje 75 cm-re van a talajszinttől. Erre raktam 12 cm-es EPS-t úgy, hogy lefedi az akna teljes alapterületét, faltól falig. Ez elegendő védelem a fagy ellen?
Bőven elég.
Köszönöm!
Üdv lalibatyo!
A következő problémára szeretnék tanácsot kérni:
3 éves a házi vízművem. kezdetben "kosütéssel" szenvedtem, amit tanácsra sikerült elhárítani, úgy, hogy a lábszelepet levettem és visszacsapó szelepet tettem a szivattyú elé. Két rövid szivattyú indítás után felvette a vizet, azóta is így működik.
Most ilyen apró /1-3 mm-s/ "lepedékekkel" szenvedek. A vízszűrő megfogja. A szűrő előtti colos csappal fojtva a vízáramlást kevésbé "látom" a szennyeződést, de így becsapom magam és a rendszert is.
1. szűrő nincs lent a szívócsövön.
2. A szívócső és az aknában lévő egyenes szakaszok 1"-os KPE csövek, az "ívek" pedig 1 "-os flex csövek.
3. A 80 literes tartályban lévő gumimembrán nem volt cserélve/3 éves/
4. Átlag napi vízfogyasztás: 120-150 liter körül,öntözésre nem használjuk.
Lehet ez a csövek faláról leváló , vagy a kútból felszívott szennyeződés?

Köszi
.
Hello
A nyomó oldalon lévő fojtócsap jó helyen van szűrő előtt és után is, de még a tartály előtt kellene lennie hogy a szivattyú ne tudja túlterhelni a kutat. Ez a lepedék vagy vaskiválás lesz, vagy algásodás, vagy mindkettő együtt. Egy klóros kútfertőtlenítéssel és rendszer átöblítéssel kellene kezdeni és ha kezeli a bajokat akkor időnként megismételni. A vízművek sem "véletlenül" klórozza a vizet :) A tartálymembrán ha szerencséd van még ennyit el fog menni de bármi megtörténhet 3 év után.
Szia!

Köszönöm az információkat,a klórozást megcsinálom, bár fúrt kútba soha nem csináltam. Gondolom beleszórom a klórt a kútba,/mennyit nem tudom/ hagyom "hatni" /meddig nem tudom/ majd szívatom a klóros vizet, át járatva a rendszert.
A csapot, amit ajánlottál a tartály elé, azt tehetem a nyomásszabályozó elé a szivattyútól jövő ágba, vagy nyomásszabályozó és a tartály közé? VL WPC 10-es digitális nyomáskapcsolót használok és nem zavarom meg a beállított szárazon futás elleni védelmet a fojtással?

Köszi
2336 hozzászólás Oldal: 132 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 44 vendég