Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 65 / 156
Előző 1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 156 Következő
Üdv Tamás
A fizika meghazudtolása lenne ha 19 méterről szívná fel a vizet egy centrifugál szivattyú. Szerintem a vízadó réteg van 19 méteren, a víz meg valahol talajszint és 8 méter közt amit a beépített kútfej miatt nem tud megmérni.
Ezt nem igazán értem, kifejtenéd bővebben ?
de fent van tartva fejszeleppel kb 1,2 méteren


Zárt csőkútnál a szívómélység csak számítható, egy vákum mérőt kell a szívócsőre tenni és a mért értékből lehet számítani a "szívó mélységet"
Azért nagy csodát egy földbe dugott mosogatócsőtől amit kútnak hívnak nagy csodát nem kell várni. Olcsó húsnak híg a leve tartja a mondás. Vannak helyek ahol több évig is kifogástalanul működik ez a technika és vannak helyek ahol már mikor elkészül is problémás vagy hamar az lesz. Az utóbbi a több.
Egy kútfúró ismerősöm szokta mondani : "kis pénz kis kút"
A szivattyúkat nem szokás vízkőmentesíteni, nem mosógép. Inkább a homokmentes kútüzemeltetésre kell figyelni. A megadott típus kisebb nyomásra de nagyobb mennyiségre képes a karakterisztika görbe szerint. A bekapcsolási nyomását én valahová 1,5-2 bar közé állítanám, a kikapcsolásit pedig nem vinném 3,2-3,4 fölé. Ha még épít be tartályt a rendszerbe és ezt szakszerű kivitelezés mellett teszi akkor biztos hogy két bekapcsolás közt növekedni fog a kivehető vízmennyiség, tehát ritkábban fog kapcsolgatni a szivattyú.
lalibatyo írta: Üdv Tamás
A fizika meghazudtolása lenne ha 19 méterről szívná fel a vizet egy centrifugál szivattyú. Szerintem a vízadó réteg van 19 méteren, a víz meg valahol talajszint és 8 méter közt amit a beépített kútfej miatt nem tud megmérni.
Ezt nem igazán értem, kifejtenéd bővebben ?
de fent van tartva fejszeleppel kb 1,2 méteren


Van egy-egy vasgolyó a csövekben ami fent tartja a vízoszlopot(egy szűkülő "tölcsér" amibe beleül a golyó) és nem engedi vissza a vizet.
Üdv
Üdv
Igen, az a vasgolyó a visszacsapó szelep. Remélhetőleg rozsdamentes a golyó.
Üdv mindenkinek!
A problémám már kezd nagyon boszantani, nem tudom és nem is értem a probléma forrását.
Adott egy Leo szivattyú 20 literes tartállyal.
- A tartály rendben van nem lyukas a tömlő (ellenőríztem)
- A szvattyú 1 éves eddig nem volt vele gond.
- A szívó ágat háromszor ellenőríztem, tömített mindenhol.
A csapok mégis levegősek, a megnyitott csap "puffog", a bojler "bugyog".
Van valakinek ötlete hol lehet a probléma.
Vizet, szivárgást a szivattyú környezetében nem látok.
Szia Zsolti
Két dolgot tudok elképzelni ha valóban jó a szívócső tömítése is és a tartály membránja is. Az egyik hogy esetleg a szivattyú tengelytömítésénél mégis csak tud valami levegőt beszívni a szivattyú, a másik ami annyira nem is ritka hogy gázos a kút vize, ez a káz a szivó oldalon felszabadul a vákumhatás miatt majd pedig "nincs ideje elnyelődni. Mivel a szivattyú jet rendszerű ezért annak működésében nem okoz problámát kisebb mennyiség esetén.
Köszönöm lalibatyo a választ.
Megállapítottam, hogy gázos a víz. Pohárba engedve először "homályos" a víz, egy pár másodperc múlva kitisztul és a pohár belső oldalán buborékok képződnek.
A víz nem szennyeződéstől "homályos".
Hogyan lehet megszüntetni ezt a "gázosságot"?
Válaszod előre is köszönöm.
Üdv
A gázosságot ún gázszeparátorral lehet megszüntetni. Gyakorlatilag kell egy tartály amibe "esőzteted" a vizet és a gáz szabadon távozhat. Nyilván kontroll alatt mert ez többnyire metán ami robbanás veszélyes. A tartályból pedig a szeparált vizet egy másik szivattyú benyomja a rendszerbe.
Neten rákeresel elég sok infót találsz.
Sziasztok!

Remélem jó helyen járok, a következő kérdésem lenne hozzátok szakértőkhöz:
Van egy fúrt kutam (250-es KG csöves), aminek a vízszintje körülbelül 8-9 méteren áll be szivattyúzáskor (üzemi vízszint). Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek a következő kinézett szivattyú és hozzá áramlásszabályzó megfelelő lenne-e? Csak Öntözésre lenne használva a kút. A víz természetesen azért nem tiszta víz teljesen (kicsit homokos, iszapos).
- LEO XJWm 90/55 víz szivattyú (Max szívómélység : 9 méter, de úgy hallom azért 10-11 méterig általában tudnak szívni ezek a szivattyúk - gondolom kis teljesítményesés árán)
- LEO PS-01B áramlás kapcsoló (e mellett kellene tartály is szerintetek? - vagy a szívómélység miatt esetleg javasolt?)

Ez kellhet hozzá gondlom még: Europa réz rugós lábszelep 1" - ez szűrőként is üzemelne egyben esetleg?
Szívócsőnek 32-es KPE cső jó és hozzá rézidomok?

Esetleg valaki itt mást ajánlana, vagy más kiegészítőket hozzá?
(Szűrő kellene hozzá még esetleg? Ha igen milyen és hová?)

Köszönök minden építő jellegű javaslatot!
Balázs
Üdv
A 250 es csőátmérő az már majdnem ásott kút :) Sajnos a szivattyúk nem szeretik a homokos vizet és ez márkától független. (Az ún zagyszivattyúk sem szeretik csak tarósabban elviselik.) A koszos homokos víznek valószínűleg a kút kivitelezési és a réteg vízadó képességei az oka. Gondolom ezen javítani nem tudsz vagy talán nem is akarsz.
- LEO XJWm 90/55 víz szivattyú (Max szívómélység : 9 méter, de úgy hallom azért 10-11 méterig általában tudnak szívni ezek a szivattyúk - gondolom kis teljesítményesés árán)

Azt hiszem rossz hírem van. Ez a szivattyú biztosan nem fog 9 méternél mélyebbről vizet felvenni. 10-11 ről pedig csak akkor ha nem függőleges a szívócső hanem lesz benne pár méter víszintes szakasz is :). A fizika törvényei elvileg max.kb 10 méter szívómélység elérését teszik lehetővé a földön tengerszint körüli magasságon, de csak ha veszteség mentesen működik a szivattyú. Szóval az a 9 méter is esetenként barokkos túlzás amit a gyártók megadnak. A probléma megoldása az ha közelebb tesszük a szivattyút a vízhez ( aknát ásunk a kút köré -mellé ) vagy a szivattyút beletesszük a vízbe ( búvár szivattyúk)
A többi megoldást pl vízsugár szivattyú (mélyszívó fejes) vagy mamut szivattyú nem javasolnám háztartási víztermelésre.
Az áramlás kapcsoló és a szívómélység közt nincs összefüggés, ha működik a rendszer akkor áramlás kapcsolóval és az nélkül is működni fog. Viszont koszos vízbe nem tanácsos áramlás kapcsolót rakni mert a kapcsoló membrántere viszonylag gyorsan feltelik homokkal kosszal ami a működését megzavarja akadályozza. Lábszelep mindenképp kell viszont a lábszelep szűrője azokat a szennyeződéseket tartja vissza amitől a szivattyú meg is szorulna, a homokot már nem. A homokot a kút kavics szűrőjének és szűrő csövének kellene visszatartani. KPE cső jó szívócsőnek, a réz idom is de lehetőleg minőségibb csövet kellene venni mert "misztikus" hibákat tud okozni egy rosszul tömítő gumigyűrű egy gagyi KPE csövön a csatlakozó idomon belül. Tanácsos homokszűrőt beépíteni a rendszerbe, de ha nem tiszta a víz akkor lehetőleg minél nagyobbat mert a kicsi hamar eltömődik feltelik. Kisebb (3-5") os szűrő csak tiszta vízhez való egy esetleges szennyeződés megfogására.
Szia lalibatyo!

25 cm-es ez a cső természetesen:) 250mm-es

Köszi az eddigieket is. Akkor cső, lábszelep, idomok, tömítések, szűrő rendben, de akkor milyen szivattyút javasolnál? A búvárok 1000l/h elég gyengék, és tönkremennek 1 év alatt. Bár még nemsokkal több, mint 1 év telt el:)
A 10 méter üzemit csak tippeltem, lehet magasabban is megáll a vízszint. Hogy tudom megmérni szerinted elég pontosan ezt a szintet? Milyen jó módszer van rá?

Gondolom valamilyen szivattyút csak használnak ilyen kutak esetében is. Vagy?:)

A drágább összeállítás szerinted esélyes? vagy az a szivattyú is tönkremegy?
pl: egy 1 fázisú 4"-os 4SKm100 csőkútszivattyút 15 méter kábellal - bár ezeknek már borsos ára van kicsit, hogy próbálgassam:) ha tudom hogy jó 7-8 évig akkor oké, de ha 1 év alatt kampec, akkor inkább nem futok neki:))

Szóval ezek ismeretében te milyen szivattyút javasolnál? (Tudom, mondjuk az üzemi szint a leglényegesebb. - de mondjuk 10-11 méter és 6-7 méter esetében te mit tennél mondjuk - erre a kettő távra te milyen szivattyúra ruháznál be egy ilyen kútban - így lefedem ha bemértem a szintet, tudom mit lépjek, és nem zaklatom itt a fórum népét)

Köszönöm
Balázs
Üdv
Erről a típusról kifejezetten lebeszéllek mert ez egy periférikus szivattyú ami csak kristálytiszta vízbe való és ez igaz minden periférikus rendszerű szivattyúra. Tiszta szívvel nem is tudok ajánlani szivattyút egy homokos vizű kútba, de ha ajánlanék is kellenének a kút pontos paraméterei ( mélység, hozam, üzemi szint , a vízhasználat célja mennyisége jellege, mert ami egy slagos locsoláshoz jó az nem biztos hogy megfelel épület ellátására. Nem tudom ki csinálta ezt a kutat de a készítőnek a fontosabb paramétereket meg kellett volna mérni és írásban tudatni veled. Ha ez nincs vagy nem ismert akkor célszerű lenne megmérni amihez ugye megint kellene egy szivattyú ráadásul búvár mert a vízszint a 8 méteres határon van.
Vízszintet lehet mérni egy spárgára kötött nehezékkel ilyen kicsi mélységnél. Tükörrel a napfényt beletükrözöd a kútba és tökéletesen lelátni még 30-40 méterre is (ha egyenes a furat).
Köszi mindent, azt hiszem ezek alapján veszek egy 5.000Ft-os búvárt, és minden méretet és adatot tisztázok, majd utána ugrok csak neki. Mondjuk azt hiszem a jó időig akkor várnom kell, az a mérvadóbb szerintem, ha meleg és csapadékmentes idő van egy ideig:) meg lehet párszor jól meg kéne szívatni a kutat, és iszapos sem lenne annyira (sajna dombtetőn lakom:), így tudom a kút sem lett tökéletes)

Köszi még egyszer!!!
Üdv
Ha egy 5000 forintos búvárral eredményes a hozam megállapítás akkor bizony az a kút nem sokat ér. Ennyi pénzért egy rezgőst kapni az pedig 12-15 liternél több vizet nem vesz el a kútból. Amelyik nagyon pepec az 17 litert is szállít :) Mát pedig ha csupán ennyi a vízhozam akkor kár ábrándozni 40-60 literes szivattyúkról. Igen párszor valóban meg kellene termeltetni azt a kutat, hátha lesz belőle valami.
nekem apró bekötési kérdésem lenne. ami adott:
-6méter mély fúrt kút
- gardena 5000/5 tartályos készülék
- 2db időzítő computer (gardena c14)

az akna még nincs kész, tehát ha van erre valami javaslat amit érdemes szem előtt tartani azt megköszönöm.

ami a gondom az az, hogy lenne:
- 1 kör időzítővel a sövény csepegtetőjének
- 1 kör a fű esőztetőjének
- 1 ami megy a házba.
- 1 kerti csap

amire nem találtam jó leírást, szakirodalmat, hogy milyen eszközzel érdemes az osztást elvégezni és, hogy a ház felé milyen anyagú és vastagságú csövet érdemes vinni. + hogy mit kell még szem előtt tartanom a kialakításkor.
ha tudnátok ilyen leírást vagy pár tanácsot adni azt megköszönném.
Üdv
Az aknával kapcsolatban annyi hogy az ajtaja a kút fölé kerüljön, ha a kútban dolgozni kell akkor le lehessen építeni. Ez egyben azt a veszélyt is rejti ha valami leesik akkor egyből a kútba eshet. (legalább nem lesz útban :)
Az osztásokat többnyire "T" idomok beépítésével szokták elvégezni de ha kedved tartja lehet csinálni a padlófűtések osztóihoz hasonló eszközt is. Talán érdemes minden ágra egy egy elzáró csapot rakni. Léteznek gyári osztók is különféle kivitelben, ebben konkrét javaslatot nem adnék el tudod ezt nélkülem is dönteni. A ház felé 3/4 nél vastagabb csövet vinni sok értelme nincs, ezen bőven átmegy annyi víz mint ami kell.
Előző 1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 156 Következő
2336 hozzászólás Oldal: 65 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 39 vendég