Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 2 / 156
Ismételten köszönöm lalibatyo kedves üzeneted.A következő héten szétszedem és méret alapján megismételem a kérésemet.
Az egységet használtan vásároltam. Az eladó szerint a berendezés még nem lett üzembehelyezve. Első átvizsgálásom alkalmával szembesültem azzal,hogy bizony működött ez a berendezés, de valószínűleg víz nélkül. A járókeréknél és a vezetőkeréknél olyan nyomok vannak, mintha hő hatására deformálódtak volna.
Látom azért nem ez az első szivattyú a kezed alatt ! Igen ez valóban előfordul hogy szárazra fut a szivattyú és ezért oly mértékben felmelegszik a lapát hogy eldeformálódik. Nyilván órák vagy napok alatt furdul ez elő. Ilyenkot tengelytömítést is érdemes ellenőrizni. Az már nagyon nagy hozá nem értés ha szárazon is kapcsolták be és ezért ment tönkre.
Köszönöm segítőkész válaszodat lalibatyo. A berendezést használtan vásároltam. Az első üzembehelyezési kisérletnél kiderült, hogy az egység valószínűleg-az előző tulajdonosnál- kezelési hiba miatt meghibásodott. A jövő héten szétszedem,s a konkrét hiba fényképével ismét jelentkezem.
Tisztelt Érdeklődők!
A szívómagasságot szeretném csak tisztázni. Emlékezzünk a fizikára, hogyan is mérték meg egy higanyoszloppal a levegő nyomását. Ez 76mm volt Higanyból. Vízzel elvégezve ugyanezt a kísérletet 10m lesz az eredmény - tengerszinten.
Nos, ha mi pl.: 11 méterről szeretnénk "szívni" vizet, azt nem fogjuk tudni megtenni, mert a külső légnyomás nem lesz képes 10 m fölé paszírozni a csőben a vizet. 10m-nél is éppen csak a szivattyúig ér a viz, de hozama már nem lesz. Emiatt alkalmaznak kicsit kisebb szívómagasságot. Nagyon fontos, hogy ezt a mindenkori víz feszínhez képest kell értelmezni, aza lehet a csővége akár 200m mélyen is, de a felszíne nem lehet 10 m alatti. Kb. ezt érthetjük szívómagasság alatt. Aki mélyebbről szeretne vételezni, annak lentről kell feltolnia a vizet.
Sziasztok!

Ásott kutunk van és a házban vagy egy hidrofor, ami (80 literes) ellátja a házat vízzel. A tartály nem ereszt sehol és ezért a nyomás sem csökken, de ha már 15-20 liter vizet kiengedünk, akkor már kapcsol is a szivattyú! Nagyon idegsítő, hogy állandóan (kb 2 hetente) pumpálni kell bele levegőt, hogy ne csak egy vödör víz jöjjön ki a tartályból. A régi hidrofor kb 3 hónapig kibírta. Olyan mintha csak úgy eltűnne belőle a levegő, magyarul a víz nagy része benne marad csak a nyomás tűnik el, ezért kell bele pumpálni. Ha megjegyzem a nyomásmérő állását és egy óra múlva megnézem akkor is hajszál pontosan ott áll. Nem értem hova lesz a levegő mondjuk egy-két héten belül. Az állandó kapcsolgatás sem tesz jót a szivattyúnak meg áramfogyasztásilag sem kedvező. Valaki tud segíteni hogy mivel lehet gond?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv: Dempsey!
Szia !
Nincs ebben semmi varázslat, arról van szó hogy elnyeli a levegőt a víz. Mondhatnám úgy is hogy oldja és ha másra nem gondolsz akkor az akvárium jó példa mert azért "pumpálunk" bele levegőt (oxigént) hogy a halak ne fulladjonak meg de említhetném a szódás szifont is ahol a széndioxidot elnyeli a víz és szódavíz formájában kijön. Erre találták ki a gumimembrános hidrofor tartályokat, ahol a víz egy gumi "zsákban" van amit levegő vesz körül egy fém tartályban. Tehát a gumin keresztül nem tudja elnyelni a levegőt a víz így ezek elvileg örökké jók ami azért nem igaz a valóságban.
Talán ha megírnád a típusát paramétereit a régi és az új hidrofornak akkor lehet más dolog is kiderülhet.
Üdv !
Szia!

Köszi a választ. Na kiderítettem hogy a régi hidrofor nem saját gyártmány volt pedig azt hittem. Viszont belekukkantottam a tetején lévő lyukba (nyomásmérő helye) és kiláttam az alján lévő lyukon (leeresztő szelep helye). Olvastam, hogy vannak fix membrános hidroforok és meg is néztem a felépítését. De elvileg a régi nem lehetett olyan mert átláttam rajta. Akkor milyen membrán van még? Az új hidrofor saját gyártmány savállóból készült és nincs benne semmi membrán. Valószínű ez a gond vele. De akkor a régibe milyen membrán van hogy átlátok rajta?

Előre is köszi hogy segítesz!

Üdv:Dempsey.
Hello!
A különbség valószínűleg a méretből adódik. Szerintem a régi nagyobb volt így ritkán vagy alig jelentkezett a probléma. Nagy tartály sok víz, sok levegő a használat módja ugyanaz volt. Ha nincs méretbeli különbség és ugyanaz a szivattyú nyomáskapcsoló stb van most is beépítve és a használat módja is ugyanaz akkor valóban valami átok ül ezen a szerkezeten, vagy mégis szökik a levegő csak nagyon lassan. Javaslom a szappanhabos ( kapható kifejezetten ilyen célra spray amit szivárgásjelzőnek hívnak) ellenőrzést. A kötéseket csatlakozásokat szerelvényeket bekenni (befújni) hátha mégis megjellenek azok a dagadó buborékok. Célszerű lenne ezt víztelen vagy minimum vízszint állapotában elvégezni a tartályon és max üzemi nyomás mellett. A nyomással azért csínján bánni, mert 20-30 literes kompressszor tartály okozott már halálos balesetet mikor elrobbant a túlnyomástól, ez pedig jóval nagyobb.
Üdv !
Szia!

Hát mind a két hidrofor 80 literes csak a kialakítása más. (Ugyan az a szivattyú, nyomáskapcsoló, nyomásmérő stb, van az újhoz, mint a régihez) A régi nagyobb átmérőjű és így alacsonyabb. Az új kisebb átmérőjű és így magasabb.

Közben eszembe jutott, hogy a két hidrofornak nem egy helyen van a kivezető nyílása. A régi hidrofor kivezető nyílása nem a legalján volt hanem vagy 20cm el feljebb, tehát így mindig maradt benne valamennyi víz. Mikor a szerelő meglátta azt mondta, hogy az újnak az aljára teszi a kivezetés mert úgy több vizet tudunk kivenni a hidroforból.
Arra gondolok hogy lehet hogy itt van a hiba. Mi a véleményed?

Üdv: Dempsey!
Hello !
Igazából azért teszik oldalra a kivezetést hogy a tartály alja és a kivezetés közti rész egy üllepítő ahová a homok kiülepedhet, amit a tartály alján lévő csavart kicsavarva ki lehet engedni mosni. Nagyobb tartályokora még búvónyilás is van szerelve erre a célra. Neked ásott kutad van így nem hinném hogy homokos vizet adna, főleg nem ilyen kicsi és szakaszos vízelvétel mellett. Az hogy alul van a kivezetés annyit jelent hogy az összes vizet ki tudod engedni (ha van bent levegő ami kinyomja) ha nincs akkor gravitációsan kijön. Esetleg még azt tudom elképzelni hogy a bevezetés van nagyon fent és "esőztetve" telik a tartály így lényegesen több levegőt tud elnyelni a víz ( sokkal nagyobb felületen érintkezik vele) A másik hogy mégis csak szökik az a levegő egy kicsit, amit bizony nem lesz egyszerű megtalálni még habbal sem. Jó minőségű habbal kitartással meg lesz biztosan. Ami lehet még hogy maga a nyomáskapcsoló membránja ereszti át a levegőt (anyaghiba ,összeszerelési hiba) ezért is kérdeztem hogy ugyanazon szerelvények vannak e beépítve. Persze ugyanígy a nyomásmérő óra is lehet ludas, és ha esetleg valami védelmet biztonsági szelepet beépítettetek akkor az is. De ne feletkezzünk meg a varratokról sem mert lehet kinézetre szép csak épp szivacsos zárványos belül. Nem véletlen hogy egy jó hegesztő nagyon megbecsült szakember szokott lenni .
Üdv !
Szia!

Ugyan azok a szerelvények kerültek rá az új tartályra, ami a régin volt. Van szivárgás ellenőrző spray, de már néztük vele az összetételeket, nem találtunk lyukat. Hát majd átnézzük jobban akkor az összetételeket és a varratokat.

Köszi az eddigi összes segítségedet!
Üdv: Dempsey!
Hello !
Ha kiderülne azért a probléma oka írd meg kérlek !
Sok sikert !
Szia!

Mindenképp megírom, hogy mindenki tanuljon belőle.
Köszi a jókívánságokat! :wink:
Sziasztok!
Házi vizművet használók segitségét kérném egy évek óta jelenkező probléma megfejtéséhez. Jelenleg egy AQUASH 1300 Wattos házi vizművel oldom meg a teljes fürdőszoba (WC, zuhanyzó. mosógép) vizellátását.Sajnos egy idő után valamennyi szivattyú gumimembránja felhasad és cserélnem kell.Ez nem olcsó mulatság (4-5 eFt) főleg ha évente meg kell ismételnem.
Sajnos az utóbbi időben már csak fémtartállyal együtt kompletten kapható 18-23 eFt-ért. Az volna a kérdésem más felhasználónál is ilyen dyakran kell a gumtümlőt (gumumembránt) cserélni, vagy csak nálam lehet valami oka a gyakori hibának. Egyébként több tipusú vizművem volt már és mindegyiknél előfordult e jelenség. Átlagos fogyasztásom van (5-10 m3/hó), a vizmélység 2-4 m. tehát nincs nagy megterhelés a szivattyún, És mégy egy: ha valaki tud még valahol kapható gumumembránt, ossza meg velem ismereteit. előre is köszönöm segitségüket.
Lehet, nagyon elvetélt ötlet, de ha ennyire drága egy tartály a membránnal, nem lenne megoldás egy nagyobb méretű, a fűtésrendszerekhez használt kiegyenlítőtartályt bekötni a házi vízműre? Nem tudom mekkora a házi vízmű üzemi nyomása és ezt kibírja-e a kiegyenlítő tartály, gondolom ezekben is van többféle.
Vagy egy kisebb méretű kompresszortartályt (25 l) a membrán helyettesítésére. Ezeket 8 atm nyomásra tervezték, a tartálynak a rozsdával szemben is ellenállónak kell lennie, mivel a kompresszortartályban is összegyűlik a kicsapódó kondenzvíz. Ebben ugyan nincs membrán, de ha függőlegesen rögzíted, elégnek kell lennie annak a levegőnek, ami benne volt. Ilyeneket 5 eFt. körül már lehet kapni használtan, bontottan + egy kis barkácsolás.
2336 hozzászólás Oldal: 2 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 45 vendég