Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 120 / 156
Hello
Klasszikus házi vízellátó rendszerrel vannak mindig gondjaim . 40 m mély kút -búvárszivattyú-víztartály házi vízmű. Még nem sikerült egy szakembernek sem olyan vezérlést beépíteni ami stabilan működött volna. Az akna ,1,5X2m 1,8m magas és eléggé nedves. Általában a tartály vízszintkapcsolójával van baj. Mi lenne ha a házi vízművet direkt rácsatlakoztatnám a búvárszivattyúra és a búvárszivattyút is a házi vízmű nyomáskapcsolójára kötném? A névleges vízhozamok 4 m3/óra a búvárszivattyú illetve 5,3 m3/óra a házi vízmű aminek 50 l a tartálya.

Köszi
Üdv Ferenc
A névleges vízhozamok 4 m3/óra a búvárszivattyú illetve 5,3 m3/óra a házi vízmű aminek 50 l a tartálya.

Tisztázzuk a dolgokat :
A megadott hozamok nulla bar ellenében értendőek tehát a gyakorlatban ilyen soha nincs. Nevezzük inkább marketingnek :)
Az 50 literes tartály ha jól van beállítva akkor a 30% át képes két kapcsolás közt vízmennyiségben szolgáltatni, tehát kb 15 litert.
A kút adatairól viszont azon kívül hogy 40 méter valami több megtudható ?
Pl : nyugvószint, üzemi szint, üzemi szinthez tartozó hozam ? Szivattyú típusa ?
Egyébként ezek a házi vízműnek kikiáltott szerkezetek alapvetően nem az örökké valóságnak készültek hanem néhány évente kidobandó "minimál" megoldások csupán és bizony rendszeres ellenőrzést is igényelnek.
Általában a tartály vízszintkapcsolójával van baj.

Ezt bővebben kifejtenéd ?
Tisztelt Lalibátyó!

Kérlek segíts, vagy bárki, akinek van ötlete,mert kihullik az összes hajam. Van egy ciszternám, ahol kinn van egy Metabo HWW 3000/20 házi vízmű. Egész nyáron szépen dolgozott, de most, hogy jönnek a fagyok betelepítettem a pincébe. Így kb.15 méterről szívja a vizet, ugyanazon a csövön, amin eddig nyomta, de szépen működik. Nagyjából a 5-ik feltöltésig. Onnantól már elkezd levegőt is nyomni. A 10.-k feltöltés már nem is megy neki. Olyan, mintha levegőt kapna valahonnan. Viszont, mikor nyomnia kellett, a víznyomás két nap után is megvolt. Tehát a víz nem szökött el 3 BAR-on, de a levegő valahonnan jön. Mi lehet a probléma?

Választ előre is nagyon köszönöm!

Peti
Üdv
Először is a szívócsőnek folyamatosan emelkednie kell a szivattyú felé. Ha ez így van akkor sajna vagy vékony a szívócső vagy valamelyik idom, vagy tömítetlen valamelyik kötés a szívócsövön, esetleg sérült a szívócső, de láttam már olyant is hogy sima lágy kerti slagot beraktak szívócsőnek amit összeszívott a szivattyú :)
Hello!
A szivattyú csöve kijön a ciszterna aljából, majd utána végig lejt a szivattyú felé. Az idióta vízszerelőm valószínű nem volt profi. Amúgy végig 1"-os kpe csövön szív. Érdekes, hogy 3 bar nyomást bírja a csatlakozó, de a szívást nem. Megpróbáltam, hogy egy másik szivattyúval kinyomattam a levegőt. Működöt, de aztán megint jött a levegő. Pedig valószínű, hogy ott kap valahol levegőt. Úgy néz ki akkor visszateszem a szivattyút a faházba és ha jön a fagy behozom.
Köszönöm a segítséget!
Hello,

Egy kis segítséget szeretnék kérni.Teljesen laikus vagyok a témában.
Szüleimnél van egy kút és nekik szeretnék segíteni kert öntözéssel kapcsolatban.

Néhány hozzászólást visszaolvastam, amiből azt szűrtem le, hogy néhány adatra szükségetek lenne, hogy pontos segítséget tudjatok adni.
Pontosan milyen adatokat kellene kiderítenem a kútról és ezeket hogy tudom megtenni ?

Köszönöm előre is.
Üdv
Hát a főbb szempontok :
Ásott, fúrt (búvárszivattyú lefér?) vagy mosogatócsöves ?
Nyugvó vízszint ?
Max hozam ( még tisztán és homokmentesen kinyerhető víz ) liter/perc ?
Max hozamhoz tartozó vízszint ?
Talpmélység (ásott kút esetén lehet fontos)
Ha kútfúró készítette akkor hagyott hátra műszaki adatlapot amin ezek rajta vannak, sőt ettől sokkal több is rajta van :)
Üdvözlöm!

A következő lenne a problémám, amiben szeretném a segítségét kérni.
A napokban volt 6 éve, hogy családi házunkat megvettük , ahol a víz fúrt kútról,szivattyú segítségével jut a házba, illetve a kerti csapokat is erről a rendszerről használjuk.
Ma reggel vettem észre mosogatás közben, hogy a csap megnyitásakor levegő is távozik, és olyan mintha "köpködné" a csap a vizet.
Akkor ezzel még nem is foglalkoztam, mert pár másodperc után ez megszűnt, és probléma nélkül el tudtam mosogatni, bár munkába induláskor furcsának találtam, hogy többször bekapcsol a szivattyú.
2 órája is arra jöttem haza, hogy ismét megy a szivattyú, pedig tudtam, hogy senki nem volt itthon, és nem engedett vizet.
Megnyitottam a csapot a mosogatónál, és egy csepp víz sem jött...levegő sem.
Megnyitottam az összes csapot a házban, de sehol semmi víz.
Kimentem a kertbe, ott is megnyitottam a csapot, de ott sem jött víz.
A házban lévő és a kerti rendszer egy szivattyúról, de külön rendszerről üzemel. Télre a kerti rendszert le is szoktuk zárni, nehogy baj legyen.
Tudna esetleg valami támpontot adni, mi lehet a probléma?
Üdv
Nagy valószínűséggel a tartálymembrán kilyukadt, a levegő bekerült a vízbe és azzal együtt távozott a rendszerből. Így már "kapcsolgatós" és-vagy "örökjárós" lett a rendszer ami a szivattyú tönkremenetelét is tudja okozni.
lalibatyo írta: Üdv
Hát a főbb szempontok :
Ásott, fúrt (búvárszivattyú lefér?) vagy mosogatócsöves ?
Nyugvó vízszint ?
Max hozam ( még tisztán és homokmentesen kinyerhető víz ) liter/perc ?
Max hozamhoz tartozó vízszint ?
Talpmélység (ásott kút esetén lehet fontos)
Ha kútfúró készítette akkor hagyott hátra műszaki adatlapot amin ezek rajta vannak, sőt ettől sokkal több is rajta van :)


Üdv,

Sikerült néhány információt megtudnom a kúttal kapcsolatban:
- ásott kút, búvárszivattyú lefér ( körülbelül a 40-es években ásták :) )
- kb. 3 méter mélyen kezdődik a víz
- max hozam : kb. 10 liter/perc
- Max hozamhoz tartozó vízszint : 1,5m - 2m
- Talpmélység : 5-6 m

Szinte csak kert öntözésre lenne használva. A kert nagyjából 50m-re van a kúttól.

Ezek alapján tudna ajánlani néhány gépet ?
Ha bármilyen információra még szükség lenne, megpróbálom beszerezni.

Nagyon köszönöm előre is a segítséget.
Üdv.:
Balázs
Szia Balázs
Tehát ásott és az adatok alapján van is benne kb 2 méternyi kivehető víz ami 10 liter/ perc hozammal pótlódik. Ami nem mindegy hogy a kútnak 80 centi az átmérője vagy esetleg több méter? A mélység adatok alapján olcsóbb felső kerti szivattyú is szóba jöhet de ha nem az olcsóság a fő szempont akkor inkább valami ásott kút szivattyút javasolnék mert azzal azért kevesebb a macera. Mekkora lenne az öntözés vízigénye, módja? Öntözendő terület terület nagysága ?
Üdv.
lalibatyo írta: Szia Balázs
Tehát ásott és az adatok alapján van is benne kb 2 méternyi kivehető víz ami 10 liter/ perc hozammal pótlódik. Ami nem mindegy hogy a kútnak 80 centi az átmérője vagy esetleg több méter? A mélység adatok alapján olcsóbb felső kerti szivattyú is szóba jöhet de ha nem az olcsóság a fő szempont akkor inkább valami ásott kút szivattyút javasolnék mert azzal azért kevesebb a macera. Mekkora lenne az öntözés vízigénye, módja? Öntözendő terület terület nagysága ?
Üdv.


Szia lalibatyo,

Köszönöm a sok segítséget.
A kút átmérője nagyjából 80 cm. Nagyjából 120 m2-es területet kellene öntözni slaggal. Semmi extra, egy kiskert a szokásos zöldségekkel :).
Inkább az a cél, hogy kevesebb macera legyen vele. Annak nem látom értelmét, hogy egy olcsó és kevésbé megbízható készülék kerül beszerelésre, amivel csak gondok vannak. Persze ettől függetlenül fontos az ár.
Konkrét típusokat tudnál ajánlani ?

Köszönöm előre is
Üdv
Üdv
Akkor ez 500 liter víz méterenként ami már van is + ami becsorog és erre 10 liter/percet mondtál. Ezzel bőven lehet azt a 120m2 öntözni amit szeretnél még ha a kút aljától 50 centire teszed a szivattyút hogy ne tudja a koszt felkapni. Slagos öntözésnél kb 10-15 liter az percenként ami kell egy egyszerű kézben tartott szórófejjel, és kb ennyi kell egy bólogatónak is. Viszont ha szórófej nélkül árasztva is öntözöl akkor ott már jóval több is ki tud csorogni a slag végén. Ez különösebb követelményt nem támaszt a szivattyúval szemben és kútban sincs mélyen a víz. Ez bőven meg fog felelni a céljaidnak : https://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/asottkut-szivattyu/pedrollo-top-multi-2
még vékony fél colos tömlővel is. Macera semmi, rögzíted a tömlőt kötélen leereszted bedugod a konnektorba és jön a víz. Ha leürülne a kút az úszókapcsolója leállítja. Arra figyelni hogy a tömlő és a tartókötél egymáshoz rögzítve legyenek hogy ne tudjon a visszacsúszó tömlő megtörni a szivattyú felett. Ebben a belógatós bedugós kategóriában ettől olcsóbbat nem tudok őszintén ajánlani. Ettől olcsóbban egy kerti szivattyú az ami alkalmas számodra de ott már a szívócső és a lábszelep egy szakszerűtlen szerelés vagy nem megfelelő választás miatt okozhat némi macerát ha levegősödne a rendszer és hát ha sikerülne leüríteni a kutat véletlenül, akkor is kell légteleníteni a következő indításkor. Ezek némi rizikót bevállalva 25 től elérhetőek ami már nem kínai az 35-40 körül indul + a szerelvények szívócső lábszelep. https://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/kerti-szivattyu/pedrollo-jswm-1cx
Piacos, vaterás, netes hirdetett hulladék kerülendő :!:
Időnként valamely nagyáruház kínálatában is bukkanhat fel valami olcsóbb darab ami megfontolás tárgyát képezheti ha nagyon az ár számít.
Kedves Lalibátyó!

Adott egy 25 méteres fúrt kút, a ház sarkában a becsatlakozási pontnál egy 22 literes hidrofor.
Valami olasz csőszivattyú hozza fel a vizet(hétvégi ház), kicsit kopott már, mert kb 1í éves, de még működik alacsonyabb nyomásnál.
Ez azt jelenti, hogy a hidrofornál kb 1,8 bar max nyomást tud, 1,5-re van beállítva a kikapcsolási érték a kapcsolón. A bekapcsolás pedig 0,5-0,6 bar környékén.

A kérdésem az lenne, hogy a hidrofor levegő oldalát mennyire fújjam/eresszem? Ha jól tudom gyárilag 1,5 barra vannak állítva, viszont nekem elég alacsony a víznyomásom, így nem vagyok benne biztos, hogy megfelelően betölti a szerepét a tartály.

Valahol olvastam, hogy kb 0,5 barral alacsonyabb értéket kell beállítani a tartályba, mint a kikapcsolási nyomás.
De ez nálam kb azt jelentené akkor, hogy egyáltalán nem lenne benne nyomás.

Szeretném kérni a segítségedet a tartály nyomás beállításával kapcsolatban.

Üdv,
Gergő
Akkor nagy duhajkodást nem lehet csapni a 0,5 bar nyomásból :) Az nem lehet hogy a nyomásmérő óra is rossz ? Az a baj hogy ez már így nem szivattyú hanem villany óra pörgető inkább és félő hogy eljön a pillanat amikor nem kapcsol ki és észre sem veszed. Hát valóban a bekapcsolási nyomás környékére kellene fújni azt a levegőt és picit alá. Nem kezdenék számháborúba és persze ami a víznyomásmérőn 0,5 bar az nem biztos hogy a levegőnyomás mérőn is annyi. Az igazi baj akkor van ha az a pár tized is elillan a membrán mögül :)
2336 hozzászólás Oldal: 120 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 51 vendég