Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 72 / 156
Előző 1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 156 Következő
hello! azt szeretném kérdezni hogy a házi vízmű gumibetét cseréje után az azt rögzítő csavarok körül ereszti a vizet akkor mi a teendő?
Üdv
Valószínűleg valamit nagyon rosszul csinálhattál a csere során. Ha a belevaló membránt használtad ( tehát nem gyűrődött meg a beszereléskor) és akkora a gallérja ami egyben a tömítése is mint amekkora a perem a csavarfuratokig akkor meghúzva a csavarokat nem lehet szivárgás. Javaslom bontsd vissza de előtte nyomásmentesíteni kell a víz és a levegő oldalt is. Ellenőrizd a tömítő peremek épségét rozsda és egyéb szennyeződés mentességét Figyelj arra hogy ne gyűrődjön be a gallér és legyen a tömítő felületek közt kiterűlve ( ha kicsi a membránnyak mert nem bele való a membrán akkor ez lehet probléma) majd húzd meg a csavarokat de sem túlhúzni ( deformálódhat a perem vagy megszakadhat a csavar) sem lazán hagyni nem szabad. Ha esetleg a túlhúzástól eldeformálódott volna a tömítő perem akkor gumilemezből a gallérmérettel azonos méretű tömítést kell kivágni és talán a vastagabb tömítés kompenzálja majd a deformációt víztömören. Megeshet hogy túl hosszú csavarokkal rakod egybe és mielőtt a két felületet húznád egybe már "lefenekel" a csavar.
Sziasztok

Lenne egy beugró kérdésem.
Jelenleg egy Alko jet 1300-om van egy brio 2000 mt vezérli.
Teszi a dolgát, de 11 éves, csapágyas a hangja, nem tudom érdemes-e már foltozgatnom, költeni rá.
A rendszeren egy 7 zónás hunter van, 1-1 zónán kb 30m, kpe 5-10 db mp rotátorral, vagy 50m csöpögtetőcsővel. A ház nincs rajta, csak a kerti csap.
A lényeg az, úgy gondoltam veszek egy pedrollot mostmár, vezérlésnek meg megmaradna a brio 2000.

Itt akadtam el.
Alapvetően a jsw15mx-et és a plurijetm 4/100-at néztem ki. Hosszasan tanulmányoztam a teljesítménygörbéket. Az emelőmagasságot csak nagyon cirka lehet meghatározni, a kút sajnos 5/4-es, kb 7-8 méter, tehát cirka 30-35 méterre tenném az össz. emelőmagasságot.
Melyik motort választanátok a helyemben? A jsw görbéje nekem szimpatikusabb, több benne a tartalék, ha netán alászámítottam a magasságot. A prulijetet pedig egy takarékosabb megoldásnak gondolom, nekem éjjelente 5-6 órát is mennek a zónák (homokos terület), így nem mindegy, hogy 600W a motor vagy 1100W. Sőt mitöbb, jelleggörbében az alkohoz a prulijet 4/80 hasonlít a legjobban, de a 600W-ot már tényleg nem merem bevállalni, túl kevésnek tartom az 1300-as után.
De lehet, hogy tévedek és egy prulijet feleakkora motorral is hoz annyit, mint egy alko, nem tudom.
Ebben kérnék egy kis segítséget.
Köszi előre is :wink:
Üdv
Látom szeretnéd nyugdíjazni azt az ALKO-t, pedig ha csak csapágyas az nem a világ pénze javítani és nem is túl bonyolult. Azért még egy csúszógyűrű cserét is kalkulálj bele mert lehet hogy sérülésmentesen szerelni sem sikerül, meg megfutotta az idejét is már.
Ha mindenképp új szivattyú mellett döntenél akkor kicsit nézz körül jobban mert a közölt teljesítmény adatok nem pontosak, én mást találtam a 4/100 ra nem 600 wattot. Arról nem beszélve hogy különféle marketing okok miatt a gyártók nem az igazmondás bajnokai ( nem csak az autóknál hanem a szivattyúk adatainál sem )ezért csak egy pontos mérés az ami eldönti a teljesítmény vitát. Úgy tűnik karakterisztika értelmezés terén otthonosan mozogsz ezért én nem kívánok állást foglalni sem az egyik sem a másik mellett. Viszont ha kicsit választasz abból nem lehet többet kihozni, viszont a nagyobbat egyszerűen lehet kisebb mennyiségre állítani egy szabályzó szelep (fojtás) beépítésével.
Teljesítmény megadása akkor korrekt ha a karakterisztika görbe erre is tartalmaz (pontos egzakt) adatot. Ipari szivattyúk esetén ez többnyire működik is, reméljük egyzser a háztartási kategória is eljut ide :)
Üdv forumozók....Tud-e nekem segíteni valaki abban hogy SK-IX nyomáskapcsolóval szerelt al-ko szivattyú nál a víznyomásom miért esik le szinte 0-ra???!!!
Eddig nem engedte 1,5 bar alá csak most a nyomikapcsoló víz alá került illetve a kisrugós csavarantyú/delteP/ fellazult....
annyit tudzam elérni,hogy a P+- szal a nyomást 2.5 Barnál leállítom és csak akkor indul ha leesik szint 0 bárra.
Valakinek van-e ötlete..

Előre is köszönöm..... :wink: :wink: :wink:
Üdv
Visszaolvasva megtalálod hogy többször írtunk a nyomáskapcsoló beállításáról. A "deltaP" ok nélkül nem lazul fel csavarhúzó is kell hozzá :)
Először állítsd be a kikapcsolási nyomást valahol 2,5 és 3 közé, ez alatt maradjon laza a fent említett csavar. Ezt követően ha jó már a kikapcsolási akkor csavard befelé a differenciál csavart (deltaP)és valahol 1,5 és 2 közt lesz az az érték ahol "normálisnak" mondható lesz a működése.
Ha hosszas próbálkozás után sem sikerülne beállítani a normális működést akkor nyomáskapcsoló csere lesz a megoldás.
Üdv lalibatyo4
Köszönöm az infót...ezzel próbálkozom,amit mondtál,de a delta P-t hiába csavarom akár teljesen be, akkor csak annyit értem el hogy nem kapcsol ki 2,5-3 barnál ill. a LOCSOLÁSKOR esik le a nyomásom teljesen-ezt lehet hogy nem írtam.

Ma nekiszaladok mégegyszer, próba szerecsen :mrgreen:
/Tényleg nem nyúltam a delta P csavarhoz/ :wink:

Szép napot.. :D
lalibatyo írta: Üdv
Látom szeretnéd nyugdíjazni azt az ALKO-t, pedig ha csak csapágyas az nem a világ pénze javítani és nem is túl bonyolult. Azért még egy csúszógyűrű cserét is kalkulálj bele mert lehet hogy sérülésmentesen szerelni sem sikerül, meg megfutotta az idejét is már.
Ha mindenképp új szivattyú mellett döntenél akkor kicsit nézz körül jobban mert a közölt teljesítmény adatok nem pontosak, én mást találtam a 4/100 ra nem 600 wattot. Arról nem beszélve hogy különféle marketing okok miatt a gyártók nem az igazmondás bajnokai ( nem csak az autóknál hanem a szivattyúk adatainál sem )ezért csak egy pontos mérés az ami eldönti a teljesítmény vitát. Úgy tűnik karakterisztika értelmezés terén otthonosan mozogsz ezért én nem kívánok állást foglalni sem az egyik sem a másik mellett. Viszont ha kicsit választasz abból nem lehet többet kihozni, viszont a nagyobbat egyszerűen lehet kisebb mennyiségre állítani egy szabályzó szelep (fojtás) beépítésével.

Szia, köszi a választ.
Igen, elírtam, a 4/80-as 600W, a 4/100-as pedig 750W.
Viszont adtál nekem egy kezdő lökést, hogy esetleg az alkót megmentsem. Robbantott ábrán megnéztem mi is kellene, illetve van egy szakim aki nekem ezt 2-3 ezerért meg is csinálja (sajnos most vizsgaidőszak vége fele nincs időm kísérletezni, illetve mire elautóznék az alkatrészért az is majdnem ennyi lenne). Lényeg az, hogy elvileg 10 körül meglesz.
Alkó szervizesről van amúgy szó és hamár ott voltam kicsit kikérdeztem. Állítása szerint a többlépcsősökkel vigyázni kell, mert ha munkapontban tudja tartani az ember akkor csodás, de ha kisebb/nagyobb a vízigény, akkor elhal (meredek karakterisztika). Illetve ő is azt mondta, hogy az olasz alkó még más kategória (gyakorlatilag pedrollo jsw kategória), a mostani kínaira pedig rá sem szabad nézni. Szomorú, hogy ez lett az alkóbol is..
Úgyhogy köszi még1x, remélem meg tud újulni az öreg és még 10 évet lehúz :)
Sziasztok,
Elpumps (VB 25/1300 B vízműhöz tartozó) nyomáskapcsolónál a nagy csavar a bekapcsolási vagy a kikapcsolási nyomást állítja ?
Köszi !
Mahrcs
Sziasztok, egy ötlet kellene...

Szivattyú felújítás után vagyok. HA már leszereltem mindent, gondoltam, felhúzom a szívószálat és megmérem, milyen mély az öröklött kutam. Nem kellett volna...

A külső köpenycső belső átmérője 1-2 mm-rel vastagabb, mint a benne lévő colos visszacsapószelep. Jól nézett ki nehezéknek. Kötöttem a belső csapjára egy erős madzagot, és szépen lassan leengedtem a kútba. Lent megállt, és nem jön vissza. Szerintem túlment a cső hosszán, és nem talál vissza a nyílásba. 3-4 cm-t mozog le és fel, mindkét állásban fémesen koppan. Kb fél órát játszottam már vele, de nem talál ki a lyukból. Félő, hogy elszakad a kötél, nagyon erőltetni nem merem - és értelmét sem látom. Mi van, ha lent marad, madzagostul, mindenestül? Vagy van valami ötlet a visszavarázslására? Sajnos lefelé nem mértem a kötelet, nagyságrendben 20 m mélyen lehet...

később:
Közben megoldottam, utána küldtem a madzagon keresztül egy háromnegyedes közcsavart, ami szépen beközpontosította, és pár óvatos noszogatás után elindult felfelé. Útközben is akadt párszor, de mindig továbbjött. 25 m a kút mélysége az akna aljától, onnan a talajszintig még 2.5 m. Most 2 m nyugvó vízszintet mértem, azaz talajszinttől számítva 4.5 m.

Így viszont felmerült egy újabb kérdés. Nem túl szoros ebbe a nyílásba a colos visszacsapószelep? Létezik ahelyett valami karcsúbb megoldás, 32 mm-es KPE csőre? És milyen hosszú legyen a szívószál?
Üdv
A kikapcsolási nyomást állítja a nagy csavar, de mivel a kis csavar differenciált állít ( a ki és bekapcsolási különbségét) ezért kicsit változni fog a bekapcsolási nyomás is.
Üdv galiba
Hát meggondolandó hogy ismeretlen lyukba mit és mennyire szabad bedugni :) Nem véletlen hogy a kútfúró sem dugja más lyukába a szerszámát hanem saját lyukat csinál. Visszacsapó és lábszelepből elég nagy a kínálat körülnézel és meglátod hogy a tied a létező legvékonyabb vagy sem. Viszont ha csak kis hozammal ( 15-25 liter/perc) használod a kutad és semmiképp sem akarsz ennyire vastag dolgot belerakni akkor megteszi ám a 25 ös kpe cső is szívószálnak 3/4 es visszacsapóval vagy lábszeleppel. A szívócső legyen kicsivel hosszabb mint a szivattyú elvi szívásmélysége, tehát 10-11 méter. Ha biztosan bővizű stabil a kút akkor lehet rövidebb is.
Kösz Lalibátyó!

Az a baj velem, hogy mindig csak utólag vagyok okos. De a lényeg, hogy feljött, aminek fel kellett jönnie.
A szívószálat kitalálhattam volna - már megint utólag - oly mindegy, hogy a vákuum miatt szakad el a vízoszlop a szivattyúnál, vagy a cső alján szív majd be levegőt - úgyis diffúzorcsere lesz belőle. Most is a pipa rész szakadt át benne...

Visszacsapó vagy lábszelep mindegy? Melyik tartósabb?

A KPE azt hiszem, marad 32-es, egy Elpumps 1300-as van rajta, és locsolásra (is) használom. Az esténkénti 10-12 m3 felrántott víz nem ritka nálam.
A lábszelepet a szívócső aljára építik be a visszacsapót pedig "bárhová" a vezetéken ami csak az egyik irányba enged áramlást. Az a tartósabb amekyik nem csak kívül hanem belül is rézből készül.
Előző 1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 156 Következő
2336 hozzászólás Oldal: 72 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 157 vendég