Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 145 / 156
Valami nem OK az biztos. Át kellene nézni az itt található ábrát :
https://www.szivattyualkatresz.hu/alkatreszek_245/pedrollo_67/jswm_10_es_sorozat_104
Biztosan bele való a tengelytömítés ? és jól is van szerelve ? A ház és a tengely helyzete nem lett elhézagolva ? stb
Kedves Fórumozók!
Alko házi vízmű levegős lehet.Időnként lök levegőt a vízzel együtt különösen a leltávolabbi helyen,de csak a hideg víznél.Ezt különösen akkor tapasztalom,ha a tartály vize már kijött és kapcsol a szivattyú.
A kérdésem az lenne,hogy hol kellene kereskedni,mert nem látszik semmi nyoma,hogy víz lenne a szivattyú környékén.
A kútban van elég víz.
Válaszokat előre is köszönöm.
Hasonló bejegyzéseket és válaszokat olvastam itt s Fórumon,de hátha ez más lehet.
Attól tartok a tartály membrán lyukadt ki és annak a levegője az ami jön a csapon. Ahogy fogy a levegé úgy lesz egyre gyakrabban kapcsolgatós a szivattyú majd idével tönkre is fog menni a sok ki-be kapcsolgatástól.
Köszönöm,akkor ott fogom kezdeni a hiba feltárását.
Tisztelt lalibatyo !
Házi vízellátó rendszeremhez hozzá lett csatlakoztatva egy 70l-es tartály is pluszba,
azért mert a gyárilag rászerelt kis 25l-es miatt lassú vízelvételnél, mint például wc tartály töltésnél
sűrűen kapcsolgatott ki-be a nyomáskapcsoló. Működött is ez szépen ezidáig, ám most a tartályon
egy nagyon kicsi, tűhegynyi lyuk keletkezett. Még szerencse hogy a pincében van elhelyezve és
viszonylag hamar észrevettem a permetszerű vízfolyatást.
Kérdésem: milyen biztos módszerrel lehetne befoltozni a keletkezett lyukat ?
Illetve lenne egy másik kérdés is: mennyire mehet élesbe ez a házi-kút bejelentési kötelezettség ?
Ha nagyon macerás lepapírozni ill. költséges működtetni akkor lehet hogy nem is spórolok vele semmit ?
Szia
Igazából a tartály egy nyomástartó edény azt javítgatni nem okos dolog mert ha kilyukadt akkor az ki is fog ismét ha befoltozod csak másutt. Tehát cserélném mielőtt nem spriccelni hanem ömleni fog a víz egyszer. Ha mindenképp foltozni kell én rézzel mennék rá keményforrasszal vagy bevonatos ipari ezüsttel mert az még komolyabb PB forrasztóval is használható nem kell acetilén+oxigén hozzá.
Kút bejelentés : jelenleg 2020 dec 31 ig lehet bejelenteni azt a kutat ami régebben ( évekkel ezelőtt) készült. Nem zárom ki hogy újra hosszabbítják majd a határidőt mint tették azt 2 éve. Nagyon nagy eltérések vannak a joggyakorlatban bizonyos települések között. A jegyző csak talajvíz kútra adhat engedélyt ásott kút vagy sekély mélységű fúrt kút általában max 30 méterig. Ennek dokumentálását 30 és 100 ezer közti árakon hallottam hogy csinálják az arra jogosult szakemberek. Zömében úgy hogy nem vizsgálják a kutat csak becslik a szűrőrakatra vonatkozó adatokat (tehát hamisan szolgáltatnak adatot) amit a tulajdonossal is alá íratnak. Ezzel csak az a baj ha egyszer esetleg előírnak egy hatósági szemlét akkor a papíron aláírt számok nem passzolnak majd a vizsgálati eredménnyel és.... de ezt a gondolatot nem is vinném tovább.
Sajnos vannak cégek akik megtévesztő szórólapokkal riogatnak és bizony van aki ha azt olvassa hogy "KÚTENGEDÉLYEZÉSI FELHÍVÁS" már ettől úgy bestresszel hogy megbüntetik ha nem hívja a lapon szereplő telefonszámot ...
A mélyebb kutak bejelentésénél szakcégek és szakmérnök bevonása is szükséges és a bejelentés nem jelenti az engedély automatikus kiadását és komoly költséggel is jár.
A "bejelentős dolog" úgy érdekes hogy lehet belőle "feljelentős dolog" mert ha a szomszéd vagy valaki feljelenti a szomszédot ismerőst haragost akkor azt a hatóságnak ki kell vizsgálni.
- ilyen ügyet is ismerek többet is.
Tisztelt lalibatyo !

Először is köszönöm a válaszod.
A tartály foldozása azért merült fel bennem, mert mindössze két évet ment a meghibásodásig
és úgy gondoltam, már éppen eleget költöttem a rendszer kiépítésére.
Megfordult a fejemben egy olyan gondolat a javítással kapcsolatban hogy:
Fúróval kitágítanám a lyukat popszegecs méretűre ezen bejuttatnák némi tömítő anyagot
a tartály belső falára a lyuk köré, majd a szegeccsel lezárnám azt.
Vagy ez gyenge próbálkozás lenne ?
A kút bejelentés legnagyobb veszélye valóban a feljelentés lehet.
A talajvizes kutak utólagos engedélyezéséhez vajon milyen szakember adhat ki tanúsítványt ?
Ha kútfúrási engedéllyel rendelkező vállalkozó végezte el a munkálatokat anno, akkor ő is jogosult erre ?
Bár ha belegondolok, bolond lenne, mert hogy számla akkoriban nem volt divat, a nav meg még érdeklődne.
A szegecselés szerintem nem megoldás. el van vékonyodva az anyag a lyuk körül abba a szegecs ideig órág áll meg ha meg is áll. Én cserélném ha az enyém lenne, ügyfélnek meg pláne. Az dokumentálhat aki tervezhet kutat ( mérnök) vagy aki szakmunkás vízkótfóró, tehát van végzettséget igazoló bizonyítvány az dokumentálhat. Hogy a régi mesterednek van vagy nincs végzettsége engedélye stb hogy ezt vállalja is sajna nem tudom. EÍlég sok az "önjelölt" kútfúró ( péknek tanult, ma parkettás, holnap kútfúró) sok van a jófogáson és többnyire ezek írják fel a kocsijukra is hogy kútfürás :)
A 101/2007 rendelet ( 13. paragrafus) vonatkozik a személyi és tárgyi feltételekre : https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0700101.kvv

általános szabályok :
1. minden kút vízjogi létesítési engedély köteles;
2. a házi vízellátást, háztartási vízigények kielégítését szolgáló, csekély
(500 m3/év alatti) vízkivételű, talaj- vagy parti szűrésű vizet csapoló kutak engedélyezése ügyében a helyi jegyzőhöz kell fordulni;
3. az előző pontba nem tartozó kutak engedélyezését a területileg illetékes katasztrófavédelmi hatóság végzi.

A kutak engedélyezésével kapcsolatos három legfontosabb jogszabály a következő:

1. „A vízgazdálkodásról” szóló 1995. évi LVII. törvény;
2. „A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról” szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet;
3. „A vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról” szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet.
Köszönöm a fáradozásodat és a részletes tájékoztatót !

Még annyit kérdeznék, hogy szükséges e mérőórát szerelni a házi vízellátóra ?
Nekem úgy rémlik, hogy ha a termelt vizet a felhasználás után a csatornába juttatom,
akkor azért fizetni kell és ennek mértékét a helyi vízmű által plombált óra képezi.
Ugye a csatornába azt a háztartási szennyvizet, vizet lehet bele vezetni ami a vízórán mért vízből keletkezik. Tehát a kútvizet bele vezetni illegális csatorna használat. Kívéve ha a közmű szolgáltató ezt megengedi (papíron) Ha elő írja a vízórát akkor fel kell szerelni azt is.
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy Pedrolló 4blockm 2/10 mélykút szivattyúmhoz szeretnék olyan nyomáskapcsolót, ami
megakadályozza, hogy a szivattyú a nyomáskapcsoló meghibásodása esetén folyamatosan menjen
és leégesse a motort. Milyen lenne a megbízható hozzá? Az előző nyomáskapcsolómnál egy Italtecnica PM5-nél úgy jártam, hogy elromlott nem kapcsolta ki a szivattyút, ami így több napon át folyamatosan ment. Állítólag a digitálisnál ilyen
nem fordulhat elő. Én az EVAC DPC 10-et néztem. Ez jó választás lenne?
Válaszotokat előre is köszönöm.
Szia
Elvileg egyiknél sem fordulhatna elő mégis bármelyikkel elő fordulhat. Amúgy épp a mechanikus az ami leginkább nem szokott elromlani, vagy ha mégis akkor annak oka van. Pl eleve túl magas értékre van állítva és egy idő után a szivattyú is"fáradhat", homokos a víz és berakodik a nyomáskapcsoló membrán terébe és gátolja a működést, korrozív a víz és egy idő után a rozsda tömi el a nyomáskapcsoló szűk vízjáratát, elmegy a tartályból a levegő és túl magas értékre van állítva a kapcsoló. Piszkálta valami "szakértő" a nyomáskapcsolót és "mégsem sikerült" , figyelmetlenül tették fel a nyomáskapcsoló burkolatát és megszorította a mozgó alkatrészeket. - eddig ilyen problémákkal találkoztam.
- Én első körben az okokat vizsgálnám és ezt követően keresném a megoldást de nyilván vannak "bombabiztos" megoldások is.
Szia!

Köszönöm a válaszodat.
Az lenne a kérdésem, hogy a digitálisnál tényleg nem fordulhat ilyen eset elő?
Az egyik boltba azt mondták, hogy a működési elv miatt a digitális, ha elromlik, az
automatikusan leállítja a szivattyút,míg az analógnál lehet, hogy nem kapcsolja ki.
Igazából azt szeretném elkerülni, hogy még egyszer így járjak, mivel leégett a szivattyúm
és most vennem kell egy újat.
Maradjuk az alap igazságnál minden boltosnak az a legjobb amit el szeretne adni. A digitális kapcsoló attól digitális hogy látsz rajta számokat de alapvetően egy analóg szenzor ad jelet és egy analóg kapcsoló kapcsolja a szivattyút. Ha annyira vágysz rá vedd meg de előtte olvasd el azt amit korábban írtam mert nem ok nélkül romlik el semmi.
Szia!

Értelek. Én nem ragaszkodom a digitálishoz, nekem csak az a fontos, hogy ha meghibásodik a nyomáskapcsoló, akkor
az ne úgy történjen, hogy a szivattyút ne kapcsolja ki, hanem akkor már inkább állítsa le. Akkor szerinted az lenne
a legjobb megoldás, ha mechanikust vennék és időközönként a nyomáskapcsoló membránját szétszedném és kitisztítanám?
2336 hozzászólás Oldal: 145 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: tudos4 valamint 43 vendég