Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 117 / 156
Szerencsère nem a panelbunkerból megyek az obiba.
Na majd meglájuk mi lesz a vègleges megoldás.
Létezik-e tartálynélküli vizellátóberendezés ?
bővebben ?
Sziasztok!

Adott 2 házi vízmű, egyik elromlott(Motor hibás), a másik amelyik jó arra van e értelme beiktatnom a rossz vízműnek a tartályát(csak a tartályt), ki tudok e így nyerni több vizet, bekapcsolgatás nélkül,dupláját ki tudom nyerni?, vagy vegyek egy nagyobb tartályt, ha azt akarom, hogy ne kapcsolgasson olyan sűrűn a vízmű,24 literesek a tartályok, gumi membránosak.
Tartály nèlküli vízellátó ----> Szivattyú felszerelve szivattyú cezèrlővek ami tartalmaz egy nyomás ès áramláskapcsolót. Ha a csőben esik a nyomás a szivattyú bekapcsol, ha megszűnik a víz áramlása akkor meg kikapcsol.
Adott 2 házi vízmű, egyik elromlott(Motor hibás), a másik amelyik jó arra van e értelme beiktatnom a rossz vízműnek a tartályát(csak a tartályt), ki tudok e így nyerni több vizet, bekapcsolgatás nélkül,dupláját ki tudom nyerni?, vagy vegyek egy nagyobb tartályt, ha azt akarom, hogy ne kapcsolgasson olyan sűrűn a vízmű,24 literesek a tartályok, gumi membránosak.

Igen, kár lenne kidobni. Nőni fog a kinyerhető mennyiség. Ne feledd a levegő nyomásokat időnként ellenőrizni, mert ez a rákfenéje az egésznek.
ami tartalmaz egy nyomás ès áramláskapcsolót

Maradjunk a csak áramlás kapcsolónál mert mindkettőt nem szokás felrakni. Csak nyomás kapcsolót tartály nélkül pedig nagyon nem kellene. Kizárólag oda való ahol ha kinyitják a csapot akkor az hosszabb ideig nyitva is marad. (pl automata öntöző rendszerek) Ha nem így van akkor a tartályon megspórolt pénzt hamar ki kell egészíteni a leégett motorú szivattyú cseréjéhez.
Szia lalibatyo! (vagy persze bárki más, aki tud érdemi választ!)

Lentebb olvashatod a régebbi problémámat.
Nos a segédleteddel vettem szimeringeket, csapágyakat bevallom nem, nem akartam megbolygatni a motort, még szépen csendesen, egyenletesen járt megtekerve..

Megcsiszoltam a motor tengely, sajnos elég kráteres volt.. :? (később otthonról majd rakok fel képeket)
A szivattyú házba szépen bele raktam a zsírral kikent szimeringeket, felraktam a motorra, majd utólag végig gondolva, valószínűleg egy kis hibát elkövettem.

Buta gondolat sor (lehet), arra gondoltam, hogy a tömítő papírt is bekenem zsírral, hogy ne engedje át a vizet. :roll:
Utólag bele gondolva.. papír.. vizet felveszi, dagad.. tömít?! jól gondolom?

Nos, hogy miért is gondolom ezt.. bár kicsit kráteres volt a tengely, gondoltam össze rakom, mert kellett már a szivattyú, meg mert volt olyan sáv, ahol szép sima volt..

Szumma, szummárum, összeraktam, nem szorult, néha mintha épphogy érintette volna a házat a lapát.. beraktam a helyére.. feltöltöttem vízzel, indít.. elsőre semmi.. újabb próba, frankón elkapta..

Juhéé!
Szépen ment felfelé a nyomás, majd le is kapcsolt.. közben megjelent néhány vízcsepp..
Motor tengelynél, ahogy várható volt, illetve az illesztésnél is kicsit.. de csak végnyomás körül.. ahogy kicsit lentebb ment, nem csepegett.. (már nem emlékszem, de talán 3,5 bar körül kapcsol le..)

Nah mondom, frankó.. majd még húzok a házon, vagy tömítést megjátszom..
Így használtuk 5-6 alkalommal, a csöpögés csökkent...nem engedte el teljesen sose a vízet, egy hét után se kellett tölteni, pöc-röf indult... majd eljött a vég ideje..

Épp haverral voltunk lent, és multitaszk melóztam..
Szivattyú ment folyamatosan.. (tartályos, de ha öntözés megy slagról, pont nem áll le, megy folyamatosan)
Én meg közben vágtam a füvet.. épp megálltam, talán hosszabbítót toldottam.. közben beszélgetem haverral.. tudat alatt érzékeltem valami csattanást.. majd kis idő múlva az is tudatosult bennem, hogy nem hallom a szivattyút..
Hmm.. akna felnyit tényleg nem megy.. be a házba, kismegszakító lent.. ejj...ne már?!

Lemásztam az aknába.. füst szag-nyom nuku. vagy már eliszkolt.. óvatosan motor megforgat.. nem szorult.. hmm.. vissza kecó.. kismegszakító vissza.. bumm-csatt.. ejj.. ez masszív zárlat.. frankó.. nézegettem a szivattyút búskomor fejjel...
Befejeztem a fűnyírást.. aztán félig megfeledkezve a hibáról, vissza nyomta a kismegszakítót... ééés.. úgy maradt.. szivattyú is.. állva :D :twisted:

Még nem mértem ki, mert baromira el vagyok úszva..de gondolom megint leégett, vagy zárlat.. nem hiszem el...

Viszont kezd kicsit tele lenni a .. hócipőm :D az öreg szerkezettel..
(Bár ha arra gondolok, hogy az elmúlt 3 hétvégén párom faterjától vettük a vizet, úgy 30-50méter 3/4-es slaggal egy öreg Niagara! szivattyúról, és az megy..bírja a kiképzést.. háát.. :roll:
Az is elgondolkodtatott, hogy esetleg a párás levegőt nem bírta a motor? (pont nem volt rá rakva a bekötő doboz a szivattyú kapcsokra.. )

Nah mindegy.. mivel jövő kedden be kell feküdnöm egy műtétre, és utána 1-1,5 hónapig nem fogok tudni foglalkozni vele, mert nem lehet erőlködni, hajolni egy jó ideig, így valami sos megoldást szeretnék össze hozni, hogy asszony tudjon locsolni, ne kelljen már mindig 2 telek távolságból hozni a vizet :D

Arra gondoltam, hogy beújítok valami szivattyút.. tényleg újat, garisat akár..
Olyan kellene, ami e lent írt igényeimet kielégítené. (locsolás, megy egy wc -tartály nélkül, direktbe egy golyós csap öblítéssel)
Plusz az lenne a lényeg, hogy legyen hozzá alkatrész!

Amiket nézegettem:
Nimbusz Jet JSW55/1B-E 18 800ft 550W
Leo XJWm 60/41 20 500ft 500W
Leo XJWm 90/46 31 079ft 750W
Elpumps JPV 1300B 34 000Ft 1300W

Ezekből a Nimbuszról nem nagyon hallottam, nem tudom milyen minőség, mennyire van hozzá alkatrész. (bár ezek ránézésre tök egyforma kialakításúak)
A Leo és Elpumps-hoz láttam, hogy vannak alkatrészek.. és ezek talán még ajánlhatóak is?!
Ha a kisebbik leo is elég lenne, az lenne a legjobb, a pénztárcámnak.. de kérdés, hogy nem éri meg vajon a drágább nagyobb, Elpumps, pláne hogy arra két év gari van!

Illetve egy hirdetési oldalon találtam egy emberkét, aki lényegesen jobb áron hirdet új Leo, illetve Elpumps szivattyúkat, de csak egy év garival. Izgatja a fantáziámat az is..

Pl: Elpumps JPV 900 20 ezer
Elpumps Jpv 1300B 22! ezer új!, ez 12 ezer forint különbözet.. nah jó, posta lejön, akkor 10 ezer..

Vagy Leo szintén egy év garival.. (erre amúgy is csak annyi van..)
LEO 10M 90/46 24ezer

Legjobban az aláhúzott egy év garival hirdetett Jpv 1300B-n filózok.. (esetleg egy 900-as verzión, ha az is elég, bár az ha jól rémlik, csak műanyag "lapátos", nincs bronz verziója)

Melyiket ajánlanád nekem? Vagy totál nem jó egyik se?
Az 1300-as nagy lenne, vagy nem gáz?

Arra gondoltam, hogy mivel szorít az idő, és elsődleges a locsolás, lehet csak annyi lenne, hogy megveszem a szivattyút, imádkozom, hogy péntekig megérkezzen, veszek hozzá egy flexi szívó csövet, végén lábszeleppel, és a kimenetere meg rányomatnám szűkítővel a locsoló tömlőt, és csak egy On-Off.. megy locsolás, nem megy locsolás üzem lenne..
Ez így gondolom működik, nem gyilkolja a szivattyút.. nem fojtja le annyira?! sőt.. semennyire? :D

Vagy nagyon nem jó ez e flexi dolog?
Van lent egy nagy vas szívó cső, csak meg kellene oldani a rögzítését, a régi "bajai" szivattyú karimás csatlakozásra való csatlakozást.. ha a tartályt is be szeretném kötni, ott ugyanez .. plusz mivel a tartálynak fix a beömlő csöve, még az is "problémás" elhelyezni a szivattyút, csövezést elkészíteni..
Sajnos ez nem fér már bele a műtétem elött.. max a fenti gyors összetekerem, leeresztem rákötöm dolog.. :oops:

Aztán persze, ahogy felépülök a távoli terv, hogy egy "normális" szívócső, vagy az öreg régi átalakítása, szivattyú tartályra építése..ez esetben ha kell valahova visszacsapó szelep beépítése..

Hu. megint kisregény.. és megint elment vagy egy óra vele.. gyorsan ki is másolom a szöveget, mert ha bejelentkezést kér, és bukom.. hááát. fejem verem a falba! :D

Előre is köszi a válaszod, válaszaitokat! No meg a türelmet az átolvasáshoz.. (sajnos nekem most nincs rá időm, remélem nem írtam el túl sok dolgot, melózok, lassan vége a szolgálatnak és jön a váltásom.. mennem kell naplózni a másik állomásomra is.. meg elpakolni, átöltözni.. stb :oops: 8)






Laci4gsi írta: óóóóó... nem hiszem el.. kb. fél-háromnegyed óra gépelésem, linkelésem veszett el, mert be újra be kell jelentkezni.. :evil: :cry:
Ezt a szarvashibát! Más fórumon is jártam már így, és direkt ki szoktam másolni az irományom, de most elfelejtettem! :cry:
Nah mindegy, már nincs lelki erőm újra beírni a kis mesémet, azt hiszem maradok a tényeknél, legrövidebb leírásnál.. (pláne, hogy melózok :wink: !pszt) Szóval!


Sziasztok!

Jó pár oldal visszaolvasása alapján úgy érzem, lalibatyo itt a fő mester, de persze bárki aki tud segíteni, szívesen veszem az ötleteit, segítségét.

A lényeg:
Adott egy tó parti telek.
Ehhez tartozik egy talán fúrt kút, egy kis házi vízművel.
A kútról sajnos nem tudok szinte semmit, csak hogy kb. 145mm átmerőjű, és hogy a 435cm-es szívó cső, kb, 1,5-2 méternyire nyúlhat a vízbe.
A vize érzésem szerint nem épp tiszta.
Első sorban a kert locsolására, másod sorban a kis házikóban lévő wc öblítésére, kézmosó megtáplálására van használva.
Sajnos havi szinten 2-3 nap van csak használva.. (hétvégén tudunk leugrani 1-1 napra, de nem mindig)
Nincs folyamatosan üzemeltetve, csak amikor lemegyünk van bekapcsolva.
A berendezés áll egy.. húú.. közepes méretűnek tippelem, tartályból illetve egy "Bajai" szivattyúból.
A mostani szivattyú előtt évekig működött annak elődje, de sajnos leégett a motorja. (azt mondják a kondi halt meg, és elvitte a motort is... kijött belőle az éltető füst :S)
Ez volt 2014-ben, akkor vettük a mostani gépet.
Ez működött is, egészen a mostani tavaszi indításig.

Feltöltöttem a rendszert, majd indít.. tölcsérből elsőre kikapta a vizet, elzár.. de sajna a szívó csövön nem szívta a vizet.
Járattam egy darabig.. semmi. Jó.. töltsünk rá megint.. nyitom a golyós csapot a tölcsér alatt, erre jön felfelé a víz benne, néhány buborék társaságában..
Jó.. megvártam míg lenyugodott, majd újra indít.. már a tölcsérből se kapta ki a vizet a szivattyú, csak ütemesen lüktetett a vízszint, és szép lassan ment lefelé..
hmm.. úgy gondoltam, hogy ha lábszelep lenne leragadva, akkor még a tölcsérből kikapná a vizet.. de azért felhúztam a szívó csövet.. semmi baja a lábszelepnek.. lezár, kinyit...

Jó.. szivattyút megnézve, láttam hogy a tengelynél van 1-2 csöpp víz.. illetve jobban megnézve lerakódás..
Majd szétszedtem a szivattyút..
A képeket ha megnézitek, a tengelyen elég csúnya lerakódás van.. jól sejtem, hogy itt bizony az lehetett a baj, hogy a szimering elfáradt, és ezért nem ment a szerkezet?
Esetleg láttok szakértő szemmel valamit a képeken? (azon kívül, hogy elég trutyis lehet a víz..)

Arra gondoltam, hogy megpróbálnék életet lehelni még ebbe a régi kávédarálóba. (már csak ezért is, mert még megvan a leégett darab is, azt is hadra lehetne fogni egy szimering csere után.. )

A következőket gondoltam:
- a motor tengelyét megtakarítanám.. a durva szennyeződéseket durvább, majd ahogy közeledek a tengelyhez, nagyon finom csiszoló papírt, polír papírt használva.
- a motor elektromos csatlakozóit is megtakarítanám, sarukat tennék a vezetékekre..
- A szivattyúház "perselyét?" finoman megtisztítanám.. (talán elég lenne egy kis dörzsis szivaccsal)
- Vennék új szimeringeket. No igen! Itt a fő kérdésem, hol tudnék én ebbe a szerkezetbe való szimeringet venni?
Ezek spéci, ebbe gyártott cuccok, vagy szimering boltokban kapható univerzális darabok?
- szépen sorba betenném a perselybe a szimeringeket. Ha jól rémlik ez a sorrend volt, a fém volt kívül..
Ezek berakásánál szoktak, kell használni valami kenő anyagot? Zsírt, vagy valamit a persely, szimeringek, tengely között?
- Ezután mehetne fel a lapát kerék+stift
- Majd a külső fele a szivattyúnak. (ha esetleg lehet kapni valahol papír tömítést, akkor azt is cserélném..

Szóóval én így gondolnám, jól agyalok, vagy sem?
Bármi tipp, okosság?

Előre is köszi mindenkinek a megtisztelő válaszát!

Most megyek, mert kicsivel dél után kezdtem írni, kisebb megszakítással, plusz a fenti malőrrel, és már kopog a szemem az éhségtől.
Első körben kb. dupla ennyit írtam.. lehet jobb is, hogy ment a levesbe, így talán nem alszotok el mire a végére értek ;)
Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, be is kapcsolódnék egy kérdéssel:
egy rozsdamentes tartályban kidurrant a lufi. Ha a tartályt befordítom függőlegesbe, hogy a tartály szája lefelé álljon, akkor elvileg egy klasszikus légüstöt kapok.

Előnye: ha nem pumpálom, akkor sem megy tönkre
Hátránya nem nagyon van a gumimembránoshoz képest, mert azt is pumpálgatni kell...

Hogy látjátok?
Előnye: ha nem pumpálom, akkor sem megy tönkre

Legfeljebb majd a szivattyú a gyakori ki-be kapcsolgatástól.
Hátránya nem nagyon van a gumimembránoshoz képest, mert azt is pumpálgatni kell...


Ha lyukas akkor igen, amúgy csak figyelni kell rá. Már mint a két kapcsolás közt kivehető vízmennyiségre ami optimális esetben a tartálytérfogat 30%
Ha ez lecsökken akkor annak oka van :)
Szerző: lalibatyo » kedd júl. 05, 2016 9:23 pm
"Előnye: ha nem pumpálom, akkor sem megy tönkre
Legfeljebb majd a szivattyú a gyakori ki-be kapcsolgatástól. "

Elfelejtettem írni, hogy ez egy házi vízmű, föld alatti aknában, amihez min. 60m 1"-os KPE-cső csatlakozik. A KPE-cső 3,5 bárról 0-ra 2-3 liter vizet "rugózik" vissza, tehát tartály nélkül sem olyan kritikus a helyzet.
Csak szórófejjel szoktunk öntözni róla, tehát alapból folyamatosan megy, vagy ki van kapcsolva.
Van 5 vízkonnektor a gerincen, így rövid slagokkal kihelyezhetők a locsolók.
A szivattyút egy időrelén keresztül kapcsolom, ami 1,5 óra múlva lekapcsol, tehát sosem maradhat bekapcsolva.

Akkor úgy kérdezem, egy sima 20l-es tartály alkalmas membrán nélküli légüstnek? Vagy gyorsan feloldódik a levegő a vízben?

Köszönöm!
Szia lalibatyo!

Az én kérdésemre tudsz esetleg valami véleményt mondani?
Vagy túl hosszú volt a regényem? :D

Köszi: Laci
"Szia lalibatyo!

Az én kérdésemre tudsz esetleg valami véleményt mondani?
Vagy túl hosszú volt a regényem? :D

Köszi: Laci"

Sziasztok!

Ha esetleg beleszólhatok: én abból indulnék ki, mennyi vízre, milyen nyomáson van szükségem. A cél az, hogy folyamatos öntözés mellett ne kapcsolgasson ki-be a szivattyú - ha a nyomáskapcsoló 3,5baron kapcsol le, akkor a szóba jöhető működési tartományban ne kapcsoljon le.

Az én Wilo HWJ 201 (800W-os) szivattyúmmal ha egy darab locsolópisztoly szórófej megy, akkor 10-15l/p a vízigény 3-3,5 bar mellett, 2-3 locsolóval 30l/p és 2 bar. Egy locsolópisztollyal már a kikapcsolás határán megy, olyankor be szoktam tenni egy szórófejet is alapterhelésnek :)

Amirt írsz, úgy értelmezem, neked is hasonló mennyiségre van szükséged, ahhoz brutál sok az 1300W-os szivattyú, mert 25l/p alatt felmegy a nyomás 3,5bar fölé, tehát lekapcsol. (Ha jól értelmeztem, a szívómélységed 2m körül van). Ha nincs szükséged 50l/p-re (3-4 locsoló)

A Leo XJWm 60/41 36m-nél szállít 5l/p vizet, tehát kényelmesen lehet vele egy locsolóval is öntözgetni, nem kapcsol le. 20m-nél visz 30l/p-et, tehát 2-3 locsolót elvisz.

Én ebben a teljesítménykategóriában gondolkoznék, ha nem akarsz áramzabáló szerkezetet, túl nagy nyomást, ki-be kapcsolgatást.
Nekem az Elpumps gyanúsan sok áramot fogyaszt, a Pedrollo, ill. a klónja, a Leo sokkal ármtakarékosabbnak tűnik, nem tudom, mi az igazság.

A szivattyú fojtása:
- szívó oldalon nem szabad/célszerű - ezért megfelelő méretű szívótömlő kell. Ha 1"-os a menet, akkor 1"-os szívótömlő kell, lábszeleppel. Szűkebb ne legyen. A spirálcsövek meg bírják a vákuumot, nyilván olyat árulnak a szettben.
- nyomó oldalon lehet fojtás, ezek az önfelszívó szivattyúk nem érzékenyek rá. Nyilván elzárt csappal nem szabad sokat járatni, mert megforralja a vizet. Én a fent említett Wilo-nál úgy mértem, gyakorlatilag üzemállapottól függtelenül ugyanannyi wattot vett fel a teljesítménymérő szerint.
Ha 5-10l/p átfolyik az 500-800W-os szivattyún, akkor már baja nem lesz.

A pongyolaságokért elnézést, remélem tudtam valamennyit segíteni.
Az én kérdésemre tudsz esetleg valami véleményt mondani?
Vagy túl hosszú volt a regényem? :D


Látom már kaptál segítséget :)
Hát nekem ez a szezon ezért elolvasni sem volt időm. Egyenlőre tömör rövid kérdésekre tudok válaszokat adni és azt sem azonnal :oops:
Akkor úgy kérdezem, egy sima 20l-es tartály alkalmas membrán nélküli légüstnek? Vagy gyorsan feloldódik a levegő a vízben?

Ha erre a célra készült vagy az említett inox akkor igen. Az hogy mennyi idő alatt eszi meg a levegőt sok mindentől függ de pár hónapot azért kellene bírnia.
2336 hozzászólás Oldal: 117 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 188 vendég