Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 121 / 156
Köszönöm a gyors választ. Az óra jó sajnos, 1,8 körül van a max nyomás, ezért van 1,5-re állítva, hogy akkor kapcsoljon ki a szivattyú.
A bekapcsolási nyomást nehéz meghatároznom, mert amikor folyatom a vizet és figyelem közben az órát, akkor 0,8 bar környékén ugrik egyet az óra lefelé, kb 0,5.ig, majd emelkedik. Kb 40 másodperc múlva kapcsol ki a szivattyú, amikor eléri újra az 1,5 bar nyomást. Szóval ebből gondoltam, hogy 0,5 lehet a bekapcsolási nyomás, de az is lehet, hogy 0,8 ezek szerint.

Ilyenkor van egy kis szünet (1-2 sec) a víznyomásban, de nem zavaró.
Mivel csak hétvégenként vagyok a házban, folyamatosan jegyzem a villany fogyasztást, így tudom, hogy mikor van gond.

Tervben van jövőre a szivattyú csere, addig kellene megoldjam a jelenlegi lehetőségekhez képest.
Igen ez a szünet arra vall hogy a tartály levegőnyomás és a bekapcsolási nyomás nincs összhangban. Gyűjtögess szivattyúra az igazi megoldás az lesz :)
Köszi Lalibátyó!

Igen, tudom, hogy az lesz a megoldás, de majd abban is kellene a segítséged, hogy milyet vegyek.
Olvasgattam ezt-azt, hogy hogyan kell megállapítani, hogy melyik a megfelelő, de nem teljesen tiszta.
Ha a szivattyú egy 22 méteres cső végén van, illetve még egy onnan 6 méter van a hidroforig (ebből 2m függőleges, 4m pedig vízszintes), ami elvileg 2,8 barnak felel meg és plusz erre még rá kell számolni mondjuk 3 bart, ami az elérni akart nyomás.
Ez akkor azt jelenti, hogy egy közel 60 méter emelőmagasságú szivattyút kell válasszak?
A szivattyúknál meg van adva egy másik szám is az emelőmagasságnál, pl 60-30. Ebből a 30 az a miniumot jelenti?

Mire figyeljek még a kiválasztásnál? A vízszükségletet azt tudom, minimális, egy átlag 2-3 fős családra számolok, nyaraló, tehát nincs mosógép stb.

Sajnos a kútról nincs több adatom, csak azt tudom, hogy milyen mélyen van a szivattyú. Az, hogy milyen mélyre lett fúrva az rejtély számomra. Ez fontos? Ha igen, akkor hogy tudnám megállapítani?

Köszönöm előre is.
Üdv mindenkinek! Laikusként érdeklődöm hogy al-ko HÁZI VÍZMŰ nem szív és nem nyom semmit.Ha működés közben leveszem a légtelenítő dugót,nem bugyborékol.Mintha nem termelne nyomást.Egy régebbi TIP házívízművet szereltem be a helyére.ami probléma nélkül dolgozik?Megnéztem a lapátját is de "balesetre"utaló nyomót nem találtam,Illetve,miután kiszereltem,vettem észre hogy a nyomásmérő órában víz van.Tisztelettel várom szíves segítségeteket,

A régi TIP vízmű órája szó szerint elrohadt és könnyedén leesett.Csonkja beletörött a szivattyú házba,jelenleg egy fadugó árválkodik benne.
Üdv
A fadugók inkább a hordók lezárására valók :) A nyomásmérők 1/4 colos menetes csatlakozással rendelkeznek ebben a házi vízmű kategóriában, tehát a fadugót ki kellene cserélni 1/4" os dugóra vagy egy nyomásmérő órára. Az hogy kirohadt az óra a víz agresszív jellegére utal ezért más csatlakozók amik nem műanyagok valószínűleg előbb utúbb erre a sorsra jutnak. Ha az a műanyag házas filléres nyomásmérő az amiben víz van az valóban víz, de ha már valami normális nyomásmérőre lecserélték a régit az lehet hogy glicerin töltésű óra. Ha kapok képet megmondom.
Az önfelszívós szivattyúkat is fel kell tölteni vízzel mert különben nem önfelszívósak. Tehát a dugót amit kivettél ott a lyukon töltsd addig a vizet amíg nyeli, majd jöhet a próba. Ha nem tömítetlen valamelyik szívó oldali csatlakozó és minden a helyén van akkor működnie kell. Ha makacskodna akkor a szivattyút ki kellene próbálni valami tartályból kádból mert ha ott sem működik akkor baj van.
A szivattyú választásról írtunk már párszor, a lényeg az hogy a kút adatai ( hozam és nyugvó és üzemi vízszint) a legfontosabbak a béléscső méreteken kívül az igény ismeretében. Ha nem a "falu kútfúrója" csinálta a kutat akkor van róla dokumentáció abban minden fontos adat meg van és mérések támasztják alá nem pedig "ígéretek". Ha ez nincs akkor 2 út járható, vagy keresünk egy valóban kútfúró kútfúrót aki felparaméterezi a kutat, vagy olyan szivattyút veszünk amilyen volt is (ha tiszta vizet adott a kút vele) tehát a nyomás és szállítás legyen ugyanaz és úgy használjuk mint korábban. Tehát ha korábban bólogatóval napi 10-20 perceket öntöztünk akkor ez után se akarjunk rizsföldet árasztani, vagy 40-50 liter/perces öntöző köröket kiszolgálni mert lehet hogy malter fog jönni a kútból víz helyett.
Ha a szivattyú egy 22 méteres cső végén van, illetve még egy onnan 6 méter van a hidroforig (ebből 2m függőleges, 4m pedig vízszintes), ami elvileg 2,8 barnak felel meg és plusz erre még rá kell számolni mondjuk 3 bart, ami az elérni akart nyomás.

Nem ! Az számít hogy hol az üzemi szint. Attól hogy 22 méteren a szivattyú még lehet felette 20 méter víz, tehát ez esetben 0,2 bar kell csak a magasság leküzdésére. Viszont ha 22 méteren a víz szivattyúzás közben és felette 6 méterrel van a hidrofor akkor már 3 bar kell csak az emelésre + a kikapcsolási nyomás + "tartalék" ami 2-5 bar köröli és több elemből jön össze de ezt nem részletezném. Egyébként egy stabilan működő nyomáskapcsolós rendszert ami 3,5-4 bar körül kapcsol ki (tehát kb hálózati víznyomással megegyező a nyomás) azt 6 bar körüli végnyomású szivattyúból kell megcsinálni ha a kútban az üzemi szint nincs 10 méter alatt.
"Üdv
A fadugók inkább a hordók lezárására valók :) A nyomásmérők 1/4 colos menetes csatlakozással rendelkeznek ebben a házi vízmű kategóriában, tehát a fadugót ki kellene cserélni 1/4" os dugóra vagy egy nyomásmérő órára. Az hogy kirohadt az óra a víz agresszív jellegére utal ezért más csatlakozók amik nem műanyagok valószínűleg előbb utúbb erre a sorsra jutnak. Ha az a műanyag házas filléres nyomásmérő az amiben víz van az valóban víz, de ha már valami normális nyomásmérőre lecserélték a régit az lehet hogy glicerin töltésű óra. Ha kapok képet megmondom.
Az önfelszívós szivattyúkat is fel kell tölteni vízzel mert különben nem önfelszívósak. Tehát a dugót amit kivettél ott a lyukon töltsd addig a vizet amíg nyeli, majd jöhet a próba. Ha nem tömítetlen valamelyik szívó oldali csatlakozó és minden a helyén van akkor működnie kell. Ha makacskodna akkor a szivattyút ki kellene próbálni valami tartályból kádból mert ha ott sem működik akkor baj van. "
Szóval,attól tartok hogy elértem az utolsó mondat utolsó részéhez..:(
Pörgeti a benne lévő vizet de nem nyom, nem szív az AL-KO szivattyú.Légtelenítettem,tartály oxigénje 2 bar-on,de semmi változás.Szétszedtem még egyszer a szivattyút,de nem lettem okosabb,illetve enyhe horzsolást fedeztem fel a lapát oldalán,illetve a vele kapcsolódó szivattyú alkatrészen.Talán elkopott?
Pár képpel ha megtámogatnád a kérdést talán léphetnénk előrébb, de csak a rozsdásodás itt nem lehet probléma forrás. Inkább valami rossz forgásirány (ha volt a motor javítva ) de inkább valami levegősödés szívó oldali szűrő, esetleg tengelytömítés vagy valami más lehet. Volt már olyan a "praxisomban" hogy a kókler által készített kútból apró kavicsokkal eltömődött a lapátkerék , de lyukas ejektort is láttam ott ahol csak szétszedve látszik :).
Hétvégi házban van a vízellátó, a házat vízteleníteni kéne télre. A hidroforja a vízaknában van, valószínűleg fagymentes helyen, de ezt még nem tudjuk biztosan. A víztelenítő főelzáró aknában, a kút előtt (az ellátóhoz képest mélyebben) van. Három kérdésem lenne:
[list=] 1.)a hidroforból is kimegy a víz ilyenkor? (Hol megy bele a levegő a víz helyett?)
2.) A hidrofor tetején van egy fekete menetes kupak, ami egy bicikli szelepet rejt.Abból nem kell a levegőt kiengedni ahhoz, hogy kiürüljön?
3.) Némi levegőt kiengedtem belőle, baj ez? Hogyan tudom felpumpálni megint? [/list]
Üdv, retig
.
Pár kép segíthetne mert attól hogy van szelep a tetején még nem biztos hogy membrános ( külön víz és levegő teres) a rendszer.
1. Normál esetben nem kell a levegőnek bemenni mert már benne van 1,5 bar nyomáson akkor is ha nincs víz a tartályban.
2. Nem, sőt tilos. Csak membráncsere előtt kell leengedni a nyomást.
3. Baj bizony ! Hát úgy hogy felpumpálod mint a biciglit :)

tartály.jpg
tartály.jpg (24.13 KiB) Megtekintve 4749 alkalommal.
Tisztelt Lalibátyó!

Van egy kis gondom a házi vízművel. A szivattyú Leo 90/46 és egy 24 literes tartály. Azt veszem észre, hogy a víz levegősödik. Leginkább a melegvíz engedésekor tűnik fel (villanybojler van), úgy viselkedik mint mikor a vezetékes víz elzárása után újra megengedik a vizet. (Bugyborékoló hangot ad). A szivattyút megvizsgáltam, nem látok rajta semmi szokatlant. Alatta teljesen száraz, a tartályt ugyanannyi idő alatt tölti fel, sehol nem látok egy vízcseppet sem stb. Már évek óta üzemel a rendszer, de ilyen még nem volt. A víz egy kicsit gázos volt mindig, de nem volt vele sosem ilyen gond. Létezik olyasmi, hogy egyszer csak a víz jobban kezd gázosodni? Vagy mi lehet a gond?
Üdv
Ha valóban rendben minden, a tartályban a levegő nyomás nem változott, tehát a kikapcsolás és a bekapcsolás közt kivehető vízmennyiség nem változott akkor én is a gázosodásra gondolnék. Erre az a megoldás ha a vizet onnan szívja a szivattyú ahol nem lép be gáz a kútba és ez kamerás vizsgálattal ki is deríthető. Persze ha "földbedugott mosogtócső" a kút (alföldi) akkor ez nem biztos hogy megoldható és gázszeparátor a végleges megoldás.
Pont egy ilyen alföldi kútról van szó. Eredetileg öntözési céllal lett fúrva, de mivel a vezetékes víz reménytelenül piszkos ez lett bekötve. A vízvezeték legvégén lakunk és a vízben sokszor annyi üledék van, hogy olyan mint a kávézacc. Magasnyomással mosni nem lehet állítólag mert nem bírja a nyomást -így ha jelzem, hogy nagy a gond már akkor az utolsó aknánál kiengednek belőle és ez valamit javít a dolgon.
Ha a szivattyú a csúszógyűrűnél levegőt szívna, akkor annak lenne valami nyoma, nem? Máshol meg hol szívhat Ievegőt?
Ezt a gázszeparátort, hogy kell elképzelni -nem igazán találtam ilyesmiről cikket? Attól tartok, hogy valami terjedelmes dolog és nem tudnám már elhelyezni az aknába.
Hát ez nem a beleférek a kútaknába kategória. Levegőt szívni tud a rendszer a szívócsövön és a tengely tömítésnél is. Ilyenkor azért kicsit zörgősebben megy a szivattyú és a szállítási mennyiség is csökken. Ha gáz akkor az metán és megygújtható (robbanásveszélyes is tud lenni nagyobb mennyiségben) ha levegő akkor nem gyullad meg.
https://www.youtube.com/watch?v=4LBjSXWQRV8
A legegyszerűbb de nem tökéletes gázszeparálás egy nyitott tartályba bele tölteni esőztetve ahonnan egy másik szivattyú elnyomja a vezetékbe.
2336 hozzászólás Oldal: 121 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég