Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
18 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Sziasztok!

Kertünk mellett folyik egy kis patak amiből nyáron búvárszivattyúval locsolok. Idén szeretnék valami komolyabb automata szivattyút telepíteni és ehhez kérnék egy kis segítséget.

A patak vize a kerítéstől 10m -re van. A patakmeder 2m mélyen van a parttól. Amit szeretnék, az egy automata szivattyú ami egy hosszú szívótömlőn keresztül a kertbe szivattyúzná a vizet. A szivattyút lefixálnám valahol a kertben és ahhoz, hogy a patakból felhozzam a vizet számításaim szerint kb. 12m szívócsőre lenne szükségem. A kertben lévő szivattyúval kb. 15m -re locsolnám a vizet (nincs emelkedő).
Kérdésem, hogy milyen szivattyút vegyek? Gondolkodtam házi vízműben vagy esetleg háztartási automata szivattyúban. Abban kérnék segítséget, hogy a szívócső lehet e 10-20m hosszú abban az esetben, ha vízszintesen szállíttatnám vele a vizet.

Ezeket a típusokat néztem ki:
GARDENA Classic házi vízmű 3000/4
GARDENA Classic háztartási automata szivattyú 4000/4 electronic plus

Elnézést, hogy új topikot nyitottam, de a szívócső hosszúságára nem találtam megoldást. Mindenhol csak a mélységet említik. :)
A 10-20 méter vízszintes vezetés még belefér de valami vastagabb szívócsövet válassz és folyamatosan emelkedjen a szivattyú felé méterenként legalább 2-3 centit. A választott szivattyúk árában jelentős tétel a marketing. Szó se róla jól néz ki, de ez a műszaki tartalomra már kevésbé igaz.
lalibatyo írta: A 10-20 méter vízszintes vezetés még belefér de valami vastagabb szívócsövet válassz és folyamatosan emelkedjen a szivattyú felé méterenként legalább 2-3 centit. A választott szivattyúk árában jelentős tétel a marketing. Szó se róla jól néz ki, de ez a műszaki tartalomra már kevésbé igaz.



Köszönöm a választ. Ha mindenképp automata szivattyúk között gondolkodok akkor Te mit ajánlanál? :) Nem ragaszkodom a gardena -hoz, csak mint laikus ezt találtam e legjobb tudásúnak.
Ja és ha patak akkor valami nagyobb szívókosár és lábszelep a szívócső aljára. Ezután a szivattyún keresztül vízzel feltölteni és már indulhat is a locsolás.
Kertbe locsolni egy házivízmű megteszi de minden használat után célszerű kikapcsolni ugyanis ha a patakból valami kosz becsusszan a lábszelep alá akkor ki-be fog kapcsolgatni még észre nem veszed hogy baj van. Feltételezem hogy egy darab kézben tartott szórófejet használsz ezt pedig 15 liter víz 3 bar nyomás mellett kiszolgálja. én magamnak erre a célra ettől flancosabbat nem vennék :
http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/hazi-vizmu/leo-xjwm-90-46-24cl
Ha számít a név és a márka akkor egy pedrollót :
http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/hazi-vizmu/pedrollo-hydrofresh-jswm-1ax-24cl
lalibatyo írta: Kertbe locsolni egy házivízmű megteszi de minden használat után célszerű kikapcsolni ugyanis ha a patakból valami kosz becsusszan a lábszelep alá akkor ki-be fog kapcsolgatni még észre nem veszed hogy baj van. Feltételezem hogy egy darab kézben tartott szórófejet használsz ezt pedig 15 liter víz 3 bar nyomás mellett kiszolgálja. én magamnak erre a célra ettől flancosabbat nem vennék :
http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/hazi-vizmu/leo-xjwm-90-46-24cl
Ha számít a név és a márka akkor egy pedrollót :
http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/hazi-vizmu/pedrollo-hydrofresh-jswm-1ax-24cl



OK. Rendben köszönöm a segítséget. Ha kész vagyok akkor beszámolok a végéről.
Üdv.

Első körben egy ilyen szivattyút vettem használtan 5000Ft -ért. Rákötöttem a 25M -es szívócsövet és elkezdtem feltölteni a rendszert. Használati útmutatóban azt írták, hogy szedjem le a szívócsőről a visszafolyás gátlót, engedjem pár cm -re a patakba, majd kezdjem feltölteni vízzel. Nos a víz a kifolyik a patakba :D. Újabb próba, kicsit mélyebbre dugom, elkezdem a mások oldalt feltölteni de továbbra is kifolyik belőle a víz.
Visszarakom a végére a lábszelepet, így egy darabig tudom tölteni, de aztán megáll és nem megy bele több (gondolom, mert a levegő nem tud hova menni a csőből).

Tehát igen egyszerű kérdésem az lenne, hogy tudom feltölteni vízzel a szívócsövet. :D
Üdv
Először ki kéne próbálni a szivattyút normál körülmények közt mert ha használt akkor nem véletlenül edják el többnyire. (Sajnos a választott típus nem épp a szívem "csücske". ) Ha minden rendben szívja a vizet és a végnyomása a gyári érték vagy az alatti pár tizeddel akkor mehet rá a hosszú szívócső de csak így ahogy az elején is írtam :
A 10-20 méter vízszintes vezetés még belefér de valami vastagabb szívócsövet válassz és folyamatosan emelkedjen a szivattyú felé méterenként legalább 2-3 centit.


Mert ha ez nincs akkor a víz nem fogja feltölteni a szívócsövet végig. Ráadásul a szivattyú házat is fel kell tölteni miután csatlakoztattad a vízzel feltöltött szívócsövet, mert ha szivattyún keresztül sikertelen a feltöltés akkor külön külön kell megpróbálni a szívócső és a szivattyúház töltését. Egyébként önfelszívó lenne a választott darab tehát ki kellene légtelenítse magát ( ha jó). ű
Ja és ha patak akkor valami nagyobb szívókosár és lábszelep a szívócső aljára.

Jut eszembe a szívócső miből van ?
Szia

32mm -es kpe cső + 1" -os sűrű "szövésű" visszafolyás gátló van a végén. Viszont ha ennyire kiemeld, akkor valószínűleg a 2-3cm emeléssel lesz a gond. Ezzel nem nagyon foglalkoztam.

Felhoztam a csövet a kertbe. Egyenes talaj, fel tudtam tölteni, de szerintem levegős. Feltöltött állapotban visszavittem a cső végét a patakba, így már üzemel jól. A beépített szűrőn keresztül (átlátszó kupakja van), látom, hogy mennyi vizet szív fel. Na most itt csak úgy "csordogál" a víz a szivattyúba, viszont a 1/2 -es slagban így is iszonyat nyomást produkál és levegőt sem észlelek, tehát nem "köpköd" a slag.
A 32-es kpe az jó. Gondolom a
1" -os sűrű "szövésű" visszafolyás gátló

az egy szűrőkosaras lábszelep lenne valami ilyesmi :
lábszelep.jpg
lábszelep.jpg (1.19 KiB) Megtekintve 10076 alkalommal.


Ha igen akkor nem a legjobb választás mert kicsi a felülete és gyorsan eltömődhet. Célszerű lenne valami lényegesen nagyobb darab hasonló vagy kisebb lyukméretű szűrőkosárral körülvenni.
viszont a 1/2 -es slagban így is iszonyat nyomást produkál és levegőt sem észlelek


ezek szerint már működik :)
Célszerű lenne valami lényegesen nagyobb darab hasonló vagy kisebb lyukméretű szűrőkosárral körülvenni.


Pont ilyenem van. Az hogy nagyobb mire érted? Nagyobb legye mint 1"?

Egyébként megnéztem és tényleg nem emelkedik a cső a szivattyúig. Hol emelkedik, hol süllyed. Viszont mivel elástam keresztben az utcában egészen a patakig, már nem is nagyon tudom mozgatni.
Őszintén szólva ez az egész most tanulás volt. Ha egyszer komolyabbat tervezek, akkor jobban odafigyelek a cső emelkedésére is. El nem tudom mondani milyen ideges voltam amikor szenvedtem a cső vízzel való feltöltésén. Szegény asszony túl közel volt és kifakadtam neki. :D

A lényeg, hogy kicsit nagyobb szívókosarat vegyek. Egyébként jól működik a rendszer és az is lehet, hogy a kis szívókosár miatt nem jön annyi víz, hogy "kitöltse" az 1" -os csövet. Na pár nap és kiderül, majd írok mi lett a vége. Köszi mindent. :)
Az hogy nagyobb mire érted?


Kb egy vödör méretű szúnyoghálóval bevont szűrőkosarat kéne szerkesztened aminek a belsejébe berakod a mostani lábszelepes szűrőkosarat úgy hogy a víz csak a szúnyoghálón keresztül tudjan bejutni. Hát igen az komoly hiba volt hogy a cső emelkedésére nem figyeltél. Így berekedhet levegő a csőbe ami bizony keserítheti az életed.
Az önfelszívós szivattyú mit jelent?
Van egy hiba. Minden használatkor elfolyik a víz a szívócsőből. Mi lehet ennek az oka? lábszelep nem zár jól?
18 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég