Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
93 hozzászólás Oldal: 2 / 7
Sziasztok!
Egy automata öntözőrendszert szeretnék csinálni.Már a tervezésnél megakadtam. Van a Gardenától egy tervezési segédletem ami tök jó. Viszont lehet, hogy nem a legolcsóbb márka. Ebben szeretném kérni a segítségeteket, hátha tudtok valami költségkímélő alternanívát. Előre is köszi.
Üdv a csapatnak.
Sziasztok
Heló "pami"

Vized van elég? Mekkora területet akarsz locsolni? Milyen nyomásra gondoltál?
Ha ezekre megadod a választ, talán tudok segíteni.
üdv Bellami
Szia Bellami!
A szivattyúm 57L/perc vizet ad folyamatosan 32 mm.-es csövön, a kút bírja. A papirja szerint 7bar.-t tud 70m.-en. Én 30m.-röl szívom a vizet ezért úgy gondolom, hogy 4bar nyomás marad a 32mm.-es cső végén a felszínen. A terület amit szeretnék öntözni az 400 m2. Előre is köszi.
Üdv pami
Sziasztok!
Szivattyú szerelési problémám van, pár szóban az előzményekről: 2 éve működik az öntözőrendszerem. Kezdetben (amíg nem volt automata rendszer), csak slaggal locsoltam, ehhez az erőmű egy ELPUMPS hidroforos házi vízmű szolgáltatta a vizet. Az öntözőrendszer telepítését követően azonban nem maradt elég anyagi forrás egy új szivattyú+áramlásszabályzó és nyomáskapcsoló kombinációra. Ezért a házi vízmű szolgáltatta a vizet. Ezzel eredetileg az volt a baj, hogy - bár folyamatosan működött -, amikor esett a nyomás a tartályban, a szórófejek már kisebb sugarú öntözési képet produkáltak. Ezért elkezdtem játszani az 5 utas T-idomra szerelt nyomáskapcsolóval, és addig állítgattam a be és kikapcsolási értéket, hogy majdnem azonos (kb. 3 bar) nyomásnál kapcsolt be és ki a szivattyú, tulajdonképpen folyamatosan ment, így a vízsugár mindig azonos maradt. Így működött mostanáig, amikor is kezdett vacakolni a szivattyú, illetve a nyomáskapcsolója, ezért úgy döntöttem (most már normál keretek között tudok áldozni rá), leszedem a tartályról a szivattyút és teszek rá egy áramlásszabályzót (nyomáskapcsolót): GRUNDFOS PC15. Két napig tökéletesen működött a rendszer, azonban 1 nappal ezelőtt belenéztem az aknába, és azt láttam, hogy a KPE 1"-os kötés a nyomó oldalon egy helyen szétjött (talán nem húztam meg eléggé, ki tudja). Itt kezdődött a probléma. Újra összekötöttem a csövet, amikor azonban be akartam indítani a szivattyút, leverte a kismegszakítót.
Ja, a műszaki adatok:
- Szivattyú: ELPUMPS VB25-1300W (hidrofor nélkül)
- Nyomáskapcsoló: GRUNDFOS Presscontroll PC15
- a kút csőkút, 12 m mély, vízszint már 4 m-en, tehát a vízoszlop 8 m-es (100 v. 110 mm-es átmérőjű kút)és 35l/perc vízmennyiségre van szükségem
- vezetékrendszer a mágnesszelepekig 1" KPE (6 bar)
- nyomás öntözés közben a nyomóágon 3 bar
Szóval megpróbáltam visszakapcsolni a megszakítót, de a szivattyú bekapcsolása után újra leverte azt. Leszedtem róla a PC15-t, kapott egy dugvillát, és próba, hogy beindul-e. Nem ment, újra leverte így is.
Kérdés, mi volt a probléma?
1. tényleg nem húztam meg eléggé az egyik KPE hollandit, és a nyomás szétnyomta a kötést, a zárt aknában fröcskölt a víz, a szivattyú motorjának ventilátorlapát felőli oldalán víz került bele? (egyébként leszedtem a szivattyú motorján található kondenzátordoboz fedelét és víz volt benne; hogy hogy került bele??? rejtély). Lehet, hogy a szivattyú motorja menetzárlatos lett?
2. eleje ugyanaz, vízfröcskölés, stb. és a nagy keresztmetszeten (ugye a szórófejekig nem jutott el a víz), kis ellenállással hamar kirántotta a vizet a kútból ( ami egyébként normál üzemben sosem fogyott ki, nagyon gyorsan feltöltődik), megvalósult a szárazonfutás, de ekkor meg a PC15-nek le kell állítania a szivattyút.
3. Mivel mindez nem az öntözési program ideje alatt történt, hanem a szivattyú üresjárati idejében, így azon is elgondolkodtam, hogy ha éppem nem öntöz a rendszer, a PC15 akkor is 3 bar nyomás alatt tartja a rendszert, ami torlónyomásként visszahathat a szivattyúra, azok tömítéseire is. Tehát álló helyben, amikor nincs vízelvét, de nyomás alatt a rendszer, tönkreteheti a nyomás a tömítéseket? Vagy a PC15 első pár alkalommal történő beüzemelésekor követtem el a hibát (nem akartam öntözni éppen), a reset gomb megnyomásával feltöltöttem a rendszert, de a nyomóoldalon minden zárva volt (mágnesszelep, kerti csap, vízkonnektor), így a nyomás a nyomóágban lévő manométer szerint a feltöltés elején 4 bart is elérte, bár utána a PC15 lekapcsolta a szivattyút és visszaállt 3 barra. Szóval lehet, hogy ez a többlet nyomás gallyra vágta szivattyú tömítéseit+vizet kapott a motor, ezért beállt a szivattyú? Mindenesetre most meg sem mozdul a járókerék.
Szóval nagyon úgy néz ki, hogy új szivattyú kell; most ott tartok, hogy veszek egy normális szivattyút (PEDROLLO JSWm 10MX, ezt javasolta egy öntözős ismerős), de a gondom az, hogy ne forduljon elő az újnál az előző eset. Szintén az öntözős mondta, hogy a szivattyú szívóoldali csonkjára közvetlenül tegyek egy visszacsapószelepet a torlónyomás miatt (???). Ezt azért nem értem, mert ha a szívóoldalon van a visszacsapó, akkor a szivattyú tömítéseire ugyanúgy hat a nyomás (nem beszélve arról, hogy a szívócső alján a kútban ott a lábszelep). A nyomóoldalra meg nincs értelme, mert ott meg ott van a Presscontroll, ami megint csak lezár, ha nagy a nyomás. Egy másik öntözős meg azt mondta, nem kell visszacsapószelep a szívóoldalra.
Most kinek higgyek? Vagy akár van, akár nincs visszacsapó a szívóoldalon, a bibi ott van, hogy ha Resetet nyomok a PC15-ön, akkor mindig legyen a nyomóoldalon valami nyitva (csap, mágnesszelep, konnektoron lévő slag...)? Bár ezt meg azért nem értem, mert a PC15-nek a gyárilag beállított kikapcsolási értéknél úgyis le kell kapcsolnia a szivattyút, tehát nem fordulhatna elő túlnyomás. De feltöltéskor mégis azt láttam a manométeren, hogy 4 barig is felmegy, és bár gyorsan visszaesik 3 barra, de ez a 4 bar okozhatta a tömítések tropára menését ,ami a motornak túlterhelést okozott+ha még vizet is kapott a villanymotor, ezt már együtt nem bírta?
Bocs, ha túl bő lére eresztettem, de igazából e nélkül nem lett volna teljes a kép. Most arra várnék választ, hogy a szívóoldalon a kút legaljától indulva a nyomóoldali mágnesszelepekig milyen szerelvényeknek kell lennie (kivéve a csöveket, kötéseket)?
Ezek vannak most:
1. Lábszelep szűrővel rézhálós szűrővel kombinálva
2. Szivattyú szívóoldalán is egy réz visszacsapószelep
3. Szivattyú PEDROLLO JSWm 10MX (ez már az új lesz)
4. Nyomóoldalon egy lamellás szűrő
5. Presscontroll PC15
6. Manométer
7. Golyóscsap
továbbá mágnesszelepek....stb.
Tehát az 1-7 közötti tételek mind kellenek, ha igen jó a sorrend, vagy hiányzik valami?
Illetve véleményt várnék, mi lehetett a probléma oka?
Üdv,bozso073
Hello,
Nem hagyott nyugodni a dolog, még éjfélkor szétszedtem a szivattyút, de sem a tömítések, szimeringek, sem a csapágyazásnak semmi baja; kipucoltam, összeraktam. Elképzelhető, hogy csak a villanymotor kapott valahol vizet? Mert volt víz benne, igaz nem sok, de elképzelni sem tudom, hol ment bele. Lehet, ha kiszárad, újból működőképes lesz? Vagy csak a kapcsolója mondta be az unalmast?
Viszont továbbra sem értem, miért nyomta szét a hollandinál a csövet; nekem úgy rémlik, hogy még picit csőfogóval is rásegítettem (lehet ez volt a baj, mert műanyag); amikor szétszedtem alig bírtam meglazítani. Vagy esetleg a hollandiban lévő körmös szorítógyűrűt raktam be fordítva?
Szóval, ha kiszáradt és mégis működik a motor, újból összerakom a rendszert az új szivattyú vásárlása előtt, de továbbra is kétségeim vannak, mert két egymást követő napon két különböző helyen jött szét a kötés; a másodiknál már nem indult a szivattyú.
Szóval, ha valaki tud jó tanáccsal segíteni, köszönettel veszem, illetve továbbra is érdekel a szerelvények sorrendeje, illetve, hogy mik kellenek bele a mágnesszelepekig bezárólag.

üdv, bozso073
Helló Pami

A leírtak szerint rosszúl gondolkozól. Nézd meg a papíron a szivattyú 'szívómélységét'. Ez valószínű csak 7-9 méter. Ez azt jelenti, hogy a szivattyú nem szabad messzebbre helyezni a víz mélységi pontjától 7-9m re. Ekkor valóban a maximális nyomás lehet 7 bár.
Javaslom, hogy tedd a szivattyút közelebb (7m) a kúthoz, így legalább nem lesz akkora a nyomásveszteséged.
Megjegyzés:
Ezek az adatok, csak tájékoztató jellegűek. Nem szabad készpénznek venni. A legjobb esetben is csak 70-80%-a igaz ezeknek a számoknak. (ezek a megmunkálás lelkiismeretéig igazak.) A nyomóoldalt terhelheted jobban, de a szívót nem.
Soha netervezz a MAXIMUMRA (57L víz). Inkább kevesebbel számoljál, és akkor nem érhet meglepetés.
A novénynek sem kell annyi víz percenként. Jó lesz neki 2 percenként is.
üdv Bellami
Helló Bozso073

Ha a motorban volt víz, akkor jólenne egy szakemberrel BEMÉRETNI a motort, hogy mi károsodott.
A lábszelep, és a visszacsapó szelep együttesen is jó. Mielött beindítanád a szivattyút felkell tölteni az egész szívórendszert. Külön a lábszelep nél, és külön a visszacsapó szelepnél. (Ha túlhúzod a műanyag csatlakozókat, akkor tönkreteszed a tömítéseket.
Ezek csak irányelvek, amit messziről tudok adni.
üdv Bellami
pami írta: Szia Bellami!
A szivattyúm 57L/perc vizet ad folyamatosan 32 mm.-es csövön, a kút bírja. A papirja szerint 7bar.-t tud 70m.-en. Én 30m.-röl szívom a vizet ezért úgy gondolom, hogy 4bar nyomás marad a 32mm.-es cső végén a felszínen. A terület amit szeretnék öntözni az 400 m2. Előre is köszi.
Üdv pami

Nem fogalmaztam világosan.Búvárszivattyúm van és 30m. mélyröl szívom a vizet, (vagy nyomom?) 1"-os kpl csövön.Azt sem tudom,hogy az öntöző rendszer méretezésénél mennyire lehet lefolytani a szivattyut a víz kivét korlátozásával.Nem okoz gondot ha az 57L. helyett csak mondjuk 30L. vizet locsolok ki?A kpl csövet lehet-e csatlakoztatni a szórófejekhez?
Üdv pami
Helló mindenkinek.

Szia Pami
Boccs, hogy eddig nem jelentkeztem, de én is, és a gépem is beteg lett. A kpl csövekhez mindent lehet kapni (csatlakozókat, elágazásokat, stb.) Igaz, nem lesz olcsó. (az eladók tudnak segíteni a tervezésben is.)
Talán jobban járnál, ha síma locsolótömlőt (3/4") vennél, és ezzel terveznél. (én óckodom a műanyag csatlakozóktól). Árat nem tudok. Ezt még átkell számolni.
A 400 m2 területet több locsolófejjel is lehet locsolni egyszerre. Azt élőbe kell kipróbálni, hogy mennyit bír a szivattyú. Ha nem bír 6 locsolófejet, akkor elkell zárni néhányat.

Lehet, hogy elsiklottam a búvárszivatyú felett, boccs. Azokkal nem szokott probléma lenni.
Ha további probléma merülne fel, nyugodtan kérdezz.

üdv. Bellami
Szia Bellami
Télen lesz időm utánna járni, hogy hol lehet ilyeneket kapni és mennyiért.Meggondolom az ártól függően, hogy fix kiépítést vagy a mobilt választom.Címeket majd keresek, köszi
Pami
szia sandokan 6



Egy automata öntözőrendszerhez való vezérlőt kéne beszerezned.A szórófejeket-ha nincsenek-akkor zónákra kell bontani.A vezérlőben van olyan beállítás hogy egy egy zóna mennyi ideig menjen-ez ugye sarkítva azt jelenti hogy hány liter vizet használjon el-és hogy a körök indulása között mennyi idő teljen el!Tehát ha 1 perc alatt kifogy a kút akkor egy percig mennek a fejek utána mondjuk pár perc szünet,aztán indul a másik zóna.Ezt lehet naponta többször ismételni a végtelenségig.
Ez a dolog a legegyszerűbb,és nem kell a kisszék sem.
szia pami

Hát nem igazán tanácsos lefojtani a szivattyút.Ha kevesebb vizet veszel ki akkor nő a nyomás.A rotoros szórófejek 2,5-3,5 BAR nyomáson üzemelnek.Ha kisebb a nyomás akkor nem lesz meg a kívánt sugártávolság vagy ki sem emelkednek a földből.Ha nagy akkor pedig "ködölnek" vagy károsodhatnak is.Egyébként a szivattyúnak van egy jelleggörbéje ami megmutatja hogy hány liter vizet tud mennyi nyomással.Egy automata öntözőrendszert pedig alapos tervezés után célszerű megcsinálni,mert később a gyepet feltúrni nem a legjobb.
Szia mindenkinek!

Tavaly sikerült gyönyörűen befüvesítenem a kertet és manuálisan locsolni. Alternatívaként szeretnék automata öntözőrendszert építeni de nem túl nagy a tapasztalatom. Utánaolvastam pár helyen és úgy gondolom szerencsés a helyzet mert minden felület téglalap alakú viszont egy bibi van. Most egy házi vízművet használok ami szerintem csak egységnyi területenként képes belocsolni a füvet. Ma csinálok egy vázrajzot a kertről és meglátom mi lesz de megköszönném ha valaki esetleg gyakorlati tanácsokkal tudna segíteni.

Előre is köszi mindenkinek!!!
Hali mindenkinek!

Egyet elfelejtettem. Tud valaki olyan mágnesszelepről ami 230v-os és 3/4 menetes (BB vagy KK)?
Szia Lenei!

A téglalap 'belocsolása' tényleg nem bonyolult művelet :)
Két dologra figyelj nagyon.
1, Az átlocsolásra. Azt jelenti, hogy a szórófejek sugara érje el a mellette-, és (ha van) a vele szemben lévő fejet. Így nem marad száraz terület, és mindenhol egyenlő mennyiségben kap vizet a füved.

2, A megfelelő idő beállítása. Egy rotoros fejnek sokkal több időt adj, mint egy 'sima' szórófejnek. Ebből adódik, NE keverd a szórófejeket egy körön!!!!!! Én úgy látom, napi 2 rövidebb locsolás (hajnalban, és naplemente után) jobb, mint egy hosszabb. Nem túl drága dolog, de egy esőérzékelő beépítése a rendszerbe ajánlott.

A mágnesszelep dolgot azért kérdezed, mert szeretnéd kihagyni az irányító automatikát?
A mérete általában 3/4-es szokott lenni, de lehet kapni szűkítőt is.
93 hozzászólás Oldal: 2 / 7

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég