Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
93 hozzászólás Oldal: 3 / 7
Sziasztok!

Autómata öntözőrendszert szeretnék építeni a kertünkbe, de még csak most "tanulom a szakmát". Tudna valaki segíteni, hogy azok a tartályos (hidroforos) szivattyúk, amik 5-6 bar max. nyomást és 4-5000 L/h vízszállítást tudnak, alapvetően megfelelőek autómata öntözőrendszerhez, vagy valami ezt kizárja, mert én az öntözőrendszerek berendezéseinél nem ilyen szivattyúkat látok.

Ha valaki tud segíteni megköszönném!
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Van egy Straus nevű házi vízművem és sehogy sem sikerül beüzemelni.Egyszerűen a nyomásjelző nem jelez semmit.A motor az bekapcsol,az hallatszik.A tartályt is feltöltöttem kézileg,de így sem.A szivattyú paraméterei:4300 l/h, 50m,1200w,.
Van ötletetek mi lehet a baj és hogyan oldhatom meg?

Előre is köszönöm a segítségeteket!
Szép napot mindenkinek!
Zsolt
FunAttica !
Csak óvatosan az 5-6 bar nyomással és a 4-5 ezer liter / órával ! Vagy az egyik vagy a másik nem igaz. Pontosabban mindkettő igaz lehet de a kettő együtt sosem ! Ha 5-6 bar nyomáson kell dolgoznia akkor 1-2 ezer liter lesz a szállított mennyiség ha 0,5-1 baron akkor a 3-4 ezer liter. Ez típustól szívómélységtöl a csövek vastagságától és még néhány dologtól függ. Ezért a normálisabb szivattyúknak van egy karakterisztika görbéje ami már sokkal beszédesebb.
Amúgy ezek az ún házi vízművek amúgy sem jó megoldások erre a célra mert ha a spinklerek kevesebb vizet engednek ki mint amit a szivattyú szállít akkor folyamatosan ki be kapcsolgat a szívattyú amibe elég gyorsan bele is fog halni. Ha a spinklerek több vizet engednek ki akkor szépen lassan leesik a nyomás ( mert nem győzi a szivattyú) és nem fog normálisan öntözni. Tehát nyomáskapcsoló és tartály nélküli szivattyú lesz ide a megoldás és azt is ügyesen kellene méretezni hogy a szivattyú se szakadjon meg és a szórófej is normálisan működjön. Vagy igen nagy tartállyal egy szuper módon hangolt rendszer ami nem kis feladat hogy minél kevesebb ki be kapcsolás legyen és minél nagyobb időközökkel.
Persze mielőtt bármit vennél meg kellene nézni egyeltalán a kutad mire képes mert az fog meghatározni mindent !
Zsolt70 !
Nem ismerem ezt a tipust de szerintem nagyon nem tér el a többitől. Menyjünk szépen sorba a lehtséges bajokon !
Ha 8 méternél mélyebbről kell felszívni a vizet az nem nagyon fog sikerülni.
Van e lábszelep a szívócső alján ?
Ha mindkettő rendben és a cső sincs eldugulva és víz is van a kútban akkor nem a tarályt hanem a szivattyú házat kell feltölteni vízzel. Biztosan vannak erre légtelenítő vagy vízbetöltő csavarok ( általában más színű mint a szivattyú) amit ha kitekersz egy tölcsérrel feltöltheted. Töltsd amíg tele nem lesz mert alul a lábszelep nem engedi kifolyni és előbb utóbb tele lesz. Ezután csavard vissza a csavarokat és indulhat a dolog. Ha önfelszívós a szivattyúd akkor 1 percet is várhatsz ha nem 10 másodperc is elég. Ha mégsem kezde volna meg a szállítást, akkor a folyamat kezdődik előről.
Ha 4-5 próbálkozás sem hoz eredményt és biztosan jó minden, elzáró csapok szelepek nyitva vannak, lábszelepek visszacsapó szelepek jól működnek nincsenek fordítva beépítve, van víz a kútban és nem túl mélyen, a szívócső nem lyukas nem tömítetlen a meneteknél tuldásoknál akkor keress valakit aki megnézi mi a baj. Ha lenne kérdésed csak bátran és ha megírnád mi volt a baj hogy mások is hasznát vehessék !
Hello lalibatyo!

Köszönöm a gyors reagálást!
Fogalmam sincs sajnos,hogy a vizet milyen mélyről kell felhozni.A kút 27m-es.Eddig egy sima szivattyúnk volt és azzal működött.A házi vízművel nem működik.A használati leírás szerint pedig mindent megcsináltam.Egyszerűen a vizet nem kapja fel.
Üdv:Zsolt70
Nagyon szivesen !
Ha "normál " szivattyúval működött és a házi vízműved is ugyanarra a helyre ( a kút víszintjétől mért magasság és távolság) lett beépítve akkor ezzel is működnie kell ! Vagy szerelési hiba vagy légtelenítési hiba a baj oka. Ha "buherált" a szivattyú vagy 3 fázisú akkor előfordulhat hogy rosszul lett bekötve és ellenkező irányba forog a lapát. Ha egyik sem a most és korábban felsoroltakból akkor vidd vissza ahol vetted vagy nézze meg hozzáértő. Látatlanul sajnos nem tudok többet segíteni.
Üdv.lalibatyo!

A hétvégén remélem lesz egy kis időm és átnézek újra mindent.Köszönöm!
Szép hétvégét!
Zsolt70
Szia Lalibátyó!

Köszönöm szépen segítségedet és boccs a késői reagálásért, de csak most észleltem válaszodat!
A nyomás és a vízszállítás összefüggése az stimm, erre én is gondoltam. Amit viszont a hidroforos szivattyú kapcsolgatásáról írtál azt viszont csak sejtettem. Na most lettem tanácstalan igazán, mert időközben találtam több ismerőst, akinél átlagos méretű hidroforos szivattyú már évek óta működik öntözőrendszernél, de még egyikükkel sem tudtam személyesen beszélni, így nem tudom mik a gyakorlati tapasztalataik vele.
Nagyjából értem amit írtál, még annyi kérdésem lenne, hogy amennyiben ezt elvetem, mi az a rendszer ami alapkövetelmény, pontosabban milyen fajta szivattyú kell és ahhoz milyen tartozékok kellenek (nyomáskapcsoló stb.) még, mi a pontos működési elv? A vízellátással nincs gond, kutam van de kiapaszthatatlan.
Köszönettel, várom segítséged!
Hello FunAttica !
Hát ha hidroforos cuccról nyomják és nem kapcsolgat de rendesen működnek a szórófejek akkor sikerült eltalálni a méretezést. Akár le is lehetne koppintani.
Az hogy milyen szivattyú attól függ milyen a kút ( ásott vagy csőkút, ha csőkút akkor milyen vastag a béléscső. . Milyen mély és milyen mélyen van az üzemi vízszint. Mint korábban is írtam nyomáskapcsoló nélkül direktben kellene a szórófejeket táplálni és összehangolni. Például tudod mekkora a hálózati víznyomásod ( teszel rá egy mérő órát és már tudod is) Leolvasod pontosan a vízórádat és megkéred a családot hogy 10 percet bírjonak ki csapnyitogatás nélkül majd 10 percet öntözöl azzal a szórófejjel amit használsz majd a kútról. Ezután ismét leolvasod pontosan a vízórád és a többi csak szorzás és összeadás már hogy mit kell tudnia a szivattyúdnak üzem közben. ( a nyomást azon az ágon mérd ahol a szórófej van ! )
Működési elv ? Ki mit akar. Lehet már talajnedvesség mérés alapján automatikusan működő rendszert is de szerintem egyszerűbb és nem utolsó sorban olcsóbb is egy 1-2 ezer forintos kapcsoló órával vezérelni a szivattyút. Viszont ha nagy a kert és több "stang" kell akkor kicsit bonyolultabb és drágább a megoldás, de van.
Köszönöm lalibatyó!

A működési elv kérdésen azt értettem, hogy amennyiben elvetem a hidroforos megoldást (egyre inkább erre hajlok), akkor a szivattyú mellé mik azok a szükséges elemek, amikkel a rendszer működni fog. Gondolok itt lábszelep, viszacsapószelep, nyomáskapcsoló, áramlásszabályzó, indítórelé, meg egyéb elemek kapcsolatára, szükségességére, na ezt nem értem igazán.
A méretezés elvét már ismerem és értem, úgy gondolom meg is tudnám csinálni, de ehhez kellene kiindulásnak annak a szivattyúnak a megtalálása, amire számolom a rendszert. Ez alapján tervezném meg a köröket, amit vezérlő elektronika szabályozna. Szóval, ha tudnám a szivattyú szállítását, úgy osztanám be a köröket és a körökre a szórófejeket.
A kutam ásott, 1 méter átmérőjű, 5 méter mély, amiben 3.5 méter vízoszlop van, ha a 850 l/h szállítású membrános szivattyúval öntözök belőle slaggal, folyamatosan mehet órákon át, szintre alig változik a szintje, tehát ezzel úgy gondolom nem lesz gond.
Szóval szivattyút keresek, ha tudsz légyszi segíts, köszönettel!
Továbbra sem tartom jó ötletnek a hidrofort. Értem ez alatt tartály nyomáskapcsoló szivattyú egy egységben erre a célra. Egy centrifugál szivattyú bőven elegendő egy időkapcsolóval. Neked ami a kút mellé telepíthető. Az hogy milyen ? Attól függ mennyi pénzt szánsz rá. Egy alternáló öntöző kb 1000 liter vizet locsol ki egy óra alatt. Tehát olyan szivattyút kell választanod ami 3 bar nyomáson ezt tudja. Ha két vagy több ilyent akarsz használni egyszerre akkor nyilván a többszöröse kell. Ez pedig a szivattyú karakterisztika görbéjéből látható. Az hogy ezt azt ráírnak a reklámújságokban abból vagy az egyik vagy a másik adat az igaz de a kettő együtt sosem. Én esetedben egy ásott kút szivattyút választanék amin van úszó kapcsoló (ha mégis kifogyna abból a kifogyhatatlannak hitt kútból a víz) . Még akkor is ezt választanám ha drágább.
Pl ez http://www.elpumps.hu/termekek2.php?id=8&termek=deep_well-ct68760 tud 50-60 litert 3 bar nyomáson. Ezzel már lehetne több fejet is használni egyszerre. Csak egy kapcsoló óra és ez és kész. De nyilván kinek mi szimpatikus.
Köszönöm lalibatyo!

Hát most eljött a még további gondolkodás ideje...
Hello!
Nem tudom, aktuális-e még a kérdés, de nekem az egyik ismerősöm SAER szivattyút és Nelson öntözőrendszert telepít. Van tapasztalata, ha érdekel a dolog, itt a weboldala, ahol megtalálod az elérhetőségét: http://www.dhzkert.hu.
Úgy látom egy bő 2 hónapot lecsúsztál a válasszal:)
Szerintem a késői válaszokból azért nem kell nagy ügyet csinálni (írjátok le mindenképpen, ha hasznos információval tudtok szolgálni), mert egy ilyen fórum nagyon hasznos annak, aki később látogat ide, és tenné fel ugyanazt a kérdést!
Ez egy általános megjegyzés a részemről.
93 hozzászólás Oldal: 3 / 7

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Majestic-12 [Bot] valamint 30 vendég

cron