Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
10 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Kertben használatos jet szivattyú elhelyezésével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.
Van a kertben egy ásott kút, melyben kb 2 méter mélyen van a víz, és kb 5 méter a vízoszlop. Sokáig gondolkoztam, hogy milyen szivattyú lenne a megfelelő, hogy 20-30 méteres slaggal nyomással, akár szórófejjel is tudjak locsolni, és végül egy jet szivattyú mellett döntöttem. Van hozzá némi kiegészítő is persze (lábszelep, vízszűrő). A gondom pedig a szivattyú elhelyezésével van. A cél az lenne hogy egyáltalán ne látszódjon a szivattyú (pl. magába a kútba engedném le). Van a kúton fedlap, és valahova az alá rögzítenék egy gyorscsatlakozó véget, a fedelet felveszem gumicső összeköt, szivattyú bekapcsol, és már lehet is locsolni. A végén a cső lecsatlakoztat, elrak, fedlap vissza, és nem látszik semmi.
Csakhogy a jet szivattyút ugye nem lehet vízbe lógatni. Ha leteszem az ásott kútba (valahogy), nem ér bele a vízbe, akkor esetleg a kútból – főleg hidegebb időben – kipárolgó vízpára tönkreteheti? Nem szívesen cuccolnám ki ősszel az egész mindenséget a kútból, tavasszal meg vissza, mert annyira nem könnyen hozzáférhető.
Felmerül továbbá a kérdés, hogy ha a pára nem is teszi tönkre, de elfagyhat-e a víz benne. Én kb 30-40 cm mélységben gondolnám elhelyezni. Mivel a kútból párolog a víz, ott talán annyira nincs fagyveszély. Gondolom én persze.
A szivattyú jelenleg a felszínen van, és működés közben viszonylag meleg a motor. Gondolom ez normális, viszont felmerül bennem, hogy ha meg tudom oldani az elrejtését a kútba valahogyan akkor ott is kellőképpen tud-e majd hűlni, mivel ott nincs légáramlás ami hűtené (uakkor hűvösebb van mint a felszínen). Szóval tönkre sem akarnám tenni, ez a lényeg.
A tanácsokat előre is köszönöm!
Üdv,
Uzonyi Árpád
Ebben Lalibátyó a főtudós, de egy-két dolgot én is elmondhatok. Egyáltalán nem javaslom a kútba rejteni a szivattyút, akkor már jobb lett volna egy merülőszivattyút venni, az pont oda való. A lefedett kútban a páratartalom 90-100% körül lehet, mert nekem minden csupa vízlecsapódás, nyálkás, vizes télen-nyáron egyaránt, pedig nálam 15 méterre van lent a vízszint. Egy elektromos készüléket ami nem víz alá készült, nem szabad ilyen helyen huzamosabb ideig tárolni, vagy működtetni. Nem tesz jót a gépnek és balesetveszélyes is. Másrészt bármilyen karbantartási, szerelési műveletnél a vízbe eshet szerszám, alkatrész. Javasolnám a kút mellett megfelelő alapra rögzíteni és akár fából, egy kis házikót készíteni neki, ahol eső ellen védve van, szellőzni is tud megfelelően és esetleg a tartozékai is elférnek. Ügyes kivitelezéssel még dísze is lehet a kertnek.
Köszi a tanácsot.
Kezdetben gondolkodtam merülőszivattyúban, de az vagy nem tudott volna "normális" nyomást (min 2-3 bar) előállítani, vagy nagyon drága, és amennyire mondták nem nagyon szereti a koszos vizet, és az én ásott kutamban nincs garancia a tiszta vízre. Ezen okok miatt döntöttem a jet szivattyú mellett, csak most meg az elhelyezésen kell törni a fejem.
A Lalibátyó az ki?

Plaszlo írta: Ebben Lalibátyó a főtudós, de egy-két dolgot én is elmondhatok. Egyáltalán nem javaslom a kútba rejteni a szivattyút, akkor már jobb lett volna egy merülőszivattyút venni, az pont oda való. A lefedett kútban a páratartalom 90-100% körül lehet, mert nekem minden csupa vízlecsapódás, nyálkás, vizes télen-nyáron egyaránt, pedig nálam 15 méterre van lent a vízszint. Egy elektromos készüléket ami nem víz alá készült, nem szabad ilyen helyen huzamosabb ideig tárolni, vagy működtetni. Nem tesz jót a gépnek és balesetveszélyes is. Másrészt bármilyen karbantartási, szerelési műveletnél a vízbe eshet szerszám, alkatrész. Javasolnám a kút mellett megfelelő alapra rögzíteni és akár fából, egy kis házikót készíteni neki, ahol eső ellen védve van, szellőzni is tud megfelelően és esetleg a tartozékai is elférnek. Ügyes kivitelezéssel még dísze is lehet a kertnek.
Lalibátyó lelkes fórumtag és tényleg sokat tud a kutakról. Idővel biztos jelentkezik, és lesznek hasznos tanácsai.
Én csak előötletelek, ő meg megmondja a tutit. :D
Nem ismerem a lehetőségeidet, de nagyon gázos lenne a kút közelében elhelyezni a szivattyút valamilyen "házikóban"? Be lehetne süllyeszteni a földbe is, hogy ne látszódjon ki, de akkor is a külső víztől óvni kell és működés közben a hűtését biztosítani kell. Láttam már olyan megoldást, hogy a kút tetejére egy kerekeskút imitációt szerkesztettek és abban helyezték el a szivattyút, a tetején meg virágok voltak. Mivel nem mélyről szívja a vizet, talán távolabb is lehetne telepíteni, de a kút részében nem vagyok szakértő.
Itt vagyok itt vagyok :)
Plaszlo elég jól kifejtette a lényeget. Amit hozzzáfűznék hogy nem fagyna el ha fedlapal takart kútban lenne és nem melegedne fel sem mert kb 15 fokos levegő árad a kútból télen nyáron. Ami a gond hogy a rendkívül párás levegőt valószínűleg nem szeretné, de lehet nem is bírná a szivattyú. Ha mégis megpróbálnád akkor érintésvédelmi problémák és idő előtti tönkremenetel is lehet. Ha a javasolt szivattyú "gépház" nem szimpatikus (pl vagyonvédelmi okok miatt) akkor én inkább egy gyorsan és biztonságosan ( tömítetten) csatlakoztatható flexibilis szívócsövet helyeznék el a kútban aminek a vége a kútfedlapján kívűl lenne. Erre villámgyorsan rácsatlakoztatható a szivattyú (pl egy hollanderrel ami kézzel is meghúzható) és mivel jet ha van víz a szivattyúházban pillanatok alatt üzemkész lenne. És ugyanilyen pillanatok alatt szét is szedhető. Az igazi megoldás valóban egy csőbúvár ami 40 ezer körül már beszerezhető ha lapátkerekes. Más fajtát (pl membránost vagy csavarszivattyút nem javaslok, az első hangos és kis teljesítményű, némely kút nem is bírja mert elhomokosodik tőle, a második pedig nem egy hosszúéletű típus. Lapátkerekes szivattyúk a homokot nem "szeretik" de ha a jelenlegi jet-nek nem koszos a víz akkor a búvárnak sem lesz az.
Esetleg egy kicsi (és száraz) szivattyúakna a kút mellett ?
Üdv !
Üdv Lalibátyó!

Köszönöm a tanácsokat.
Akkor még1*, hogy mindent jól értek-e.
Ha kútba teszem akkor egyedül a párával lesz gondom. Elfagyni nem tud, még akár a földfelszíntől 20-30 centis mélységben sem, hiszen a kút "fűti" télen a fedlap alatti levegőt, nyáron pedig jó hűvösen tartja.
A csőbúvár amit írtál az egy bizonyos típusú búvárszivattyú? Hogy néz az ki? Linket tudsz írni? És akkor az lapátkerekes. Ez viszont tud 2-3-4 bar-os nyomást és lehet vele rendesen locsolni? Továbbá ha felkap némi szennyeződést (homok, ilyesmi) attól nem lesz baja? Nálam ásott kútról van szó, és nem garantált a tiszta víz. Ha sokat locsolok, és szinte az egész vízoszlopot kiszívom, akkor gondolom elég erőteljes a beáramlás a kútba, hogy visszatáplálódjon a víz, na és ekkor talán felkavarodhat annyira, hogy homokos vizet is beszív a szivattyú. A jelenlegi jet szivattyú szívócső részében a függőleges kpe cső alján van egy viszonylag nagy kavicsokat kiszűrő, de homokot átengedő rész, utána lábszelep, utána a 6 méter kpe, utána pedig egy fémhálós apró szemcséket is felfogó, tisztítható szűrő. Még keveset használtam, nem tudom hogy mennyire lesz tele, de majd megnézem, és akkor tudni fogom hogy mire számíthatók. Kb. A búvárszivattyúra nem tudok elképzelni szűrőt. Vagy lehet???

A kicsi, száraz akna a kút mellett lesz talán a megoldás, csak az meg azért problémás, mert térköves az udvar a kút körül, és akkor kellene egy vaslemez magas peremmel amibe lehet tenni térkövet, és akkor nem feltűnő. Csak ezt a 20-30 kilós dolgot felemelni megint kínos.

A felszíni "faházikón" is agyalok. Esőtől védett, szellőzik, hozzáférhető, csak ősszel tavasszal ki-be kell venni. Ezt is szeretném megspórolni.

Szóval keresem a legoptimálisabb megoldást.

Esetleg újabb javaslat a + infók ismeretében??
Üdv ArpiCBR !
Igen a pára lesz a legnagyobb gond és ellenség. A búvárok hasonló homoktűréssel bírnak mint a ,lapátkerekes szivattyúk. Ez többnyire 40-150 gr/m3 típustól függően. Én itt két szivattyút is találtam amivel lehetne kezdeni valamit : [url]http://www.nimbusz-kft.hu/index.php?page=termekek&fokat=Kertészeti termékek&kat=Szivattyúk&alkat=LONKEY szivattyúk[/url] és befér a 40 kürüli árba. Szűrőt inkább a nyomóoldalra szoktak rakni védendő a drága kerámiabetétes csaptelepeket. Az hogy egy kút homokol e vagy sem feltételezve hogy a kivitelezés jó a kivett vízmennyiségen ill annak sebességén múlik. Tehát tele slagon engedve lehet homokol de egy öntöző szórófejen keresztül már nem. Ezt ki kell tapasztalni és törekedni hogy ne homokoltassuk a kutat. . Az elhelyezésre nincs újabb tippem és megértem a hezitálást.
Akkor talán mégis a legszebb darab egy kerekeskút imitáció lenne. Láttam már pár szépen kivitelezettet, a kert dísze is lehet, ügyes megoldással a szivattyú is kényelmesen elfér, esetleg tartozékok, locsolófej stb. Felülre meg virágokat lehet telepíteni, félárnyékot kedvelő virágok jól érzik magukat a tető alatt.
Csak egy példa, kedvcsinálónak, hogy milyen formára gondoltam. Ezt a neten találtam, az aljában elférne a szivattyú, tetején meg a virágok.
http://kert.paliklajos.fotoalbum.hu/viewpicture/pictureid/4941878
Köszönöm még 1* a tanácsokat.
10 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég