Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
124 hozzászólás Oldal: 2 / 9
lalibatyo írta: Üdv
Szerencsére nincs sok víz a rendszerben így a szétszedésekor (áramtalanítás után) sok víz nem fog kispriccelni. A szivattyú és a kontroller közti csatlakozást kell megbontani óvatosan. Egyébként valószínűsítem hogy annyira mégsem tiszta az a víz ezért lehet hogy túl sokat ki-be kapcsolgatott a kontroller és letiltott. Minden esetre elég izgalmas hogy nyitod a csapot víz nem jön pedig 7 bar a nyomás.
Azt a 3 m3 / órát mondták vagy le is mérték ? Meg is mutatták tiszta vízet szivattyúzva ? Sajnos meglehetősen sok hozzá nem értő magát kútfúrónak mondó ember vállal fúrást olyan árakon amiért normálisan kútépítési anyagokból meg sem lehet csinálni egy szakszerű kutat és bizony ennek elég sokan áldozatul is esnek. Ha valóban kútfúró dolgozott nálad akkor ha megkéred ingyen fog segíteni hiszen a munkájának a minőségét kell ez esetben megvédeni. Nem kizárt hogy behomokolt a szivattyúd és azért nem indul meg. Ez pedig csak kiépítés után állapítható meg (reméljük ki jön a csőből) . Az is megeshet hogy nem számoltál a tartókötél nyúlásával és ezért elszakadt a kábel. Kicsi esély van a beépített indító kondenzátor hibájára is, de nagyon kicsi.


Nem a víz a sok, hanem a nyomás.... Elvileg semmilyen hibakódra utaló jelet nem ad a vezérlés. Nem hiszem, hogy sokat ki be kapcsolgatna, mert a kerti csapok vannak rákötve, szivárgást nem tapasztaltam a kötéseknél. Tegnap telepítettem a szivattyút és 3-4 órát egyfolytában ment.
mint mondtam 1 óra után tisztult, azelőtt üledékes/opálos volt ( pohárba vettem mintákat és hagytam had ülepedjen, a 3. szivattyúzási órában már nem tapasztaltam üledéket, illetve az első pohárban lévő üledéken sem éreztem homokszemeket....).
Szóval tegnap este elzártam a csapot és ma reggel a feleségem nyitotta volna, de nem jött víz.
Mivel a vezérlés is rendelkezik egy visszacsapóval, valamint a szivattyú nyomócsonkjára is tettem egyet, valószínűsítem, hogy ott van a 7 bar nyomás.. viszont nekem inlogikus, hogy azt a nyomást figyeli a rendszer...
Az easypress felépítése: a bejövő csonkon van a visszacsapó, nyomástartály, érzékelő, elmenő ág. Nekem az lenne a logikus, ha a tartályban figyelné a nyomást..

Remélem nem a szivattyú feküdt ki.... sajna még nem vagyok otthon, így a közvetített állapotokat tudom, de roppant ideges vagyok
A szivattyút egyébként egy 5-ös mászókötéllel rögzítettem 18m-en. Mennyi lehet ennek a kötélnek a nyúlása (Szivattyú 15 kg + a 20m 32-es KPE vízzel tele)????
Üdv
Léteznek statikus kötelek ezeknek nincs nyúlásuk. Kérdés hogy azt vettél e, de a legjobb a saválló vagy a műanyag bevonatos drótkötél, mi ezt használjuk és így is méterenként 5 centivel hoszabb kábelt rögzítünk mellé. A dinamikus kötelek képesek 20 méterben akár 1-2 métert is nyúlni. Nagy aggodalomra nincs okod hiszen a szivattyú garis, ha nem a koszos víz tette tönkre akkor baj nem lehet. Olyant még el tudok képzelni hogy az alsó (szivattyú feletti) visszacsapó nem nyit mert fölé üllepedett valami üledék. Nem kell félni a 7 bar nyomástól az még kellő odafigyelés mellett veszélytelen és lehetőleg olyan csatlakozókat lazits (hollander) amiket nem kell teljesen bontani hogy elveszítsék víztömörségüket. A nyomásmérő a rendszernyomást figyeli a presskontroll és a fogyasztók közt. Az sem kizárt hogy a nyomásmérő elromlott (fennakadt) végül is nem egy hitelesített műbizonylatos eszközről beszélünk. Minden esetre áramtalanítani kellene a rendszert nehogy örökjárós legyen, ugyan ezt korábban is mondhattam volna.
Idegeskedéstől jobb semmi nem lesz és megeshet hogy csupán egy apró kis malőr történt. Minden esetre ha kiderült az oka tudasd velünk.
Nos igazából nem tudom mi lehetett a probléma. Hazaérve nekem sem működött, hibajelzést a vezérlés nem mutatott, start/stop gombra sem indult a szivattyú, áramtalanítás után sem. kinyitottam az összes csapot, de a vezérlés nyomásmérője még mindig 7bar-t mutatott.
Nem hagyott nyugodni a dolog és a nyomóról leszedtem a vezérlést. A leszereléshez ki kellett kötnöm az elektromos vezetékeket, amikor leszedtem a búrát, a nyomásmérő óra kiakadt (10bar).
Kezdtem aggódni, hogy mi lehet, gondoltam azért állt meg, mert elérte a működési nyomástartományát a cucc. Meglepetésemre amikor a szivattyútól feljövő csonkról leszedtem a cuccot kb. semmi nyomás nem volt, csak fent volt a víz a visszacsapó miatt...................
A vezérlés nyomástartályába sem volt semmi, de az óra furán állt.
A szivattyút direktbe kötöttem a hálózatra és szépen nyomta fel a vizet......
Visszaszereltem a vezérlést, az óra mutatóját kézzel a 0-ra tekertem, majd próba...... elindította a szivattyút, de feltöltésnél kb. 6 bar-nál hallottam egy kattanást és a mutató 7 bar-ra ugrott, kicsit még dolgozott a szivattyú majd leállt. A csapok nyitására újra működött minden, viszont a nyomásmérő nem mozdult...mintha be lenne ragadva.... 7 bar-on.
Az is világossá vált, hogy a mérő a vezérlő nyomástartályában lévő nyomást figyeli, azaz az elmenőt, ha áramtalanítom a rendszert és kinyitom a csapokat kb. meg sem moccan az óra....
Egyébként először csinálok szivattyú telepítést.
Nerm tudom, hogy milyen a kötél, de az tuti, hogy nyúlik.... hol lehet ilyen drótot kapni és hogyan kell leereszteni a szivattyút?
Hogyan rögzítitek?
Ezt a méterenként 5cm vezeték ráhagyást nem értem....
Egyébként a KPE baromi nehéz tele vízzel......
A kút tetejére szoktatok kupakot tenni???
Üdv
Ezek szerint a vezérlő meg van kicsit makkanva. Figyelj rá mert tönkre is vághatja a szivattyút ha nem kapcsolja ki vagy ki be kapcsolgatja ha kell ha nem.
Nerm tudom, hogy milyen a kötél, de az tuti, hogy nyúlik.... hol lehet ilyen drótot kapni és hogyan kell leereszteni a szivattyút?
Hogyan rögzítitek?
Ezt a méterenként 5cm vezeték ráhagyást nem értem....
Egyébként a KPE baromi nehéz tele vízzel......
A kút tetejére szoktatok kupakot tenni???

Jobb barkácsboltokban kapsz műanyag bevonatosat is és savállót is. Neten rákeresve nem lesz nehéz találnod. A műanyagosból az ötöst szoktuk használni. ez több száz kilót is megtart és az ára sem a világ 150-200 forint/méter. (persze nem a baumax bauhaus praktiker és társainál) Saválló ennek kb a 2-3 szorosa árban. Kötélbilincsekkel rögzítjük és ha műanyagos a kötél akkor a végeit tömíteni lezárni kell hogy a víz ne menjen bele a pászmák közé. Fogod a szivattyúdat és lerakod a kút mellé, de nem árt kikötni hogy ne húzza el a kpe cső. Rárakod a kötelet és a kötél végére csinálsz egy fület amibe akaszthatsz majd. Rárakod a kpe csövet is majd egybe fogod a szivattyúnál a kötelet a kpe csövet és kábelt ( nem 1 emberes mutatvány) egy kábelkötegelővel a szivattyútól 20-30 centire rögzíted de úgy hogy a kábel laza legyen a kötél pedig feszes. Ezután méterenként rögzíted de mielőtt meghúznád a kötegelőt a kábelen kb 5 centit minden rögzítés előtt visszatolsz hogy laza legyen (hoszabb a két rögzítés közt mint a kötél és a cső) Ha ez kész akkor elkezded a szivattyút leereszteni a kútba. Mikor már csak a kötélen a fül van a csövön felül akkor egy kampóval vagy esetleg a kpe csözön tartva bereszted a fület is a csőbe és átdugsz egy 12-es menetes szárat a kútbéléscső korábban átfúrt lyukán és a kötél fülén. Így a kútbéléscső tartja a szivattyút a kötélen. Ezt követően egy műanyag kupakra ( csatornacső kupak) fúrsz egy lyukat a kpe csőnek és a kábelnek, majd átbújtatva rátolod a kútcsőre. Mivel a lyuk nagyobb mint a cső így nem zártad légmentesre a kutat de leptyogni sem tud semmi a kútba. Ha a szivattyú kábelje ami felül maradt nem szerelhető mert ráöntötték a villásdugót akkor a kupakot felvágva a kábel furatáig némi ügyeskedéssel rá lehet rakni. Ha ez kész akkor a kpe cső felálló részét méretre vágod és a szükséges idomokkal bekötöd a szivattyút és indulhat a locsoló.
Köszönöm a segítséget. Hát ez így már profi. Én a 5mm-es fonott kötélen beeresztettem és kész, a KPE húzza mint az állat. De ez csak ideiglenes, mert az egész rendszert egy süllyesztett aknába kívánom telepíteni.
Szóval fúrjam át a béléscsövet... és azon toljak át egy menetes szárat, amire akasztok....
5mm-es horganyzott drótkötél is megfelelő????

Ha műanyagos, akkor a végét mivel kell tömíteni???
5mm-es horganyzott drótkötél is megfelelő????



Igen ha van rajta műanyag bevonat :)
Sziasztok!

Van egy ukrán búvárszivattyúm (Ún.: 3 membrános). Kb. két hete vettem. Jól működött, aztán elromlott. A kút 20 m mély, van benne kb 3 m víz. A szivattyú kiemelve egy vödörből prímán szívja a vizet, de erre lentről már képtelen. A membránt már többször kitisztítottam, nem volt soha homokas. Mi lehet a baja?
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv lehet szelep probléma és meglazulhatott a csavar ami a lökethosszot állítja.
Kedves lalibatyo,

megint egy kis segítségre lenne szükségem. A topicban már írtam a kutamról/szivattyúról (pedrollo 4/14). A kútról egész nyáron problémamentesen öntöztem, azonban eljutottam odáig, hogy egy automata öntözőrendszert is ki szeretnék építeni, amit természetesen a kút hajtana. A kútról az elmúlt 3 hónapban folyamatosan vettem a mintákat és azt kell mondjam: homokol, ami az öntözőrendszernek sem használ (próbáltam a vízkivételt csökkenteni, de teljesen ad-hoc homokol, nem tudom mi lehet a probléma, de a szivattyút a réselés fölé telepítettem 1 méterre kb).
A problémára vásároltam egy hidrociklont, ami után szeretnék még egy műanyag házas szűrőt is beépíteni, ezek méretezéséről viszont nem nagyon találtam információt... (40-50l/percre)

A másik probléma a vízkivételi ingadozások, vízütések és üzemi nyomáskülönbségek áthidalása. Amennyiben működni fog az öntözőrendszer, a teljesítmény maximumára lenne szükség, de pl. egy csepegtető ágnál nagyon lefojtanám a szivattyút és emelkedne a nyomás, ami félek károsítja a rendszert és egyébként sem lenne gazdaságos, továbbá a kerti csapokról a virágok öntözésére is kis vízmennyiség van
Erre a problémára találtam egy frekvenciaváltós áramlásszabályozót (Sirio Entry), de igen költséges. Valamiféle más megoldás lehetséges? Illetve létezik a piacon olcsóbb frekvencia váltó is?
Attól tartok ez a szivattyú sok annak a kútnak ezért mindenképp valami kisebb vízigényű körökben kellene gondolkodnod csak hát a szivattyú már adott. Kisebbre cserélni pénzkidobás így hagyni problémás. Megalapozatlan volt a kútfúród adata a hozammal kapcsolatban amit sajnos elhittél. Én már korábban is javasoltam a probléma megoldásának a bevonásába. Sajnos igazán jó ötletem erre a sokrétű problémára nincs, mert a vízszűrők nem egy homokot árasztó kútvíz szűrésére valók, hanem az esetlegesen előforduló szennyeződések visszatartására és minél nagyobb a szűrő felülete annál nagyobb mennyiségű víz szűrésére alkalmasak. Ezzel kapcsolatban konkrét számokat nem fogsz találni mert egyrészt szennyeződés függő is a dolog, másrészt a tisztítás gyakoriságát mindenki maga tudja szabályozni. Olcsóbb frekvencia váltót nem fogsz találni mert ez az olcsó. Talán ha egy ciszternás rendszert építenél a sok bajra megoldás lehetne mert akár több szivattyút is üzemeltethetnél a különböző funkcióknak és mindezt egy üllepedett homokmentes vízből. Persze ez nem egy hanem több frekvencia váltó árába fog kerülni, ezért nem is értem minek írom. Nem véletlenül szoktam mondani hogy szivattyú választásnál az első hogy mit tud a kút, a második hogy mire és miképp akarom a vizet használni. Esetedben egyik szempont sem teljesül teljesen. A csepegtető ágat a maga 10 literes vízigényével például egybe lehetne rakni egy 30 literes körrel. A szivattyúd 20 literig fojtható vissza tehát " szódával" beállítható lenne kút tudásához és ez a 20 liter egy slagos öntözéshez is felső értéken megfelel.
Csak azt nem értem, hogy miért akkor tiszta a víz, amikor 1000-el nyomatom a vizet 1-2 órát a 32-es csövön fojtás nélkül.....amikor a feleségem a 3/4-es kerti csapot félig kinyitva öntözi a virágait, akkor meg egy idő után zavaros lesz. Nekem olyan, mintha mindez a fojtásra történne....

Egyébként 2 szivattyút ajánlottak anno: pedrollo 2/20 és 4/14, mivel a kútfúrók nem a szomszédból jöttek és az átadáskor nem volt keretem a szivattyúra, nem ők, hanem saját magam telepítettem a kút átadását követő 2 hónap után....mivel ezt mondták és ez az első kutam, nem tudtam hogyan lehetne ellenőrizni.... mind1 már ez van, ebből kell főzni. Egyébként a 10eFt/m árat sem mondanám olcsónak. Mind1!!

A jövő héten talán be tudom kötni a hidrociklont és újabb tesztek jöhetnek...
Üdv
Az a méterár nem olcsó de egy tisztességes munka annyiba kerül másnál is, sőt . Sajnos ott kivitelezési hiba van mert az indításokat követően koszosodik be a víz. Aztán kitisztul és szünet után újra koszos. Nincs központosítva a béléscső ezért nem veszi kötbe egyenletesen a szűrőkavics, de megkockáztatom hogy szűrőkavics sincs benne vagy csak mutatóba. Méterenként legalább 40-50 kiló szűrőkavics megy bele egy tisztességes kútba a lyuk és a béléscső közé. Azt sem értem minek egy 20 méterre telepített szivattyúnak 8-10 barosnak lennie mikor egy 6 baros bőven elég normál vízellátási feladatra. Javaslom a szezon végén kompresszoroztasd ki a homokot a kutad aljából mert lehet már több méter is van benne és lehet a szűrőzött rész is fel van már telve. Ezt követően pedig nem kellene túllépni a homokmentes hozam 75 % át az üzemeltetés során amit meg is kellene állapítani kompresszorozáskor. Mindezt persze a készítő garanciában meg is kellene hogy csináljon.
Üdv.

kavics az van körülötte, az, hogy mennyire központosított nem tudom...Ha jól emlékszem talán 1,5m3 kavicsot hoztak és alig maradt belőle egy kicsi.
Ja lehet azt fogom csinálni....
A választás az úgy történt, hogy megmondták a kompresszorozás után a hozamot én megmondtam mire akarom használni...öntözőrendszer, kerti csap, gyümölcsfák öntözése, ami a kúttól kb 100 méterre van...a telkem 2400nm....
124 hozzászólás Oldal: 2 / 9

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég