Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 17 / 31
Előző 1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 31 Következő
Ez 3 collos ugye ? ( az átmérője a szivattyúnak kb 75 mm? )
lalibatyo írta: Hello
Ezzel a kérdéssel sokat nem tudok kezdeni. Sem kútadatok, sem szivattyú telepítési adatok, sem tervezett vízigény, nyomásigény stb. Öntözni lehet úgy is hogy 200m2 en egyszerre sok sok telepített szórófejjel,meg lehet úgy is hogy egy kézben tartott szórófejjel végig sétálod a kertet. Vízgépészetileg hatalmas a különbség a 2 közt. A dolgot bonyolítja a ház vízellátása ráadásul. Tartály nélküli rendszert amúgy sem javaslok a házba mert elég egy csepegő csap és máris jönnek a bajok. A felsorolt szivattyúk közt is hatalmas a különbség, 370 wattól 1500-ig tart a skála :)


Igaz, közben utána olvastam egy kicsit többet.

A kút 12 m mély és 8 méteren van a nyugalmai vízszint. Viszont a szivattyú tervezett helye kb 6-8 méterre lenne a kúttól a pincében. A fürdőszoba lenne rákötve a wc-vel, ami a szivattyútól 4 méterrel messzebb és 2 méterrel magasabban csatlakozna a fürdőszoba vízrendszeréhez. Sajnos vízhozamról adatok nincsenek. A napi vízfogyasztása a fürdőszobai résznek 150l naponta. A locsolás egy szórófejjel és az említett kézben tartott slaggal történne A szivattyútól 20m-re és 2 méterrel magasabban.

Úgy néz ki hogy pedrollo lesz, már csak a tipus és nyomáskapcsoló a kérdés.

Pedrollo JSWm 1A vagy B vagy C, bár én a C-t kevésnek gondolnám.
Vagy pedig a Pedrollo JSWm 2C a magasabb szállítható vízmennyiség miatt.
Kérdés hogy indokolt-e a 70 l/perc vagy elég lehet az 50l/perces előző tipusok közül valamelyik?
Valamint hogy Pedrollo easysmall vagy easypress vagy esetleg egy elpumps dsk-10 es nyomás és szárazon futás védelem legyen? :)
Segítségeteket előre köszönöm ismétcsak. :)
A kút 12 m mély és 8 méteren van a nyugalmai vízszint


Attól tartok ez esetben kár próbálkozni bármelyik felső szivattyúval hiszen a szívómélységük határa a nyugvószint ami csökkenni fog ha elindul a szivattyú és szinte biztosan meg is szakad a vízoszlop, vagy nagyon le fog csökkenni a szállított mennyiség. Közelebb kell tenni a szivattyút a vízhez, tehát aknát kell ásni és legalább 2 méter mélyet vagy inkább búvárszivattyúban gondolkodni. A megadott kútadatok is ha igazak akkor okozhatnak meglepetést a vízmennyiséget illetően. A 8 méteren kezdődő víz és a 12 méteres mélység csak jó kavicsos vízadókban tud mennyiséget is szolgáltatni. Vásárlás előtt javasolt lenne egy próba szivattyúzás hogy hol áll be az üzemi szint és milyen hozam mellett mert nehogy ablakon kidobott pénz legyen a beruházás.
lalibatyo írta:
A kút 12 m mély és 8 méteren van a nyugalmai vízszint


Attól tartok ez esetben kár próbálkozni bármelyik felső szivattyúval hiszen a szívómélységük határa a nyugvószint ami csökkenni fog ha elindul a szivattyú és szinte biztosan meg is szakad a vízoszlop, vagy nagyon le fog csökkenni a szállított mennyiség. Közelebb kell tenni a szivattyút a vízhez, tehát aknát kell ásni és legalább 2 méter mélyet vagy inkább búvárszivattyúban gondolkodni. A megadott kútadatok is ha igazak akkor okozhatnak meglepetést a vízmennyiséget illetően. A 8 méteren kezdődő víz és a 12 méteres mélység csak jó kavicsos vízadókban tud mennyiséget is szolgáltatni. Vásárlás előtt javasolt lenne egy próba szivattyúzás hogy hol áll be az üzemi szint és milyen hozam mellett mert nehogy ablakon kidobott pénz legyen a beruházás.



Értem , köszönöm. megpróbáljuk belőni a szivattyút. :)
Sziasztok!
3-napja fúrattam egy kutat, kert rendszeres öntözése volna a cél! 22-m-en meg is lett a víz. Cső kút, Alföldi (Alföldi is vagyok) a kúttal szerkezetileg nincs is gond, remélem(?) Nyugalmi víz szint 3,5-m. Üzemit még nem mértem. A kútfúró mester pozitívnak mondta a kutat, erre ez állítólag nagyon nagy dolog, a közelben sem tudnak másikat! Kompresszorozás után még órákig nyomta fel a vizet! De! Jött a fekete leves!

Mester ajánlására ilyen szivattyút vettem: http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/ ... xjwm-90-46
Ásatott velem egy 1.5-m aknát, jelenleg 1-m van kiásva. Tegnap szóltam neki, mert rettenetesen gázos a víz, gyakorlatilag lehetetlen így a locsolás, állandó nyomás ingadozás, "lökdösés" van! Azt mondta járassam napokig, jó lesz. 5 óra folyamatos üzem után a helyzet mit sem változott.(Az öt órát folyamatosan ,egyenletes vizzel bírta a kút.) Illetve reggelre elengedte a lábszelep a vizet! Kiszereltem, megmerítettem, azóta is tartja azt a kevés vizet a szelep! Olasz, réz, gumi tömítéses! Tehát: jelenleg a szivattyú 1-méterrel a talajszint alatt van. 22-m a víz. 3.5-m a nyugalmi szint! 1" KPE cső a szívószál, végén a már említett lábszeleppel! 50-m locsoló tömlő végén 23l/perccel jön a víz amit keveslek, ráadásul gázos nagyon. Kútba/csőbe nézve is bugyborékol a víz!

Létezhet-e az, hogy túl hosszú a szívószál 12!-m! és esetleg valami gáz rétegbe, buborékba érhet bele, ezért engedi el reggelre a lábszelep? Mester szerint még ásnom kellene lejebb. Kell-e, érdemes-e? Elég teljesítményű-e nekem ez a szivattyú? valóban szűnik-e majd a gázosodás idővel? Egyébként nagyon rendes ember, nem is kókány, csak 70-en felül vban már, és úgy látom szegény csak egy sémát ismer, nem haladt a korral, ragaszkodik a régi dolgokhoz... Köszönöm előre is a segítségeteket!
A gázos víz az gáz, így jártál. Hallgass a mesteredre neki is érdeke hogy elégedett légy. Kis pénz kis kút tartja a mondás, ha búvárszivattyús lenne a gáz annyira nem lenne gáz. A vízmennyiség annyi amennyi, gázos a kút a felső szivattyú csak kínlódik benne. A 12 méter szívószál rendben az nem okozhat bajt.
Köszi szépen a segítséged!
Sejtettem, hogy így jártam esete lesz... Sebaj :D ástam, lentebb került a szivattyú kb 80cm-el. Így már gyakorlatilag elégedett vagyok a nyomással, szállított vízmennyiséggel is! Lábszelep (hiába új) gyakorlatilag egy percet sem működött tökéletesen. Lévén egyszerű szerkezet, szerintem túl kemény benne a gumi tömítés, ezért engedi el a vizet! Nem szeretnék újra felesleges dolgokba invesztálni, ezért ha annyit megtennél, hogy ajánlasz valami megbízható minőségű lábszelepet, nagyon hálás lennék! Illetve nem homokos a víz (már) de szeretnék a szivattyú elé szűrőt tenni. Tudnál ajánlani? Úgy gondolom meghosszabítaná a szivattyú élettartamát!
Lábszelepben a réz belső csappantyúsok szoktak jobbak lenni. Van ám mikor csak valami szemét alá szorul a szelepnek és ott is marad, de legutóbb 1 hasonló rejtélyes esetnél a gumija volt repedezett a lábszelepnek ami csak úgy látszott mikor levettem és meghajlítottam. Szétszedhetőek, a gumi cserélhető de neked kell csinálni hozzá. A két fél finom menettel megy egybe amit menet rögzítő ragasztóval meg is kennek. Amire vigyázni kell hogy ha nem csavarsz a menetes lyukba menetes darabot akkor a satu vagy a csőfogó össze tudja nyomni és sosem kap bele többet az idom. Amúgy nem biztos hogy a lábszelep a rossz, lehet hogy a kpe idom nincs jól szerelve a kpe csőre, vagy a kpe idom menete nincs letömítve rendesen. Én nem javaslok szűrőt a szivattyú elé, ezer probléma forrása lehet. Még akkor sem ha van ahol már gyárilag be van építve a szűrő a szivattyúba. Tessék a kút homokmentes hozamához igazítani a vízelvételt és biztonságból a nyomó oldalra lehet szűrőt tenni.
Jó estét mindenkinek!

Kis segítséget szeretnék kérni. Van egy Leo 90/46 tartályos vízellátó rendszerem ami már kb 7 -8 éves. Erről minden gond nélkül tudtam öntözni füves részt fúrott kútból 5 körös automata rendszerben (egyenként kb 30-40 literes körök), továbbá 1 körön telepített 4 db 650 liter/óra teljesítményű szórófejjel épített rendszert a kiskertben és ezeket a köröket egyenként elbírta a rendszer. Sajnos a héten tönkrement a szivattyú része, vélhetően leégett a motor. Ma vettem egy szintén Leo, de nagyobb 90/55 teljesítményű szivattyút, gondolván, hogy kicsit nagyobb nyomás tud küldeni a Hunter Spray szórófejekre, amiknek a nyomásigénye 3 bar körüli. Beüzemeltem a szivattyút raktam rá egy Italtecnika PM 5 új nyomáskapcsolót is. Beindítva szépen fel is ment a nyomás 3 bar körül kikapcsol a kapcsoló. 3/4 " locsolócsövet kötöttem közvetlenül a nyomóágra és elindítottam a szivattyút szabad kifolyással. Ekkor ért a meglepetés. A szivattyú nyomásmérő óráján lesett a nyomás 1 bar-ra , a szivattyú alig nyom valamennyi vizet éppen csak folydogál. Láthatóan kisebb mennyiség jön rajta, mint a régi 90/46 szivattyúval. Elindítottam az automata rendszeren egy kb 30 literes kört. Szintén ez a jelenség. A szivattyúnál azonnal leesik a nyomás kb 1 bar-ra, a spray szórófejek félig sem emelkednek ki a földből, alig-alig szórnak. Nagyon nem értem a dolgot. Elvileg a Leo 90/55 szivattyúnak nagyobb nyomást kellene biztosítani, de itt szemmel láthatóan gyengébb a teljesítmény.
Ma vettem a szivattyút, vadi új. Szivattyú gyári hiba lenne, hétfőn vissza a boltba?

Köszi a válaszokat.
Biztos hogy mindent jól csináltál ? Biztos hogy nem tömítetlen a szívócső valahol, nincs megtörve össze lapulva stb ? Végnyomást mértél rajta ( max nyomás elzárt csappal "kipeckelt" nyomáskapcsolóval ? Vagy már a leo-t is hamisítják :)
Köszi a választ lalibátyó!

4,4 bar a vége a szivattyú végnyomásnak kipöckölt szabályzóval.
Sajnos van csepegésem a szívóoldali ágon egy könyöknél, meg utána van közkarmantyú 3 db is és ezek menteinél a szerelésnél megmozdultak a teflon nem jól tömít. Nem számottevően, de két helyen is kb. 2 másodpercenként 1-1 csepp víz. Ennyi tömítetlenségnél ekkora fals-ot szívna? Sajnos a teflonszalag elfogyott a szerelésnél, hétfőn veszek néhányat és azzal kezdem, hogy tökéletesen tömítem a szívóágai csatlakozásokat.
Megmértem 20 méteres 3/4 -es locsolótömlővel a teljes szabad kifolyás 1 perc alatt 21 liter víz, a szivattyúnál a nyomásmérő óra 0,8 báron áll teljesen nyitott csapnál. Ezt nagyon kevésnek találom ezzel a szivattyúval. A 90/46 tudta a 60-70 liter/perc mennyiséget is új korában.
De inkább kút problémát sejtek itt mint szivattyút, teljesen laikusként a következőkre gondolok.
Itt az Alföldnek ezen a részén ahol élünk, ember emlékezet óta nem volt egy rendes eső. Az idén áprilisban 11 mm, júniusban 7, júliusban 5 mm. Ennyi az idei össz csapadék mennyiség ami esett. Ráadásul a télen sem volt se hó, se eső. Most meg már huzamosabb ideje rettenetes hőség van, 38-40 fok hosszú ideje. Rendes csapadékos években 1-1,5 méteren van nálunk a talajvíz, most meg ki tudja hol van lent. Brutálisan ki van száradva a talaj. Ugyan a vízadó réteg ahonnan veszi adja a vizet a kutam 32-34 m közötti, de úgy gondolom, sejtem, hogy ez a szárazság megváltoztatta a talaj vízszint csökkenésével a nyomásviszonyokat, illetve a vízadó réteg is lejjebb vonult, rendes csapadék utánpótlás híján kevesebb a rendelkezésre álló vízmennyiség a kútban, a szivattyúnak mélyebbről kellene felszívni a vizet. Így a szivattyú egyszerűen csak ennyit tud kitermelni jelen helyzetben a kútból.
Lehetséges ez a verzió, vagy ez a kis szívóági tömítetlenség okozna ilyen teljesítmény csökkenést, vagy valóban a szivattyúval lehet valami gond?
A garancia miatt lenne jó tudni.

Köszi még egyszer! Jó hétvégét!
A szívóági tökéletes tömítés nagyon fontos, azt javítani kellene. Ez (jelentős) befolyással van a végnyomásra és a mennyiségre is.Kipeckelve az 5,5-6-ot is kéne tudnia ha jó minden. Könnyen megeshet hogy a vízszint is lejjebb van abban a kútban már (és-vagy) a szűrője is kezd tömődni ami szintén a mennyiséget csökkenti. Az hogy pár éve mit mértél a mai állapothoz legfeljebb tájékoztatás hiszen minden változik, majd mindenki füvet termeszt locsol éjjel nappal víz pedig annyi amennyi, főleg egy forró száraz nyár végén. A fizikát megerőszakolni nem lehet ha a vízhozammal és a szívómélységgel van gondod rakhatod te oda a világ legjobb szivattyúját az is 8-9 méternél feladja és annyit ad amennyit a kút. Sok esetben az ilyen fentről szívós kutaknál a boldogság 1 méteren múlik a nyár végén. Van akinek épp annyi már csak a "fentről szívóssal" a vize hogy a tisztálkodásra elég és mindene szárad ki. Ha jutottál valamire majd mondjad :)

gorbe904655.jpg
gorbe904655.jpg (120.82 KiB) Megtekintve 4602 alkalommal.
Kipeckelve az 5,5-6-ot is kéne tudnia ha jó minden.


Természetesen a szivattyú és a vízszint közti függőleges távolság minden méterére 0,1 bar levonandó.
Üdv,

Azzal a kérdéssel fordulnék a fórumhoz, hogy egy ilyen esetben hova és milyen lábszelep vagy visszacsapószelep szükséges egy kerti szivattyúho: 40es műanyag cső jön ki a földből, 11m hosszú, 6-7 méteren van vízszint benne. Van hozzá egy 10m hosszú 1 colos kpe szívócsövem, de a problémám az, hogy a végére(kút alja) 1 colos lábszelepet nem tudok rakni, mert akkor nem fér be a 40-es csőbe. 1/2 colost viszont rá tudok rakni, de akkor a szívó oldalon ugye szűkítve van. Az lehetséges, hogy a földfelszínen a szivattyú elé közvetlenül kötök be egy visszacsapószelepet, vagy ebben az esetben feltöltés és használat után vissza fogja ejteni a vízoszlopot a szivattyú?
Nagy álmaid ezzel a földbe dugott mosogató csővel ne legyenek szerintem, ha csak nem valami vízparti kavicságyban lenne. Ezeken az un. hidroszeres kútfej szokott lenni és "telibe" van szívatva a cső. A kútfejben van a visszacsapó is mindkét ágában 1-1.
Előző 1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 31 Következő
462 hozzászólás Oldal: 17 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 98 vendég