Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 5 / 31
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 31 Következő
Lalibátyó,
hát mondasz valamit...véletlenül sem akarnék mindenáron gumival dugni... :)
Tudsz javasolni másfajta csatlakozást a szivattyú és a 40mm-es kútcsővég között, ami nem ilyen gumis, de mégis oldható, ha a szivattyút ki akarom emelni az aknából? Esetleg vegyem ki a gumigyűrűt és ragasszam rá a PVC könyököt, a menetes végétől pedig KPE idomokkal kössek rá a szivattyúra?
Amúgy a szórófej: a nyomással szerintem nincs gond, mert egyirányban elég erősen szór (r=10m). Tegnap vettem egy ugyanolyan fémet, csak nem kínait, hanem taiwanit :) 1850Ft-ért másik boltban, és voliá...ez működik, pofoz, szektorál, forog (csak el ne kiabáljam). Mindezt úgy, hogy gyorscsatlakotóval kötöttem rá 3/4-es slaggal.
Viszont a bugyogás zavar, remélem a nem gumis kötéssel megszűnik (amúgy anno azt mondta a kútfúró, hogy gázos a víz...).
Elnézést a sok amatőr kérdésért.
st
Üdv
Léteznek ragasztható menetes idomok PVC hez. A KPE az propilén és nem fogja a ragasztó. Ha valóban gázos a vized akkor az lehet magyarázat a teljesítmény csökkenésre és a "bugyogásra" ez ellen sokat tenni nem tudsz. Lehet csak azért működik a másik szórófej mert kisebb a fúvókája. Ezek azért nem szoktak hetente elromlani.
Sziasztok.
Lalibátyót kérdezném,úgy látom itt ő az igazi szaki! De ha valaki más tudna segíteni, az ő véleményére is kiváncsi lennék! Lőre is köszönöm!

Irtam már pár napja a fúrt kutamról. Irnék még egyszer.
12 méter mély furt kut, Nyugalmi helyzetben a felszintől 5 méterre van a vizszint. Kipróbáltam egy 1000 W-os felszini szivattyuval a kutat. 7 méteres szivócsőt raktam bele.
Szivattam 20 percen keresztül, a vizszint eközben 6,2 méterre csökkent a felszintől(a nyugalmi 5 helyett) A szivattyú 35 litert nyomott percenként,egy 3/4es csövön. De kb 15 perc után koszos viz jött. Más nyomásértéken,,vagy csővel nem tudtam próbálni.
Tehát akkor nekem kb 30 percet bir a kutam,jól gondolom? De ugye csak 80 centit lógott bele a 7 méteres szivószál..
Szóval Lalibátsó,vagy valaki. Szerintetek akkor elég nekem a felszini önfelszivó szivattyu? Ugy gondolom hogy 9 méteres csővel,plusz 1 méter akna ásással biztosan nem lesz vele gondom...
Tehát olyan szivattyu kellene nekem,ami kb 8 méteres mélységből 30 liter/percet tud..
Ezzel elmenne két bólogatós öntözőfej?
Még annyi infó,hogy a kuttol 30 méterre lennének a szórófejek,az lenne a max távolság...

Várom válaszotok.
Baráti üdvözlettel
Peti
Javaslatot kérünk kiskerti (200 nm, kb. vízszintes, fű és a kerítés mentén dísznövények) ÖNTÖZŐ SZIVATTYÚRA a kert végétől 10 m vízszintes és kb. 6 m függőleges távolságban folyó Szilas patak ágból (szennyezett víz, erősen ingadozó vízjárás, átlagos vízmélység kb. 1 m)
Hello Peti
Jó helyen laksz ha ezeket a paramétereket teljesíti a kutad ezzel a mélységgel, ennek ellenére nem vagyok benne biztos hogy szakszerűen készült hiszen azon adatokat amiről írsz a fúrósnak kellett volna megállapítani. Jól gondolod hogy a víz koszosodása jelzi a határterhelését a kútnak és ennek a 75 % ára kellene beéllítani a későbbi használatot. Ugyan új kútról beszélünk tehát pár napos használat és tisztítás még sokat változtathat (javíthat a hozamon) Maradjunk a közölt számoknál és tételezzük fel hogy 30 litert még tisztán ad a kutad de 35-öt már nem. Tehát akkor 30x0,75 re kellene beállítani a vízelvételt ami 23 liter/perc. Ez egy bólogatóst kiszolgál ( fajtája válogatja, van amiből 1,5-öt is) tehát olyan szivattyú kell ami 3 bar nyomáson = 30 méter plusz 6 méter szívó mélység = 36 méteren képes az áhított 22-25 literre.
Tehát nem ilyen
Tehát olyan szivattyu kellene nekem,ami kb 8 méteres mélységből 30 liter/percet tud..

Már csak az a dolgunk hogy a kedvenc márkánk típusai közt megkeressük azt a szivattyút aminek a karakterisztika görbéje kimetszi 36 méteren a 22-25 litert és mindez a szivattyú munkapontjával is megegyezik a gazdaságos üzem érdekében.
A 30 méter távolság 3/4 es cső esetén figyelmen kívül hagyható. Arra ügyelni hogy ha csak tömlőről árasztva fogsz öntözni akkor egy ilyen szivattyú még 50-60 litert is el fog venni a kúttól ( mert "0" méter magasra emel a szivattyú) tehát egy golyóscsappal be kell állítani a nyomó oldali max 25 literes vízelvételt, hogy figyelmetlenség esetén se terheld túl a kutad.
Üdv Antal
Hát tudnom kellene hogy az egész kertet akarod egyszerre öntözni vagy csak egy kézi szórófejet akarsz használni. Tehát szüséges vízmennyiség és öntözési mód nélkül nem lehet választ adni kérdésedre. Minden esetre igen nagy figyelmet kell fordítanod egy nagy méretű jól és megbízhatóan működő szívókosárra mert ha csak egy picikét fogsz használni az lehet hogy félóránként kell pucolgatnod. Például egy kiszuperált autómata mosógép dobjából egész jó durva szűrőt lehet készíteni, de ha bevonod jobb fajta szúnyog hálóval egyből finomszűrő lesz. Folyó élővizeknél a szűrőkosár megoldása a legnagyobb probléma többnyire.
Köszönöm szépen a választ!
Tehát olyan szivattyút keressek,aminek a jelleggörbéjén 36 méterhez 20-22 liter/perc tartozik,és ez az adat a jelleggörbe közepe fele helyezkedik el. Igaz?
Irnál nekem megbizható márkákat? Annyira nem vagyok otthon a témában..
Nem szeretnék csúcskategóriát,de nem is kinait. Középkategória párti vagyok..
Pl AL-KO hova sorolható? Kecsegtet a 3 éves Garancia! :) Pedrolo már inkább felső? Illetve Pentaxról vélemény?



Egyéébként ezt a 35 litert csak a szivattyu tudta. Holnapra szereztem egy 5 köbös szivattyut,megszivatom azzal,kiváncsi vagyok. Lehet tud a kutam jóval többet is.. A homokolásban amugy bizok,hogy csak az elején csinálja.
Ha 1 órán keresztül megtartjaa vizszintet,akkor már kijelenthető hogy bír egy bizonyos mennyiséget?

Köszönöm
Üdv
Igen, erre lenne szükséged, de ha a bólogatósod csak 15 litert tud akkor attól is kisebb kell. Márkát azért nem írok szívesen mert nem óhajtok reklámot csinálni senkinek, de ha pentaxban gondolkodsz nem nyúlsz mellé. A pedrollót sem nevezném felső kategóriának csak egy letisztult többnyire megbízható háztartási kategóriának. ALKO pl kínai csak német cég gyártatja kínában és nem nevezném profi cuccnak, inkább egy jól marketingelt minőséginek látszó termék. Abban az árszintben megfelel a célnak, de nagy csodát nem kell várni. Egyébként attól hogy kínai még lehet jó is hiszen vannak egész jól sikerült kínai szivattyúk, igaz nem a Józsefvárosban árulják őket. Többek közt némely Leo szivattyú is az. A 3 év gari feltételeit jól tanulmányozd át mert lehet hogy meglepi lesz ha élned kell vele.
Tisztelt Lalibatyo!
Koszonom a kimeritő válaszokat. Komolyan mondom benned van minden reményem! Sehol nem találok választ a kérdéseimre. Itt Szombathelyen az összese műszaki,barkács,kertes boltban voltam,senki nem ért a dolgokhoz! 
Lenne még pár kérdésem.

Ugye a kutam uj. A szivattyú amivel a 35 literes koszos vizet huzattam,az ennyit tudott maxba. Tehát lehet hogy a kút bír többet is... Tehát van rá esély hogy azért homokol kicsit,mert még új. 

Szóval 12 méter. Ebből 5 méter a nyugalmi. 35 liter/percel a felszintől 6 méterre állt az üzemi víz. 
A kérdésem: Ha leások 1 métert a felszintől. (akkor mondhatni 11 méter lesz a kutam). Belerakok egy felszini szivattyút,mondjuk 9 méteres szivócsővel. Tehát 2 méterem marad még alul,ahova nem ér le a lábszelep. Az lenne a kérdésem, hogy ha nincs ez a 2 méter használva, akkor nem koszosodik,iszaposodik be ez a rész? Tehát mondhatni feleslegesen lett 12 méteres kutam furatva. 
Ezen jár az agyam.. Meg azon hogy lehet mégis csőbúvár kellene nekem. De 50 ezrem lenne rá,annyiért meg csak Elpumps BP1/4 van. Amit láttam hogy sok helyen kiveséztél már. Azt nem szeretnék.  50 ezres árkategóriában  lehet kapni viszonylag megbizható csőbúvárt esetleg? 

Tehát a két fontos kérdés,amire szeretnék válasz kapni: Ha 2 métert elhagyok akut aljátol, nem e rontom el a kutam, illetve 50 körül létezik e normális csőbúvár.
Köszönöm szépen előre is

Üdv
Peti
Üdv
Tehát 2 méterem marad még alul,ahova nem ér le a lábszelep. Az lenne a kérdésem, hogy ha nincs ez a 2 méter használva, akkor nem koszosodik,iszaposodik be ez a rész?

Fúrt kutaknál iszapzsákot kell kialakítani. A magyar szabvány MSZ 22116 szerint 500 méterig legalább 5 méter kell amit biztonsággal le is kell zárni. Nyilván azért rugalmasan kezelendő ez az öt méter egy kis kutacskánál de szükséges. Ebbe gyűlik össze az a szilárd anyag ami bejut a kútba és leülepszik védve a szivattyút és még fel nem telik a szűrő sem dugul el. Inenn kompresszorozással egyszerűen kitisztítható ha szükséges.
50 körül kapható hivatalos magyarországi importőr kínálatában megbízható kínai csőbúvár. Mi már több darabot is bépítettünk és hiba nélkül üzemelnek pár éve tisztavizű kutakban.
Javaslom először egy megbízható hozam megállapítást kellene csinálni majd ezt követően kellene szivattyút választani, hogy ne árnyékra vetődés legyen a kapkodás vége.
Köszi a választ. Hozzászólásról hozzászólásra közelebb kerülök a célomhoz! :)
Most jöttem be a kúttól. Kölcsön kértem egy ilyet:
http://szivattyuwebaruhaz.hu/hu/termekek/reszletek/262/pentax_szivattyu_mpx_120_5_230v/

10 méteres szivócsövet raktunk le. 1,5 óra szívás után is kerek 6 méteren állt a vizszint.. 40 liter/percet hozott fel.
Feles csövön két 30 méterre lévő bólogatós szórófejet simán vitt. Ekkor 1 perc alatt 5,50en állt a vizsszint.. Szerintem kijelenthető hogy ez a felszíni jó lesz nekem. A kutam is bírni fogja.

Még egy kérdés,és igérem békén hagylak.(na jó,két kérdés) :)
Ez a 12 méteres fúrt kut ugye más mint az ásott. Ennek a vízszintjét mennyire befolyásolja a nagyon száraz nyár? Csökkenhet a vizsszint?

Illetve még egy olyan kérdés,hogy a Metabo szivattyuban milyen? Szerszámgépekben tudom hogy kiváló, és lenne egy ismerősöm aki áfa nélkül tudna nekem beszereszni 30ért egy Metabot. Csak ugye nem direkt szivattyumárka,ezért kérdéses hogy milyen lehet...
Üdv
No alakul ez :)
Attól tartok ez a 12 méter csupán talajvíz ezért ugyanúgy fog változni a nyugvószint mint a környék ásott kútjaiban. Én hagynám ezt a metabo-t ma van holnap nics, valaki egy ötlettől vezérelve ezzel a névvel árul szivattyút szerintem. A bajok majd akkor kezdődnek ha kell hozzá valami.
Sziasztok. SOS valaki!!!
Talalkozott mar valaki HAMIS Pedrollo szivattyuval? Konkretan egy jswm 15mxrol van szo. Elvileg vadi uj. Mirol ismerheto fel a hamis???? Pl tipus cimke mas,vagy hasonlók... aki tud segitsen. Koszonom.

Valakinek van otthon eredeti doboza? Az is segitene. Ez egy sima barna doboz,fekete "jswm 15mx" felirattal. Csomagolva pedig ugy volt hogy két vegen hungarocell a szivattyu mintajaval..
Koszi.
Sziasztok. CSALÁS!!
Ha tudtok,figyeljetek oda az apróhirdetések oldalakon árult szivattyúkra. (apród,vatera,jófogás,szerszámpiac,stb...)
Személy szerint egy ilyesmibe futottam bele:
http://aprod.hu/hirdetes/pedrollo-10mx-hazi-vizellato-szett-25-literes-tartallyal-IDTtoH.html#87f0968573

Igy laikusként elég megtévesztő a szivattyú. Mikor megérkezett az áru,akkor volt fura valami... Azóta kiderült hogy egy nagyon silány hamisitvánnyal van dolgom. (nekem szerencsém volt,visszakaptam a pénzem)
Talán mások nem esnek ebbe a hibába,ha leirok pár dolgot,amit a pedrolloval kapcsolatban tanultam. Ezek mind mind árulkodó jelek lehetnek.
-A külső dobozán rajt kell lennie a Pedrollo logonak!(gagyin csak egy tipusjelzés van)
- súlyra annyinak kell lennie amit a specifikáció ír
- légtelenítő csavarok tömítése rézből van az eredetin, a gagyikon gumi vagy semmi nincs..
- tipus cimke betüi vastagabban nyomottak,látszik a jobb minőség.
- tipus cimkén gyártási szám beleütve(4 szám)
- eredetin a tipuscimke felett van egy "Made in Italy" felirat
- Eredeti mellé 2 év garancia jár,plusz papirok

Ja és ha esetleg el is indul,akkor a gyári vízszállitás töredékét sem tudja teljesíteni.. (enyém első inditáskor elrottyant, és ömlött belőle a víz)


Laikusként ezekre érdemes odafigyelni egy-egy hirdetésnél. Én is spórolni akartam, ahelyett hogy megvettem volna boltban,ahogy kell(azóta megtörtént)
Egyébként a Grundfos szivattyúkat is ugyan igy hamisitják!!

Remélem tudtam segíteni!

Üdv
Peti
Tisztelt Lalibátyó!
Nagy örömömre szolgál, hogy bár távol, de találtam egy hozzáértő, valóban szakembert.
A segítségét kérem, hozzátéve, hogy igyekvő,de a technikai kérdésekben járatlan vagyok.
Kb.8 éve fúrattunk kiskertünkbe egy kutat, 14 m mély. rendesen kibélelve, csövezve, szívókúttal. Ez a kézzel húzós módszer működött, bár tömítést szezononként kellett benne a homokosodás miatt cserélni.
2 éve egy búvárszivattyút vettem-a szomszéd példáján felbuzdulva, ami kb. fél óra működés után leállt, lecsapta a villanyórát. Kaptam egy szivattyútartó csövet, ami nagyon szakszerűnek látszott. Nem engedte, hogy a szivattyú a homokba süllyedjen.
A membrános búvárt azonban a fiam elvitte,letiltotta, mondván, hogy tönkre teszi a kutat+ engem is...( Ő 260km-re lakik, én egyedül).
Most van kút, van benne víz, de minek.
Kérdésem: Mit ajánl? Azaz a legegyszerűbb , de jó megoldás mi lehetne? Én 60 éves nő vagyok, élvezem a más jellegű munkám után a kapálást, de víz nélkül itt Szombathelyen, kötött talajnál sem lehet igazán meglenni. Kérem, hogy árat is írjon, mert az a döntésemet erősen befolyásolja. Sajnos.
Biztosan jó lenne megszívatni is a kutat, de égen-földön nem találok erre vállalkozót. Nincs esetleg erre felé ismerőse?
Köszönöm a válaszát, és jó egészséget kívánok a fórum működtetéséhez-is!
Üdvözlettel sarisaci
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 31 Következő
462 hozzászólás Oldal: 5 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég