Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 4 / 31
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 31 Következő
Szia kornél 222 !
Ha alinkre kattintasz ott a max nyomás is csak méterben van megadva nem "bar" ban. Osztod 10-el a métert és megkapod. Viszont nincs karakterisztika görbe ami sokkal beszédesebb lenne. Vedd figyelembe hogy a víznek a kútból is fel kell jönni tehát ha 10 méterről nyomja a szivattyú az már 1 bart elvesz. A másik fontos dolog hogy a max szállítási mennyiséget "0" méter emelési magassághoz adják meg és ez lényegesen kevesebb ha nyomásra kell dolgozzon a szivattyú.
Ezek a háztartási öntözők a hálózati víznyomásnál már működnek, tehát 2,5-4 bar már elegendő kellene hogy legyen nekik. Ha nagyobb a nyomás (4-5 bar) akkor jelentősen nő a beöntözött terület nagysága.
Igen, a felső szivattyúhoz kell egy szívócső lábszeleppel szívó kosárral, feltöltöd vízzel és ha mindent jól csináltál működni fog akár sokáig is.
Üdv Geperd72
Ez meglehetősen "no name" szivattyúnak tűnik nekem és az ára sem oly csábító hogy megérjen egy kísérletet. Lehet ma van holnap nincs aztán mehet a kukába ha javítani kellene akár kisebb hibával is. Ha már csőszivattyú akkor inkább egy BP10 ( amihez minden van) és akciósan ennyiért meg is vehető időnként a Metro-ban. Minden esetre valami 6 bar körüli szivattyúban gondolkodj mert 2 elmegy szinte arra hogy feljöjjön a víz és bizony hogy mennyiséget is tudjaon a szivattyú 2-3 bar nyomás ellenében kell az a többlet 2 ami maradt. Ha azt választanád amit a boltos ajánlott (az előítéleteimet leszámítva ) szintén megfelelő lehet neked.
Lalibatyo nagyon szépen köszönöm a segítséged!
Kedves Lalibátyó!
Hát megvettem a 90/55-ös Leo szivattyút és mellé egy Pedrollo easy small II-t http://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-easysmall-ii.html
Egyelőre úgy próbáltam ki a kutat, hogy rácsatlakoztattam a 40mm-es csővégre (békaszelepes) a szivattyút egy colos könyökkel, és egy 30m-es 32-es 6bar KPE csőből folyt (ez volt akciós :). 30l/perc vízhozamot mértem (persze örültem volna, ha több :)
Majd rácsatlakoztattam egy műanyag szektoros szórófejet 3/4"-os slaggal 1/2"-os csatlakozón és egy bólogatós négyszög öntözőfejet 3/4"-os slaggal, de ennek gyorscsatlakozós a vége. Spriccelt rendesen mindkettő. Ebből arra következtetek, hogy 2 szektorost biztosan, de lehet, hogy 3-at (jó lenne) el fog bírni. Viszont lenne pár kérdésem, ha nem gond:
- Hogyan kössem rá az áramlásérzékelőt? Abba kössem a 230V-ot közvetlenül, majd a szivattyúba csináljak egy átkötést (pl. vízmentes lengő dugaljjal)?
- Amikor lekapcsolom a szivattyút, levágja magát a kút csővégről, némi víz kíséretben (mintha vissza akarna pumpálni valamennyi vizet a kútba a rendszerből), mi lehet a gond?
- Szűrőt szereljek-e fel, ha igen, milyet és hová? Gondolkodom a későbbiekben Hunter PGP szórófejeken, de azt hallottam az nem szereti a homokot (nem tudom homokol-e a kutam)...
- Visszavágnám úgy 80cm-t a csővéget. Ez azt jelenti, hogy új békaszelepet kell vennem. Hogyan teszem rá az újat, mire kell vigyázni? Rámelegítem és ragasztóval összetolom?
Előre is köszönöm:
st
Üdv
Az áramlás kapcsolót a szivattyú és a fogyasztók közé kell beépíteni. Elektromosan pedig az áramláskapcsoló kapja az áramot majd adja a szivattyúnak. Nem tudom miképp rögzítetted a szívócsövet a kúthoz de annak nem volna szabad lejönnie. Ha megáll a szivattyó akkor van még némi rendszernyomás ami a szívóoldalra is átjut ilyenkor. Ha nincs más megoldás akkor visszacsapó kell a nyomó oldalra a szivattyú után. Szűrő felszerelése esetedben sok előnnyel nem jár, ha homokos a víz állandóan eldugul ha kicsi. Ez a levágok 80 centit nem igazán értem ha tennél képet vagy rajzot az segítene.
lalibatyo írta: Üdv
Az áramlás kapcsolót a szivattyú és a fogyasztók közé kell beépíteni. Elektromosan pedig az áramláskapcsoló kapja az áramot majd adja a szivattyúnak. Nem tudom miképp rögzítetted a szívócsövet a kúthoz de annak nem volna szabad lejönnie. Ha megáll a szivattyó akkor van még némi rendszernyomás ami a szívóoldalra is átjut ilyenkor. Ha nincs más megoldás akkor visszacsapó kell a nyomó oldalra a szivattyú után. Szűrő felszerelése esetedben sok előnnyel nem jár, ha homokos a víz állandóan eldugul ha kicsi. Ez a levágok 80 centit nem igazán értem ha tennél képet vagy rajzot az segítene.


Lalibátyó,
csatolom a képeket. PVC könyökkel rögzítettem, ezt javasolták a boltban (gumitömítés benne van). 80cm-t azért akarok levágni, hogy aknába tegyem a szivattyút (persze előtte kirakom téglával).
Viszont így a békaszelepet újra fel kell tenni a kútcsőre (szerintem most rá van melegítve, az újat is gondolom így kéne).
1.jpg
1.jpg (741.66 KiB) Megtekintve 10104 alkalommal.

2.jpg
2.jpg (542.87 KiB) Megtekintve 10121 alkalommal.

Leállításkor könnyedén ledobja a szivattyút a csőről, mivel nagy erővel visszapumpál némi vizet. (Ha az áramlásérzékelő be lesz kötve, az nem fogja ezt megakadályozni? Abban azt hiszem van valami szelep...)

Az áramlásérzékelőbe közvetlenül nem tudom bedugni a szivattyú villásdugóját, szóval vagy azt vágom le, vagy az áramlásérzékelőből jövök ki egy lengő dugaljjal (szerintem...)
pedrollo_easysmall.jpg
pedrollo_easysmall.jpg (51.03 KiB) Megtekintve 10080 alkalommal.


Segítségedet köszönöm:
st
Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni kerti szivattyú választásában. Most fúrattam kutat, amely 32m mély, 125-ös az átmérője! A nyugalmi vízszint 6m-en, az üzemi vízszint 18m-en van. A kútfúró szerint a szivattyútelepítési mélység 20m, a kút hozama 50-55l/perc!
A kút 150m-es telkem közepén van. A telek egyik végében lévő kb. 400nm pázsitra a jövőben automata öntözőrendszert szeretnék telepíteni, ezen felül egy 4 kiállásos kerti csap hólózatot is rá akarok kötni a rendszerre.

A fenti paramétereket figyelembe véve milyen szivattyút, illetve gépészetet javasoltok? (az öntözőrendszer egyenlőre távlati terv..)
Üdv
Köszi a képeket. Igen a melegítéssel kitágított és Vinilfix- el ragasztott kötéseket kellene alkalmazni ennél a rendszernél. A gumigyűrűs kötéseket a nyomás szétnyomja. Az áramlás kapcsolóban nincs beépített visszacsapó azt külön kell venni. Én inkább bekötném a kábeleket az áramlás kapcsoló kapocslécébe mint lengő villásdugókat és lengő aljzatokat használnék.
Üdv
Hát ha ki akarod használni a kutad 50 literes hozamát ( remélem valóban tudja és nem lesz meglepetés a vége) akkor olyan búvárszivattyúra van szükséged ami 5-5,5 bar nyomás mellett tudja az 50 litert. Kb. 2 bar elmegy a 18 méter emelésre így marad 3-3,5 bar ami azért szépen dolgoztatja a szórófejeket. Ez azért már nem egy játék kategória azt tudnod kell (vagy beéred kevesebbel) tehát a barkács és hipermarketek kínálatában kár is keresgélned. 120-150 ezertől indul ez a kategória.
lalibatyo írta: Üdv
Köszi a képeket. Igen a melegítéssel kitágított és Vinilfix- el ragasztott kötéseket kellene alkalmazni ennél a rendszernél. A gumigyűrűs kötéseket a nyomás szétnyomja. Az áramlás kapcsolóban nincs beépített visszacsapó azt külön kell venni. Én inkább bekötném a kábeleket az áramlás kapcsoló kapocslécébe mint lengő villásdugókat és lengő aljzatokat használnék.


Lalibátyó,
jól gondolom, hogy a visszacsapó szelepet az áramlásérzékelő után kell kötnöm?
Így már ugye maradhatna a gumitömítéses könyök csatlakozás a szivattyúnál? (Másképp nem tudnám a szivattyút oldani tél előtt, vagy belvíz idején...)
A vinilfix-es kötést csak a békaszelep lentebb helyezéséhez alkalmaznám.

Más: vettem próbaképpen egy műanyag szektoros szórófejet. Talán 2x körbefordult, aztán azóta egy irányba szór. Vettem egy fémet, mondván a műanyag gagyi. Ez talán 3x is körbefordult, majd azóta egy irányba szór. Ha kicsit meglököm, talán mennek még egy kört... Van itthon még egy ezer éves (valami jobb minőségűnek tűnik), jelenség ugyanaz!! Van ötlet, mi lehet a baj? Így nem lehet locsolni...
Gondoltam arra is, hogy talán sok homokot hozhat a kút és eltömődnek, megszorulnak? A T-elágazásnál golyóscsap van beépítve, megfigyeltem, hogy erősen hallatszik, ahogy áramlik a víz (bugyog, mintha levegős lenne)
Köszönet:
st
Sziasztotejk. A kovetkező kerdesem lenne.

Van egy furt kutam. 20 cm atmerő. 12 méter mély. Tegnap mértem, 5 méterrel a földfelszintől van a nyugalmi vizszint. Tehát kb 7 méter vizoszlopom van.
Mennyire lenne rizikós telepiteni egy felszini szivattyut,azzal a módszerrel,hogy 1 métert leások a cső mellett,és csinálok egy aknát. Tehát a szivattyutol 4 méterre lesz a nyugalmi vizszint. Ha jol tudom, 9 méterről lehet szivni a felszini szivattyuval. (javitsatok ki ha tévedek)
Tehát a vizbe 5 méterre ér bele majd a szivócső. A kérdés ugye az, hogy birja e majd a kutam. Mert ugye ha nem birja, levegőbe lóg a lábszelep! (annyit tudok ugye hogy 22liter/percet birt simán,ekkora szivattyuval szivatta a kutfuro) Bizok benne hogy 30 liter/percet bir. Ilyen vizhozamu szivattyubol ki lehet hozni olyan nyomást hogy mondjuk 3 sima locsolófejet elvigyen?
Azért szeretnék ám felszinit inkább,mert ha jol tudom jobban birják a homokot,mint a csőkutszivattyuk! (ez igaz? )
Szerintetek jó uton járok,vagy nagyon el vagyok tévedve? Vélemény a tervemről??

Üdvözlet
lalibatyo írta: Üdv
Hát ha ki akarod használni a kutad 50 literes hozamát ( remélem valóban tudja és nem lesz meglepetés a vége) akkor olyan búvárszivattyúra van szükséged ami 5-5,5 bar nyomás mellett tudja az 50 litert. Kb. 2 bar elmegy a 18 méter emelésre így marad 3-3,5 bar ami azért szépen dolgoztatja a szórófejeket. Ez azért már nem egy játék kategória azt tudnod kell (vagy beéred kevesebbel) tehát a barkács és hipermarketek kínálatában kár is keresgélned. 120-150 ezertől indul ez a kategória.


A hozamot a kútfúrók mondták. 3000-3300l perc.
Tisztában vagyok sajnos az árakkal. A kútfúrók egy Umbra Acuasub 55/100 szivattyút ajánlottak, de a karakterisztikája, homoktűrő képessége miatt nem jön be. Én úgy gondolkodtam, hogy a felszíni nyomásom legyen 5 bar, azaz az 7 bar mellett adja az 50 litert.
Felhívtam pár szivattyúboltot és az alábbi típusokat ajánlották:
Pedrollo 4BLOCKm 2/13
Pedrollo 4BLOCKm 4/14
ZDS QS4P. 5-13
OFT Alpha 13
CALPEDA 4SDF 36/17 EC
Kirloskar KU4 0713

A problémám az, hogy a fenti gépek többsége alacsonyabb nyomáson, akár 100l/perc teljesítményre is képes alacsony nyomáson, amit nem bírna a kutam. Mivel lehet a nyomás/vízhozam értéket beállítani a szivattyúknál... ha lefojtom, nem megy tönkre a gép????
Üdv
Látom tisztában vagy a dolgokkal :) A fojtás bevált gyakorlat ettől nem fog elromlani biztosan. Az 5 bart sokallom ha csak nem a szomszéd kertjét is szeretnéd öntözni.
Van egy furt kutam. 20 cm atmerő. 12 méter mély. Tegnap mértem, 5 méterrel a földfelszintől van a nyugalmi vizszint. Tehát kb 7 méter vizoszlopom van.
Mennyire lenne rizikós telepiteni egy felszini szivattyut,azzal a módszerrel,hogy 1 métert leások a cső mellett,és csinálok egy aknát. Tehát a szivattyutol 4 méterre lesz a nyugalmi vizszint. Ha jol tudom, 9 méterről lehet szivni a felszini szivattyuval. (javitsatok ki ha tévedek)
Tehát a vizbe 5 méterre ér bele majd a szivócső. A kérdés ugye az, hogy birja e majd a kutam. Mert ugye ha nem birja, levegőbe lóg a lábszelep! (annyit tudok ugye hogy 22liter/percet birt simán,ekkora szivattyuval szivatta a kutfuro) Bizok benne hogy 30 liter/percet bir. Ilyen vizhozamu szivattyubol ki lehet hozni olyan nyomást hogy mondjuk 3 sima locsolófejet elvigyen?
Azért szeretnék ám felszinit inkább,mert ha jol tudom jobban birják a homokot,mint a csőkutszivattyuk! (ez igaz? )

Üdv
Nem rizikós ezt szokták csinálni, de azért a kutat dugózd be mert a munkák során szoktak történni "dolgok" 9 méter az elméleti határ törekedni kell hogy 7 alá ne essen. Esetedben a szívócső alja (szűrőkosár) a kút aljától 1-2 méterre legyen. Nem tudom mit értesz sima locsolón de ha a hálózati vízről működik akkor 30 liter/percről is működni fog 3 bar nyomás mellett. Nem vennék mérget arra hogy egy felszini szivattyú több homokot bír de hogy olcsóbb az biztos. Én azért a kútfúródat megkérdezném hogy terhelhető e 30 literrel a kút, ugyan erősen kételkedem szakmai felkészültségén ha csupán 22 liter/perc szállításra képes szivattyúja volt és nem állapította meg a kút tényleges hozamát.
jól gondolom, hogy a visszacsapó szelepet az áramlásérzékelő után kell kötnöm?
Így már ugye maradhatna a gumitömítéses könyök csatlakozás a szivattyúnál? (Másképp nem tudnám a szivattyút oldani tél előtt, vagy belvíz idején...)
A vinilfix-es kötést csak a békaszelep lentebb helyezéséhez alkalmaznám.

Más: vettem próbaképpen egy műanyag szektoros szórófejet. Talán 2x körbefordult, aztán azóta egy irányba szór. Vettem egy fémet, mondván a műanyag gagyi. Ez talán 3x is körbefordult, majd azóta egy irányba szór. Ha kicsit meglököm, talán mennek még egy kört... Van itthon még egy ezer éves (valami jobb minőségűnek tűnik), jelenség ugyanaz!! Van ötlet, mi lehet a baj? Így nem lehet locsolni...
Gondoltam arra is, hogy talán sok homokot hozhat a kút és eltömődnek, megszorulnak? A T-elágazásnál golyóscsap van beépítve, megfigyeltem, hogy erősen hallatszik, ahogy áramlik a víz (bugyog, mintha levegős lenne)


Üdv
Nem. A szivattyú és az áramlás kapcsoló közé. Igen igy maradhatna a gumis egybedugós csatlakozás. Kicsi a nyomás ami a szórófejre jut így nem lehet a rugót kellőképp előfeszíteni hogy "körbepofozza" Hát ha homokol a kutad az sok probléma forrása lehet, de megeshet hogy valami falslevegőt szív a cuccod azért kicsi a nyomás és azért hallasz bugyogó levegős vizet áramlani. Megjegyzem ezek az egybedugós ragasztatlan csatlakozások simán okozhatják, de ha te mindenáron gumival akarsz dugni ..... :)
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 31 Következő
462 hozzászólás Oldal: 4 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég