Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 24 / 31
Előző 1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 31 Következő
Kedves lalibatyo!

Elszámoltam a vízhozamot. A körön 10 db Hunter bordó rotor fej van. A gyártó szerint 2.5 baron 1,5 liter/ perc,vagyis 15 liter/perc a teljes kör. Így fogja tudni működtetni?

Köszönettel
Zsolt
Ezzel nem lesz gond.
Üdvözletem.

A héten furattam egy csőkutat.
Amit tudok róla (ott voltam a fúrásnál és a tisztításnál végig):
125 mm a cső átmérője, 19,5 m mély, 5,94 m a vízszint a talajtól számítva, a kútfúró szivattyúja max. 60 l/p tudott kiemelni (ennyit tudott a szivattyú). A fokozatos vízkivétel növelés 1,5 órán át tartott, az utolsó fél órában már 60l/p-el, így 0,5 m-t csökkent a vízszint, ami 1,5 perc után visszaállt az eredeti szintre. Úgy tűnik ezek az értékek elég jók.
Felhasználási cél kerti virágok, veteményes öntözése, majd gyepesítés.
A feleségem ragaszkodott ahhoz, hogy hideg vízzel nem locsol, ezért rendeltem 2 db 1000 l-es IBC tartályt, amibe a virágok locsolásához akarom a vizet környezeti hőmérsékletre felmelegíteni.
A gyephez majd jövőre elég sok víz kell. A locsolandó terület kb. 100 négyzetméter.
Szivattyút kellene vásárolnom, és itt megakadtam. A "mesterek" Grundfos-t ajánlottak, ami kb. 190-200e Ft. Meg hogy ne vegyek túl nagyot, mert tönkretehetem a kutat.
Meg tudnám venni, de sajnálom rá a pénzt.
Silányat meg nem akarok.
Olvastam a fórum két legrégebbi oldalát, de több időm nem volt erre.
Ajánlottak már Alko-t, itt a fórumon olvastam a Pedrolo-ról.
Kérdésem az lenne, hogy mely típust javasolnád és mekkora teljesítményűt.
Köszönettel:
Sárosi Sándor
Ez talán kimaradt: a javasolt típus nem kell hogy az legyen amit nekem mások ajánlottak.
Csőbúvárban vagy felszíniben gondolkodunk ? (Mondjuk 2 kiló a Grundfosra az búvár lesz biztosan.)
Átgondoltam a felszíni telepítésével járó problémákat és úgy gondolom, hogy sokkal kevesebbe az sem kerülne.
Nincs kedvem aknát építeni, az aknában lévő szivattyú rozsdásodásával foglalkozni (tudom, inox).
Ezt csak leeresztem aztán majdnem kész.
Jó döntés, én sem vagyok híve a felszíni keleplőknek pár ezer forint "megtakarítása" miatt. Az a kút ami tudja a 60 litert percenként és tisztán azért már elég jónak számít ebben a kategóriában. Itt inkább a használat az ami korlátokba ütközik. 100 m2 amúgy sem az a nagy terület így valóban felesleges nagy szivattyút venni. No meg az IBCről öntözni is kell majd valami mert 2000 litert kikannázni már szép feladat. Én is hasonlóképp locsolok 3 IBC ebből 1ről a csepegtető megy 2 pedig egy alap kerti szivattyút táplál amiről fél colos slaggal locsolunk. Gondolom ha majd lesz locsoló rendszered az direkt a kútról fog menni így szerintem egy pedrollo 2/10 bőven elegendő és fele annyi mint a grundfos. Javasolt beépíteni egy fojtó csapot mert slagos öntözésnél nagyon erősen fogja spiccelni a vizet, de arra ügyelni hogy 10-15 liter/perc alá ne legyen fojtva. Alko-t nem ajánlom kínai cucc német dobozban, de a TIP is ugyanaz. Akkor inkább Umbra Eurojet az kevesebbet is nyom minta 2/10 és az enyém pl. 10 éve nem volt kiszedve a kútból igaz homoknak nyoma sincs a vizemben :).
Ha nem szeded ki télre akkor nincs beépítve visszacsapó szelep?
Arra gondolok, hogy emiatt nem kell vízteleníteni.
A 125 mm-es cső belső átmérője 115 és 116 mm között ingadozik tolómérővel mérve.
A szivattyú 4"-os, ez 101,6 mm.
Nem kevés a 13,4 mm hézagnak?
Az öntözendő terület nagyságában tévedtem, ma lemértem, nem 100, hanem 450 négyzetméter.
Kedves Lalibátyó,

Szüleim évek óta hidrofort használnak a nyári konyhájuk vízellátására (mosogatás, wc...stb.) és a kb 400 négyzetméteres udvaruk öntözésére slaggal, fúrt kútból. A Hidrofornak külön akna van építve mivel egész évben használják.
Kb 2 évente vesznek 30-40 ezerért egy új gyenge minőségű szivattyút praktikerbe és hasonló helyeken mivel nem bírják tovább.
Az lenne a kérdésem hogy jelenleg melyik az a hidrofor ami minőségben és teljesítményben is elég egy ilyen feladatra?
Sajnos nem tudjuk hány méterről jön a víz de nem lehet mélyen abba biztos vagyok.
Mindenképpen házi vízművet szeretnének.
Előre is köszönöm.

Üdv,

Ervin
Nem mert fagymentes helyen van, meg amúgy sem kell kiszedegetni, a normális búvár víz alatti üzemre készült. Abba a csőméretbe mehet a 4 colos szivattyú, a baj akkor szokott lenni mikor sumák a "kútfúró" és a kút alja már csak 113 as (belméret 105 körül) csővel csinálja a kutat. Aztán vannak a "bevállalósak" akik a 113 as csőbe is bele tuszkolják a 4 colos szivattyút. Láttam pár könnyes szemet:)
Igazából ezek a "házi erőlködő művek" nem az örökké valóságnak készülnek, sok esetben silány minőségűek amit egy jó dizájnnal színekkel kinézettel próbálnak "eltüntetni". Ellenőrizgetni kellene őket odafigyelni rájuk, és nem tekergetni a nyomáskapcsoló csavarjait ilyen olyan ötletektől vezérelve (hogy a leggyakoribb problémákat mondjam). Azért lett népszerű mert olcsóbb minta régi rendszer volt ( membrán nélküliek) és nem kell levegőt pumpálgatni beléjük 2-3 havonta mert zárt a víz és a levegő rendszerük is. Viszont kellene ellenőrizgetni amit többnyire senki nem tesz meg, használja amíg valamicske víz jön a csövön. A másik gond hogy sok esetben kókler homokoló mosogatócsöves kutakról használják ami a szivattyút teszi tönkre idő előtt, legyen az bármilyen drága is.
Nincs olyan rendszer ami odafigyelés nélkül, karbantartás nélkül hosszú évekig működik probléma mentesen. Ha ugyanazon hiba miatt ment tönkre akkor a hiba okát kell megszüntetni először.
Tisztelt Lalibatyo !
Köszönöm segítségedet.
Tisztelt Lalibátyó!
A lakhelyemen egy enyhén fedett -kb 4méter vastagságban- Sajó völgyi kavicsteraszon mintegy 6méter mély ásott kutam van, a kút talp homokos kavics, bővizű kút flygt bibo 2066 nem bírta kiszívni és minimális volt a homokolás az egyik tavasszal. Jelenleg olyan 80lperperc folyamatos használattal nincs homokolás. 3db tisza2 szektoros szórófejet szeretnék működtetni mintegy 90lperperc mennyiség és 3bar szükséges szórásképhez,és a kúttól 110 méterre lenne az első és 180 méterre a harmadik fej. Régi hidromechanika dk-415 vagy dk-513 van itthon felujitasra szorulnak. A 90lperpercet 5bar körül a 415 ös biztos tudja felujitva. Kérdésem érdemes a felujitassal foglalkozni, vagy esetleg foras vagy legnagyobb leo vagy cortex legnagyobb tip. Szivattyukban kellene gondolkodnom? Köszönöm válaszát.
Üdv
A DK szivattyúk ma is elérhető darabok és sok sok évet mentek megbízhatóan, igaz nem a legmodernebb technika.
http://www.hidro.hu/dk.php
Bevallom nagy tapasztalatom nincs velük és hogy megéri e felújítani vagy nem azt az állapotuk dönti el szétszedés után. De ha egykor jó volt akkor mitől ne lenne az most is. A 90 liter és a 3 bar az nem egy teljesíthetetlen igény. A 415 ös 100 liternél tudja az 5 bart tehát valóban jó és a tartalék teljesítmény fedezi a csővezeték veszteségét ami 40 es cső esetén bizony közel 2 bar ekkora távon, igaz az első szórófej után már jelentősen csökken a veszteség viszont 50 es csővel már jóval kevesebb és a szórásképek is egyformábbak lesznek. De ha már ennyi pénzt ki akarunk lapátolni akkor szerintem csőbúvár kategóriában sem értelmetlen futni egy kört hiszen amit a DK tud 5,5 Kw os motorral azt egy búvár pl Pedrollo 4SR6-13 kb fele akkora motorral.
https://www.szivattyubolt.hu/szivattyu-gyartok/pedrollo-szivattyu/pedrollo-4sr/pedrollo-4sr613
Üdvözletem Lalibátyó!
Köszönöm a segítséget, csőkút szivattyúban nem mertem gondolkodni, mert max 2 méter víz van az ásottkútban,az üzemi vízszint olyan 70 cm, de az nagyonstabil, jelenleg felszíni szivattyú csöve olyan 30-40 cm re van a talptol igy tudja a 80lperpercet akár több órán keresztül, le fogok menni megnézni, hogy a kúttalp nincs e magasabban joval mint az also gyürü alja, esetleg melyiteni rajta. A csöbuvár szívórésze ugy gondolom nem lenne elég mélyen a vízben. Alsó szívású búvárral lenne esély üzemszerű működesre. Persze ha összejönne rá az anyagi, ilyen adottsagu teruleten egy 8 m talpmelysegu kutat kellene furatnom, a szomszed 200lper perc el locsol üzemszerüen melyebb csokuttal. Ugy olvastam az asottkutat nem lehet melyiteni,mert a kávák elmozdulhatnak, ha az also kava alol kiszedem a kavicsot, össze fogom pántolni a gyürüket , ha lemegyek kúttalpat nezni. Köszönöm a választ.
Előző 1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 31 Következő
462 hozzászólás Oldal: 24 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég