Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 2 / 25
Üdv
Nem hinném hogy a vízművek örülne ha meglátná a szivattyúdat a vízóra aknában. Inkább egy külön akna tűnik jobb megoldásnak. Azt hogy hol kapsz műanyagból nem tudom sajnos de biztos vagyok ha meglátod az árát el fogsz csodálkozni.
Üdv!

Segítséget szeretnék kérni!
Van egy 19m mély ásott ,gyűrűs kutam, amiben 1m víz van. (Ki lett tisztítva, mélyítve, mégsem lett benne több víz!) Jelenleg 2 db. orosz 3 membrános búvárszivattyúval locsolok. Ezeknek annyi a vízhozama, hogy meggyőzi a kút és a billegető locsolók is üzemelnek vele. ( 600 m2 fű, 90 db.tuja) Csakhogy olyan megbízhatatlan a működésük, annyi javítás van velük, hogy szívesen váltanék más megoldásra, de fogalmam sincs, hogy mire!
A kút jól visszatöltődik annak ellenére, hogy ilyen kevés víz van benne. Megfigyelésem szerint a 2 db. orosz 3 membrános búvárszivattyú percenként 2 cm-rel csökkenti a víz szintjét. Mivel 1 óra használat után pihentetni kell a szivattyúkat, nem fogy ki a víz, s mire 20 perc elteltével folytatom a locsolást, újból az eredeti 1 m vízmennyiség áll rendelkezésemre.
Milyen megoldásban lenne érdemes gondolkodni ilyen feltételek mellett? Lehet, hogy a billegető locsolók használata teszi tönkre a szivattyúkat?

Előre is köszönöm : Károly
Üdv
A billegős locsolók biztosan nem tesznek tönkre semilyen szivattyút. Ezek a membrános szivattyúk ilyenek, van velük baj bőven de hallani olyant is elvétve hogy hiba nélkül mennek éveket ( ha keveset használják :)
20 méterre valami 6 bar végnyomású szivattyút kellene rakni és lehetőleg olyant ami nem alul hanem középen szívja a vizet hogy a tartókötél nyúlásakor ne szívhasson iszapot és haljon bele. Talán egy Elpumps BP 10 az elfogadható árával alkalmas is lenne. Ha gyorsan lekapná a vizet akkor egy folytást kellene rakni a nyomó oldalba ami lekorlátozná a szállított mennyiséget.
Olcsó csavarszivattyúkról vagy periférikus szivattyúkról lebeszélnélek.
Kedves Lalibátyó,

A telkemen van egy régi ásott kút, kb 120 cm átmérőjű, terméskővel kirakott falú, teljesen ki volt száradva, igy volt az alja 12 m-en. Egy kúttisztitó kipucolta, kb 80 cm-t tudott lejjebb menni és azt mondta, hogy ott a kút talapzata nem lehet lejjebb menni, mert bedől, így most kb 60-80 cm víz van a kútban.

Azt mondta, próbáljam így használni, mert ez is kb 1 m3 víz, és hogy megindul az utánpótlás ha használom, sosem fogy ki.
Javasolta a „ruszkibúvár” használatát előszőr tisztításra, meg hogy meginduljanak a vizerek, mivel elég zavaros a víz még. Bár szerintem a membrános szivattyú nem biztos hogy jó ötlet ásott kútba, de lehet hogy az első pár tisztitó köbmétert kiszivattyúzni jó. Nem találtam olyan szivattyút a tiszitásra, ami birná a szemcséket és tudná a közel 13 m-t és ne horror áron lenne, ráadásul amit utána is tudnék használni a kútszivattyúként.
Ha kitisztult és láthatóan stabilan van víz, akkor jöhet az ásottkút pedrolo, amit Ön is oly sokaknak javasolt.
Az ide is megfelelő lenne, ilyen alacsony vizálláshoz?

A másik lehetőség amit a kutas javasolt, hogy kigyűrűzni és akkor lehetne még lejjebb ásni az alját bátran. De ez olyan 300 e lenne még pluszban.
A telken lévő házat szeretném elsősorban ellátni a kútról, másodsorban locsolni is, ha lenne elég vizhozama.
Ön szerint mit tegyek most ebben a helyzetben?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv
Hát ez a kút nem az a kút amire érdemes sokat költeni. Egy aszályosabb időszak aztán eltűnik belőle ez a víz is szerintem. A talajvíznek nincs rétegnyomása így nem fog feljebb jönni hiába a szivattyúzás, csak akkor ha csapadékos lesz az idő akkor meg nem kell locsolni. Viszont a hozam az valószínűleg emelkedni fog a használattól de nagy csodát nem kellene várni, viszont szerencsés esetek történhetnek. Szóval jelen helyzetben valóban a rezgős tűnik a legjobb megoldásnak még ha sok sok gyengéje hátránya is van. Ebbe Pedrollót akkor kell venni ha a rezgős a maga 15 liter/ perces hozamával fél napig is tud menni folyamatosan. Ha ez nincs kár is beleölni a pénzt drága szivattyúba. Én azt hiszem ha a terület geológiai lehetőségei megengedikakkor inkább egy normálisan kivitelezett fúrt kútban kellene gondolkodni hosszú távon mint ekkora pénzért belegyűrűzni ebbe a kútba ami talán néhány év problémamentes üzemelést biztosítana és kezdődne minden előről. Érdeklődni kellene a szomszádságokban hogy kinek van fúrt kútja és az milyen és mennyi vizet ad. Ha teheti nézze is meg győződjön meg róla mert a "jó kút" és a "bőséges tiszta víz" az bizony nagyon sokféle véleményt takar. Van akinek az enyhén homokos óránként 100 liter is "jó kút" és van akinek az 50 liter/perc is kevés mert a 400 öl kertet nem tudja 25 szórófejjel egyszerre öntözni. Ha esetleg megírja (200 méteres pontossággal) merrefelé van talán többet is tudnék a lehetőségekről.
Köszönöm a választ.

Igen, én is igy éreztem valahogy, hogy ez a kút lehet hogy régen jó volt, de amennyit apadt a talajvizszint, most még kipucolás után is határeset, valószinűleg jobb egy új kutat furatni, mint ezzel kinlódni, toldozni-foldozni.
A telek helyét elküldöm privát üzenetben.
Kedves Lalibátyó,

Tavaly vettem egy telket a Vértes lábánál, melyen van egy ásott kút (80cm az átmérője). A kút 20 méter mély. Amikor megvettem a 9m volt a vízoszlop, viszont idén jóval alacsonyabb volt a vízszint már márciusban is, és most hétvégén teljesen kiürült.. (8 óra alatt kb. egy kútgyűrűnyi magasságot emelkedett vissza a vízoszlop). Hozzátenném, h. mielőtt megvettem, kb. 10-15 évig szinte nem volt használatban. Hívtam kútfúrokat, és pár héten belül megmélyítik, ill. kitisztítják a kutat. Kérdésem, h. ön szerint 'beindul', ill. felgyorsul a vízhozam? (a talaj agyagos). A telekre építek egy 60 nm-es épületet és ebből a kútból szeretném megoldani a ház vízellátását, ill. az öntözést is. Házi vízműben gondolkodtam, de azoknak a max. emelőmagassága 9m. Akkor ugye a verzió kilőve? Ön mit javasol a legideálísabb megoldásnak (kb. 100 ezer Ft értékhatárig).

Köszönettel,
Tibi
Kedves Tibor

Az ásott kutak vízbősége nagyon időjárásfüggő és bizonytalan sajnos. A tisztítás akkor ad eredményt ha több méter iszap homok van már a kútban, de ha csak egy két rozsdás vödör akkor nagy reményei ne legyenek és inkább a csapadékos időjárás hozza meg a kívánt vízbőséget.
A klasszikus házi vízmű ide valóban nem jó. Tehát tartály nyomáskapcsoló és búvárszivattyú összeállításban kell gondolkozzon. Ez az említett összegbe bele is fér szűken, persze saját kivitelezés mellett és olcsóbb anyagokból. Szerintem olyan szivattyút vegyen amit fúrt kútban is tud használni mert nem kizárt hogy egy év múlva már fúrt kúthoz kell megbízható kivitelezőt keresnie. Szerintem ha a hazai Elpumps BP10 vagy BP 18/3 szivattyúit választja akkor nagyon nem nyúl mellé, ugyan ennyi vízhez ( egy gyűrűnyi) kicsit sok ezek a szivattyúk. A NIMBUSZ kínálatában is talál olcsó ( kínai ) de azért megbízható lapátkerekes szivattyúkat. Ha szétnéz a neten biztosan néhány versenyképes darabot fog még találni. Csavarszivattyúról lebeszélném és a neten árult kínai szivattyúkról. Kínait csak megbízható kereskedelmi forgalomban szabad venni ahová egy év múlva is vissza tudja vinni baj esetén.
Tisztelt lalibatyo!
Ásott kútban (13,3 m mély, 2,3 m vízmagasság, 80 cm-es kútgyűrű) használok (ruszkibúvár) szivattyút - most éppen valamilyen 280 W-os kínait. Sajnos nem ez az első, bár a korábbiaknál rendszeresen cseréltem membránt is, meg szelepet is. A problémám az, hogy ezek a szivattyúk visszaeresztik (bár én inkább úgy tapasztalom, hogy visszaszívják) a vizet a tömlőből, ami egyébként vízszintesen kb. 50m hosszú. Ennyi kell a telek formája miatt. A tömlő a szokásos kerti típus, 3/4-es, és a szivattyú kikapcsolása után nem sokkal olyan lapos lesz, mintha kivasalták volna. Ez teljesen független attól, hogy a szórófejet elzárom, vagy sem. A telek egyébként enyhén lejt, ezért gravitációsan nem folyhatna vissza a víz.
Kérdéseim:
1. Miért szívja vissza a majdnem 65 m hosszú tömlőben lévő összes vizet?
2. Elveszítheti-e a tömlő ennyire a tartását?
3. A szivattyú közelében lévő tömlőszakaszba beiktatandó külön visszacsapó szelep okozhat-e kárt a szivattyúban?
Utóirat: A fenti jelenség miatt hosszú ideig tart, amíg víz jön a szórófejből, és még ekkor is legalább 5 percig csak prüszköl (levegő meg víz jön felváltva).
Köszönettel, Mihály
Üdv
Igen, nekem is van itthon ilyen "csodám", az is visszareszt. Azért nem olyan misztikus ez, csupán fizika. Nem szívja hanem gravitációsan folyik vissza a víz, mert a szivattyú a kútban van így hiába a kúton kívüli szint lejtés a kúttól ha a kútban még van lefelé jópár méter tömlő a végén egy szivattyúval ahol kifolyhat a víz. Nem tudom milyen tömlőt használsz de a kút mélysége miatt akár teljes vákum is lehet benne, így négyzetcentinként 1 kg erő is nyomhatja akár össze azt a tömlőt, nem is csoda hogy összelapul. Jó ötlet a visszacsapó beépítésea szivattyúhoz közel, nem hinném hogy bármi problémát is okozhatna a szivattyúnak.
Ha a kúttól emelkedne egyenletesen a tömlő a szórófejig akkor nem fröcskölősen indulna.
Köszönöm a választ, ezek alapján megpróbálom a visszacsapó szelepet. Sajnos a tömlőm már igen régi, csaknem 20 éves, ráadásul az akkoriban kapható leggyengébb minőség. Biztosan ez is közrejátszik a jelenségben. Megérett a cserére. A folyton emelkedő tömlő sajnos nem járható út, így marad a prüszkölés.
Üdvözlöm, a tanácsát kérném. Van egy ásott kutam az udvaron, amiben a víz kb. 8 méterre található, a víz pedig kb. 2 méter mély. A kútból a kertet szeretném öntözni csepegtető öntözéssel és szórófejes öntözéssel is vegyesen. Vagy-vagy. Szórófejet szeretnék legalább 2-öt egy időben is használni. A kert elég hosszú így a legtávolabbi pont (emelkedő nincs mert szinte sík területről van szó) ahova a vízet szállítanom kell a locsoló fejhez az kb. 150 méter. Milyen szivattyút javasol amivel folyamatosan (akár fél vagy 1 napon keresztül), mivel elég hamar visszatelik a kút is tudnék a csepegtetővel illetve a locsolófejekkel öntözni. A pontos liter/óra szükségletet nem tudom megadni mert nem tudom mennyit használ el 1 óra alatt egy körbe forgó locsoló fej.
Segítségét előre is köszönöm.
Üdv
Hát így nem egyszerű a válasz ha te sem tudod mennyi a szórófej vízigénye :)
http://szivattyuwebaruhaz.hu/hu/termeke ... _szorofej/
Ha 2 db "Tisza 1" szórófejjel beéred akkor egy elpumps BP10 1" os KPE csövön ellátja vízzel. Ami gond lehet az a csepegtető, ami külön magában nagyon kevés vizet fogyaszt és a nagyobb nyomást sem bírja ezért talán együtt kellene üzemeltetni a szórófejekkel vagy egy csap vagy egy automata nyomásszabályzó szelepen keresztül táplálva.
12 gyűrű mély ásott kútban korábban 6 gyűrűnyi víz volt. Az utóbbi évek csapadékszegénysége miatt folyamatosan csökkent a vízszint. Eddig házi vízműveket használtam, 20-24 literes tartállyal, nyomáskapcsolóval. Kiépített földalatti vezeték van 2 vízvételi hellyel az udvaron.Tehát praktikus, kényelmes megoldás volt, amíg volt víz. Tavaly észrevettem, hogy a szivattyú kb 1,2 m magasságú vizet hagy a kútban. "Veszekedtem" a szereővel, hogy nem jó a szivattyú, de szerintük levegőt szív a rendszer valahol a szívó oldalon. Tavaly Pentax szivattyús házi vízmű volt, amit az idén lecseréltem egy piros T.I.P. vízműre. A paraméterei hasonlók mint az előzőé volt. Jelenleg ugyanott tartok, hogy a szivattyú vízkiemelése meg áll és a kútban kb 1,2-1,3 m magasságú víz van. A sziavattyú emelő magassága 9 méter. Most az a szituáció áll fenn, hogy a szivattyú kb 6,5 m magasat emel a névleges 9 m helyett. A kútban ott van kb 4-500l víz amit minden nap ki lehetne szedni. A szárazság miatt gyakorlatilag csak 40-50 liter vizet tudok így kiszívatni naponta.
Mit javasol? Lehet valamit ügyeskedni a házi vízművel, vagy membrános búvárt rakjak bele?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdv

A 9 méter az már nagyon a vége, viszont 6,5 nél valóban többet kellene tudnia a rendszernek. Azt kell mondjam van alapja annak amit a szerelő mondott hogy valahol kevés levegő bejut a rendszerbe. Ha a szívó oldal is föld alatt van akkor nem is egyszerű a hibakeresés. A rezgős szivattyú lehet olcsó megoldás, de 10-15 liternél nagyobb mennyiséget nem kellene várni percenként és a rendszerbe kötése is problémás lehet. Inkább bekapcsolós slagos használatra való. Ha a rendszer kényelme fontos és összekábelezhető akkor én lehet egy 8-12 ezer forintos olcsó szennyezettvíz szivattyút tennék a szívócső végére ami bőven emelne annyit a vízen amiből a házivízmű vídáman működhetne. A nyomáskapcsoló pedig 2 szivattyút vezérelne amik elektromosan párhuzamosan vízszállítás szempontjából sorosan vannak kötve.
372 hozzászólás Oldal: 2 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég