Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 3 / 25
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25 Következő
Kedves lalibatyó!
Üzeneted alapján úgy gondoltam, próbáljunk meg itt megoldást találni a problémámra.
Először is leírnám az ásott kutam adatait:
- a kútban a vízszintje a földszinttől 4 méter,
- a vízmélység kb: 2,5 méter
- a pincémtől a kút 6,5 méterre van ahol a 120 literes hidrofor rajta a szivattyúval.
A probléma először a szivattyúval van de az sajnos cserére szorul. Egyébként egy 1400 wattos Nitec szivattyúról van szó. Mivel azonban szeretnék automata öntöző rendszert telepíteni és erről a hidrofol tartályról leosztani a rendszert, ezért valószínű cserére szorul. Ez a tartály jelenleg és a későbbiekben a lakás vízellátását látja el.
A kérdés milyen szivattyút kellene ehhez a rendszerhez párosítani.
Még annyit a kútról: a víz ami benne van szinte kimeríthetetlen. Ezt már bizonyította.
Ebben kérném a segítségedet!
Üdv
Hát a leírtakból csak azt tudjuk hogy kimeríthetetlen a kút ami egy közepes teljesítményű szivattyút lát el. Azt viszont nem tudjuk hogy a tervezett öntözőrendszernek mekkora a vízigénye, ezért sok használható tanácsot nem tudok adni. Mint oly sokszor mondtam szivattyú választáshoz első szempont a kút paraméterei, második szempont a használat jellege és a vízigény, a harmadik a pénztárca vastagsága vagy márkahűség. Ezzel a szivattyúval szerintem 20-30 liter / perces körök építhetőek így akár a meglévő rendszerhez is lehetne igazítani az öntözőrendszert. Azért érdemes lenne előtte egy hozammegállapítást végezni úgy hogy olyan vízfogyasztást beállítani egy kerti csapon ahol a tartálynyomás stabilan 2,4-2,8 bar ( épp nem kapcsol ki a nyomáskapcsoló) és így megmérni hogy mennyi víz jön ki. Amit mértél arra kellene egy kört beéllítani.
Üdv. Attila vagyok és van egy magyar gyártmányú membrános kicsi hagyományos szivattyúm. Az a gondom hogy rossz volt, szét szedtük és láttuk hogy a felső kis gumi gyűrű el van szakadva de minden más egyéb alkatrésze ép és működő rajta. Tehát ezt a kis gumi gyűrűt kicseréltük és össze raktuk de hát még nem igazán akar működni. Mi lehet még a hiba? U.i.: még azt figyeltem meg hogy ha össze rakva bele figyelek ahol szívja be a vizet az apró lukakon akkor ez a kis gumi gyűrű el mozdul. Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv
Membrános szivattyúkat nem nagyon szeretem, nem is javítom így csak általános dolgokat tudok mondani. Többnyire a szelep körül szokott probléma lenni velük de gyakran fellazul elállítódik a lágyvas távolsága is az elektro mágnes előtt. Egyszer volt egy ügyfelünk aki a lebeszélésem ellenére kifejezetten ragaszkodott az új kútjához ezért a szivattyúért, neki pl 1 év alatt 4 szer tört el a lágyvasat rögzítő csavar alatti alátét ami miatt persze nem szállított. Persze ilyenkor kútból ki szervíz és gariba javították, de a szállítás és a macera nem volt kevés. Szerencsére megunta vett egy lapátkerekes búvárt azóta nincs is probléma :)
Tisztelt lalibatyó!
Van egy 14m mély, és 80cm átm. gyűrűs kutam, amiben most (valószínűleg a csapadékos
idő miatt) 8m a vízoszlop. A pince 10m-re van a kúttól, ide telepíteném a technikát.
A mosógépet és a WC-t szeretném ellátni vele, meg néha öntözni a veteményt.
Tudnál ajánlani valami nem horibilis árú megoldást?
Olvastam hogy "tartály a pincébe merülő szivattyú a kútba", de hogy is működik ez pontosan?
Ha jó a víz minősége, (bevizsgáltatom) és esetleg a zuhanyt is rá kötném,
akkor erősebb technika kellene?
A választ előre is köszönöm.
Üdv
Igen ezekkel a kútadatokkal valóban a búváros megoldás a jobb. A dolog nagyon egyszerű. Szivattyú a kútba cső és kábel pedig a tartályhoz. Célszerű a kábelt is csőben vezetni, ha szivattyút kellene javítani cserélni akkor a kábel kihúzható visszafűzhető. Tehát tartályban és nyomáskapcsolóban gondolkodsz, így egyszerűen vezéreltethető a szivattyú. Az öntözés és a zuhanyozás vízigénye ugyanaz így különösebb paraméterek nem szükségesek a szivattyúnak. Ugyan én nem vagyok híve a periférikus szivattyúknak, de ásott kútba (tiszta vízbe) ha az olcsóság a legfőbb szempont egy Elpumps BP 1/4 -et merek javasolni. Ha a kút győzi vízzel akkor talán egy BP 10 jobb választás lenne mert nagyobb nyomást tud és a szállított mennyisége is több, de talán az élettartama is. Piacos és neten árult olcsó kínai szivattyúkról lebeszélnélek. Csábító az ár de többnyire keserűen végződik a sztori. Ha zuhanyt is kötsz rá akkor célszerű nyomás szabályozót is beépíteni a lakás felé menő ágba ( ha bírja a pénztárca)
Tisztelt lalibatyó!
Először is köszönöm a válaszát.
Elpumps BP10 helyett néztem a Pedrollo 4BLOCKm 2/10-et, ami nagyobb teljesítményű de csak
550w-os (kevesebb a villanyszámla,de majd 2x annyiba kerül). De gondolom a BP 10-nek olcsóbb
a javítása. Melyik lehet a jobb alternatíva? Hány literes hidrofor tartály illene ehhez a rendszerhez?
Komoly szivattyú kisebb tartály, vagy olcsóbb sziv. nagyobb tartály?
Fix vagy cserélhető membrános tartály?
A tartály és szivattyú mellé kell még nyomáskapcsoló és szárazon futás elleni védelem is?
Üdv
Nem kellene mindent elhinni amit specifikálnak a gyártók a teljesítménnyel kapcsolatban. Az egyik azt preferálja ha a motor maximális teljesítményét tünteti fel (minél nagyobb annál erősebb a vevő szemében) a másik pedig azt ha a legkisebb vízszállításhoz tartozó teljesítmény igényt adja meg. Végeztünk méréseket BP10 el 700-és 1200 watt közti teljesítmény felvételeket mértünk különféle üzemi körülmények közt, de nem hinném ha a másikat fognánk vallatóra akkor hasonló körülmények közt nagyon más adatok lennének. A vízszállítás az munkavégzés az aszinkron villanymotor pedig egy olyan kiforrott technológia ahol pár százaléknál nagyobb eltéréseket nehéz hatásfok oldalon javítani. Egy jó kút esetén nem kell szivattyút javítani ha normálisan használják, mert 5-10 évet működniük kell hiba nélkül. Ezt követően pedig újat kell venni szerintem, mert többnyire gazdaságtalan már a javítás. Ne feledjük hogy alkatrész áron egy szivattyút összerakni kb 3-5 szörös áron lehet mint amennyibe a kész kerül. Egy egy indító kondenzátor még csak bele bele fér a javításba, de pl a BP 10 nél ez egy külső kapcsoló dobozban van ahol könnyen cserélhető némi barkács ismeret birtokában míg a pedrollót ezért szét kell szedni amihez célszerszámok és hozzáértés szükséges.
Én magamnak még ha időnként pumpálgatnim is kellene a levegőt egy 80-120 literes membrán nélküli tartályt használnék. Szivattyút a vízigényhez szabnám, esetünkben pl erről semmit nem tudunk ill annyit hogy kb 20 liter / perc re becsülöm az elmondottak alapján, ezt pedig bármely búvárszivattyú képes kiszolgálni. ( kínai ipari hulladék nem tartozik ide) Nyomáskapcsoló szükséges, szárazfutás védelem pedig szükségtelen ha egy bővizű a szivattyú szállított mennyiségét meghaladó hozamú (tiszta vizű) kutunk van.
Tisztelt Lalibátyó, abszolút amatőr vagyok a témában, most vettünk egy kertes házat, idáig panelban laktam :) Csak annyit tudok, amennyit a neten olvasgattam a napokban. A kertben (Bp XVIII. ker) van egy gyűrűs ásott kút. Nem tudom milyen mély, de a vízszint jelenleg 2m-re van a földfelszíntől (gondolom a sok csapadéknak köszönhetően), az átmérője kb. 80 cm. Kert öntözésre szeretném használni a kút vizét, mégpedig úgy, hogy egyszerre két darab esőztető menjen (GARDENA Comfort Aquazoom 250/2 - nem találtam a cég honlapján nyomásra, vagy szükséges vízmennyiségre utaló adatokat). Fontos, hogy maximumon menjen mindkét esőztető, mert a terület nagysága akkora, hogy akkor tudják teljesen lefedni. Az egyik kb 10m-re, a másik kb 20m-re lenne a kúttól, a terep nagyjából vízszintes. Kérem ehhez adjon tanácsot, milyen szivattyút vásároljak. Néztem kerti szivattyúkat, illetve merülő szivattyúkat, de szakértelem hiányában nem tudom mire van szükségem. Sajnos szempont a "lopás ellenállóság" is, azaz vagy el tudjam pakolni a szivattyút locsolás után, vagy lehessen rögzíteni vmilyen módon akár a kútgyűrűhöz, esetleg beton aljhoz... Illetve azt sem tudom, hogy 1/2"-os, 3/4-es vagy 1-es slagra van szükségem, talán ebben is tud segíteni.
Előre is köszönöm.
Üdv
Ez a bólogatós kb 15-20 liter vizet fogyaszt percenként. A két darab az 30-40 litert. Tehát olyan szivattyú kell ami 3-3,5 bar nyomás mellett tudja a 40 liter/perc vízszállítást. Ha ilyen "pakolós" a terület akkor egy kerti szivattyúval talán jobban járunk habár a szerelgetés légtelenítés minden indulásnál eléggé kényelmetlen. Megbízhatóan rögzíteni a kúthoz nem igazán lehet semmit ezért marada pakolás.
Konkrét típust esetleg az anyagiak ismeretében javasolnék, de fog az menni nélülem is :)
lalibatyo írta: Konkrét típust esetleg az anyagiak ismeretében javasolnék, de fog az menni nélülem is :)

Köszönöm szépen a választ. Az anyagiakról annyit, hogy minél kevesebb annál jobb, de általában inkább megfizetem a márkát, mint hogy később szenvedjek. Egyszer azt mondta egy okos ember, hogy "szegény ember nem engedheti meg magának, hogy olcsó dolgot vegyen" :) igyekszem ehhez tartani magam amikor a lehetőségeim engedik.
Közben leltem egy ilyen tervezőt: http://www.gardena.com/hu/support/plann ... ump-guide/
Érdemes Gardena szivattyút venni, vagy az csak cicoma felárért?
Lopás ellen pedig azt találtam ki, hogy betonozok egy kis aknát a kút mellé, amire teszek egy komolyabb lakattal zárható ajtót.
Üdv
Rengeteg a marketing az árban és az alkatrész sem olcsó hozzá. Aki meg tudja fizetni az biztosan örömmel használja és a szomszéd sem szarozza le, de nem ez a fontos mindenkinek :)
Ha az olcsóság a cél akkor a leo szivattyút javaslom. Ez egy egészen jól sikerült koppintása a pedrollónak.
http://www.szivattyubolt.hu/leo/leo-xjw-szivattyu/leo-xjwm-90-55-viz-szivattyu.html
Ez pl biztosan bőségesen elgyőzi a két bólogatóst.
Üdv!

Van benne igazság is meg egy kis hamisság abban amit írsz :D Valóban a Pedrollo hamisítványa, de pont ebben rejlik a lényeg :D Leo 1100 W míg a Pedrollo 750 W, Leo nem gázleválasztós Pedrollo viszont igen! Leo jelleggörbéje csak papíron stimmel az életben soha :D A Leo járókereket műanyag, ami még annyira nem is lenne nagy baj, csakhogy nem Technopolimer mint a Pedrollo, ami üvegszálas ötvözet. Nagyobb kopóellenállóság. A többi részletbe mint egyéb anyagminőség nem mennék bele. Pedrollo van szervizháttér országos Leo nincs országos szerviz. Összességében ha neked jó az ugyan olcsó gyenge minőségű kínai és csak az ár a szempont akkor hajrá Leo.

Egyébként ha javasolhatom : http://www.szivattyu.com/index.php?page ... &Itemid=56

A gardenában viszont igazad van, annyit hozzátéve, hogy bár férfiszemnek igen kívánatos termékekről van szó ennél rosszabb műszaki megoldásokkal rendelkező jó minőségűnek tűnő szivattyúkat más nem gyárt. Drága, szép, szar :D

lalibatyo írta: Üdv
Rengeteg a marketing az árban és az alkatrész sem olcsó hozzá. Aki meg tudja fizetni az biztosan örömmel használja és a szomszéd sem szarozza le, de nem ez a fontos mindenkinek :)
Ha az olcsóság a cél akkor a leo szivattyút javaslom. Ez egy egészen jól sikerült koppintása a pedrollónak.
http://www.szivattyubolt.hu/leo/leo-xjw-szivattyu/leo-xjwm-90-55-viz-szivattyu.html
Ez pl biztosan bőségesen elgyőzi a két bólogatóst.
Bár nem nekem szólt a kérdés mégis belekontárkodnék. Kicsit olyan az összehasonlítás mintha arról beszélgetnénk, mi a különbség a trabi és a merci közt :D
Talán a legfontosabb adatok amiket érdemes összevetni a teljesség igénye nélkül persze:

Elpumps BP 10 1400 W (KÍNAI)
motor : 1400W (egybeöntött eldobható motor)
Homoktűrés : 10g/m3 (a leglényegesebb adat !!!!!!!!!)
Vízbemerülés: 15 m (ez azért érdekes adat mert ez jelzi, hogy a szivattyú anyagai mennyire bírják a tartó terhelést)

PEDROLLO 4BLOCKm 2/10 (OLASZ)
motor : 550W (tekerhető cserélhető)
Homoktűrés: 150g/m3 (a leglényegesebb adat !!!!!!!!!)
Vízbemerülés: 45 m

A PB 10 nek nem olcsó a javítása hanem rendszerint nem javíthatók :D Amúgy soha nem a "drága" szivattyúkba drága az alkatrész, mert azokba nem hibásodik meg szinte semmi, nem kell raktározni nagy mennyiséget :D A kínai alkatrészek meg azért drágák, hogy ne kelljen raktározni !!!!

A legjobb áron itt találsz Pedrollot : http://www.szivattyu.com/index.php?page ... &Itemid=56

ivanrobi írta: Tisztelt lalibatyó!
Először is köszönöm a válaszát.
Elpumps BP10 helyett néztem a Pedrollo 4BLOCKm 2/10-et, ami nagyobb teljesítményű de csak
550w-os (kevesebb a villanyszámla,de majd 2x annyiba kerül). De gondolom a BP 10-nek olcsóbb
a javítása. Melyik lehet a jobb alternatíva? Hány literes hidrofor tartály illene ehhez a rendszerhez?
Komoly szivattyú kisebb tartály, vagy olcsóbb sziv. nagyobb tartály?
Fix vagy cserélhető membrános tartály?
A tartály és szivattyú mellé kell még nyomáskapcsoló és szárazon futás elleni védelem is?


Házi vízellátás mérete minimum 80 L, ha van hely és pénztárca akkor minél nagyobb, de a 200L már bőven jó! Nyomáskapcsoló mindenképpen kell, az fogja kapcsolni a szivattyút. De ezen kívül kell még sok-sok minden apróság :D Ezen az oldalon találsz hasznos infókat és bátran keresd őket telefonon, felkészült szakemberek akik minden kérdésedre szívesen válaszolnak. Jó dolog a fórum, de itt nem lehet minden részletbe tökéletesen belemenni. Hívd őket bátran: http://www.szivattyu.com/index.php?opti ... &Itemid=27
Üdv
Hát igen, ez csak belekontárkodásra sikeredett :)
Több súlyos hiba is van a leírtakban és azért súlyos mert nem véleményt tükröz hanem a tények elferdítése, (megkockáztatom önös céllal ) .
Kicsit olyan az összehasonlítás mintha arról beszélgetnénk, mi a különbség a trabi és a merci közt

Maradjunk annyiban hogy a két típus közt meglehetősen sok márka létezik. Hogy illusztráljam is : hova sorolná a Józsefvárosi piacon vagy a bevásárló központokban kapható dömpingáras szivattyúkat ha a BP10 a Trabant ? De mondhatnám azt is hogy a FLYGHT vagy Warman esetleg Grundfos vagy Wilo, ZDS márkákat ha Önnek a Pedrollo a Mercédesz :) ?
A BP 10 mióta kínai mikor stabilan piacon lévő típus sok sok éve ?
Homoktűrés : 10g/m3 (a leglényegesebb adat !!!!!!!!!)

Ezt honnan tetszett venni ? Ha a jegyzetfüzetéből akkor járjon utánna és javítsa át :) Az más kérdés hogy ügyes marketing fogás a Pedrollo részéről specifikálni 150 grammot, de a dolog buktatója az hogy mikor vitára kerül a sor miképp fogja bizonyítani hogy az ön vizében csak 140 gr homok van köbmáterenként ha a garanciát a 150 gr túllépésére hivatkozva tagadják meg ? Higgye el épp elég lógó orrú Pedrollo tulajdonost láttam már, sőt olyant is aki kifejezetten kérte hogy ne Pedrollót tegyünk a kútjába. Jómagam BP10 et használok próbaszivattyúnak és nem egyszer ezzel termeltük a fúráshoz szükséges vizet a meglévő javítahatatlan kútból esetenként úgy hogy 10 literenként volt benne 10 gr homok. 2 éve működik a szivattyú ilyen körülmények közt. Mindezzel persze nem azt akarom mondani hogy a Pedrollo nem jó vagy nem jobb, de nem biztos hogy annyival mint amennyivel drágább is.
Vízbemerülés: 45 m

erre azt tudom mondani hogy telepítettünk egy BP14 et 45 méter mélyre és nyugalmi állapotban 30 méter víz van felette ( tehát a kétszerese) Hibátlanul működik évek óta. Tessék megpróbálni a pedrolló 2/10 et 90 méter vízzel felette :)
Alkatrész kérdésekre ezt tudom linkelni http://www.szivattyu.neet.hu/index.php?categoryID=493 Mikép is alakulnak az Ön üzletében a Pedrolló alkatrész árak ? De ha már kiemelte a motor tekercselhetőségét mennyibe is kerül egy szétszedést tekercselés összerakás ? Vagy esetleg egy indító kondenzátor csere ?
[url]A legjobb áron itt találsz Pedrollot : http://www.szivattyu.com/index.php?page ... &Itemid=56[/url]
Ez az ami abszolút nem igaz , tessék kicsit körülnézni a neten és meglátja hogy nem az Ön üzletében szerezhető be legolcsóbban a favorizált szivattyú. Megjegyzem elég komoly árrést biztosít a Pedrollo Hungária a viszonteladói részére hogy ezt a terméket ajánlják de talán nem kellene a ló másik felére átesni pár forintért.
Viszont a nagyobb tartály nagyobb komfort elméletben egyet tudok érteni Önnel de csak az ésszerűség határain belül.
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25 Következő
372 hozzászólás Oldal: 3 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég