Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 8 / 25
Előző 1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 25 Következő
Kedves Lalibátyó!

Köszönöm a válaszait! Sajnos úgy tűnik kevesebb a kút vízhozama, mint reméltük. Eddig kb fél köbméter/nap, de 30 éve nem lett használva. Most szívogatjuk a meglévő szivattyúval, aztán ha esetleg beindul, akkor építünk ki valami komolyabb öntözőrendszert. Egyébként elmondtam az elpumpsos mérnöknek a fentieket (ugyanazzal az emberrel beszéltem kétszer) és ő javasolta fenti házi vízmű, dsk-10 kombinációt. Mindenesetre egyelőre várunk, én meg visszaolvasgatok.

Köszönöm még egyszer a segítséget!
Segítséget kérem az alábbi adottságok mellett, kertem öntözését biztosító szivattyú kiválasztásához.

A kertem öntözéséhez biztosított a15m mély ásott kútból kialakított, 250mm keresztmetszetű ,1.5m hosszban perforált bélelt kút. A kút kis vízadó képességű, 30 liter/perc vízkivétel esetén 2-2,5 óra alatt kiürül,de rendszeresen már több éve 12óra alatt úja töltődik, kissé homokos vizet ad. A vízszint a kút tetőtől -8méterre áll be .
Az öntözési hely a kúttól 20méterre van, szintkülönbség a kúttetőtől +2m .Egy, esetleg kettő szórófejjel 4-5 méter átmérőjű területet tervezek egy időben öntözni.Vízigény:kb. 25-30l/perc.
A kútban öt évet üzemelt egy AJ 4 PLUS 55/50 típusú szivattyú- kisebb igényekkel-,de az tönkrement, azt mondják, nem lehet szétszedni, javíthatatlan. A fentiekre alkalmas szivattyút keresek,típus, megjelölésével és jelleggörbével. Kérem szíves segítségüket.
Minden javaslatot, segítséget előre is köszönök. Szép napot kívánok minden olvasónak.Szűcs Ferenc.
,
Hát homokos vízhez nem igazán tudok nyugodt szívvel szivattyút javasolni. A korábbi alko sem volt különösebben extra tudású, így gyakorlatilag munkapont környékén 25 litert szállított 3,5 bar nyomás ellenében amiből ugy 1 el is ment hogy felérjen a kútból a víz így maradt 2,5 bar ami azért elegendő. Sajnos a tapasztalat az hogy ha növeljük a vízelvételt akkor a homokolás is növekszik, így talán a kisebb terhelés irányába ( egy szórófej) kéne mozdulni, de megeshet hogy jelentősen nem csökken a homokolás mert kivitelezési hibás a kút. Talán nem ártana azért kipróbálni hogy homokmantesen mennyi vizet tud adni a kút. Persze ez sem megy szivattyú nélkül. Ha mindenképp kell a két szórófej és nem "számít" hogy homokos a víz akkor talán azt az agyon magasztalt
pedrollo 4 block 2/10 et kéne lerakni de úgy hogy egy golyóscsappal a szivattyúfejen beállítani a max 30 liter/ percet ( fojtani a szivattyút erre a mennyiségre)
Bőven teljesíti a nyomás és mennyiségi igényed de a kút védelme érdekében szükséges a fojtás. Ettől kisebb is jó lenne de nincs ebben a márkában.

pedrollo-4block-jelleggorbe.jpg
pedrollo-4block-jelleggorbe.jpg (244.75 KiB) Megtekintve 7576 alkalommal.
brno
A házi vízmű az egy tartály szivattyúval nyomáskapcsolóval és nyomásmérővel egybe építve. ( plug & play )
Szerintem a mérnököd házivízmű tartályra és dsk vezérlőre gondolt vagy te értetted félre :) -amit neked kell egybe építened.
Kérdeztem a mérnököt, hogy akkor most mit és hova kell csatlakoztatni, de ő annyit mondott, hogy a házi vízmű dugvilláját a dsk 10-es dugaljába, dsk 10-et pedig a 220-ba kell dugni és kész. Hogy hogyan fogja vezérelni a szivattyút ezek után a saját elektronikája illetve ebbe hogyan szól bele a dsk-10-es azt nem értem. Mindenesetre szerintük így kell összerakni.
Lesz egy papíra dobozban ami ezt leírja. Az elmondottakon kívül a szivattyú nyomóágát is rá kell kötni a dsk-ra és a dsk ról kell tovább vinni a vizet a csapok felé.
Kedves Lalibátyó

Segítséged kérném a következőben.
18 méter mély ásott kút. 1 méter vízmélység és öntözőrendszert
szeretnék működtetni. Milyen szivattyút illetve megoldást javasolsz.
Köszönöm a segítséged: Csaba.
Csaba
Sanos az 1 méternyi vízoszlop az sok jóval nem kecsegtet a nagy tervekkel kapcsolatban. Ez kb 500 liter ha koppra lerakod a szivattyút amit persze nem szabad. Ha nincs a kútnak intenzív utánpótlódása akkor ez kevéske lesz öntözőrendszert kiszolgálni. Nem ártana ezt tesztelni a beruházások előtt. Esetedben csak búvár vagy ásottkút szivattyú jöhet szóba, ennek költsége 50-60 ezertől indul. Vízhozam és vízigény nélkül sok értelme nincs konkrétabb típust javasolnom.
Nagyon köszönöm a választ.
Időkapcsolóval működtetném a rendszert így 500 liter nem szabad, hogy gond legyen.
Tudsz esetleg szakembert ajánlani a kivitelezéshez.
Pestlőrincen lakom.
Köszönöm, Csaba
Csaba
Javasolnék azért egy kúttesztet mert nem mindegy hogy mekkora körök építhetők. Karcsú az az 1 méter víz amit nem is lehet fenékig szívatni.
Kedves Lalibátyó!

Van egy gyűrűs kutam Gyálon, ami 6,6m mély a talajtól számítva a kút fenekéig.
A vízoszlop magassága jelenleg úgy 40cm. :cry:
Este félórás locsolás után marad benne 10 cm. Ilyenkor már levegőt szív a lábszelepnél a házi vízmű és meg is áll a kitermelés.

Sajnos az elmúlt 6-8 évben sokat apadt a vízszint és úgy 3 éve már ennyire alacsony a víz szintje, de kifogyni csak mostanában kezdett.

Kitisztítva nem tudom, hogy volt-e valaha, de ha igen, akkor biztos van annak már vagy 15-20 éve.
Tanácsát szeretném kérni, hogy mit lehet tenni ilyen esetben?
Tisztítani kell? Meg tudom ezt én is csinálni? Ha igen, hogyan?
Ha nem, akkor kihez fordulhatok és milyen árkategória ez a művelet?

Segítségét előre is köszönöm!
Üdv
Az a 6 méret nem egy mélység :) Tulajdonképp az aljáról kell kitermelni a sódert iszapot stb. tehát mélyíteni kéne. Természetesen csak ha szerkezetileg is jó a kút és az összeomlás nem fenyegeti. Gyűrűsnek mondod és ha épek a gyűrűk akkor ez nem gond. Megeshet hogy mélyítés során a gyűrűk lejjebb sűllyednek ha ez keresztbe fordulás nélkül történik semmi gond. A kitermelése többnyire kézi erővel vödörbe történik a talajnak és bizony térdig derékig vízben állva sokszor intenzív szivattyúzás közben. Célszerű ezt szeptemberben csinálni mikor a legalacsonyabb a talajvízszint. fentről dobfúró és komolyabb zagyszivattyú az ami segíteni tud de ez nincs minden háztartásban :)
A kútásók kb 30-50 ezret kérnek 1 méter ásásért + anyag nem hinném hogy a tisztítás olcsóbb lenne, sőt inkább drágább.
Gyál nagyon jó adattságokkal rendelkezik víz szempontjából. 100 körül már csinálnak egy 125 ös kutat ami 10 méter. Egy ilyennel örök életre meg van oldva minden.
Tisztelt Lalibátyó!
Segítségét kérném szivattyú választásban. A telkemen van egy 16m ásott kút, 110-es betongyűrűs. A vízoszlop 3m körül. Öntözésre használnám, a kúttól kb 30-40m távolságban. Szeretném ha tartaná a min 35-40l/perc 3 bar körüli nyomáson. Ha az eddig olvasottakat jól értettem, akkor nekem (ha a biztonsági 1m elhagyom) 15m -ről kellene a vizet emelnie, és "felül" kell méreteznem a szivattyút +2 barral az emelési magasság + a távolság miatti veszteség miatt. Ezekkel a araméterekkel keresnék megfelelőt. Árkategóriában olyan 80-90e Ft amig el tudnék menni.
Köszönettel Georgeboy
Gergely

Igen kb így nézne ki a dolog. Az emelési magasságon ( kútmélység) elvész 1,5 bar. A veszteségekre kb 1 bar számolandó a szükséges nyomás 3 bar. Összeadva ez 5,5 bar. Tehát olyan szivattyú kell aminek a karakterisztika görbéje 5,5 baron "metszi" a 40 litert. Ezt az elpumps BP 14 is csak neccesen teljesíti ( inkább csak 30 liter) ha a megadott ársávban mindenképp maradni kell.
gorbe_BP-14.gif
gorbe_BP-14.gif (5.12 KiB) Megtekintve 7401 alkalommal.


Ha a takaró tovább érne akkor a Pedrollo 2/13 az amelyik 6 baron tudja a 40 litert, de több típus is beállítható az igényelt tartományra. Viszont ezek már bőven 100 felett vannak.

http://hidroszer.hu/pdf/P2013/4BLOCK_2013.pdf
Köszönöm a gyors választ. Ha esetleg távolabbra szeretném (a megadott 40m akár duplája is leht), akkor a határeset teljesítményű szivattyú kiesik a lehetőségekből. Még egy gondolat, ilyen esetben lehet-e megoldás a javasolt Bp14 és egy tartály + felszíni szivattyú, vagy az evvel járó + költségeket inkább lenne érdemesebb a jobb szivattyú felé csoportosítani? Köszönöm
Előző 1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 25 Következő
372 hozzászólás Oldal: 8 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég