Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
372 hozzászólás Oldal: 5 / 25
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25 Következő
Üdv

Síppal vagy elektromos eszközökkel szoktak ekkora mélységet lemérni, de ettől egyszerűbben is megy a dolog. Ha ledobsz egy kavicsot az gondolom csobban tehát van benne víz. Az hogy mennyi pedig egy száraz kötél végére kötött nehezékkel elég pontosan mérhető. Azt érzed hogy fenekelt a súly tehát tovább nem kell ereszteni a kötelet ha pedig visszahúzod csak az elázott hosszúságot kell lemérni :) Legalább 3-5 kg os súlyt javaslok a méréshez a biztos fenékreérés érzékelése miatt. Egy ilyen kút kiásása a mai világban több millió forint tehát lehet hogy nagy kincs van a birtokodban ha működik is. A mai szivattyú technikákkal nem jelent gondot ekkora mélységből olcsón vizet kitermelni. Óránként 2-3 m3 kitermelhető 1,5 kilowattóra árammal tehát 1500-3000 forint 50-100 forintnyi költséggel. 8 bar nyomásra képes szivattyúval ez már megtehető és mondjuk egy BP14 már 75 ezer körül megvehető. Az összes kacmangjával együtt ( cső kábel kötél idomok) is 100 körül megáll a beruházás. Ha még ettől is erősebb szivattyút akarunk akkor 120 körül már válogatni is tudunk talán + a kacmangok.
Üdv lalibatyo.
Érdemes 230V búvár helyett 380V-osat választani? (kevesebb fogyasztás)
Ha igen, tudnál valamit ajánlani?
Szia
Nem véletlenül hívják "ipari" áramnak a 3 fázist. Az biztos hogy hatásfokban jobb egy 3 fázisú motor és még pár más dologban is, viszont a háztartásokban nem elterjedt az alkalmazásuk. Többnyire akkor használják ha nagy teljesítményű eszközt vagy ipari jellegű felhasználást kell kiszolgálni. Persze normál háztartási célra is megteszi, sőt. Ami a gond szokott lenni hogy fáziskimaradás esetén az egyfázisú eszköz el sem indul a 3 fázisú pedig leég és elég hamar.
Szivattyút csak úgy tudok ajánlani ha tudom a kút adatait nyugalmi és üzemi vízszint, hozam, méretek és azt hogy mire szeretnéd a szivattyút használni, mi a nyomás és mennyiség igénye.
Üdv.
A kút 80cm átm., 14m mély, 8m vízoszloppal és 12m-re van
a pincétől ahova a tartály kerül. Locsolásra, wc öblítésre és a
mosógép ellátására használnám.120-150L tartály elegendő?
Ha jól tudom akkor be lehet építeni fázis védelmet a leégés
elkerülésére.
Üdv
Ha jól értelmezem a szavaid akkor 6 méter a kút nyugalmi vízszintje a talaj szintjétől mérve. A pince szintje ( ahová a szivattyú kerülne ) az mennyivel van mélyebben mint a kút melletti talaj szintje ? Tehát mekkora a függőleges távolság a kút vízszintje és a szivattyú tervezett helye közt ? A vízszintes táv az 12 méter ezt írtad.
Igen egy 120-150 literes tartály már kellő komfortot jelent a nyomásingadozások terén.
A felsorolt alkalmazások egyike sem indokol ipari szivattyú használatot de ha ragaszkodsz a 3 fázishoz biztosan megoldható. Igen valóban léteznek védelmek fáziskimaradás esetére de ezek nyilván nem ingyenesek.
Üdv.
Kb. 5m a függőleges távolság a szivattyú és a vízszint között.
És 380V-s kívűl 220V-osra ajánlat?
Üdv
Ez nem biztos hogy búvár szivattyút igényelne ha csak nagyon sokat nem öntöznél é a kút üzemi szintje hamar benézne 8 méter alá. Tehát maradjunk a hagyományos szivattyúknál és talán ebből is az önfelszívósat kellene választani a légtelenítési problémák csökkentése érdekében. Pedrollo márkát javasolnám ez mind 230 volt 1 fázis és 400 volt 3 fázisban is elérhető.
Ezen belül pedig a 12H típusjelzést.
http://www.szivattyu.neet.hu/index.php?categoryID=163
Üdv lalibatyo.
Ehhez az önfelszívós szivattyúhoz milyen kiegészítők kellenek még
hogy biz. üzemeljen? Tartállyal vagy áramlás kapcsolóval jobb, és miért?
Üdv
A Grundfosnak van egy komolyabb tartályt is kezelni tudó áramlás kapcsolója PM2 én magamnak ezt venném. Ha szűkösek az anyagiak akkor inkább egy nyomás kapcsoló mert megbízhatóbb mint a no name áramlás kapcsolók. Ha teheted inkább két kisebb tartályt köss a rendszerbe mint 1 nagyot mert a mai tartályoknak a membrán a gyengéjük és bizony ha kilyukad és későn veszed észre akkor a szivattyú is kárát láthatja. Viszont a két membrán egyszerre sosem lyukad ki, de ha az egyik kilyukad akkor a gyakoribb kapcsolgatásokból és a két kapcsolás közt kivehető vízmennyiség látványos csökkenéséből érzékeled a bajt és be tudsz avatkozni időben. Igazából a régi hagyományos tartály az igazi membrán nélkül csak időnként kell levegőt pumpálni bele. Ugyan a membrános tartályokban is illenék levegőnyomást ellenőrizni csak hát ezt kevesen teszik meg rendszeresen és bizony többnyire akkor veszik észre a bajt amikor már csak költséges javítás a megoldás.
Tanulságul egy video egy zsír új tartályról ami engem szívatott meg :shock:
http://videa.hu/videok/tudomany-technika/hazi-vizmu-in-italy-made-GAfNqizuxFqwnKKC
Tisztelt Lalibátyó!
A segítségedre lenne szükségem.Szivattyú vásárlás előtt állok,és van két opció,ami közül nem tudok választani.Az oldalait mindjárt be is linkelem.
Eddig egy kínai csoda adta a vizet,de megadta magát...Egy fúrt kutunk van,aminek 7m-en van a víz szintje,a mélysége 24méter.A hozama kitűnő,folyamatos használat mellett sem apad 7.5-8méter alá.A kutat jellemzően locsolásra(idén tervezem az öntözőrendszer kiépítését) és egyéb vízvételre is használjuk.A kérdésem az lenne,hogy Te a két tipus közül melyiket ajánlanád leginkább?
Íme a szivattyúk:
-http://www.mestercentrum.hu//index.php?inc=termek&teid=3048
-http://www.szivattyuk.net/index.php/370-homokturo-csokut-szivattyuk/ibo-4sdm-3-14-csokut-szivattyu/flypage_new.tpl.html
Az ár nem mérvadó,inkább a minőségre mennék.Azért esett a választás ezekre,mert fokozott homoktűrésű szivattyúra volna szükségem ebben az árkategóriában...
Válaszod előre is megköszönöm!
Üdvözlettel:
Tdizsolt
Üdv
Hát ha ebből a kettőből kell választani márkát akkor a Calpedáról már hallottam jót de az IBO az szerintem úgy lengyel kb mint ahogy a Güde Alko stb német. ( ők gyártatják kínában)
Képes szállítani vizet 5 % homoktartalommal.
mondat pedig lila füst csupán mert ez azt jelentené hogy 50 kg/m3 homoktartalmat is bír. Pár másodpercig mindegyik :) Igazából egyik típussal sincs konkrét tapasztalatom de nem is nagyon értem miért kell neked 9-10 baros szivattyú ezekkel a kútadatokkal ? Azt írod hogy 7-8 méter alá nem megy a vízszint tehát 1 bar "veszik" el arra hogy felérjen a kútból a víz. De a másik nagy probléma az hogy tudni kellene az öntözőrendszer vízigényét percenként mert csak ennek ismeretében van értelme szivattyút keresgélni, mert hiába a relatíve magas nyomás ha az öntözökör vízignye több mint a szivattyú szállítási mennyisége a szükséges nyomáson akkor bizony nem fog működni a rendszer. Ha biztosan tudjuk hogy a kutunk képes 40-50 litert is adni percenként akkor lehet bátrabban tevezni az öntöző köröket, de ez esetben a szállított vízmennyisége mindkét kiválasztott szivattyúnak kevéske. Arról nem beszélve hogy lehetőleg a munkapont vagy annak közelében kellene járatni a szivattyút hogy az üzemeltetése gazdaságos legyen. Esetedben ez a kiválasztott típussal nem megoldható mert az öntöző spinklereknek elég 3 bar +1 bar a kútból felemelni a vizet így kb 40 liter percesre kellene tervezni egy kört hogy a nyomásviszonyok jók legyenek ezzel a szivattyúval, viszont itt a szivattyú már szinte a max szállítási mennyiség közelében a munkaponttól távol fog üzemelni a karakterisztika görbéje szerint. Ha mindenképp ez a márka akkor inkább a kisebb ( 10 lépcsős) kellne neked mert kisebb fogysztás mellett nagyobb hatásfokkal dolgozna. 35 liter körüli köröket lehetne csinálni vele kb.
Az IBO görbéjét nem csatolom de azzal 70-75 liter körüli köröket kellene csinálni ( ha igaz a görbe) és bizony nagyon munkaponton kívül menne az is. Tehát ha mégis IBO akkor valami másik típus. No és mindkét szivattyú esetében legalább 125 ös kútcsőméret szükséges.
Ha homokolgatott a kutad azzal a kínai csodával akkor nem ártana attól kisebb hozamú szivattyút választani mert a spinklerek még annyira sem "díjazzák" a homokot mint a szivattyú.

calpeda-katalogus-295.jpg
calpeda-katalogus-295.jpg (158.89 KiB) Megtekintve 9716 alkalommal.
Nagyon szépen köszönöm a kimerítő válasz(oka)t!
Az IBO-nál én is furcsáltam az 5%-ot,nem tudta a forgalmazó megmondani,hogy ez g/m3-ra leosztva mennyi is.Én is mondtam,ha ez 1m3-ra van írva,az testvérek között is 50kg!(ahogy Te is írtad)köbméterenként...A Calpeda nekem is kicsit szimpibb,egy szivattyú szervizes ismerősöm ajánlotta...
Még nem ástam bele magam ennyire az öntöző témába (jobb lesz még mélyrehatóbban tanulmányozni),tehát ha jól értem szavaidat,akkor inkább a vízhozamra kell koncentrálni és nem kifejezetten a nyomásra? :oops: http://www.szivattyubolt.hu/calpeda/calpeda-4sdf-36-11-ec-csokut-buvarszivattyu.html,esetleg ilyesmi?
Igazából egy 400m2-es kertet kell majd öntöznöm,és erre van 8 zónám.A kút csőmérete 125-ös,tehát az legalább stimmel.
Ismerek egy nagyon jó szakembert, akivel bátran lehet beszélni a kutakkal kapcsolatban bármiről. Itt lehet felvenni vele a kapcsolatot: http://mezeikut.hu
Üdv
Azt nem tudom hogy te most jót vagy rosszat akarsz szegény Mezei Gyuribácsinak ? Egy másik fórumon épp most fikázták szét a stílust ahogy oda bejelentkezett bemutatkozott. Ezért az is megfordult a fejemben hogy valami "jóakarója" próbálja olcsó módszerekkel szaktudását megtépázni.
Szerinted ?
Maradjunk a szivattyúknál ..... Igen a legutóbb javasolt már jobbnak tűnik de át kell ezt gondolni többször is mert ha mellé nyúlsz az kellemetlen lesz.
Tehát a kiválasztás menete és a fontossági sorrend is ez lenne :
1. Mekkora kút tiszta homokmentes hozama ( a kútfúrónak meg kell adnia mikor elkészítette a kutat)
2. A kút adatai nyugvószint üzemi vízszint béléscső méret szivattyú telepítési javaslat ( a kútfúrónak meg kell adnia mikor elkészítette a kutat)
3. Az első pont betartása mellett mennyi vízre van maximálisan szükségem ( liter / perc) és milyen vízhasználati szokások mellett és hány bar nyomáson.
4. Mik az anyagi lehetőségeim és egyéb elvárások kritériumok.
Ha ezt ismerjük akkor ki kell választani azt a szivattyút ami belefér a kútba úgy hogy legalább 15 mm marad a szivattyú és a cső közt, elviseli nyugalmi állapotban azt a vízoszlopot ami kialakul felette használaton kívül és a karakterisztika görbéjének munkapontja a számomra sükséges nyomással és vízmennyiséggel esik egybe vagy ahhoz nagyon közel van.
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25 Következő
372 hozzászólás Oldal: 5 / 25

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég