Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
171 hozzászólás Oldal: 6 / 12
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12 Következő
Kedves lalibatyo,

Laikus vagyok, de megpróbáltam tájékozódni....
a hidrofor " bekötő csomagba" adtak egy visszacsapó szelepet. Az eladó azt mondta, hogy ezt a hidrofor kimenő ágába kössem,mert különben a szivattyú nem birja felszivni a vizet. A szerelő azt mondta, hogy kössem a szivattyú és a tartály közé, hogy a tartályban lévő nyomás ne terhelje a szivattyút. Gondoltam megkérdezek egy másik szerelőt is, ő pedig azt mondta, hogy a kőt és a szivattyú közé tegyem... :)
Eddig döntetlen a kérdés.. Én józan paraszti ésszel a szivattyú elé tenném a bejövő ágba, hogy ott ne engedje el a vizet és a szivattyú inditáskor ne lehessen száraz, de én soha nem foglalkoztam a dologgal eddig.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
M.Péter
Kedves Péter
A kérdést alapvetően az dönti el milyen a kút és abból milyen rendszert lehet építeni ? No meg nem ártana arról a szivattyúról és "csomagról" többet is megtudni.
A kút egy fúrt kút, szerintem az amit mosogatóvizesnek irtál anno, vagy valami hasonlónak. Ez egy 40mm es műanyag cső amiben nincs szivószál sem , hanem direktben erre megy a hidrofor szivattyúja egy derékszöges szúkitővel.
Tudom ez nem kút, de sajna erre felé ez van mindenkinek,mert a rendes kút 15000ft méterenként és minimum 45m mélyen nem fér bele szinte senkinek (sajnos) A tartály 50 literes és egy 1.5kw osnak mondott (szerintem max a fele) szivattyú van ráültetve. Erről egy 32 es kpe cső megy tovább. Sajnos mást nem tudok róla elmondani,mert nem értek hozzá.A nyugvó viszint kb 5m re van a szivattyútól igy hogy 3m mélyre letettem.
A szivattyú elé tenném inkább. Igaz a légtelenítés kézi pumpa nélkül kicsit macera lesz.
Rakok bele egy két ágú pvc csövet egyik oldala a szivattyúhoz megy a másik oldala kézzel pumpálható. Mindkét ágon van békaszelep beépitve. Azt hiszem erre gondolsz légtelenitéssel kapcsolatosan. Akkor ha jól értem akkor a kézipumpa szivattyúhoz menő ága és a szivattyú közé javaslod a visszacsapót.
Ugye ugye ! Azért csak kiderülnek apró fontos dolgok. Mint ha csak éreztem volna :) Igen oda mert a nyomás szétveti a mosogatócsövet előbb utóbb.
Rendben, köszönöm a választ! A többi opcióval, amit a boltokban vetettek fel, nem kell akkor foglalkoznom...ha jól sejtem.
Mellesleg annak a két békaszelepnek a pumpán nem az is a funkciója, hogy a mosogatócsövet ne terhelhesse a nyomás..amellett, hogy a vizoszlop ne eshessen vissza?
Mivel nem engedi a vizet vissza a kútba a békaszelep így a házi vízmű kikapcsolásakor 3-4 bar (beállítás függő) nyomás terhel vissza a szívócső felé a békaszelepig.
Akkor emiatt a nyomás miatt akarta az eladó a tartály és a szivattyú közé rakatni a visszacsapót, hogy már a szivattyúig se terheljen vissza. Jól értem?
Köszönöm a türelmed és a válaszaid. Igy olvasva már logikus, csak magamtól nem állna össze.
Bizony - bizony :)
Sziasztok,

vettem egy tanyat, amin van egy - az elado allitasa szerint 90 m, vagy ennyi vagy nem... - furt kut (helyileg a telepules az Alfoldon van). Ontozorendszert szeretnek kialakitani, elsosorban csepegteto ontozest, de a fure, illetve egyeb novenyekre szorofejes valtozatot is alkalmaznek.

Megmertem a kut vizhozamat, Pedrollo JSWM 2BM szivattyuval teszteltem (osregi szivattyu egyebkent es szerintem sokat is hasznaltak, szoval lehet, hogy a teljesitmenye mar nem annyira mervado), 20 m-es slaggal nagyjabol 30 l/percet tud. A nyomas egyenletes, tehat szemre a kut jonak tunik, homokot se nagyon lattam, vas van, de az itt mindenhol van, elkerulhetetlen...

Az alabbi hidrofort neztem ki https://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-hydrofresh-jswm-2ax-60-cl, velemenyetek szerint megfelelo lehet ez szamomra?

Arra gondolok, hogy azt se szeretnem, hogy a szivattyu teljesitmenye legyen a szuk keresztmetszet a nyomas szempontjabol, masreszt a homokolas miatt tulterhelni se szeretnem a kutat.

Remelem lehet nagyjabol valaszt adni a kerdesemre... :)

Koszonom.
Köszönöm hogy próbálsz oda figyelni a dolgokra és nem "először vágsz majd pedig mérsz".
Hát három észrevételem van az elképzeléssel, az egyik hogy a csepegtetőnek nagyon kicsi a vízfogyasztása ezért vagy nagyon sok kell belőle vagy együtt kell járatni más körökkel.
A nyomás kapcsolós házi vízműből úgy kell öntöző rendszert csinálni, hogy a vízelvétel nagysága akkora legyen hogy nyomás is legyen és a szivattyú se kapcsolgasson ki-be.
A harmadik, ha a kutad ad 30 litert percenként tisztán akkor miért akarod olyan szivattyúval használni ami ennek akár a kétszeresét is tudja ?
Persze az utóbbira van megoldás, ha baj lenne akkor egy fojtó csappal a 30 liter beállítható bármikor.
Az ilyen" hol sok hol kevés víz kell, de folyamatosan" talán jobb megoldás a szivattyú vezérlő a nyomáskapcsoló helyett :
https://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-easypress-ll
lalibatyo írta: Köszönöm hogy próbálsz oda figyelni a dolgokra és nem "először vágsz majd pedig mérsz".
Hát három észrevételem van az elképzeléssel, az egyik hogy a csepegtetőnek nagyon kicsi a vízfogyasztása ezért vagy nagyon sok kell belőle vagy együtt kell járatni más körökkel.
A nyomás kapcsolós házi vízműből úgy kell öntöző rendszert csinálni, hogy a vízelvétel nagysága akkora legyen hogy nyomás is legyen és a szivattyú se kapcsolgasson ki-be.
A harmadik, ha a kutad ad 30 litert percenként tisztán akkor miért akarod olyan szivattyúval használni ami ennek akár a kétszeresét is tudja ?
Persze az utóbbira van megoldás, ha baj lenne akkor egy fojtó csappal a 30 liter beállítható bármikor.
Az ilyen" hol sok hol kevés víz kell, de folyamatosan" talán jobb megoldás a szivattyú vezérlő a nyomáskapcsoló helyett :
https://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-easypress-ll


Nagyobb teruletet ontoznek csepegtetovel (osszesen 2 000 nm, de surun becsovezve es persze ez is korokre osztva), ugy szamoltam, hogy 50 m-es szalagokkal, szalagonkent van cc. 150 lyuk (30 cm-es lyukkozzel szamolva), egyenkent 4l/h-s vizfogyasztassal, ez szalagonkent osszesen 600 liter orankent. A 30 l/perc vizhozam 1 800 l/h, tehat gyakorlatilag 3 csovet tudok osszesen rakotni egyidoben es ekkor boven van olyan nyomas, hogy ne kapcsolgasson ki-be a szivattyu. Vagy nem jol szamolok?

A szivattyut azert mereteztem felul, mert eleg messzire kell elnyomnia majd a vizet (a vizforras es a fo vizkiveteli hely kozott van legalabb 60-70 meter, de a szintkulonbseg minimalis) es szeretnem, hogy legyen benne extra kraft. Emellett szamitok arra - bar ezt lehet, hogy teljesen rosszul gondolom -, hogy egy uj szivattyuval a kut vizhozama is emelkedik valamelyest. Ha baromsagot irok, akkor mondjad, legyszives :)

A fojtocsap jo otlet, koszonom.

Az altalad linkelt eszkozt nezegettem, igazabol a nyomaskiegyenlites lehetosege miatt gondoltam a hidroforra, illetve tobb oldalon is azt irtak, hogy a csepegtetohoz inkabb a hidrofort ajanljak...nemtudom, na :)

Koszi azert a valaszodat.
Nem azt írtam hogy hagyd el a tartályt, hanem inkább a vezérlő a jobb ötlet esetedben. Ha jól kalkulálod a dolgokat mehet nyomáskapcsolóval is, az a lényeg ne kapcsolgasson ki-be. Majd számolj be a tapasztalatokról :)
lalibatyo írta: Nem azt írtam hogy hagyd el a tartályt, hanem inkább a vezérlő a jobb ötlet esetedben. Ha jól kalkulálod a dolgokat mehet nyomáskapcsolóval is, az a lényeg ne kapcsolgasson ki-be. Majd számolj be a tapasztalatokról :)


Na, akkor itt a beszamolo a tapasztalatokrol: be lett kotve a cucc, szerencsere frankon befert az aknaba, mintha raszabtak volna. A bekoteshez hivtam szakembert, ok inteztek, de a szivattyu az istenert sem akarta felvenni a vizet. Ontottek a vizet a feltolto nyilasba, de semmi. Vegul pumpaval sikerult felkapni a vizoszlopot, orultem is, hogy nincs komolyabb baj es megy a szerkentyu. Korai volt.

Masnap visszamentem, kapcsolom be a masinat, kitolja a tartalyban levo vizet, majd latom, hogy nyomas 0 es termeszetesen a viz sem jon. Felonteni en sem birtam, de a pumpas megoldas ekkor is mukodott. Vegul volt tehat viz, de ne kelljen mar minden reggel pumpalgatnom... Felhivtam a szakikat, hogy hogy is van ez, azt tippeltek, hogy a pumpa levagasakor (pumpa, illetve szivocsonk is volt eredetileg, de az elobbire nekem nincs szuksegem, igy lefureszeltek) megrepedhetett a PVC-cso, nosza, beletoltak egy 10 m-es 32-es KPE-t, hogy az majd jol megoldja a gondokat es nem fog fals levegot szivni. Ujabb tevedes.

A hibajelenseg tovabbra is fennall, csak akkor lehet racuppantani a vizet, ha kezzel felpumpalom minden nap elejen (fogalmam sincs, hogy mennyi ido utan engedi el a vizet, szerintem nem kell neki 12-24 ora sem, ahogy arrol sem, hogy MIERT engedi el egyaltalan), illetve ha sikerul legteleniteni a szivattyut, akkor felcolos csovon kozel 3 bar a nyomas, mig 3/4-essel mindez leesik 0,5(!!!) barra (colossal meg se mertem probalni) Tehat novelem 50%-kal a terfogatot, erre hatodara esik a nyomas. Ezt indokolatlannak tartom. A szivattyunak 3/4-es cso es felbaros nyomas mellett persze egeszsegtelen hangja van, szoval a felcolost hasznalom. Megjegyzem, a vizhozam a nagyobb atmeroju cso mellett is 30 l/perc korul alakul.

Arra is gondoltam, hogy augusztus van, tenyleg nagyon keves csapadek volt mostanaban es radikalisan lejjebb mehetett az uzemi vizszint, emiatt nem marad meg a vizoszlop, de ebben az esetben menet kozben is el kellene ejtenie a vizet - ilyet viszont nem tesz: ha fel van pumpalva, akkor onnantol kezdve van viz.

Tehat megegyszer: 32-es KPE cso a kutba -> visszacsapo szelep -> szivattyu -> szuro -> csap -> tomlo.

Otlet, hozzaszolas, javaslat?

Koszi.
Előző 1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12 Következő
171 hozzászólás Oldal: 6 / 12

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég