Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
7 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Sziasztok!
Találtunk egy 2000-ben épült, két szintes, látszólag jó állapotú, nagyon szép házat, viszont a falak két réteg CK lapból állnak, köztük üveggyapottal, plusz még kívül van 8cm-es dryvit szigetelés. A vázszerkezet fa. Eddig nem is hallottam, hogy lakóházak is készülnek ezzel a technológiával.
Érdeklődnék, hogy mik a tapasztalatok ezekkel a házakkal? Mennyire időtállóak?
Összehasonlítva más építőanyagokkal (tégla, szilikát) mik az előnyök és hátrányok? Mire érdemes figyelni?
Köszönettel,
József
A szomszédomé is hasonló, ők (azt mondják) szeretik nekem viszont nem jön be. Próbálták már eladni senkinek sem kell. Gyenge pillanatukban egy közös sütés borozás alkalmával már mondtak olyant hogy megbánták hogy nem tégla mert sokkal nem volt olcsóbb a végén. Ha erősebb szél van recseg ropog mozog, a fürdő faltól falig csempés az rendszeresen lepotyog megrepedezik, az emelet padlóját átépítették mert nyikorog ha egy 30 kilós gyerek lelép az ágyról. Nyáron dög-meleg igaz teljesen alápincézett ami téglaház esetén sem előny a hőség ellen. Olyan kisztábor feeling, nyaralónak elmegy talán de lakni nem kellene.
Üdv!
Kedves József!

Ezek, ha nem tévedek, aráckevei gyorslakóházak. Van ismerősöm, aki esküszik rá, hát aludni még nem aludtam ilyenben, legyen annyi elég, hogy amikor építkezésbe fogtam, győzködött serényen, hogy ilyen legyen, aztán segítettem egy ilyen építésénél, láttam egyet tűz után, hát jelenleg ytong házam van. És pont. A külső dryvit már extra.
De mint minden ilyen "gyors" technológiának az a hátránya, hogy nagyon pontosan meg kell tudni előre tervezni mindent, mert ha csak egy 10 cm-rel feljebb akarjuk felfogatolni a konyhaszekrényt, és nem ott van az erősítés... hát a gipszkarton nem fogja megtartani, az biztos. A CK ugyan kicsit erősebb, de pláne nem. Nagyon szép látni videókon, hogy reggel kiáll a daru, estére már a cserepelésnél járnak... csináltam én is ilyen házakat, Nagyon nem szeretem elektromos szempontból, erősen kompromisszumos megoldások születnek. Ezeknél a ráckeveieknél falak közti hézagokba kerülnek a vezetékek, úgy kell átbarkácsolni a fa keretet, és a vizes blokk is általában valahogy egy központi helyen van kialakítva.
Téglából is nagyon jó megoldások vannak, igazán jó hőszigeteléssel. Bár a magam építette műhelyrészem könnyűszerkezetes, így idővel magam is szentségelek, amikor nem tudok oda akasztani egy órát, ahova szeretnék, de a hőszigetelése felér az ytongéval, van amikor jobb is valamivel nála.
Ennél már csak az angol mobilházak vannak lejjebb, érdemes rákeresni, ha ez volt a kiszes feeling, akkor ezt nem tudom mi lenne. :)

Sok szerencsét a keresgélésben!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Üdv!
Legyen más nézet is. Magyarországon valóban alacsony a presztízsértéke, mert nem tartják normális háznak. Nálunk csak téglából épülhetnek normális házak és punktum.
Ennek ellenére terjed ez az építkezési mód, ha nem is túl gyorsan. Természetesen vannak előnyei és hátrányai. Vegyük azt a puszta tényt, hogy Amerikában a kertvárosi házak nagy része ezzel a technológiával készült. Ez nem lehet véletlen, régóta alkalmazzák, ha életképtelen lenne, nem épülnének többet ilyen házak.
Egy fafödémes ház is nyikorog, időnként recseg-ropog. Ha rendesen méretezték és kivitelezték a házat, akkor nem lenne szabad egy 30 kilós gyerek alatt behajolnia a födémnek. Ezt a bejáráson ki lehet próbálni.
Előnye a jó hőszigetelés, hátránya, hogy nincs hő és párapufferelő falszerkezete, mint a téglának. Gyorsabban változik a hőmérséklete, mert csak a bútorok csillapítják a hőfokváltozást, a falak elenyésző mértékben. Viszont gyorsabban fel lehet fűteni, vagy lehűteni. Faházban élek, ha nem is könnyűszerkezetesben, de egyáltalán nem élhetetlen. A családban kb. egy éve építtetett egy rokon könnyűszerkezetes házat és szeretnek benne lakni.
Egy jól megépített könnyűszerkezetes házban nem a szigetelésben mennek az elektromos vezetékek és a vízcsövek, hanem a szigetelés és a belső burkolat közötti légrésben. Így a szigetelést nem bántják és ha valaki átfúrja a belső burkolatot, nem rögtön a párazáró réteget sérti fel. Érdemes elkérni a tervdokumentációkat, vagy a kivitelezés dokumentumait.
A külső polisztirol szigetelés egyáltalán nem plusz, hanem a falazat szerves része. ezzel csökkentik a falszerkezet tartógerendáinak hőhidasságát. A fa valamennyire hőszigetelő, de távolról sem annyira mint a kőzet, vagy üveggyapot szigetelés. Enélkül előbb-utóbb a belső felületen meglátszana a gerendák rácsozata.
Arra figyelni kell, hogy a rágcsálók könnyen átrághatják a homlokzati szigetelést és beköltözhetnek a falszerkezetbe, ezért érdemes időnként végignézni kívül a falakat. Én is szoktam. Természetesen téglaházak külső szigetelését is szétrághatják és a téglát is, de ez nekik könnyebb út.
A fa természetéből adódóan kicsit recseghet a ház, de ha jól építették meg, akkor nem válhatnak le a csempék a falról. A fürdőszobám falszerkezete is könnyűszerkezetesnek mondható de még egy csempe nem esett le amióta itt lakom.
Sokan a Ytongot sem tartják téglának, mégis épülnek házak belőle. :)
Én azt mondom, alaposan meg kell nézni a házat, esetleg adatot gyűjteni a netről, de élből elutasítani a lehetőséget mert nem tégla, könnyelműség lenne. A friss javítások úgyis meglátszanak, rá kell kérdezni az okára.
Szia Plászló !

Már azt hittem elvesztél :) Igen, ez az első indok amiért nem:
nem tartják normális háznak
, nem is az, szinte eladhatatlan használtan, pedig a bekerülési költsége szinte ugyanannyi mint a hagyományos anyagokból készültnek. Én a fafödémnek sem vagyok híve, a ház az legyen ház legalább 40 es falakkal masszív födémmel tetővel, kéménnyel. Az ablakpárkányra lehessen muskátlit rakni és a nap is süssön be az ablakán. Bent pedig egy otthon hangulatát árassza ne az építőtáborét vagy egy konténer irodáét és ha a dédunoka megörökli akkor meszelés után tudjon költözni ha akar :)
Köszönöm a válaszokat!
Elég sokat olvastam a témában és arra jutottam, hogy inkább maradok a tégla épületnél.
Azt leszűrtem, hogy könnyűszerkezetből is lehet jó házat csinálni, ahogy téglából is rosszat (láttam olyan 80-as években épült tégla házat, hogy még az emeltre is félve megy fel az ember), de annak tudatában, hogy Magyarországon ennyire gyerekcipőben jár még ez a technológia, nem vállalom a kockázatot.
Most vályog házban lakom amit szinte képtelenség eladni és nem akarok úgy járni megint.
Plaszlo írta: ...Sokan a Ytongot sem tartják téglának, mégis épülnek házak belőle. :)

De még milyenek!! :D :D
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
7 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Majestic-12 [Bot] valamint 50 vendég