Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
11 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Sziasztok !

Csatoltam néhány rajzot egy vázról kiváncsi vagyok a véleményetekre.
15x15 cm és 7,5 x 15cm anyagvastagságokra gondoltam.

A ház alapterülete 5 x 4,8 m , betontuskókra kerülne .

Előre is köszi a hozzászólásokat.
Üdv:
Béla

03.png
03.png (33.12 KiB) Megtekintve 3519 alkalommal.

04.png
04.png (45.23 KiB) Megtekintve 3490 alkalommal.

05.png
05.png (38.83 KiB) Megtekintve 3517 alkalommal.
07.png
07.png (47.78 KiB) Megtekintve 3526 alkalommal.

06.png
06.png (38.83 KiB) Megtekintve 3507 alkalommal.

08.png
08.png (48.61 KiB) Megtekintve 3498 alkalommal.
09.png
09.png (77.48 KiB) Megtekintve 3531 alkalommal.

10.png
10.png (87.82 KiB) Megtekintve 3476 alkalommal.
Üdv!

So beautiful!!!

Klasszikus fércmunka, már bocsánat, így képernyőre vetve. Ha őszinte akarok lenni, engem arra emlékeztet, amikor a gyerekeket megkérik, ugyan rajzoljanak már le egy házat. De talán kezdjük annak rendje és módja szerint.

A padlószint +30 cm magasan van. Biztos meg van az oka, nem firtatom. A középső oszlop egy görög fellegvárban jól mutat(hat), de itt statikailag nincs szerepe. Nem láthatók keresztirányú elmozdulás, vagy stabilizálást szolgáló, pl. ellentétes sarkokat összekötő elemek, karok stb.. Az oszlopokat alul és felül összekötő elemek nem azok. Ha így kerül megépítésre, az első nagyobb szél kártyavárként dönti össze. Láthatóan a tető és a ház vázszerkezetének összekapcsolásával sem igazán foglalkoztunk, végül is ez részletkérdés. A tető klasszikus sátortető, de hogy mit keres egy torokgerenda a tetejében, legalább is innen annak tűnik, + elforgatva, alátámasztás nélkül... A szarufák kiosztása is óvatos becslés alapján is túl van az egy méteren. Nem ismert, mi lesz a fedés, ha cserép és bramac léc, aggályos, ha zsindely, meg se szólaltam, bár annak is kissé sok az aládolgozás miatt. Elmaradtak a széklábak, vízszintes fogópárokból (benn van a nevében) is csak egy-egy van meg. A végeken érhető, de közben? Ha nincs különösebb szerepe a padlásnak, kisebbre is lehet venni a tetőmagasságot, és kevesebb anyagból, tisztes lejtéssel is megoldható a fedés.
Anyagválasztás. 15x15? Minek ilyen masszív oszlop? 10x10 és a 5x10-es elemek is teljesen korrekt megoldást nyújtanak. Ha marad a tető így, akkor azt érdemes valóban 5x15-ben megoldani.

Hát van még mit és hol átdolgozni. Az én véleményem alapján.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Kedves Jmedvegy !

Köszönöm szépen a hozzászólást . Örülök, hogy ilyen gyorsan volt a reakció. Kicsit féltem, hogy szóra sem méltattok majd, pont a fércmunka miatt. :(
Megyek sorban azon, amiket írtál és kérdezek ha lehet ...
- Nem vágyom a 30centis padlószintre. Hogy lehetne lejjebb vinni?
- A padlást is használnánk, a középső oszlopsor, tetején a gerendával ezért került be a födémgerenda alá. Soknak ítéltem az 5 méteres fesztávot.
- Az anyagvastagságok is a födém terhelése miatt ekkorák. Így sem indokolt?
- Természetesen az oszlopoknál a sarkokat alul- felül kitámasztanám karpántokkal (10x10 anyag akialakított háromszög befogói 50cm lennének.
- A szarufákat vihardeszkával összekötném átlósan (colos deszkára gondoltam)
- A tető és a fal összekapcsolásával nagyon is foglalkoztam, max nem látszik vagy full rossz, tartok tőle utóbbi...
Szóval az oszlopokba 2,5 méter magasságnál bele van "csapolva" egy 7,5x15 gerenda(talpszelemen), ami végigfut az összes oszlopon, erre fekszenek fel a födémgerendák, amiket hozzá is csavaroznék oldalról az oszlopok felfutó végéhez. A födémgerendák végén ülnének a szarufák a szokásos bevágással. A szarufát is hozzácsavaroznám oldalról az oszlop felfutó végéhez.
Ha ez esetleg nem jó. Akkor a szarufát leültetni az oszlopokon végigfutó gerendára (talpszelemen)?
Az egész pont azért lett ilyen , mert félek a csak a talpszelemenen ücsörgő szarufától. :(
- Torokgerendánál a taréjszelemenre gondolosz ? Az alátámasztó kakasülő valóban hiányzik alatta és el is fordult.
Maga a taréjszelem is felesleges ekkora méretnél ?
- Jól látod a szarufatávolságot, a tetőre cserepes lemezt szeretnék, ezért gondoltam, hogy elmehetek 120 centiig 5x5 stafnival lécezve.
- A fogópárnál én valóban csak fogófára gondoltam . Kevés?

Mégegyszer köszönöm, hogy foglalkoztál a fércemmel!
Várom válaszod.

Üdv:
Béla
Üdv!

Könnyebb véleményezni, mint mindenre megválaszolni.
Akkor nézzük csak sorban:
szube írta: Nem vágyom a 30centis padlószintre. Hogy lehetne lejjebb vinni?
Üdv!

Az egyes oszlopok egy betongyámon, vagy alapon is felfogathatók U alakú rögzítő elemekkel, ha alsó padozat kell, azt nem kell a falakhoz, vagy a ház vázszerkezetéhez rögzíteni. A falak későbbi borítása pedig a rögzítő elemeket eltakarja.

szube írta: A padlást is használnánk, a középső oszlopsor, tetején a gerendával ezért került be a födémgerenda alá. Soknak ítéltem az 5 méteres fesztávot.
- Az anyagvastagságok is a födém terhelése miatt ekkorák. Így sem indokolt?

Nem tudom, mi az a nagy terhelés, ami miatt kell az alátámasztás, de legyen. célszerűbbnek látnám viszont, ha a szarufákhoz és a kötőgerendákhoz kapcsolódó függőleges oszlopokkal, "széklábakkal" lenne esetleg megerősítve, vagy a kötőgerenda lenne két részből kialakítva.

szube írta: Természetesen az oszlopoknál a sarkokat alul- felül kitámasztanám karpántokkal (10x10 anyag akialakított háromszög befogói 50cm lennének.
- A szarufákat vihardeszkával összekötném átlósan (colos deszkára gondoltam)


Az oszlopokon kialakított karok szépek és esztétikusak, de itt sokkal nagyobb és egyszerűbben kialakított stabilitásra gondolok. A vihardeszka az OK, értelemszerűen adja magát, viszont a sarokpontokban az ilyen házaknál a szomszédos oszlopok között célszerű egy-egy átellenes sarkot összekötő, ellentétes irányú támasz berakása. Pusztán a váz kialakítása, szelemenekkel kártyavárként fog ingani, ezt tapasztalatból mondom.

szube írta: - A tető és a fal összekapcsolásával nagyon is foglalkoztam, max nem látszik vagy full rossz, tartok tőle utóbbi...


Ránézésre rossz, kivárom a vizuálisan is értelmezhető verziót.

szube írta: Torokgerendánál a taréjszelemenre gondolosz ? Az alátámasztó kakasülő valóban hiányzik alatta és el is fordult.
Maga a taréjszelem is felesleges ekkora méretnél ?


Igen arra, bár vidékenként és használatként is változik, mert valahol a torokgerenda alatt a fogópárt értik, de ezt majd a következő órán vesszük ... :) . A taréjszelemen csak nagyobb terheléseknél, szélesebb tető esetén használatos, alap esetben ritkán. Annyira nem vagyok benne a szakmában, hogy erre most konkrétan, frankóra megadjam a választ, de amennyire látom, főleg nagyobb fesztávokon kerül előtérbe a használata. Mint később említésre kerül, hogy könnyű, cserepes lemezes borítás lesz, ekkor talán még indokoltabb, hogy a födém megerősítésébe némiképp a tető is bevonható. Régebben a tetők méretezésénél főként a hó és a szélterheléssel számoltak, napjainkra az előbbi, belegondolva az elmúlt évek teleibe, azt hiszem lassan figyelmen kívül hagyható. Köszönhetően a globális felmelegdésnek, és hogy egyre inkább mediterrán vagy meleg éghajlatúra változik időjárásunk.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Köszönöm a válaszokat.

Időközben a korábban írt oszlop->födémgerenda->szarufa csatlakozási pontot elvetettem.
Senkinek nem tetszik.:(
Így aztán rajzoltam egy hagyományos szelemenre ültetett szarufásat.

Bakker most próbáltam feltölteni. Skp-t nem enged a rendszer.
Ezzel küzdöttem egész nap. Na faja. :(
Akkor maradnak a képek, de ez így megint nem látszik majd rendesen.

Azt jól értem hogy a széklábakkal gyakorlatilag a födémet akarod erősíteni és nem a szarufát megtámasztani alulról? Mert ugye hagyományosan pont fordított a szerepe. A gerendát terheli és a szarufát tehermentesíti. Itt meg a szarufát húzná lefelé a födém gerenda ?

A középső oszlopsorból csak az első látszódna a többi falba kerül, tehát nem zavaró. Úgyhogy ha a tető nem igényli a széklábat, inkább kihagynám.

A keresztkitámasztásokat értem az oszlopoknál. Viszont nem fogom tudni berakni, csak a hátsó falakba(oda be is rakom majd), az első részen viszont maradnának a karpántok. Az első részen nagy nyitott, ablakos rész lesz U alakban.

Az aljzatnál addig értem, hogy az oszlopok mehetnének U vasakba. De hogy az aljzat mire kerül , ha nincs beton alap, aljazt, és nem, kötöm a favázhoz, azt nem vágom, de modjuk már késő van.Vagy korán... :)

Az anyagvastagságokra mit mondassz ebben a változatban, kiegészítve persze az általad javasolt kereszttartókkal a hátsó falakban a karpántok helyett?

Írom én mire gondoltam.
Mellé írnád , te mit használnál?

Pillér 15x15
Födémgerenda 5x15
Padló gerenda 5x15
Talpszelemen 15x15
Szarufa 7,5x15
Vihardeszka 2,5x15
Fogófa 7,5x15
Kereszttámasz 7,5x15
Karpánt 7,5x15 és 10x10
Ellenléc 2,5x5
Tetőléc cserepes lemez alá 120centis szarufatáv miatt 5x5
Külső falburkolat alá 5x5
Külső falburkolat 10-es betonyp vagy OSB

Üdv
3.png
3.png (368.34 KiB) Megtekintve 3398 alkalommal.

2.png
2.png (225.85 KiB) Megtekintve 3402 alkalommal.

1.png
1.png (269.34 KiB) Megtekintve 3408 alkalommal.
4.png
4.png (321.42 KiB) Megtekintve 3485 alkalommal.
Üdv!

Pedig az a SKP file jobb lenne.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Ennyire vacak még mindig ?
:(
Vannak még hibák!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
11 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 65 vendég