Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
3 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Üdvözletem!

Két szintes családi házban szeretném kicserélni a régi fa ablakokat műanyag ablakokra.
Tavaly a felső szinten a fal síkjában lévő kihasználatlan erkélyt megszüntettem a felső szoba megnagyobbítása céljából.
Amikor itt kibontottam a régi erkély ajtót és ablakokat azok úgy voltak beépítve, hogy a fa nyílászárókba szegeket vert a kőműves , majd a tokot oldalt és felül kiöntötte valami nagyon apró szemcseméretű betonnal. Felül volt még egy áthidaló gerenda is, ami téglából, betonból, és egy beledobott vascsőből állt. Ezt elburkoltam lépésálló hungarocellel és kész.

A két tok közé beöntött beton:
bontas1.jpg
bontas1.jpg (103.38 KiB) Megtekintve 2875 alkalommal.


Az ablakok fölötti áthidalónak nevezet izé. Ez lett később burkolva.
gerenda1.jpg
Az ablakok fölötti áthidalónak nevezet izé. Ez lett később burkolva.
gerenda1.jpg (101.38 KiB) Megtekintve 2906 alkalommal.


A végső állapot:
gerenda2.jpg
gerenda2.jpg (64.8 KiB) Megtekintve 2867 alkalommal.


Most a földszint következne, és ahogy nézem az ablakokat szintén így lehetnek beépítve, a kérdésem az lenne, hogy ezeket az ablakokat ki lehet-e venni? (bár gondolom, nem a fa ablakok tartanak) a régi tulaj azt mondta minden ablak és ajtó fölött van áthidaló. (kérdés, hogy mennyire lehet hinni a volt tulajnak).
-Ennek a tok köré öntött betonnak lehet e bármilyen tartó szerepe?
-Ahol két ablak találkozik ott is ki van öntve ennek lehet tartó szerepe? (kb 2,5m széles a teljes falnyílás és a két ablaktok középen találkozik, oda is be van öntve ez a beton).

-Hogy szokták az ilyen ablakokat cserélni? ( Ablakost nem akarok hívni, egyszer elég volt. Annyit én is meg tudok, hogy kifűrészelem a régi tokot és vizessel beállítom az új tokot, majd rögzítem. A kőműves munkát úgyis rám hagyja az ablakos, ráadásul nem biztos, hogy foglalkozik vele, hogy statikailag mit csinál.)

-Járhat e bármilyen veszéllyel egy fa ablakotok kivétele?

Válaszokat előre is köszönöm.
Üdv!

Kérdés mit akarsz csinálni, csak cserélni az ablakokat a régiek helyett, ugyanolyan méretben, vagy kinyitni teljesen és egybefüggő ablaksort készíteni.
Az első esetben nem lesz probléma, általában a kereteknek nincs tartó funkciójuk, mivel ha terhelnék, a fa vetemedésével idővel az ablakokat nem lehetne nyitni-zárni, másrészt utólag szokták berakni és felette rendes áthidalót építenek.
A kőműves új utakra lépett, így ha megbontod ezt a betonszerkezetet, akkor érdemes áthidalót berakni helyette. Statikailag biztos van valamennyi szerepe, de a fő terhelést a koszorúnak kell viselnie, a nyílászárók feletti áthidalók a felette lévő téglafalat tartják leginkább.
Nem akarok egybenyitni semmit, csak a régi tokot ki, és az újat be.
A szobában a régi ablak olyan hosszú, hogy két ablakból áll, egy 3-as + 1-es íme:
IMG_20170420_192304.jpg
Hosszú ablak
IMG_20170420_192304.jpg (1.12 MiB) Megtekintve 2863 alkalommal.


A két tok találkozásánál is be van öntve az a fura beton, mint ami az első hozzászólásomban a legelső képen látható, vagy legalább is a maradéka.

Bár gondolom, ha ez tartaná a fölötte lévő falat, akkor már régen kitörtek volna az ablakaim is.
3 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 57 vendég