Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
110 hozzászólás Oldal: 3 / 8
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8 Következő
OK rendben. Tehát akkor belülről kifelé haladva: nád - deszka - gerenda - deszka - sártapasztás? A sárréteg milyen vastag?
Plaszlo írta: OK rendben. Tehát akkor belülről kifelé haladva: nád - deszka - gerenda - deszka - sártapasztás? A sárréteg milyen vastag?


Kettőt és könnyebet. :D
Megkérdezem Édesapámat. Ő talán tudja.

Egyébként miért fontos ennyire ez? Arra gyanakszol, hogy a mennyezeten keresztül szökik el a meleg?
Na megkérdeztem:
a szoba felől indulva:
tapéta - vakolat - sár- nád - deszka - gerenda - deszka - nád - sár

A sár az alsó oldalon ~1cm, felül 2-3-4 cm.
Arra gyanakszol, hogy a mennyezeten keresztül szökik el a meleg?


Igen és nem is járok messze az igazságtól. Ez a fajta födémnek elég gyenge a hőszigetelő képessége. Bár a levegő elvileg jó hőszigetelő, de ebben a felállásban - gyakorlati tapasztalat - nem remekel. A gerendák közötti nagynak mondható térben a levegő keringését semmi nem akadályozza, így éppen hogy szállítani kezdi a hőt a felső réteg felé. Azért kérdeztem a sártapasztás vastagságát, mert a 3-4 cm-es réteg csak járófelületnek jó, hőszigetelésnek kevésbé. Használjátok a padlást?
Kellene legalább 20 cm-es üveggyapot hőszigetelőréteget lefektetni a padlás födémjére és érezhetően melegebbek lennének a szobák, kevesebbet kellene fűteni.
Az alábbi linkeken már tárgyaltuk a témát, olvasd el. Itt találsz több fajta megoldást, valamelyik biztosan alkalmazható nálatok:

http://forum.ezermester.hu/viewtopic.php?f=8&t=448
http://forum.ezermester.hu/viewtopic.php?f=8&t=344
Plaszlo írta:
Arra gyanakszol, hogy a mennyezeten keresztül szökik el a meleg?


Igen és nem is járok messze az igazságtól. Ez a fajta födémnek elég gyenge a hőszigetelő képessége. Bár a levegő elvileg jó hőszigetelő, de ebben a felállásban - gyakorlati tapasztalat - nem remekel. A gerendák közötti nagynak mondható térben a levegő keringését semmi nem akadályozza, így éppen hogy szállítani kezdi a hőt a felső réteg felé. Azért kérdeztem a sártapasztás vastagságát, mert a 3-4 cm-es réteg csak járófelületnek jó, hőszigetelésnek kevésbé. Használjátok a padlást?
Kellene legalább 20 cm-es üveggyapot hőszigetelőréteget lefektetni a padlás födémjére és érezhetően melegebbek lennének a szobák, kevesebbet kellene fűteni.
Az alábbi linkeken már tárgyaltuk a témát, olvasd el. Itt találsz több fajta megoldást, valamelyik biztosan alkalmazható nálatok:

http://forum.ezermester.hu/viewtopic.php?f=8&t=448
http://forum.ezermester.hu/viewtopic.php?f=8&t=344


Értem. Ez sajnos nálunk nem megoldható. :/
Ha az említett hungarocell lapokkal belülről lefedem a plafont az nem segít ebben?
Az 1 cm-es vastagság elég kevés, de árnyalatnyival jobb lesz, mindenesetre lassítja a hőátadást. Legalább 5 cm-nyi kellene a jól érezhető változásért.
Azzal számolni kell - főleg vastagabb szigetelőanyag esetén -, hogy a plafon a szigetelőanyag fölött jobban le fog hűlni, ezért elképzelhető, hogy a belső levegő páratartalma a hűvös födémen, esetleg pont a szigetelőanyag alatt fog lecsapódni és ez megint gombásodáshoz vezethet. Próbáld ki a lapokat felragasztani, és tapasztald meg, mennyit változik a szobád hőmérséklete, reggelre mennyire hűl le a levegő. Ha beválik, érdemes a következő szezonra vastagabb szigetelőanyaggal burkolni.
A felragasztásnál ügyelj a résmentes illesztésre mind a táblák, mind a tábla és az oldalfal találkozásánál, hogy lehetőleg minél nehezebben jusson a pára a szigetelőanyag fölé. Vannak erre speciálisan kifejlesztett szigetelőtáblák, de sajnos elég húzós az áruk.
A vastagabb szigetelőanyag alkalmazása több előkészítést és többféle anyagot fog igényelni, ha majd itt tartasz, akkor azt is kitárgyalhatjuk.
Plaszlo írta: Az 1 cm-es vastagság elég kevés, de árnyalatnyival jobb lesz, mindenesetre lassítja a hőátadást. Legalább 5 cm-nyi kellene a jól érezhető változásért.
Azzal számolni kell - főleg vastagabb szigetelőanyag esetén -, hogy a plafon a szigetelőanyag fölött jobban le fog hűlni, ezért elképzelhető, hogy a belső levegő páratartalma a hűvös födémen, esetleg pont a szigetelőanyag alatt fog lecsapódni és ez megint gombásodáshoz vezethet. Próbáld ki a lapokat felragasztani, és tapasztald meg, mennyit változik a szobád hőmérséklete, reggelre mennyire hűl le a levegő. Ha beválik, érdemes a következő szezonra vastagabb szigetelőanyaggal burkolni.
A felragasztásnál ügyelj a résmentes illesztésre mind a táblák, mind a tábla és az oldalfal találkozásánál, hogy lehetőleg minél nehezebben jusson a pára a szigetelőanyag fölé. Vannak erre speciálisan kifejlesztett szigetelőtáblák, de sajnos elég húzós az áruk.
A vastagabb szigetelőanyag alkalmazása több előkészítést és többféle anyagot fog igényelni, ha majd itt tartasz, akkor azt is kitárgyalhatjuk.


Rendben.
Véleményed szerint a táblákat tubusos kiszerelésben kapható álmennyezethez való vizes bázisú ragasztóval ragasszam fel pöttyözve a lapok hátulját, vagy vegyek vödrös kiszerelést és úgy kenjem be a plafont vele, mintha metlakit raknék le? Gondolok ez esetben a fogazott spaklival való csíkozott felhordásra.
Ill. még egy: a tapétát hagyhatom a falon és egyből kenhetem rá a ragasztót? Vagy le kell szednem azt is a felragasztás előtt?
Tisztelt Ezermesterek!
Az lenne a kérdésem, hogy belülről rakhatok-e a téglafalra gipszkartont, folyékony (textil) tapéta bevonattal. Dekorációs céllal burkolnám be a tűzfalat, de félek bepenészedik mögötte... :?
Pomk,
Bocsánat, nem vettem észre a kérdésedet. Lehet már túl vagy a ragasztáson, de azért válaszolok, hátha még segít.
A tapéta elvileg maradhat, ha erősen van felragasztva, de még jobb lenne leszedni előtte. A tapétaragasztó csak annyira erős, hogy a tapétát biztonsággal a falon tartsa, nem biztos, hogy - a nehéznek ugyan nem mondható - szigetelést is képes megtartani. Az álmennyezet ragasztó is vizes, a tapétaragasztó meg feloldódik ha vizet kap (a tapétát is így lehet kíméletesen leszedni a falról). Rossz esetben pont ott gyengül meg a tartása, ahol felragasztod a hungarocell lapokat. A másik félelmem, ha a szigetelés alatt kicsit benedvesedik a fal, szintén meglazíthatja a tapétaragasztót és szépen leesik a szigetelés.
A szigetelőlapok vékonysága miatt szerintem elég pontokban felragasztani, de vedd figyelembe a ragasztó ajánlását.
dhcodoki írta: Tisztelt Ezermesterek!
Az lenne a kérdésem, hogy belülről rakhatok-e a téglafalra gipszkartont, folyékony (textil) tapéta bevonattal. Dekorációs céllal burkolnám be a tűzfalat, de félek bepenészedik mögötte... :?


Minden esély meg lesz rá, ha már most is hajlamos penészedni, vagy vizesedik a fal. Mennyire hideg a tűzfal a többi falhoz képest?

A gipszkarton önmagában nem jelentős hőszigetelő, de mint minden réteg a falon a hővándorlást módosítja, lelassítja. Amennyiben nagyon hideg a tűzfal, esélyes, hogy a gipszkarton hőmozgást késleltető hatása miatt jobban lehűl az eddiginél és megjelenik a penész. A gipszkartont lehet közvetlenül a falra szerelni, vagy lécezéssel távtartással a fal elé. Ha sikerül egybedolgozni a fallal ragasztóval, akkor közel hasonló tulajdonságokkal fog bírni, mint előtte a fal üresen, ha eddig nem penészedett, ezután sem valószínű. Lécezéssel keletkezik egy üreg a fal és a gipszkarton között, ami ha nem tud szellőzni, akkor a gipszkarton mögé bejutó pára lecsapódhat a gipszkartonnál hűvösebb falon. Nedvesedő, hideg falaknál gyakran előfordul, hogy a rátolt szekrény mögött bepenészedik, hiába van a kettő között némi rés.
A kenhető tapéta páraáteresztőnek tűnik, emiatt nem lehet vele probléma, csak a nagy nedvességtartalmának amíg ki nem szárad teljesen.
Plaszlo írta: Pomk,
Bocsánat, nem vettem észre a kérdésedet. Lehet már túl vagy a ragasztáson, de azért válaszolok, hátha még segít.
A tapéta elvileg maradhat, ha erősen van felragasztva, de még jobb lenne leszedni előtte. A tapétaragasztó csak annyira erős, hogy a tapétát biztonsággal a falon tartsa, nem biztos, hogy - a nehéznek ugyan nem mondható - szigetelést is képes megtartani. Az álmennyezet ragasztó is vizes, a tapétaragasztó meg feloldódik ha vizet kap (a tapétát is így lehet kíméletesen leszedni a falról). Rossz esetben pont ott gyengül meg a tartása, ahol felragasztod a hungarocell lapokat. A másik félelmem, ha a szigetelés alatt kicsit benedvesedik a fal, szintén meglazíthatja a tapétaragasztót és szépen leesik a szigetelés.
A szigetelőlapok vékonysága miatt szerintem elég pontokban felragasztani, de vedd figyelembe a ragasztó ajánlását.


Semmi gond. Még nem vagyok túl a ragasztáson.
Szerencsére aki csinálta a tapétát a "család barátja", így a napokban el fog jönni, és vet egy pillantást rá, hogy mi legyen vele. Ráragasszuk, ne ragasszuk.
Minden esetre köszönöm a tanácsokat.
Plaszlo írta:
Minden esély meg lesz rá..


Akkor inkább másképp oldom meg. Egyébként Porotherm 38-as falról van szó, és Ny-i fekvésű.
dhcodoki írta: Akkor inkább másképp oldom meg. Egyébként Porotherm 38-as falról van szó, és Ny-i fekvésű.

Ebben az esetben biztosan nem! Ez a téglafal jó hőszigetelő, így nem valószínű a harmatponti hőmérséklet alá hűlése. Eleve úgy kérdezted, hogy arra következtettem, hideg nagyon a fal, felmerül a penészesedés lehetősége. A penészesedés akkor alakul ki, ha a fal, vagy egy része harmatponti hőmérséklet alá tud hűlni, és ez tartósan, vagy gyakran ismétlődve fennáll. Ehhez még bejátszik a beltér páratartalma és hőmérséklete mint fontos tényező a penész kialakulásánál.
Itt az a lényeg, hogy a gipszkarton hőközvetítése gyorsabb legyen mint a mögöttes fal hőmérsékletvesztése, mert akkor nem tud a fal harmatponti hőmérséklet alá hűlni.
Kéretik legközelebb némi infóval szolgálni a kérdés mellé, így ugyanúgy két kört futottunk, mintha először csak visszakérdeztem volna. :?
Amit tőlem idéztél, ahhoz hozzátartozik a befejező része is a mondatnak, mert akkor lesz értelmes és nem félrevezető:
ha már most is hajlamos penészedni, vagy vizesedik a fal.

De erről az esetedben szó sincs (feltéve nincs más rontó körülmény).
Pomk írta:
Plaszlo írta: Pomk,
Bocsánat, nem vettem észre a kérdésedet. Lehet már túl vagy a ragasztáson, de azért válaszolok, hátha még segít.
A tapéta elvileg maradhat, ha erősen van felragasztva, de még jobb lenne leszedni előtte. A tapétaragasztó csak annyira erős, hogy a tapétát biztonsággal a falon tartsa, nem biztos, hogy - a nehéznek ugyan nem mondható - szigetelést is képes megtartani. Az álmennyezet ragasztó is vizes, a tapétaragasztó meg feloldódik ha vizet kap (a tapétát is így lehet kíméletesen leszedni a falról). Rossz esetben pont ott gyengül meg a tartása, ahol felragasztod a hungarocell lapokat. A másik félelmem, ha a szigetelés alatt kicsit benedvesedik a fal, szintén meglazíthatja a tapétaragasztót és szépen leesik a szigetelés.
A szigetelőlapok vékonysága miatt szerintem elég pontokban felragasztani, de vedd figyelembe a ragasztó ajánlását.


Semmi gond. Még nem vagyok túl a ragasztáson.
Szerencsére aki csinálta a tapétát a "család barátja", így a napokban el fog jönni, és vet egy pillantást rá, hogy mi legyen vele. Ráragasszuk, ne ragasszuk.
Minden esetre köszönöm a tanácsokat.


Jó reggelt Mindenkinek! :)

A héten volt a "család barátja" :). Megnézte a szobámat. Azt mondta, véleménye szerint kevés lesz az 1cm-es álmennyezet. Abban maradtunk, hogy a két hidegebb falra(ami az utcára és az udvarra néz), valamint a plafonra felteszünk alapnak 2cm belső szigetelésre való hungarocell, majd erre az 1cm-es álmennyezetet. A másik 2 falra pedig csak simán az álmennyezetet. Megnézte a falat is, azt mondta, szerinte a penésszel nem lesz gond. Ragasztáshoz a zsákos kiszerelésű hungarocellhez való ragasztót ajánlotta. Mind a fal-hungarocell, mind a hungarocell-álmennyezet ragasztására. Előbbinél sűrűbb keveréssel és nagyobb felületen, a hungarocell-álmennyezet ragasztásakor pedig kicsit hígabb arányban és kisebb felületen.
Szép munka lesz beszabni...van 2 ablakom és 1 ajtóm. :)
Szeretnék segítséget kérni.
Jelenleg egy panel lakásban élek, és a problémám az lenne, hogy az alattam lakó szomszéd tévénézése igen zavaró, fölhallatszik. A padló laminált parketta, és tudomásom szerint nincs alatta semmilyen szigetelés. A kérdésem az lenne, hogy valamilyen módon meg lehetne-e oldani a padló utólagos hangszigetelését. A felhallatszódó hang mértékét nem tudom pontosan, de csak teljes csöndben hallatszik. A hűtő hümmögése teljesen elnyomja, de ha csönd van, a fölhallatszódó zaj igen zavaró. Előre is köszönöm.
Előző 1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8 Következő
110 hozzászólás Oldal: 3 / 8

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Majestic-12 [Bot] valamint 61 vendég