Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
62 hozzászólás Oldal: 1 / 5
Sziasztok! Szeretnék építeni egy garázst. Fémváz, faburkolat. Nem tudjátok hol találhatnék ehhez leirást, esetleg kész terveket?
Vagy valami egyszerű kis programot, amivel ezt könnyedén meg lehet tervezni és nem igényel nagy szaktudást.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv
Jmevegy kolléga nagy szeretettel használja az ingyenes SketchUp programot, ő majd tud ebben segíteni.
http://download.chip.eu/hu/Google-SketchUp_151117.html
És még 1-2 lehetőség:
http://download.chip.eu/hu/3D-Szoftver_5746.html
http://autocadlt.hu/landing/elso-lepes-a-gyozelemhez?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=HU-Obecna
http://www.zwcad.org/download_form.php?id=107&gclid=CLG9teTK76ECFQVgZwodWGv_7Q
Nem tudom ezek mennyiben fogják megkönnyíteni a munkádat, szerintem egy garázst papíron is meg tudsz tervezni, egyedül a szerkezeti elemek teherbírásával, méretezésével kell vigyázni. Nézz körül ismerőseidnél kinek van már elkészült vasszerkezetes garázsa, és ott tudsz méretet venni, de egy vastelepen is tudnak segíteni a megfelelő teherbírású elemek kiválasztásában. Ha jól tudsz hegeszteni, zártszelvényből stabil és jó garázst lehet építeni. Esetleg barkács áruházak termékei között is lehet "ötletbörzézni".
Egy kicsit körülnézel a neten, használva a keresőt, egy rakás ötletet kaphatsz, és vannak bemutató garázsok felállítva néhány cégnél, menj el és nézd meg miből és hogyan készült. :D
Üdv!

Köszönöm a bizalmat, de ez azért kissé összetettebb probléma.
Mi több, egy hozzászólással pusztán lerendezni a megoldás menetét, azért néhány gondolatébresztő, vagy esetleges megoldási lehetőség. Elvileg a net telis-tele van e tekintetben házilagos és egyéb megoldásokkal, én egy önálló épületet készítek OSB lap borítással, én az egyes részleteknél erre helyeztem a hangsúlyt.
Elvileg garázs, ezzel a funkcióval, nem készíthető fából, ld. tűzvédelem, kivétel ez alól a kerti tető építmény, amit gyakran látni a házak előtt garzásként funkcionálni, viszont ennek nincs oldala!

Másrészt, ha zártszelvényből dolgozunk, mindenképpen téglalap keresztmetszetűt érdemes választani, viszont ekkor a beton alapba egyforma távolságokra már eleve, egy megfelelően előkészített talplemezt szükséges készíteni, és majd csak azután következhet a többi. Viszont nagyon ajánlom, hogy hegesztésben megfelelő jártassággal is rendelkezzünk, mert én még a kezdetek kezdetén egy pálcával végig varrtam egy jó méternyi hosszt, és roppant büszke voltam arra, milyen takarékosan hegesztek, míg persze mások... :D . Persze, annyit sem tartott, mint egy paraszthajszál. :D

Fából építeni elvileg könnyebb, viszont pontos megmunkálás, és jó alapanyag kiválasztás a feltétel, mivel itt éppen az egyes csavarodások, propelleresség képes megviccelni az embert.

Hogy jó példánál maradjak, én ezen megfontolások miatt választottam anno a fémvázat, amire fából alkottam meg hasonló keretet. Lentebb csatolt képek egy ilyen hasonló megoldást próbálnak megmutatni, de hozzáteszem, igazán saccperkábé alapon készült, pusztán az egyes részmegoldásokra próbál rámutatni. A tetőszerkezetre konkrét péda itt található, mind a megoldásra, mind a tervre. Persze ehhez a Sketchup programot telepíteni szükséges!
A gyakorlat azt mutatja, hogy a szarufatávolságok osztásában állított oszlopokat felhasználni egyben a külső és belső burkolat megtartásához, elégtelen. A nagy távolság miatt - 80-90 cm - minimum 15mm-es OSB lemez lenne elégséges, azonban ez is képes súlyánál fogva később a hossz mentén behullámosodni.

A másik probléma az OSB vagy éppen rétegelt lapok vízérzékenysége. Ugyan kapható impregnált, vízhatlannak mondott lap, azonban ezek is, a vágások mentén, a szálirányban képesek vizet felvenni, és így megdagadni. Ennek megakadályozására mindenképpen érdemes - a csapódó eső ellen - egyrészt alászigetelni, másodsorban pedig egy durva kavicsolással megvédeni a lapok alját, hogy oda víz ne juthasson.
A mellékelt képek, hangsúlyozottan, pusztán az általam alkalmazott elvi megoldásokat mutatják be, illetve mi mindenre használható ez a SU program. Tervezésnél érdemes a kocsi alapméretéből kiindulni, számba venni az esetleges tárolókat is, vagy éppen még a család kerékpárjai is beférjenek. Kiszállásnál sem elhanyagolandó, hogy ajtónyitás ne érjen fel egy rémálommal (mibe ütöm be ma az ajtót?) Persze, gondolva ezek anyagi terheire is! És miért is fontos ez tervezésnél? Pár éve volt olyan munkám, amikor egy hagyományos (tégla, malter, stb.) házilagosan készült garázsban kellett villanyosítanom. Mikor visszamentem szerelvényezni, a furcsa az volt, hogy a végfalon végig le volt verve a már előzőleg felhordott vakolat olyan 80 cm magasságig, mi több valami rossz rongy darab volt végig felszögezve. Nem igazán értettem, de csak ki bújt a kisördög és rákérdeztem a tulajnál, tán felázott, vagy mi történt az adott résszel? A válaszon mindenki gondolkodjon el maga, én próbáltam komoly maradni. " ...mikor beálltam kocsival, nem tudtam becsukni a garázsajtót, viszont így már sikerült." Az élet írja a legjobb sztorikat. :D

A továbblépéshez és kiinduláshoz mindenképpen ezeket ajánlom mindenképpen figyelmebevenni!

A mellékelt képeken az egyes színek alkalmazása elsősorban az eltérő anyagok megkülönböztetését szolgálja!

További sok sikert, várom a további lépéseket!

Csatolmányok

Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Kedves jmedvegy!
Köszönöm szépen a rengeteg információt és hogy ezt mind le is gépelted nekem, tényleg hálás vagyok!!!
Most csak átfutottam, mert nincs sok időm, de holnap picit jobban átrágom az írásodat!
Üdv!
Természetessen köszönettel tartozok Plaszlo kollégának is a hozzászólásáért! :)
Üdv!

Igazán nincs mIt :D .
Ha ebben maradsz, szívesen szolgálok tanácsokkal, én hogy csináltam, aztán magad is eldöntheted, ezen maradsz, vagy választasz egy jobb, vagy éppen az adott helyzetben számodra könnyebb utat.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Nagyon szépek a képek, de én biztos a tetőszerkezetet is vasból gyártanám, ha már elkezdtem az oldalakat. Sosem készítettem garázst, de most belegondolva több dolog is eszembe ötlött. Az egyik az előre gyártott elemek. Zártszelvényből elkészíteném az oldalfalakat ajtó és ablaknyílással és a tetőszerkezet elemeit. Ez azért jó, mert a méretre vágást lehet sorozatban gyártani, majd ha mindet levágtam, kezdődhet az összehegesztés egy sík felületen. Először összeheftelni, majd utána végigvarrni, hogy ne vetemedjen a szerkezet. Amikor minden elem kész, jöhet egy alapozás és utána az összeállítás. A kész szerkezetet egy jó betonalaphoz akár erős dűbelekkel, vagy a betonba ágyazott vas fogadószerkezethez hegesztve, csavarozva rögzíteni, de lehet betonba ágyazott tartóoszlopokhoz hegeszteni.
A másik megoldás, betonba ágyaznék megfelelően lekezelt és megfelelő erősségű vas oszlopokat és ahhoz hegeszteném a vázat. Itt nagyon fontos az oszlopok pontos helyzete, függőlegessége, egymástól mért távolságai, de ezt ideiglenes távtartókkal is meg lehet oldani a beton kötéséig. Így az oszlopok közé már fel tudom építeni a vázszerkezetet.
A borítás lehet hajópadló, OSB lap akár polisztirol hőszigeteléssel, vakolva. A tető szintén OSB lap, kátránypapír és bitumenes zsindely. Az ajtó lehet szabvány garázsajtó, de ezt is lehet saját kezűleg zártszelvényből elkészíteni.
Nos, én így képzeltem el, ha már vassal dolgozom, biztos az egész vázszerkezetet ebből készíteném, és csak a borítást fából.

János, tudom a szíved a fához húz, de úgy érzem a terveidben túl sok fát használsz a vas mellé, amit én feleslegesnek érzek, mert a tető fa szerkezetén kívül statikailag nincs szerepe, csak az oldalsó faburkolat tartása. Jó méretezéssel a vasszerkezetnek teljesen szilárdan kell tartania az épületet, a sok fa elem erősen megdrágítaná az anyag költségeket. Úgy érzem, már szinte házikót terveztél, nem garázst. Persze garázsépítő gyakorlat nélkül csak elmélkedek mert a legnagyobb önálló épületem a kutyámnak készített ház, de abban csak a csavar van fémből. :lol: :lol:
Bocsi, remélem nincs harag.
Üdv!

Hát kérem, az ördög a részletekben lakozik, ezt ne feledjük.
Azért amire építéskor ügyelni illene:
- A szarufa állások - légyen az vasból, vagy bármiből - hegye egy vonalba legyen állítva, ellenkező esetben a kúpcserép aligha rakható fel szépen, vagy éppen jól.
- Tartó oszlopok esetén a 4 sarokkal kell kezdeni, ellenőrizve méréssel a falak egymásra való merőlegességét, majd ezután a többit zsinórozással célszerű ezekhez állítani. Megjegyzem, az egyenes zártszelvény ritka mint a fehér holló. Mint ahogy az 1 síkban lévő beton is.
- Téglalap keresztmetszetű szelvény a megfelelőbb, ismert fizikai törvényszerűségek alapján (a szélesebb oldal mentén nagyobb hajlító nyomatékot képes elviselni).
- A vasszerkezetnél a merevítést mindig sarokból indulva sarokba érkezve kell kialakítani, az egymással ellentétes oldalon lévő sarkokban kialakítva, így nyerhető nagy szerkezeti stabilitás. Minden más pusztán csak szemfényvesztés.
- Nagyobb áthidalásoknál - ld garázsajtó - a gerendázatot kettőzni, de legalább is megerősíteni szükséges rácsozással, fogópárral.
- Mivel a kiinduló tétel OSB lap volt, csak tapasztalat alapján, a 10 mm OSB is képes pusztán a légnedvességtől behullámosodni. Nyár után, egyelőre még az ősz jön. És azért ne feledjük el, hogy a tetőt általában nem pusztán csak a cserépre méretezik, hanem a hó vagy szélterhelésre is. OSB lapot, még vastagabb kivitelben alkalmazni önmagában a tetőn, pusztán a szarufákra erősítve, hát finoman szólva is, zsenge. Hangsúlyozottan, saját véleményem szerint, de hát kinek a pap, kinek a papné.
- A garázs oldal lehet akár lindab trapézlemez, vagy bármilyen más egyéb, önhordó jellegű lemez, számba kell venni, hogy m2/ár tekintetben melyik megoldás a kedvezőbb. Viszont mindenképpen tartós eredmény csak megfelelően merevített megoldással nyerhető, a takarékoskodásnak nem várt és számolt következményei lehetnek.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
A spórolást melyik tételre érted? Azt írtam "jó méretezéssel a vasszerkezetnek teljesen szilárdan kell tartania az épületet" ebben hol lehetnek későbbi problémák?? A másik, aki 10 mm-es OSB lapot rak tetőnek, lelke rajta, megérdemli. Szerintem a vaskonzolos tetővel sem lenne probléma, alapvető tétel a megfelelő méretezés, másik meg tetőlécet a vasszerkezetre is lehet rögzíteni megfelelő sűrűségben a cserép kiosztáshoz, ez sem lehet probléma. De pl. Gerard (acél) cserepes lemezzel is lehet fedni a tetőt, ez a kőzúzalék bevonatával még kinézetre is hasonlít az eredetihez, valamint könnyű és erős.

"Megjegyzem, az egyenes zártszelvény ritka mint a fehér holló. Mint ahogy az 1 síkban lévő beton is."
Mondjuk ezt fa gerendára is el lehet mondani, ráadásul a vasat könnyebb kiigazítani, mint egy vetemedett fát. A betonnak meg nem kell tökéletesen síknak lennie, csak az autó ne guruljon el és a víz ne álljon meg a közepén, a fogadóbakok legyenek rendesen szintezve, ehhez sem kell nagydoktori.
Isten bizony kedvem volna garázst építeni, de csak 3 dolog hiányzik hozzá: hely, pénz és hegesztő tudás hiánya (bár ezt a szomszédom meg tudná tanítani). Mindezek ellenére nem vagyok felületes és biztosan sokkal erősebbre készíteném, mint amennyire szükséges, de úgy érzem egy garázst nem lakóépület szinten kell elgondolni, a legfőbb követelmény, hogy ne dőljön össze se vihar, se hónyomás hatására és megvédje az autót. Az sem baj ha kicsit szellős, sőt kifejezetten jót tesz az autónak, ha jár a levegő és nem fülled be. Megint más a helyzet, ha fűthető műhelyt is akarok egyben építeni, akkor jobban kell figyelni az illesztésekre és helyet kell hagyni a szigetelőanyag számára is.
Hali!Szeretnék építeni egy garázst a házam végébe,tehát az egyik fal a ház tűzfala lenne,Az lenne a kérésem,hogy van 15-ös zsalublokkom ehhez kellene valami falat kitalálni!Szerintetek 10-es válaszfaltéglából építsem vagy a 2 sor zsalublokkra valami könnyűszerkezetes megoldás jobb lenne?Kívülről osb lap belülről pedig furnér lap?
Üdv az Uraknak!
Az előzőeket olvasva nem okoskodni akarok, csupán csak az ismereteimmel maradtam el, jelesül, ami az építkezést, építést, fix vagy mobil, fa vagy éppen tégla tároló, gazdasági épülete, kamion ponyva garázs stb. megépítését szabályozza. Esetleg már minden mehet?
Elnézést a közbelépésért.
András,
Helyi önkormányzat, Építési osztály.
Norbec,
a 10-es válaszfaltéglát kicsit kevésnek találom, én nem mernék belőle garázst építeni. A nevében benne van válaszfal tégla, főfalnak kissé gyengének érzem. Kicsit megugrik a kocsi és szó nélkül kiüti a helyéről.
Az anyagválasztás függhet a ház stílusától, anyagától, a lehetőségeidtől, szerszámaidtól, stb. Könnyűszerkezetes garázst viszonylag könnyű készíteni, ha jártasabb vagy a famunkákban. A zsalukőből készíts egy magasított (0,5 méter magas) alapot és arra már fel lehet építeni a faszerkezetet. Ezzel a fát is véded és az alapod is erős lesz.
Én valószínűleg így építeném, de ez egyéni vélemény, a fával jobban szeretek dolgozni, mint a téglával és betonnal.
Üdv!

Csak kiegészítésként. Garázs vagy más gyúlékony tároló esetén nem alkalmazható fa építőanyagként, leszámítva ugyebár a tetőszerkezetet. Elsősorban a tűzbiztonsági szempontok alapján. Ide nem sorolandó a kert végében innen-onnan összeszedett és rakott garázsok, vagy hasonló célú építmények, hogy lám, az meg... Ahogy a házhoz, úgy más épülethez sem szokás használati útmutatót mellékelni. (Csak saját forrásból hány hasonló esetet mesélhetnék, de ez nem vág a témába.)

Ha az építésnél pillérekre építed meg a tetőt tartó elemeket, akkor a válaszfaltégla, esetleg kisméretű tömörtégla megfelelő lehet a pillérek közötti részek lezárására.

A többi már valóban elhatározás és tapasztalat függvénye.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Hmmm, a tűzvédelmi előírásokra valóban nem gondoltam, csak az elkészítésre.
Ha abból indulunk ki, hogy könnyűszerkezetes házakhoz is építenek garázst, akkor szerintem ezt is meg lehet építeni biztonságosra. Legyen a garázs belső burkolata tűzálló gipszkarton két rétegben, a szigetelés meg kőzet, vagy üveggyapot. Persze léteznek tűzgátló festékek is fára, de nem éppen olcsóságukról híresek.
Jmedvegy, így is gázos a könnyűszerkezetes garázs?
62 hozzászólás Oldal: 1 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 69 vendég