Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
593 hozzászólás Oldal: 30 / 40
Előző 1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 40 Következő
kolok írta: Kedves László!

Köszönöm, a nád viszonylag épnek és tapintásra száraznak tűnik.

Most még annak is kell lennie, hiszen nemrég még nyár volt, kiszáradhatott.

kolok írta: Ha a nád száraz, és a gerendák sem korhadnak/rohadnak, penész nincs, ez jelentheti azt, hogy eddig nem volt jelentős vízterhelés?

Igen, ez jó jelnek tekinthető, de az is előfordulhat, hogy olyan vékony volt a nádréteg, hogy a födémen kezdődött el a vízkicsapódás, a nádréteg alatt, mivel a gyenge hőszigetelése miatt a födém már elérte a harmatponti hőmérsékletet. Kicsit mélyebbre kellene menni és ott megnézni mi a helyzet.

kolok írta: Az üveggyapot átnedvesedése mennyi idő alatt következik be? Sejtem, hogy ez sok mindentől függ, de mégis kb.? 1 nap, pár nap, 1-2 hét?

Igen, elég sok tényezőtől függ, általában néhány hónap kell a látható vizesedésig.

kolok írta: Hogy mennek fel az egerek a padlásra? De komolyan. Vagy a szalmával együtt érkeznek rossz esetben?

Jól másznak a falon, bármin, amin meg tudnak kapaszkodni, nem csúsznak le róla. Nem feltétlen muszáj, hogy rátaláljanak a padlástérre, de előfordulhat. A szalmába befészkelve magukat gyorsan szaporodni kezdenek.

kolok írta: Egy párral feljebbi hozzászóláshoz hasonlóan én sem értem tisztán (még a kiterjedt magyarázata után sem), hogy mi lesz a födémen átjutó pára sorsa, ha a födém felett párazáró fólia van.


Tulajdonképp semmi, mert a jól kivitelezett párazáró rétegen elvileg nem juthat át. Gyakorlatilag az átszökő mennyiségtől függ, hogy okoz-e nedvesedést, vagy még ki tud időben szellőzni.
Akkor van baj, ha nincs párazáró réteg. Vegyük azt a tényt, hogy a pára igyekszik kifelé a szabad tér felé. Bonyolult fizikai magyarázata van, Fransys69 fórumtársunk épületfizikus végzettségével próbálta már korábban magyarázni nekünk, de halandó embernek (nekem is) eléggé bonyolult. Tulajdonképpen elég, ha a lényegét megértjük és azt, hogyan lehet a páravándorlást mint létező és elkerülhetetlen fizikai folyamatot megakadályozni, vagy gátolni.
Szóval ez a fránya pára a téli időkben elég vehemensen igyekszik a kültér felé kijutni, és nem válogat, átmegy mindenen, ami nem párazáró. Így a födémen és a falakon is igyekszik átjutni. A vastag falak és födém elég jól lelassítja a folyamatot, de nem állítja meg. Egy régebbi deszkaborítású födém nem jelent komoly akadályt a pára útjában, így jóval intenzívebb a folyamat, mint a falakon. Tehát azt el kell fogadnunk, hogy átjut a pára födémen, ha nem akadályozzuk meg. A szálas szigetelőanyagok szintén nem jelentenek komoly fékező ellenállást a párának, így szépen vándorol a födémen lévő szigetelésben is a kültér felé. És még ez sem lenne különösebb probléma, hadd menjen ha mennie kell, de a födémszigetelés hőfoka a padlás felé folyamatosan csökken, mivel felette jóval hidegebb tér van, mint az alján, a födémnél. Ahogy csökken a szigetelőanyag réteghőmérséklete a szabad tér felé, elérkezik ahhoz a hőmérsékleti ponthoz, ahol a pára visszaalakul folyadékká ->> vízzé. Ismerős jelenség, nagy hidegben a gyenge szigetelésű ablakokon kicsapódik a pára, apró, majd nagyobb vízcseppekéé alakul és a végén elkezd folyni lefelé. Ez a pont a harmatpont, ahol a pára vízzé alakul. Jó szigetelésnél a harmatpont viszonylag a szigetelőréteg felső részében alakul ki, még van esélye a kicsapódott nedvességnek melegebb időszakokban (rásüt a nap a háztetőre) kipárologni a szigetelésből, de ha jönnek a keményebb hidegek, akkor marad továbbra is víz halmazállapotban. Mivel a lakásban fűtünk és pára is folyamatosan termelődik (emberi test kipárolgása, lélegzés, mosás, ruhaszárítás, fürdés, mosogatás, növények párolgása), ami igyekszik a szabad tér felé. Ha a szigetelésbe folyamatosan érkező pára folyamatosan kicsapódik, akkor egyre nedvesebb lesz a szigetelés és egyre nagyobb keresztmetszetben. A kicsapódott víz folyamatosan gyűlik, majd egy pont után - amikor a szigetelőanyag rostjai már nem tudják megtartani az egyre nagyobb vízcseppeket - elkezd visszafolyni a födém felé. A nedvesedés mértékét pont a nedvesedés fokozza, mert a nedves szigetelőanyag hőszigetelő képessége a vízmennyiség növekedésével fordított arányban csökken, egyre hidegebb lesz a szigetelőanyag, így egyre gyorsabban és egyre mélyebb rétegekben csapódik ki benne a pára. Gondolom ez érthető, ahogy egyre vizesebb lesz a szigetelés, ennek arányában csökken a hőszigetelőképessége, szökik a hő, mert nem tudja megtartani a sok víz miatt, ami nem jó hőszigetelő.
Az alsó rétegekben a födémen átjutó hő ugyan próbálja elpárologtatni a vizet (ez is hőt von el), de ha ha sikerül is valamelyest, akkor is a felsőbb rétegekben újra lecsapódik, nem tud eltávozni a szigetelőanyagból. Erre leghamarabb a nyár közepén lenne esélye, amikor a folyamatos nyári hőség már el tudja párologtatni a vizet a szigetelőanyagból - ha nincs lezárva az útja a párának a szigetelőanyag tetején -, de korántsem biztos, hogy az átnedvesedett gerendák is ki tudnak száradni még a következő tél előtt. Így folyamatosan nedvesek maradhatnak, penészednek, korhadnak.
Tehát ezért kell a párazáró réteg, hogy a szigetelés száraz maradhasson a tél teljes egészében és tudja tenni a dolgát.

kolok írta: Hová távozik a pára(dús levegő)? Vagy megy vissza a házba, és csak szellőztetéssel lehet tőle megszabadulni végül is?


Ha a födémen keresztül nem tud távozni, mert lezártuk, akkor keres más utat, nyílászárók réseit, nyitott rendszerű fűtőeszközökön keresztül a kéményen, vagy ha semerre sem tud távozni, akkor olyan mértékűre emelkedik a beltér páratartalma, hogy bármilyen hűvösebb tárgy felületen már le fog csapódni, mert magas páratartalom esetén a harmatpont is megemelkedik, elképzelhető, hogy alig 20 C°alatti felületen is képes kondenzálódni. Láttam ismerősnek olyan lakását, hogy télen a beltéri üveges ajtók ablakán is folyamatosan folyt a kicsapódott a víz.
Na de miért nem jelent ez nagyobb gondot az ésszerű mértékű pára a födémszerkezetben, ha felette van a párazáró fólia? Mert a szigetelés száraz (feltéve,hogy jó a párazárás) és ezért jóval melegebb a födémszerkezet hőmérséklete a harmatpontinál, így nincs kondenzáció, a páratartalom nem tud vízzé alakulni!!

Hogyan lehet megszabadulni a felesleges párától? Legegyszerűbb módja, ha szabadon engedjük, de nem ész nélkül, hanem szabályozottan. A szellőztetés csak ideiglenesen csökkenti a beltér levegőjének páratartalmát, mert a szobában minden berendezési tárgy és a falak is több párát nyeltek el, és ezt azonnal ki is adnják magukból, ha csökken a légtér páratartalma, így hamarosan ugyanolyan magas lesz a beltér páratartalma, mint szellőztetés előtt.
Szabályozottan a nyílászárókba szerelhető légnedvesség emelkedésére nyitó szellőzőzsaluk tudják kiengedni a felesleges párát, de csak annyit, vagy olyan mértékben, ami a beállított egészséges és kellemesnek érzett páratartalom felett képződik. Ha nincs szükség a szellőztetésre, bezáródnak, nem engednek több meleget a szabadba.
Nappal, ha nincs senki a lakásban, akkor csökken, vagy megáll a páraképződés, nem kell szellőztetni, de ha hazaér a család, elkezdi szokásos esti tevékenységét - főzés, fürdés, mosogatás, stb. -, akkor hirtelen emelkedni kezd a páratartalom, de a szabályozott szellőzőzsaluk nyitnak és szabadjára engedik a felesleget.

kolok írta: Segítségét továbbra is nagyon köszönöm! Sztem egy jó darabig nem lesz több kérdésem...

Üdv

KS


Remélem így már elég érthetően tudtam leírni a folyamatot a bonyolult fizikai fejtegetés elhagyásával. (nem mintha le tudnám vezetni korrekten ennek a fizikáját... :roll: :wink: )
kfhuba írta: Tisztelt Plaszlo!

Ugyancsak szigetelési kérdés:

Régi házat újítunk.
A padlásteret lakhatóvá szeretnénk tenni.

A következő munkálatokat végeztem el eddig:
Természetesen új tetőburkolatot tettünk, kintről befele a következő sorrendben: cserép, léc, szellőzőréteg, fólia, deszka, szarufa.

- a padlásról az agyagot (8 tonna) ledobtuk.
- az agyag alatti deszkákat felfeszegettük és lehordtuk
- a gerendák között kitisztítottuk (az agyagmaradványokat.

Ami most látható a padláson:
- a gerendák és a mennyezetre felvert deszkák

A következő lépés a szigetelés lenne:
Helyesek-e (internetes dokumentálódás után) a tervezett lépéseim? :
A padláson:
1. Párazáró fóliát teszek a gerendák közé
2. Üvegvattát teszek a fóliára (ugyancsak a gerendák közé) kb 20 cm vastagságban
3. Újabb fólia - ami az üvegvattára lesz téve - EZT MÉG NEM TUDOM MILYEN.
4. Fosznideszkákkal lepadolom az egészet.

Köszönettel
Huba


Üdv Huba!

A padlásteret hogyan alakítjátok ki, ferdetető a lakott térben is lesz, vagy valahogy körbefalazzátok, hogy csak függőleges és vízszintes felületek legyenek?
A legtöbb lakható padlástérben a tetőszerkezet egy része is a belteret határolja.
Kedves László!

Brutális részletességű és terjedelmű válaszát nagyon köszönöm, magát angyali türelemmel áldotta meg az ég, az én nagy szerencsémre! :-)

Üdv

KS
kolok írta: Kedves László!

...magát angyali türelemmel áldotta meg az ég...

Üdv
KS


Pedig mennyire nem így van... :roll:
Ez a harmadik változat volt, kettőnél kidobott a net, elveszett amit írtam. De talán ez sikerült a legérthetőbbé. :wink:

Majd megváltoztatom az Avataromat erre:

www.tvn.hu_bef58ac6ae9a65c58edec43ebf7fa609_k.gif
www.tvn.hu_bef58ac6ae9a65c58edec43ebf7fa609_k.gif (106.3 KiB) Megtekintve 4640 alkalommal.


:wink: :lol: :lol:
Kedves László,

Hosszabb internetes (e-mail, fórumok stb.) szövegek begépelésekor tisztelettel javasolnék időnként egy Ctrl A+ Ctrl C kombót a hajtépések elkerülése végett... (saját tapasztalat) :roll:
És tényleg, le a kalappal, amit Ön ezen a fórumon önzetlenül csinál!
Tévedtem, mert kérdeznék még: ha a párazáró fólia a födém felett hőtükrös is egyben, akkor nyáron nem döglik meg tőle az ember?
Egyáltalán, nem értem én ezt a téli/nyári fólia dolgot, az ember ezeket nem cserélgeti évszakonként...

Üdv

S.
Üdv!

Van egyszerűbb is: az előnézet, az megtartja a beírt szöveget akkor is, ha elszáll a böngésző. Viszont ha az ember belelendül egy okfejtésbe, akkor nem erre figyel (legalábbis én).

Hőtükrös fóliának csak akkor van értelme, ha van kiszellőző légtér előtte, ha közvetlenül ráfekszik a szigetelőanyag, akkor csak szép, de nem hasznos. Csak a sugárzó hőt lehet visszatükrözni, ha közvetlenül érintkezik egy másik felülettel, anyaggal, akkor már hővezetésről beszélünk.

A Tél fóliát a hőszigetelés belső (lakótér felőli) oldalán használjuk. Itt a tükrös felét a lakótér felé fordítjuk, képzünk előtte légrést és csak utána jön a gipszkarton, vagy lambériaborítás. Feladata télen a sugárzó meleg visszatükrözése, ezzel csökkentve a falak hőveszteségét.

A Nyár fóliát tetőterek hőszigetelésénél használják, a hőtükör felülete kifelé, a tetőhéjalás (tetőcserép, cserepeslemez, stb.) felé néz és a nap melegét veri vissza, hogy az alatta lévő szigetelőanyag minél kevésbé melegedjen át. Itt alapfeltétel egy jó szellőző légrés előtte, a visszavert hőnek el kell távoznia, különben a felforrósodó levegő hője a fóliával érintkezve hővezetéssel terjed a szigetelőanyag felé. Természetesen ideálisan kiszellőző légrés mellett is van hővezetés, csak az arányai a visszavert és a vezetett hőnek nem mindegy.

Felmerülhet a kérdés, hogy a tél fóliánál ha hagyunk légrést, akkor ki kell ezt is szellőztetni? Lehet, de elég furán nézne ki a falak alján és tetején a szellőzőrések sora. Itt sokkal alacsonyabb hőt kell visszatükröznie a fóliának és a légrésben sem emelkedik hőmérséklet a beltér hőmérséklete fölé. A hőveszteség csökkentése, lassítása a feladata. Míg a nyár fóliánál a tető alatt akár 70 C°is lehet, a perzselő hő távol tartása a feladata amit csak hatékony szellőzéssel tud megtenni. Tehát ugyanaz a feladata, csak mások a környezeti viszonyok.
Azonban akad még egy kicsi gond, a hatékony szellőzéssel a környezet pora is bejut a fólia fölé, ami idővel lerakódva csökkenti a hőtükör hatását. :(

Még egy "apróság", a tél fólia csak párazáró(!!) lehet mert a szigetelés belső oldalán használjuk, míg a nyár fólia lehet párazáró és páraáteresztő is, függően attól, hogy milyen rétegrendet képzünk a tető szigetelése felett, a külső oldalán(!!).

Különben első kérdésére igen a válaszom, amikor szigeteltem a házamat és csak a hőtükrös fólia volt fenn belül, kb. 15 perc volt a rekordom, utána menekültem, mert úgy éreztem, grillcsirke lettem. Amint felkerült a burkolat, újra élhetővé vált a tetőtér. 8)
Kedves László!

Rájöttem, hogy vissza kell térnem az alapkérdéshez, mert még mindig nem tudom rá a választ teljes bizonyossággal, illetve ennek a fórumnak a legelső hozzászólására az ön által adott legelső válaszában mintha azzal ellentétes információ lenne, amiket aztán később olvastam itt öntől, de lehet hogy még mindig csak a nehéz felfogásommal van baj. :oops:
Szóval: nem járható padlás szigetelésekor kell-e párazáró fólia az üveggyapot alá v. nem? Az említett első hozzászólásban azt írta (2010-ben :) ), hogy nem kell, mert ha felülről szabadon marad a szigetelőanyag (max. geotex. v. páraáteresztő rajta), akkor kiszellőzik. Később meg inkább olyanokat ír, hogy a szigetelőanyag felsőbb rétegeiben le fog csapódni a pára, mert ott elég alacsony lehet ehhez már a hőmérséklet, ezért kell a párazáró fólia a szig. alá. Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdv
KS
Üdv!

Igen sajnos, akkor még úgy tudtam, hogy ki tud szellőzni nedvesedés nélkül is. Sokan így csinálták, és volt ahol működött is. Elég sokat olvastam akkoriban a témáról, hiszen nekem is kellett szigetelnem. Sajnos az interneten elég sok fals információ található, még a szakemberek is ellentmondtak egymásnak. Aztán Jött Fransys69 épületfizikus fórumtársunk és rendet rakott a kétségek kusza összevisszaságában. :D
Most már fura lenne, ha átírnám az akkori hozzászólásomat, de egy beton födém és egy laza szerkezetű (deszkázott) födém között is van különbség a páravándorlás intenzitása szempontjából. Ha a betonfödém elég vastag, akkor fékezheti annyira a páravándorlást, hogy amire komolyabb baj történne, megenyhül az idő, majd nyáron teljesen ki tud száradni a szigetelőanyag.
Korrekt és szabályos megoldás: meleg oldal felől párazárás, a hideg oldal felől páraáteresztés, szellőztetés. Ez független attól, hogy horizontálisan, vertikálisan vagy ferdén helyezkedik el a szigetelés.
Kedves László!

Köszönöm a választ, valóban nincs értelme, illetve sztem netes "illemszabályokba" is ütközik utólag törölni, átírni a hozzászólásokat. Akkor a párakérdés immár világos.
Ami még mindig nem világos, hogy pontosan mit csináljak. :( A födém így néz ki: vakolat, nád, deszka, nád, és utána semmi, tehát hiányzik felülről agyag és/vagy egy felső deszkaréteg. Az egyik válaszában azt írta, hogy ki kéne alakítani vmi vízszintes felületet. Gondoltam, leteszek OSB lapokat, de ha ezeket egyszerűen felülről ráteszem a gerendákra/lécekre, akkor keletkezik egy majd' 10 cm-es légrés, ti. a nádréteg teteje ilyen "mélyen" van a födém faszerkezetének felső széleihez képest. No most, ha az OSB-ktől kifelé kezdem a szigetelést párazáró fóliával, ez mindjárt nem tűnik jó ötletnek, az az érzésem, hogy ilyen távol a födémtől a fólia belső felülete már elég hideg lehet a páralecsapódáshoz. Vagy nem? Ha nem teszek le OSB-t, akkor a fóliát közvetlenül a födémre kell fektetni. Ekkor át lehet/kell vezetni a különböző léceken, gerendákon, vagy szét kell vágni, és csak a vízszintes felületeket beborítani, a lécek/gerendák által határolt terekben oldalt körben valameddig felvezetve (na ezt is könnyebb leírni, mint rendesen megcsinálni, azt hiszem) ??? Ez utóbbi rettentő körülményesnek tűnik...
Párazáró (+esetleg hőtükrös) fólia kifeszítése a gerendákra, lécekre, majd erre az OSB lapok? Ez biztos nagyon kontár megoldás...
Válaszát továbbra is nagyon köszönöm, ha még nem unja. :oops:
Üdv
S.
Üdv!

Igazán a tökéletes megoldás az lenne, ha rögtön a beltérben lenne a párazáró fólia és az egész födémszerkezet felette. Ehhez viszont le kellene verni belül a födémről a vakolatot, ami csak teljes felújításnál lenne megoldható.
A gerendázat fölé kifeszített fólia sem lenne rossz, de nem lehet megoldani vele a megfelelő párazárást, mert az illesztéseknél nem lehet véglegesen összeragasztani a fóliákat. A fólia idővel megnyúlhat, a ragasztó eleged és máris vége a párazárásnak.
Ebben az esetben a legcélravezetőbb lenne a gerendák felett lezárni OSB lapokkal, vagy deszkával a födémet és arra fektetni a fóliát Ekkor könnyű egységes felületet kialakítani, hiszen egy síkban van az egész, könnyű ragasztani és ha a ragasztó el is engedne, a felette lévő szigetelőanyag lenyomja, megtartja a zárását.
A gerendák közötti részt ki lehet tölteni üveggyapottal, de ebben az esetben nem lehet beleszámítani a felső réteg vastagságába a gerendák közti szigetelőanyag hőszigetelését. A cél: a fólia és az alatta lévő szerkezeti elemek ne tudjanak harmatponti hőmérsékletre, vagy az alá hűlni és ezt csak a hidegoldal felőli hőszigetelés jósága biztosítja.
Csak akkor lehetne a gerendák közötti szigetelőanyag hőszigetelését az összes hőszigetelésbe beszámítani, ha a párazárás a födém alatt lenne elhelyezve, de akkor sem teljes egészében, mivel a gerendák rosszabb hőszigetelők az üveggyapotnál, így nem egységes a szerkezet, a gerendák feletti elégtelen hőszigetelés esetén hőhídként mutatkozna.
Mindig abban kell gondolkodni, csak akkor alakul ki nedvesedés a párazáró réteg alatt, ha a pára harmatpont, vagy az alatti hőmérsékletű közegbe kerül. Ha minden körülmények között magasabb hőmérsékletet tudunk biztosítani hőszigeteléssel a harmatpontnál, nincs kondenzáció, nincs nedvesedés, nincs gond. Ha megfelelő a párazárás, akkor a felette lévő hőszigetelésben sincs kondenzáció, mivel nem tud a pára bejutni a hőszigetelésbe. Elvileg kívülről is bejuthat a levegőből pára a hőszigetelőanyagba, de gondoljunk arra, hogy a hőszigetelésben mindig magasabb, vagy egyenlő a hőmérséklet a külső hőmérséklettel, hiszen alulról a födém folyamatosan "fűti" a hőszigetelést.
Kedves fórumozók!

Hosszas keresgélés után találtam ezt a hasznos topikot. Röviden leírom a problémámat.
Egy a 70-es évek elején épült, szilikát falazatú házban lakom, amin a födém betontálcás, erre salak van terítve a gerendák felső szintjéig. Ez a salak a jelenlegi járófelület.
A födém egy részét (2 szoba, és a konyha fölött) szeretném valamilyen költségkímélő módon szigetelni. Azért csak ennyit, mert ezt a részt nem használjuk tárolásra, illetve nem járunk rajta.
Az érdekelne, hogy van e értelme ebben a formában szigetelni, és ha igen, hogyan? Az alacsony költség fontos szempont mert a rokkantsági ellátásom elég "karcsú".

Előre is köszönöm a segítségeteket.
Üdv!

Nem látom értelmét a födémen csak egy rész hőszigetelésének, mert így lesznek melegebb és hidegebb felületek. A pára a házban mindenhol egyformán jelen van és ha vannak hidegebb felületek a födémen (plafonon), akkor ott fog nagyobb valószínűséggel kicsapódni. A födémszerkezetnek sem tesz jót, ha eltérő hőmérsékletű részei vannak. Szerintem így ne fogj neki, majd csak akkor, ha lehetőséged lesz az egész födémet egységesen hőszigetelni.
Kedves Plaszlo!

Köszönöm, megfontolom a tanácsot.
Egyébként kényszerből gondoltam ezen helységek födém szigetelésére mert a mennyezet sarkaiban penészfoltok jelentek meg. Néhány éve a fürdőszobában volt ugyanez a hiba, akkor a falba építettem egy páraérzékelős ventillátort, és megtörtént a ház érintett oldalának külső szigetelése. Sajnos a többi oldal szigetelése a betegségem álltal okozott pénzügyi gondok miatt elmaradt.
Üdv Sándor!
A mennyezet sarkaiban megjelenő penészt az esetek többségében a koszorú hőhidassága okozza - télen hidegebb a téglafalnál, mert a beton jobban vezeti a hőt. Erre még rátehet a kicserélt, jól záródó nyílászárók miatti páratartalom emelkedés is.
Ezen problémán csak a födémszigetelés valószínűleg nem segítene, a koszorút is le kellene szigetelni vele együtt.
Plaszlo írta: Üdv Sándor!
A mennyezet sarkaiban megjelenő penészt az esetek többségében a koszorú hőhidassága okozza - télen hidegebb a téglafalnál, mert a beton jobban vezeti a hőt. Erre még rátehet a kicserélt, jól záródó nyílászárók miatti páratartalom emelkedés is.
Ezen problémán csak a födémszigetelés valószínűleg nem segítene, a koszorút is le kellene szigetelni vele együtt.


A nyílászárók még az eredetileg beépített fa ajtók, és ablakok amiket már én "szigeteltem", mert a vetemedés miatt a beáramló hideg levegő hatására, a belső ablakszárnyak lakótér felőli oldala folyamatosan párás volt. Annyit értem el, hogy jelenleg a külső szárnyak belső felületén jelentkezik a pára. A koszorú szigetelésére létezik valami házi megoldás?
Előző 1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 40 Következő
593 hozzászólás Oldal: 30 / 40

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 208 vendég