Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
9 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Sziasztok!

Nem tudom van-e statikus beállítottságú közöttetek, aki az alábbi kérdésemhez hozzá tudna fűzni valamit.

A mellékelt rajzok szerinti sorvégház vásárlását tervezzük, kisebb belső átalakításokat eszközölve persze. Az egyik legjelentősebb, hogy a földszinten a nappali és a jelenlegi konyha (Küche) közül ki szeretném venni a közfalat, a jobb alsó helységet meg leválasztani (ez utóbbival nem is lehet gond).

Kérdés, hogy megtehetem-e ennek a tégla közfalnak a kivételét "büntetlenül", tudván hogy az emeleten pont felette egy szintén tégla közfal található. Ha jól tudom ilyen esetben (ha alul nincs közfal ami tartsa a felsőt) gerendaduplázást szoktak alkalmazni új építés esetén, itt viszont nem tudni mi van a födémben lévén majd 50 éves a ház (azon kívül hogy beton).

Gondolkodtam olyasmin hogy két oldalon meghagyni 2 x 15-20cm-nyi falat (oszlopot), és erre egy porotherm gerendát felültetni behajtott kengyelekkel, + felső betonozás nélkül. A fesztáv lévén 4m, áthidaló elem ugye alapból nem jön szóba. Ez esetben viszont nem az eredeti funkciója szerint lenne használva a gerenda elem, hanem felbeton hiányában "gyengített" üzemmódban.

Van ezzel valakinek tapasztalata?
A képek...

Csatolmányok

Így nehéz bármit is mondani, többet kellene tudni a födémről. Ha monolit beton a födém, akkor egy vékony válaszfal nem okozhat problémát, hisz statikailag nem jelentős, vagy meghatározó a szerepe. Betongerenda + béléstest födémnél tudni kellene, hogy a gerendák párhuzamosan, vagy merőlegesen futnak a kiveendő fallal. Feltételezem a gerenda duplázást sem egy sima válaszfal miatt alkalmaznak, a födém alatt és felett nem kötelező ugyanott lennie a falaknak. A béléstestes födémre kerülő betonréteg segít a teher elosztásában, nem egy vonalra esik a válaszfal teljes súlya.
Én megbíznék egy statikust a felméréssel, sokkal nyugodtabb lennék utána. Ez már nem ezermester kategória. Minden bizonnyal ki tudod úgy venni a falat, hogy nem lesz baja a födémnek normál esetben. De mi van, ha jön egy kis nem normál kategóriájú esemény, mint földrengés, kiadós esőzés utáni talajcsúszás ami megborítja az idáig rendben lévő statikát?
Köszönöm gyors válaszát.
A födém valószínűleg monolit, de mivel még csak 1x voltam a házban nem bizonyosodtam meg róla 100%-ban.
A gerendák a képen nézve vízszintesen, a főfalakon fekszenek nagy valószínűséggel (logikusan), de a metszeten talán látszik is.
Pont az Ön által leírt okok miatt gondolkodtam alsó alátámasztásban, aminek a magassága (helységbe belógó mérete) a lehető legkisebb. De akkor talán megkérdem a gyártót mit szól ezen alkalmazáshoz.
Az stimmel, hogy a gerendák - ha gerendás a födém - a főfalakon fekszenek, itt csak az a kérdés a kibontandó közfallal párhuzamosan, vagy keresztben állnak. Ha keresztben fekszenek, akkor több gerenda tartja a felső közfalat, ha párhuzamosan, akkor egy, maximum két gerendának kellene megtartania a felső közfalat.
Láttam olyan megoldást, hogy egy komplett főfalat váltottak ki a földszinten két oszloppal, amit nagyon szépen meg lehet oldani, jó elhelyezéssel egyáltalán nem zavaró.
Nem tudom érdekes-e, de nálunk (panel lakásban) vettünk ki nem tartó falat (vékony) a konyha és a nappali között.
Gyakorlatilag mindenki kivette, az egymás fölött lakók.
Erre azt mondták semmiféle tartó funkciója nincs.
Konzultáltam a Winerberger-rel, a kerámia burkolatú gerenda elemeknek felbeton nélkül csak nagyon minimális, szinte elenyésző a terhelhetősége, tehát ez nem jó megoldás. De lehet pl. megfelelő méretű vas "I" profilt tenni. Vagy.... és itt jön az ötlet, egy dekoratívvá tehető fa gerendát (ca. 15x15cm), ami a szoba belső hangulatához is hozzájárul. Valamit mindenképp szeretnék, annak ellenére hogy 99% hogy nem lenne vele semmi baj kiegészítő alátámasztás nélkül sem. Mert ugye az Ördög soha nem alszik...
Továbbra is a statikust javaslom, lehet gond nélkül ki lehet bontani a falat, de ha meg kell erősíteni, tud megfelelő megoldást ajánlani. A fa gerendát erre nem tartom alkalmasnak, sokkal hajlékonyabb, mint a merev beton, alátámasztások nélkül semmit nem érne. Ha meg alá kell támasztani, lehetne fix beton oszlop burkolva, vagy téglából rakott oszlopokat alkalmazni. A tégla lehet önmagában is szép - mostanában egyre nagyobb divat még a nyers tégla alkalmazása is -, az inkább menne a ház hangulatához. Ahol nincs fa gerenda a lakótérben, ott szinte üvölt egy ilyen pótlólag berakott gerenda, szerintem inkább zavaró lenne, mint szép.
Természetesen ez csak az én egyéni véleményem, látatlanban. Én szeretem a fát, faházban lakom, így nem a fától való idegenkedés befolyásolja a véleményemet.
tökiapuka írta: Sziasztok!

Nem tudom van-e statikus beállítottságú közöttetek, aki az alábbi kérdésemhez hozzá tudna fűzni valamit.

A mellékelt rajzok szerinti sorvégház vásárlását tervezzük, kisebb belső átalakításokat eszközölve persze. Az egyik legjelentősebb, hogy a földszinten a nappali és a jelenlegi konyha (Küche) közül ki szeretném venni a közfalat, a jobb alsó helységet meg leválasztani (ez utóbbival nem is lehet gond).

Kérdés, hogy megtehetem-e ennek a tégla közfalnak a kivételét "büntetlenül", tudván hogy az emeleten pont felette egy szintén tégla közfal található. Ha jól tudom ilyen esetben (ha alul nincs közfal ami tartsa a felsőt) gerendaduplázást szoktak alkalmazni új építés esetén, itt viszont nem tudni mi van a födémben lévén majd 50 éves a ház (azon kívül hogy beton).

Gondolkodtam olyasmin hogy két oldalon meghagyni 2 x 15-20cm-nyi falat (oszlopot), és erre egy porotherm gerendát felültetni behajtott kengyelekkel, + felső betonozás nélkül. A fesztáv lévén 4m, áthidaló elem ugye alapból nem jön szóba. Ez esetben viszont nem az eredeti funkciója szerint lenne használva a gerenda elem, hanem felbeton hiányában "gyengített" üzemmódban.

Van ezzel valakinek tapasztalata?


Tisztelt tökiapuka!

Ha a felújítás során bármilyen szakemberre van szüksége, akkor engedje meg, hogy figyelmébe ajánljuk a http://www.abadus.hu oldalt, ahol konkrét munkákra kérhet árajánlatot.

Üdvözlettel

Az Abadus csapata
9 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 45 vendég