Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
93 hozzászólás Oldal: 4 / 7
a parapet konvektor külső 200-as "égést tápláló levegő" csöve még kéz meleg sincs. Az is csak szakaszosan. ;)
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
ha belülről szeretnék szigetelni mit ajánlanátok?társasház,a plafont szeretném és a külső falakat!Régi építésű '60-ban épült,nem tudom milyen falak vannak,de télen nagyon hideg!agyonreklámozott szigetelőrendszert,vagy hungarocell,vagy gyapotok valamelyike?melyik lenne megfelelő,és hogy legyen a kivitelezés pontosan?jelenleg tapéta van fenn!azt le kell szedni előtte?vagy mehet rá?az egyik külső falba beépített szekrény van,annak hátuljába is be lehet tenni szigetelést?ha télen kinyitom megfagyok!nagyon hideg a szekrény is!ha igen hogy csináljam?kicsit sok kérdés egyszerre,de köszönöm,ha valaki segít!
2008-ban szigeteltük a 100 nm alapú tetőtérbeépítéses házunkat. 5 cm hőszigetelő lapot ajánlottak. (egyébként B30-as téglából épült 30 éve). Véleményem szerint ez kevés, a kérdésem az, hogy mit tehetnénk utólag ? Lehet még erre a rétegre újabb réteget tenni, vagy ezt előtte le kell szedni ? A lábazat egyáltalán nem lett szigetelve, azzal kapcsolatban mit javasolnak ? A penész már felütötte a fejét és én ezzel kapcsolatban a lábazatot is okolom. Annak idején az alapba is minden elérhető vasdarabot beledobáltak a kevesebb betonfelhasználás érdekében, Egyébként a ház oldalán járda fut végig. Ezt fel kell verni a lábazatszigetelés érdekében ?
Köszönettel: Viola
Üdv.
2008-ban még megfelelőnek tartották ezt a vastagságot, de ma már nagyon kevés. 10 cm alatt nem lenne szabad hozzákezdeni a szigetelésnek.

De mielőtt belemásznánk, hol penészesedik és mi lett még a házon felújítás gyanánt elvégezve?
Sziasztok,

segítséget kérnék szigeteléssel kapcsolatban. Több kérdés is lenne :)
1. 10cm vs 15 cm EPS, ez kerülne a homlokzatra, kb 240m^2.
2. Lábazat milyen vastagságú legyen? Milyen magasságig tartson? Csak fél méter, vagy az egész pince szint legyen? A pince kb. 80cm magasságig földben van.

Remélem érthetőek a kérdések :)
Szia.

Érthetők.
1. A 10 cm már kevés, inkább 15, de az új házak akár 20 cm-es szigetelést is kapnak.
2. A lábazatszigetelést értelemszerűen a lábazat szabadon álló részére kell rakni, teljes magasságban, a fal kezdetéig. A homlokzat és a lábazatszigetelésnek résmentesen kell illeszkednie egymáshoz, különben hőhíd alakul ki.
A föld alatti részt is érdemes leszigetelni, de legalább 30-50 centiméterrel a földfelszín alattig. Erre a zárt cellás XPS alkalmas, olyan vastagságban, hogy a hőszigetelő képessége legalább megegyezzen a homlokzatszigeteléssel, de inkább jobb legyen, mivel a beton sokkal rosszabb hőszigetelő, mint a lyukacsos tégla. Tehát a vastagsága függ a falazat és a lábazat anyagától. Mivel az XPS jobb hőszigetelő, mint az EPS, ezért ha ugyanolyan vastagságban rakod a lábazatszigetelést, mint a homlokzatét, nagy baklövést nem követsz el. :wink:
1. Nem új házról van szó, a külső fal az alábbi, idézem :) : A falazat THERMOTON H-19-es falazóblokkból készült, 1 sor NIKECELL betéttel. A 15cm-es szigetelés, ha jól számoltam, kb. 20-25%-kal kerül többe, ami közel annyi év alatt térülne meg (kb. 20 év). Akkor meg szerintem már úgyis rá fog férni egy festés, és akkor lenne még növelve a szigetelés mérete (bár az még nagyon messze van).
2. Földbe ásásra nem is gondoltam eddig, annyira nem cél a pince rész leszigetelése. Bár ha emiatt penészedés várható, akkor mindenféleképpen így kellene alkalmazni.
Tudom, hogy utólagos hőszigetelésről van szó, de a szabványok egyre kisebb hőveszteséget engednek meg új házak esetén, és a régiek szigetelését is erre szeretnék terelni. Érdemes kicsit a jövő felé kacsintani.
Sokkal többe kerül majd később még egy réteget felrakni egy most elkészülő vékonyabb szigetelésre, mint egyből jót csinálni. Ebben az esetben csak a szigetelőanyag vastagságbeli különbségéből adódó többletköltség lép fel, a többi járulékos anyag (ragasztó, háló, külső vakolat, munkadíj) szinte azonos a vékonyabb szigeteléssel. 20 év múlva újra akarod kezdeni a teljes szigetelést - állványozás, ragasztó, háló, szigetelőanyag, vakolat, munkadíj? Szerintem ilyenkor érdemes kicsit többet belerakni a szigetelésbe, mert nem lehet tudni, hogyan alakulnak akár 5 év múlva az energiaárak. Ha európai színvonalra emelik nálunk is a gáz árát, akkor a megtérülési idő drasztikusan lecsökken. Valahol olvastam, az egyik legjobb nyugdíj előtakarékosság a jó hőszigetelés. Amit most esetleg lazán kifizet az ember energiára, az 10 év múlva már komoly terhet jelenthet.
A 19-es tégla - ha egysorosan rakták - akkor már távolról sem olyan jó hőszigetelő, mint ugyanez 30 vagy 38-asból. Szerintem ráfér a 15 cm-es hőszigetelés.
Szintén olvastam, a 30-40 éves EPS szigetelés paramétereiben alig tér el a maiakétól, és egy rendesen kivitelezett hőszigetelés élettartamát 40-50 évre becsülik, maximum a külső vakolatot kell javítani, vagy újra elkészíteni.

A lábazatszigetelést azért fontos földfelszín alá vinni, hogy a szigetelőanyag még lefedje a talaj felsőbb - télen jóval hidegebb - sávját, ami erősen hűtené a lábazat szigetelés alatt lévő részét is. Ez hővezetéssel elvonná a lábazatból a hőt a talaj felé. 30 cm alatt már nem olyan nagy a hőfokváltozás a felszíni hőmérséklethez képest.
Köszönöm a választ, teljes mértékben igazat adok neked. Számolgattam és arra jutottam, hogy a 15 centis eps és a 10 cm-es xps szigetelés (mely a föld alatt is lenne 30-50-cm-t) kb. 430.000 Ft-tal több az anyagár.
Viszont felmerült még jó pár kérdés.
1. Garázsbejáratnál mi legyen, fel kellene vésni a betont és úgy berakni a szigetelést?
2. Kettő darab terasz is van, azokat is szigetelni kellene valahogy?
3. A nyílászárók már cserélve lettek, viszont a betonkönyöklők még fent vannak, azokkal mi legyen? Le kellene vésni, vagy körbe kellene szigetelni?
4. A régi spaletták és a redőnysínek között nagyon kis hézag maradt, oda érdemes berakni szigetelést, vagy az marad úgy?

Hirtelen ennyi jutott az eszembe, köszönöm a válaszokat :)
Üdv!

1. A garázs a házban van, vagy toldaléképület?
2. Itt az a kérdés, hogy a terasz betonalapja az közös a házéval? Mert ha igen, akkor az elég komoly hőhídként fog viselkedni, de azt nem merném mondani, hogy verj szét mindent.
3. A nyílászárók körül is kell szigetelni, különben az ablak mellett fog penészedni a fal a hőhíd miatt. A szigeteléssel úgyis vastagabb lesz a fal, új könyöklő lesz szükséges.
4. Csinálhatnál néhány képet a kérdéses részekről, különben 3-as pont érvényes rá. A homlokzati szigeteléssel megváltozik a ház külseje, ehhez kell igazítani a spaletták tartóit és a redőnysíneket. Ezeknél a részeknél lehet XPS-sel, vagy grafitos EPS-el szigetelni, abból vékonyabb is elég.

Az a lényege a homlokzatszigetelésnek, hogy mindenhol lehetőleg egységes legyen a hőszigetelés, befedjen minden négyzetcentimétert.
Mert ha van egy meleg télikabátod és a zsebnél lyukas, vagy szakadt, akkor ott beszökik a hideg. De ha jó is a kabátod, csak a cipőd vékony, nyári, akkor felfázol. Törekedni kell a ház minden részének a teljes és megfelelő hőszigetelésére, hogy utána ne legyen rosszabb,mint előtte volt. Télen a penészedés jelenti a hibákat egy rosszul hőszigetelt házon, mert ahol nem megfelelő a hőszigetelés, ott hidegebb lesz a fal és ha harmatpont alá hűl, kicsapódik a beltér levegőjének páratartalma. A gyakori kicsapódás, vizesedés penészesedét fog okozni. Ezt még azzal is segíteni fogod, hogy a kicserélt ablakok valószínűleg nagyon jól zárnak, elvész a ház természetes szellőzése, ami eddig a nyílászárók résein keresztül történt. Bár ez hőveszteség, de az állandó szellőzés egészségesebb klímát biztosított bent, mint a jó nyílászárókkal lezárt házban van.
Látszólag nagyon egyszerű dolog a hőszigetelés, de a rossz, hanyag, slendrián munkát nagyon hamar megbosszulja. Sajnos nagyon sok ilyet látni, aki egy picit érti a lényegét, már látja a hibákat is.
A hőszigeteléssel kapcsolatosan Fransys69 írásait tanulmányozd át, nagyon sok apró részletre hívja fel a figyelmet, ami mellett az átlagember szó nélkül elmenne.
Emiatt is jöttem a fórumra, mert annyi mindenre mondták, hogy az nem kell meg minek úgy, meg régen nem volt... a szokásos hozzáállás, ha valami újat mondasz amit ő nem ismer, akkor az már hülyeség.
1. Igen a házban van.
2. közös a betonalap.
3. Valóban a 15cm-es szigetelésnél új könyöklő lesz.
4. A nyílászárok toktoldókkal lettek beépítve, az xps vagy grafitos szigetelésre szintén nem gondoltam homlokzat szinten, szóval akkor oda az fog kerülni.

A nyílászárók nagy része higrométeres légbevezetőkkel lettek felszerelve. Igazából nekem a penészedés a nagy félelem, szóval azt szeretném elkerülni. Köszönöm a választ, az írásokat áttanulmányozom és remélem tisztábban fogom átlátni ezt az "egyszerű" szigeteléses dolgot.
Üdv!
Sajnos az emberek jó része hajlamos bagatellizálni a hőszigetelés megfelelő kialakításának fontosságát. A szomszéd Józsi is felrakta pár nap alatt a hőszigetelést, pedig csak lakatos, akkor énnekem miért ne menne?
Rengeteg olyan hőszigetelést láttam, ahol a Porotherm téglára vakolás nélkül ragasztják fel a hőszigetelő anyagot. Ezekben a téglákban rengeteg légrés van, amit vízszintesen a malterrel, vagy jobb esetben a saját ragasztóanyagával lezárnak, így nem alakul ki függőleges lég és hőáramlás. De a téglákat függőlegesen (oldalainál) nem ragasztják össze, így marad köztük egy teljes téglaszélességű rés, amit belülről csak az az 1-2 cm-es belső vakolat zár le. Bár ezek a légrések nem egymás felett helyezkednek el, de a hőszigetelőanyag sem fekszik fel teljes felületével a téglára egyrészt az egyenetlenségei, másrészt a ragasztóanyag vastagsága miatt. Ezeken a réseken olyan mennyiségű meleg távozhat, ami a szigetelés hatásosságát erősen lerontja. Elég lenne egy vékony külső vakolat, ami kiegyenlíti a téglák egyenetlenségeit és lezárja a téglák közti réseket. Egy sima egyenletes felületen sokkal kevesebb ragasztóanyagot kell használni, így valamennyire kompenzálódik vakolás okozta plusz kiadás. Arról nem is beszélve, hogy akár évek is eltelhetnek, míg felkerül a hőszigetelés a házra. :roll:
A szigetelőtáblák széleit (nem az oldalillesztéseket!) is körbe kell kenni a ragasztópogácsákon kívül, hogy megállítsa a táblák közötti légáramlást, de a legtöbben erről is megfeledkeznek, szabadon közlekedhetnek a légáramlatok - és ezzel együtt a kiszökött hő -, amik utat találnak a szabadba, mert akik ezzel az alapvető dologgal nem törődnek, azok a tető és a fal találkozósánál sem zárják le megfelelően a szigetelést.

1. a garázsnál el kell döntened, hogyan fogod szigetelni, mivel ha az nem fűtött, akkor azok a falfelületek amik a beltérrel közösek, mindig hűvösebbek lesznek a többinél, ezért ezek veszélyeztettebbek lesznek a többinél a penészesedésre. Ha az egész házat körbe szigeteled egységesen, akkor a garázs is melegebb lesz a házból kiszökő meleg miatt, viszont a szomszédos falak hűvösebbek lesznek. Itt nagyban számít a garázsajtó, mennyire tudja bent tartani ezt a meleget meg hogy mennyit nyitogatjátok, amikor a külső hideg levegő kisöpri a meleget.
Lehet csökkenteni a ház veszteségeit, ha a garázzsal szomszédos falakat is ugyanúgy leszigeteled a garázs oldaláról, mint a külsőket. Ekkor a garázs hidegebb lesz, de a falaid hőmérséklete egyenletes lesz. Az is számít, hogy a garázsban a zártsága miatt kicsit mindig jobb idő van, mint a szabadtérben. Az üzemmelegen beállított autó is melegíti a garázst. A probléma konkrét megoldásához számításokat kellene végezni, mert elképzelhetőnek tartom, hogy ha teljes egészében körbeszigeteled a házat, akkor a garázs és a lakótér közös falaira vékonyabb szigetelés is elég lenne, hogy ne csökkentse nagyon a garázs alapterületét. Ehhez feltétel, hogy télen ne maradjon nyitva a garázskapu ha nem szükséges és valamennyire tartsa is a meleget. Az alul felül szellőzőkkel ellátott kapu esetén sokat nem lehet spórolni a szigetelőanyag vastagságán, maximum jobb hőszigetelő anyagból készíteni, amiből kisebb vastagság is elég lenne.
2. sajnos ez probléma marad, két teraszt szétverni a szigetelés miatt csak akkor lenne reális, ha egyébként is felújítanád. Lehetne a lábazatszigetelést a terasz felé is tovább vinni, hogy ne annyira hűljön le, de a terasz burkolata felől (felülről) akkor is masszívan hűl télen. Új építésű házaknál ez a probléma már megoldható hőszigetelt csatlakozóelemek beépítésével.
4. a toktoldókat is le kell szigetelni, nekinyomva a szigetelést a toknak, hogy még ne lógjon be az ablakba. Itt jóval kevesebbet lehet felrakni a de a jobb hőszigetelőanyaggal még megoldható az ablakkeret harmatpont alá hűlése. Gyárilag ezek az ablakkeretek is hőszigeteltek, a sok légkamrától, de ha a falat leszigeteled, akkor ez már kevés lehet, rá kell segíteni szigetelőanyaggal. Meg figyelembe kell venni, a toktoldók is a szabadban vannak, hiába van addig szigetelve a fal, ha a szigeteletlen tokokon keresztül lehűlhet.

A higroszabályzású szellőzők nagyon hasznos dolgok, mert csak akkor nyitnak, ha a beltér páratartalma nagyon megemelkedik, így kontrolláltan szellőztet, feleslegesen nem engedi a szabadba a meleget.
1. A pincerész (legyen inkább földszint), egyik helyisége a garázs. A többi helyiség sem fűtött, kivétel a kazánház, ahol van egy gázkazán és egy vegyestüzelésű. Esetleg azt meglehetne csinálni, hogy a pincerész mennyezetére tennék szigetelést, bár én nem érzem az első emeletet hidegnek. A garázsajtó is cserélve lesz, szóval ott minimális lesz a hőveszteség.
2. Akkor az marad úgy, esetleg lépésállót tud kapni 2-3 cm-t, mivel tervben van az újraburkolása.
3. A szigetelő táblák szélei alatt mit kell érteni, a két nagy felületet?
Nem én fogom a szigetelni, lesz rá kivitelező, csak ugye ők is szeretnek "elfelejteni" dolgokat, ezért szeretnék felkészült lenni, amikor megbeszélem vele a pontos elképzeléseket.
Tehát ha jól értem, a ház alja pince és garázs és felette van a lakott tér?
Ezért nehéz így tanácsot adni, ha nem tudom, látom az épületet magát.
Igen, a garázs a pincében van, de megpróbálok képeket mellékelni. A lakott rész az első emelet, és részben a második emelet.
https://drive.google.com/file/d/0B64ep4H7rpVHN3FEUkd5dmFLWFRSWW5OOGc0RHJzamFnWTUw/edit?usp=sharing
93 hozzászólás Oldal: 4 / 7

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 53 vendég