Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
151 hozzászólás Oldal: 10 / 11
Sziasztok!
Van új fejlemény! Felvettem a kapcsolatot egy kémény szakival, ha lehet így fogalmazni. Feltett a kémény tetejére egy huzat szabályozót, ami nem engedi kihűlni a kéményt ès előbb is felmelegszik! Ennek az a neve, hogy Polmar kémény huzatszabályozó! 3. napja működik tökéletesen, hiba ès ami a lényeg, kondenzvíz nélkül!! Megmérte a kilépő füst hőmérsékletét a kémény tetején, tanácsokat adott, még a kályha-kèmèny bekötés ellenőrzés hátra van. A kémény kiálló részére javasolja a szigetelést! Egyenlőre ennyi. Majd folytatom.
Ez igazán a mínusz tizenvalahány fokokban lett volna érdekes összehasonlítási alap. Azóta változtak a hőmérsékleti viszonyok. :roll:
De folytasd mindenképp, kíváncsiak vagyunk a fejleményekre. 8)
sziasztok

Szakmai segítséget szeretnék kérni, kandalló füstelvezetés témába.

A nagyon közeli jövőben tervezzünk kandallóvásárlást. Egy Wamsler Primo kandallót néztünk ki, aminek 120-as kivezetője van. A kéményünk ellenben 160-as (belső) átmérőjű. Ez alapján villámgyorsan felismertem, hogy a füstcső rendszerbe valahol egy bővítőt kell elhelyezni, de miként célszerű ezt megtenni?

Kérdéseim:
1. A bővítőt hova érdemes elhelyezni? Közvetlenül a kandalló kivezetőcsövén vagy a kéménybe csatlakozásnál.

2.Bővítőből 120/150est találok csak, a 160as kéménycső ennyire egyedi lenne?

3. Az 1 cm méretkülönbséget mivel lehet/szabad kitölteni? Találtam tömítő zsinórt neten, amivel elvileg jó szorosan körbe kell tekerni és kész, de azért ez elég bizonytalan számomra.

MInden jótanács jól jön, köszönöm előre is
András
Kémény szűkítő idom többféle is létezik, lépcsős, vagy kör alakú. Interneten rákeresve egyszerűen megtalálható. A 160/120 méret pl. oneromu cégnél. Egyébként nem olyan nagy baj, ha a bekötés átmérője kisebb, valószínűleg a huzat viszont nagyobb.
Sziasztok!

Adott egy sosem használt (kb. 30 éves), 4 téglás, 6-7 méter magas kémény, melybe kandallót szeretnénk kötni. Lefedve sosem volt, de a tisztítóajtón keresztül vizsgálva eltömődés nincs.
Eddig egy boltost, egy kandallóépítőt, és a kéményseprőt kérdeztünk meg a témában:

Kéményseprő: Kéménybélés után egy 120-as füstcsővel rendelkezőt (max 8 kW értéket mondott, ha jól emlékszem). Azt hozzátette, hogy bélés nélkül is lehet használni, de hivatalos nem lesz, de ez így rendben is van.
Boltos (Domofire): Ők simán bekötnének egy 150-es füstcsővel rendelkező típust (gondolom szűkítővel), majd mikor rákérdeztem, hogy ezt lehet-e, akkor a kéményseprők felesleges akadékoskodását hozta szóba az eladó hölgy.
Kandallóépítő: A 150-es simán beépíthető, nem lesz gond.

Saját vélemény: A hazai szakmunkásgárda sajnos sem most, sem 30 évvel ezelőtt nem a minőségi munkájáról voltak híresek, így a papíron 14x14 kémény szerintem valahol 13x13-as is lehet, sőt... A szűkítő miatt félek a szeles időben való visszafüstöléstől, az esetleges gyenge huzattól.

Hol az igazság? Én a biztonságra szavaznék, és 130-as füstcsövet alkalmaznék, de a szakma szereplői szerint felesleges aggódni, simán jó a 150-es....
Meglévő 14x14 falazott kéményhez:
Mielőtt belefektetnék, megkérdezném pl. a Főkétüsz ügyfélszolgálatát. Nekem úgy tűnik, hogy átalakítás, ill. tüzelőberendezés csere lehet szükséges, vagyis lehet kérni kéményseprő-ipari nyilatkozatot. Van viszont egy kedvezőtlen előjel: a Schiedel Kéménykonfigurátort (schiedelkonfigurator) végigfuttatva kijön, hogy csak 20 cm-es kémény jó kandallóhoz. Ez azt jelentené, hogy nem érdemes tüzelőberendezést váltani kályháról kandallóra.
Kedves Öreg ház!

Nem igazán értem válaszát. A kéményen nincs semmilyen tüzelőberendezés, pont ezért szeretnénk egy kályhát vagy kandallót rákötni.

A kérdés tehát még egyszer:

Milyen füstcső csatlakozású, és milyen teljesìtményű kandalló vagy kályha köthető rá egy 4 téglás, bélés nélküli kéményre biztonságosan?
Szeretnék szerelt kéményt venni a kazánomhoz. Vettem egy 20 kw-os Drew-met lengyel vegyes tüzelésű kazánt, aminek a füstcsőcsonkja 180 mm átmérőjű. Papírja alapján szerelt kémény esetében 220 mm belső átmérő kell hozzá min 6 m-es magasságú. Kültérre szeretném elhelyezni 90 fokos kiengedéssel egyenesen , hajlatok nélküli, felengedéssel. Nem Magyarországon (Kárpátalján) élek és nálunk a kéményeket nem ellenőrzik, nem kell hozzá engedély meg semmilyen papírmunka. A kazánház épület magassága 4 m 20 cm. A füstcsőcsonk, meg 1,5 m-rel feljebb van az alaptól.
Kérdéseim:
átmérőben és magasságban tényleg ekkora kémény kell a kazánhoz? (én 4,5 m-es kéményel számolnék a füstcsőcsonktól)
kültérre szigetelt szerelt kéményt vegyek e vagy elég a sima?
kell e hozzá kémény huzat szabályozó?
T. Kristof9094 !
Elnézést, ha nem volt érthető. Szerintem kandalló nem köthető rá, de a kémény méretei alapján hagyományos, egy helyiségre alkalmas helyi kályha céljára épült. Ha minden egyéb adat stimmel (állaga megfelel, nincs kivonva a tüzelésből, van tisztítóajtaja...) akkor erre egy kb. 4 kW teljesítményű fatüzelésű kályha lenne köthető. Azonban önmagában amiatt, hogy ez a kérdés felmerül, a bizonytalanságok tisztázására érdemes szakember tanácsát kérni, pl. a Főkétüszt (ha Budapesten van).
Kedves öreg ház!

Sajnos nem Budapesten vagyunk. Elnézést a félreérthető fogalmazásért, természetes egy kis kályháról lenne szó. A fő probléma az, hogy milyen füstcső csatlakoztatható rá?

120-130-150?

A boltos és a kandallós a 150-est mondja, gondolom szűkítővel bekötve. Szerintem ez eléggé rizikós.

Mi a véleménye erről?
Kedves Kristof9094!
A kéményhez már engedélyezett készülék füstcsövével kapcsolatban nem kellene más méret.
Más esetben a mai rendeletek szerint új készülék régi falazott kéménybe csak béleléssel kivitelezhető. Ha a csonkja nagyobb, mint a régi, lehet, hogy a kéményt fel kell fúrni. Elég nagy különbség.
Ha még megvan, meg kellene nézni az utolsó kéményvizsgálat iratát (rendes, eddig 4 évente esedékes vizsgálat).
Az ebben lévő adatok mérvadók.
Ha Ön meg szeretne győződni a kémény műszaki megfelelőségéről, javaslom a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat oldalon levo keresőt, és címeket.
Még egy kérdés a kéményhez: légbevezető is kell a szilárd tüzeléshez, ami kis fali készüléktől a hőcserélős szellőzőig sokféle lehet.
Remélem sikerül még fagy előtt.
Üdvözlet
Még hozzátennék annyit, hogy előbb kellene a kéményseprő vizsgálat, mert ha a kémény valamiért bélelésre sem alkalmas (nyomvonal, állag, közeli gerenda..) akkor nem érdemes béleltetni.
Sziasztok,

A hétvegi házban konvektorral van megoldva a fűtés, ami a keménybe van bekötve. A keményajtó alatt van egy kis cső kivezetve, és ha nagyon esik az eső akkor onnan csöpög a víz a konyhakőre.

Mi ennek a csőnek a funkciója? Ez normális jelenség? Illetve mi rá a megoldás?

Köszi a segítséget,
G.

IMG_20180814_155328.jpg
IMG_20180814_155328.jpg (981.36 KiB) Megtekintve 5614 alkalommal.
Kondenzvíz kivezető cső. Valószínűleg bélelt a kémény és ha gázzal fűtesz akkor sok vízpára keletkezik ami lecsapódok a bélelt kémény belsejébe és lecsorog. Hogy ne ázzon el semmi ezért kivezetik azon a csövön a kémény aljába épített gyűjtő edényből. Nyilván az eső is lecsorog belül ha bele tud esni.
Sziasztok!

A problémámra keresnék megoldást. 2012-ben vásároltam egy Pantherm 62 típusú kandallót. A 150-es füstcső egy dupla kürtős normál méretű kéménybe van bekötve, ami 10 m magas. Évente 1-2 alkalommal szoktam a "gombóccal" áthúzgálni. Huzattal elvileg nem lehet gond. A kandalló már új korától erősen kormolja az üveget, gyakorlatilag minden egyes befűtés előtt pucolnom kell, mert, ha nem, csak még jobban ráég, amit már nagyon nehéz leszedni (pl. well done hideg zsíroldóval). Ráadásul most tavasszal (de mostanában a kánikulában is)a kéményjáratnál (ami pont a gyerekszobánál megy fel) érezni lehetett a füstszagot a falon átszivárogva. Hívtam egy kéményest, azt mondta, hogy ki tudja marni a kéményt, valami fúrógépre szerelhető láncos maróval. Viszont szerinte és szerintem is kevés a kandallónak a levegő. Van külső levegő bevezetésem, ami a kandalló alá érkezik be, de innen is csak a hamutálcán lévő alulméretezett szellőzőnyíláson tudja beszívni. Arra gondoltunk, hogy a kandalló alján, a hamutálca alatt fúrnék pár lyukat kobaltos fúróval, talán ezzel már elegendő levegőt kapna a megfelelő égéshez. Mi a véleményetek, csinált már valaki hasonlót?
151 hozzászólás Oldal: 10 / 11

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 68 vendég