Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
151 hozzászólás Oldal: 2 / 11
Sziasztok! Hasonló képpen jártam mint Zsuzsa, csak nekem kazánom van. A kémény a nappalin keresztül halad a tető felé és a nappaliban lévő kéményrész úgy mint Zsuzsa esetében árasztja a kátrány szagát. Amint rájöttem, hogy a túlzott füstvisszafolytás miatt történt a kátrányosodás a következőket tettem: nagyobb levegővel égettema kazánt, hogy száradhassona kémény, vettem konixot, ezzel kezeltem a kéményt, majd kikotortam a kéményből a konix segítségével száraz korommá alakított kátrányt, majd továbbra is fogom konixal kezelni. Szerintem már nyagyjából kiszáradt a kéményem, de ennek ellenére még mindig érzem a nappaliban a kátrány szagát, de már nem olyan mértékben mint amikor nedves volt a kémény belső része. A kérdésem az lenne, hogy el fug múlni valamikor ez a kátrányos szag a nappaliban, attól tartok, hogy attól hogy kiszáradt, a kátrány valamilyen szinten beivódott a kémény falába és mindig érezni fogom. Írtátok, hogy elvileg ez a szag valamikor elmúlik, a kérdésem az , hogy mikor? Ha nem mit tehetek? Köszi előre is!
jmedvegy írta: ...Nem oly régen a fából kioldott kátrányt hajók oldalának vízszigetelésére használták, természetéből adódóan egy olajos, porózus anyagokban jól megkötő anyagról van szó. A falon megjelent folt ebből adódóan - félek - még átfestéssel sem tüntethető el tartósan. Ha kap folyamatos utánpótlást, gyakorlatilag a teljes falazat anyagába véglegesen beívódik, onnan csak a téglák eltávolításával, vagy egy mély levéséssel és utánfalazással lehet tartósan eltüntetni. Egy kiégetés csupán csak a kéményben lerakódott kátrány eltávolítását oldja meg, mint az előzőekben említették, szakértelem nélkül végezve, nem kis gondot okozhat. ...

Üdv!

Lapozz egy keveset vissza, gyakorlatilag a fal anyagába ivódottat csak a téglával együtt lehet eltávolítani. A rakott kéményekben a habarccsal történő kikenés nem vízzáró, legfeljebb gáztömör. Tavasszal próbáld meg egy friss meszeléssel tompítani a szagot. Elképzelhető, hogy gyakori szellőztetéssel esetleg ki tudod a következő idényre annyira küszöbölni, hogy érezhető szint alatt legyen.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Janijani,
Nagy a valószínűsége, ha már nagyon átázott a kémény fala kátránnyal, akkor soká fog eltűnni a szaga, és minden nedvesedésnél újra előjön. A kiszárítás jót tesz a szag csökkentésében, de a kátrány nem párolog el, ott marad a téglában, ill, a habarcsban. A további vizesedés a helyes tüzelési mód alkalmazásával elkerülhető, de biztos megoldás a kémény bélelése lenne. Ezt lehet sima saválló, rozsdamentes acélcsővel, de jobb lenne hőszigetelttel, ha a kémény átmérője megengedi.
Az átázott, kátrányos vakolatot teljes mértékben el kell távolítani - tégláig letisztítani és a kátrányos fúgákat is lehetőleg kikaparni. Itt nem szabad túl mélyen, nehogy a kémény statikailag meggyengüljön. Ha teljesen kiszáradt, akkor először a fugákat pótold vissza erős malterral, majd ha ez is kiszáradt, a levert vakolatot. Érdemes megvárni a melegebb időket, amikor már lehet nyugodtan szellőztetni, úgy hamarabb lehet végezni vele.
Üdvözlök mindenkit!
Úgy látom nem csak nálam merült fel ez a probléma a kéménnyel kapcsolatosan.
Sajnos nem találtam fényképet a kéményről a padlás részen és felmenni momentán nem tudok.
A kémény hagyományos tégla kémény, a padláson van egy beton fedésű tisztítóablak rajta. A kéménybe a tetőgerinc alatt kb 1 méterrel csatlakozok be egy kb 20 cm átmérőjű eternit cső, és az égéstermékek azon keresztül távoznak.
A kátrány foltokat nem tudom esetleg valamivel lemosni, vagy közömbösíteni? Ugyan a szoba amúgy is felújítás előtt áll, de nem szívesen verném le a vakolatot, pláne nem bontanám meg a kéményt.
Vízüveg vagy valami más anyag nem jöhet e szóba?
Arra gondoltam, hogy esetleg a kéményt kőművessel meghosszabbíttatom, hogy kiérjen a tető fölé, illetve a melegfóliás bélelés jöhetne még szóba.
Sziasztok! Köszönöm a hozzászólásokat! A nappaliban csak kicsit érezhető a kátrány szaga, ha nem múlna el ez a szag, akkor a vakolat levésést szerintetek nem lehetne kiváltani pl azzal, hogy a nappaliban a tapétázott kéményemre valamilyen fóliát ragasztanék, majd azt újból letapétáznám? (A kémény a nappaliban tapétázott, nagyon nem ázhatott át ha a fűrészporos tapétán semmi nyomot nem látok.) Előre is köszönöm a válaszaitokat!
Tancsikusz,
Végleges megoldás a kémény bélelése lenne, de az eternit cső téglával körbeépítése is megfelelő, de akkor érdemes lenne a cső végéig felvinni. Ekkor jobb az egész kémény hőtartása, kisebb lesz a kondenzáció, vagy annak lehetősége. Az eternit csövet csak akkor hagyjad benne, ha az egész kéményben végig megy. Ha csak a végén van mint kivezető és benne marad, egy későbbi béleltetésnél fog gondot okozni.
Kátrányt mivel tudod leoldani? Például benzinnel, de ha azzal kezded mosni, felhígítod és még jobban beivódik a falba.
Megbontani nem szabad a kéményt, csak a fugák külső részét kiszedni, ha nagyon kátrányos, de ezt csak 1-2 cm mélyen, ez nem veszélyezteti a tartását, utána úgyis vissza lesz dolgozva az anyag.

Janijani,
amennyiben még nem ázott át a tapéta, várj a fűtési szezon végéig. Ha addig elmúlik a szag, akkor jó, ha nem akkor muszáj lesz vakolatot cserélni. A fóliázás nem megoldás, meggátolod a fal lélegzését, a felgyülemlő pára úgyis utat talál a fólián túl.
Plaszlo,
Köszi az ötletet. Írtad: Ha idővel nem múlna el a szaga, akkor a vakolatot kellene újracsinálnom. Igazából én ezt szeretném valahogy mással helyettesíteni, mert ilyet még nem csináltam. Mi lenne, ha vakolás helyett inkább rácsempéznék? A csepreragasztó végül is a vakolathoz hasonló vastag réteg lenne. Tudom a csempe is hasonlóan viselkedne mint a fólia,vagyis nem szellőzik, de a kémény falának miért kell a szoba felé légáteresztőnek lennie? Nem értek igazán hozzá, de én azt gondolnám, hogy elég ha a kémény fala a kémény belső része felé lélegzik. Ha a szoba felé lélegezne akkor minden kémény szobai részén lehetne érezni valamilyen "kéményszagot". Természetesen mindezek csak akkor lennének célravezetőek (csempézésre, újravakolásra gondolok), ha ajővőben biztosítom azt, hogy a kémény ne tudjon a helytelen tüzelés miatt nedvesedni. Mi a véleméyed erről, vagy milyen egyéb megoldás jöhetne még szóba esetemben az újravakoláson kívül?
A csempe sem az igazi, mivel a fugák között is utat törhet a kátrány. Azért nem jó lezárni - annak ellenére, hogy ez lenne a logikus -, mert ha újra fellépne a kátrányosodás, nem veszed észre időben, csak akkor, ha a zárás alól is előtör és akkor már nagyon rossz lesz a helyzet.
A vakolás nem olyan vészes dolog, lehet bekevert zacskós vakolóanyagot kapni barkácsáruházakban, csak vizet kell keverni hozzá előírás szerint. Néhány zsákkal elégnek kell lennie. Én egy komplett fürdőszobát vakoltam újra vele, könnyen használható és erős anyag.
Plaszló,
Köszi az infót! "A csempe sem az igazi, mivel a fugák között is utat törhet a kátrány." Ez alatt azt érted, hogy a jelenlegi (kismértékű) kátrányszag a fugáknál úgyis kiszivárogna, vagy azt érted alatta, hogy ha újból elkezdene nedvesedni (kátrányosodni) a kémény, akkor az szivárogna ki? Az a helyzet, hogy, ha a másodikra értetted, és a jelenlegi szagot (ha idővel nem tünne el) a csempézés eltüntetné, akkor úgy érzem, hogy a csempézés is megfelelne, mert ami az újbóli kátrányosodás észrevételét illeti, a padlástérben lévő kéményrészt (ebből az esetből tanulva) időközönként ellenőrizgetném, és ha azt venném majd észre, hogy kátrányosodni akar a mémény, akkor arra időben tudnék reagálni. erről mi a véleményed? Köszi! üdv.:Jani
Janijani,
Mind a kettő áll, ahogy a kéményen átjött a kátrány és a szaga, a csempe fugáin is átmehet. Várd meg, míg kiszárad rendesen a fal, csak azután csempézz. A csemperagasztóban is sok víz van, amit a csempe nagyrészt lezár a felrakása után, tehát a csempeközökön, majd fugákon , a mellette lévő részeken és a fal másik oldalán tud kiszáradni. Ha újra benedvesíted a falat a ragasztóanyag víztartalmával feloldhatod a száradó kátránytartalmat, így újra erősödhet a kátrányszag. Ezt a jó idő beállta után kellene csak megcsinálni, gyorsabban kiszárad a csempézett fal is.
Sziasztok!

Ahogy olvasom nem csak nálam jelentkezett kátrányosodás. Kérdésem az lenne, hogy most egy 2 hete vettük észre, hogy a nappaliban a falon furcsa foltok kezdenek jelentkezni és kátrány szag is van. Egész nap nyitva van a nappaliban az ablak de így is lehet érezni. Csak az az egy megoldás van, hogy szinte tégláig fevakarjuk a falat, hogy a kátrányt megszüntessük??? 2 éve újítottuk fel a lakást mindent mi csináltunk a két kezünkkel de ahogy olvasom csak a rombolás és az újra kezdés az egyetlen megoldás????
Vica,
Mivel tüzeltek és miben? Milyen kéményetek van?

Addig nem értek el semmit, amíg meg nem szüntetitek a kiváltó okot. A kátrányosodás a helytelen tüzelés jellemzője, az égéstermékből a hideg kéményre lecsapódik a vízpára és a szilárd el nem égett szemcsék és kátrány válik ki belőle. Ez természetes dolog, amíg fel nem melegszik a kémény, de megfelelő kéményhőmérséklet/füstgáz esetén a kicsapódás leszárad, majd leválik a kémény faláról, nem okoz gondot.
Ebből következően valamit nem jól csináltok, nem tud felmelegedni a kémény a megfelelő "üzemi" hőfokára. Ez lehet a nagyon lefojtott tűz, nem megfelelő huzat a kéményben, vizes fa, túl gyorsan áthűlő kémény, vagy akár ezek kombinációja is, de méretezési problémák is a kazánnál (ha ezzel fűtötök).
Ezt kell először meglépni, mert hiába csináltok bármit, ha a kátrányosodás továbbra is fenn áll. Sajnos a foltok azt jelentik, hogy a kátrányosodás olyan mértékű, hogy átáztatta a kéményt és a külső vakolatát is, ezt csak az átázott rész eltávolításával tudjátok megnyugtatóan megoldani. Idővel ezek a foltok is kiszáradnak - lassan csak eljön a tavasz -, de addig is érezhető lesz a szaga és bármilyen nedvesedésre újra érezhetővé válik.
Amit ajánlok:
- vizsgáljátok felül a tüzelés szokásaitokat, miért ilyen alacsony a füstgáz hőmérséklete, vagy miért ilyen hideg a kémény
- próbáljátok kiszárítani a kéményt helyes tüzeléssel és lehet kapni - már korábbi hsz-emben is megírt - kéménytisztító hasábot
- kéményseprővel tisztíttatsátok ki a kéményt
- ha már minden rendben a kéménnyel, verjétek le az átázott részeket és javítsátok ki a helyét.
Arra számítsatok, hogy ez csak egy felületi kezelés, a kémény téglái továbbra is kátrányosak, még ha ki is száradnak. Talán érdemes lenne a kéményt kibéleltetni, azzal végérvényesen pontot tehettek a dolog végére.
tancsikusz írta: Ma kipróbáltam hogy tovább égettem fojtás nélkül a tüzet, így sokkal kevesebb víz folyt le a tisztítónyíláshoz. Lehet hogy ez lesz a megoldás.


Igen, ez a pillanatnyi és az átmeneti megoldás. segít még az is, hogy vékonyabbra hasogatod a tűzifát, eredménye egy tisztább és magasabb hőmérsékletű égés. De ez csak átmeneti orvoslás...

Amit részletesen leírtál, egy törvényszerű folyamat. A tiszta égéshez egyszer kell egy elméleti oxigén igény és mivel a fa "nem apró cseppes, illetve a fa nem porlasztható" kell hozzá un. légfelesleg, nem is kevés. Ezt a szobádból nyeri, ha az elég nagy...
A szigeteletlen kémény toldat egy "nesze semmi.." dolog a tüzelés hatásfoka szempontjából.
Az arra való, hogy a kilépő elégett és el nem égett részecskék magasan vagy magasabban a gerinc fölé kerüljenek. Huzat fokozó hatása alig van. Nagy hibája ennek, hogy a távozó füstgáz lehűl ezen a szakaszon és lefolyik vissza, mint most is. A mennyisége egy folyamatos fűtési szezonba elérheti a 100-350 litert is(!).
Ijesztő ugye?.

Végleges megoldás az, hogy fel kel falazni vagy külső szigetelést alkalmazni a cső toldaton. A kilépő nyílás fölé un. Ferraris tárcsát szerelni (távolsága durván a kémény kürtő 90%-a a felső éltől, a Ferraris tárcsa egy sík kör alakú lemez és nem hajtogatott > áramlás technikai oka van), vagy oldalnyílásos kémény fedlapot tenni rá.
Tudom ez költség, de ez a megoldás ott kint.
Helyre állítás: le kell verni a vakolatot, ezzel várjál augusztusig, a nyár végéig, hogy kiszáradjon az sok m2/m3 fal, ami most el-, és átázott. A nyers falat drót-korongozni (meglehetősen utálatos munka) és impregnálni valami vakolat erősítővel.
Le kell kenni vizes bázisú pl. ÉKIN mázzal, ha "száraz", újra vakolni.
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
Fansys
Mi a Ferraris tárcsa? Ilyet még a Google-val sem találtam, pontosabban ami a kéményekhez kapcsolódna. Az elektronikában igen, például a villanyórákban az elektromágneses térben forgó tárcsa, ami a számlálót hajtja.
A kémény tetején lévő tárcsát Meidinger tárcsának ismerem.
És mi az ÉKIN máz? Erre sem találtam semmit.
Üdvözlet Mindnekinek!
A témához kapcsolódó lenne a kérdésem.
Frissen vágot kőrisfát ajánlottak fel megvételre, amit majdan a téli tűzelésre szánnék. A mősége szerint, ránézésre, már amennyire értek hozzá rendben is volna, ellenben több ellen véleményt, tanácsot kaptam a cserépkályhában való felhasználása ellen. Állítólag a kőrisnek olyan magas a kátránytartalma, ami tűzelés közben a legjobban kiépített kéményjáratokon is vastagon le fog rakodni és pár fűtési alkalom után már meg is jelenik a falakon. Egyesek csak kazánok felfűtéséhez ajánlják,( az egyéb felhasználási szakterületekről most nem szólva). Mivel szeretném nem szeretném megtapasztalni az "Ördög bújt a kéménybe" jelenséget, ezért kérem a véleményeket. Köszönöm
151 hozzászólás Oldal: 2 / 11

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 68 vendég