Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
26 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Szervusztok !

Fa ablak felujitassal kapcsolatban kerem a segitsegeteket.
Terveim szerint amint elkezdem a munkat, fenykepekkel feljegyzesekkel folyamatosan tajekoztatom a nagykozonseget.
Igy amikorra sikerul befejeznem a felujitast egy komplett "hogyan-csinald" dolog kerekedne az projektbol.

Mar el kezdtem keresgelni a muanyag nyilaszaro gyartokat es kivitelezoket amikor megvilagosodtam: Miert is ne probalhatnam meg felujitani a mar meglevo ablakokat?

Mert altalaban orulok ha valami uj es jol mukodo kerul ebbe a viszonylag regi lakasba, de azert csak jolesik neha sajat kezuleg torodni a dolgokkal, nem csak egy vasarlasi, kivitelezesi szerzodesre odafirkantanom az elnokit :)

Igaz, hogy az elso laikus szemmel tortent atvizsgalas utan a "borzaszto" jelzovel illettem az ablakot, de ahogy vegigolvastam egy-ket forumot, megneztem par youtube-ra felpakolt videot felujitasokkal, restauralassal kapcsolatban osszeallt a kep, hogy ez meg nagyon tavol van a kidobasra itelt allapottol.

Hogy milyen fajta fabol keszult azt nem tudom.

De a kovetkezo munkamenetet osszeallitottam magamnak:

Gitt eltavolitasa, ablak kiemelese
Regi festek lekaparasa, regi hezagtomito szalag eltavolitasa, felulet csiszolasa
Szerelekek eltavolitasa
Korhadt, peneszes reszek "kicsiszolasa", gyalulasa
Por es zsirmentesites
Favedo-gombaolo szerrel kezeles
Mas elfoglaltsagot talalni amig megszarad
Folyekony fa hasznalata a repedesekhez, egyenetlen feluletek "kisimitasahoz"
Keret kulso resze es a fal kozotti resek tomitese
Finom csiszolas
Alapozo festek felvitele
Felujitott szerelekek visszaszerelese uj kotoelemekkel
Uveg behelyezese, gitteles
Fedo festek, illetve a kulso oldalakra UV-vedo festek felhordasa.
Szigetelo gumicsik huzas
Fenykep keszites, forumra feltoltes, vigyorgas, gratulaciok fogadasa :)

Kerdeseim:
> Mit szoltok a tervezethez? Jo a sorrend? Esetleg valamit kifelejtettem?

> Gonbaolo-favedo-porustomito szer kerdese: Lenolaj-lakkbenzin koktel? Netan Lignotol QBM?
Vagy Bitimpex SoluGuard? Utobbi ket szert is lehet ecsetelessel felhordani a kezelni kivant faarura. En ezt szurtem le az adatlapokbol.

> A fal es a tok kulso resze kozotti reseket is meg szeretnem szuntetni. Kerdes, hogy mivel tudom elintezni?
Mester Esoallo Akril tomitot talaltam ami leiras alapjan megfelel erre a celra. Mit szoltok hozza?

> Az uveg "belso"felere, tehat arra az oldalra ami rafekszik a fara (pontosabban annak az oldalnak a szeleire) mit javasoltok?
Netalantan folyekony fat? Vagy valamilyen szilikon ragasztot?
Hogy miert gondolom hogy jo lenne valami kitolto materiat oda varazsolni? Egyreszt hogy a "rafekves" hezagmentes legyen, masreszt szeretem az ilyen kenyes dolgokat tulbiztositani: nehogy kiessen az uveg; inkabb fogja errol az oldalrol is ragaszto ne csak a gitt.
Lehet tul komplikaltam es eleg egy vekony reteg gitt oda is?:) Vagy ide is jo az Esoallo Akril?

> Zsirmentesitest mivel vegezzem ?

> Gyarto/termek ajanlasokkal is segithettek a szerek kozt eligazodni.
Peldanak okaert En a Poli-farbe altal gyartott lenolajat neztem ki, de hogy megfelelo-e vagy sem? Nem tudom:)
Ugyan igy fogalmam sincs melyik alapozo, festek, UV-festek es gitt tipus az ami megfelelo ehhez a munkahoz.
A szettben arult – tehat vedo-alapozo-fedo – festekekkel lehet elkerulni a meglepiket. Eddig rendben van. De meg igy is a boseg zavara figyel be:)

Mivel feher szinure terveztem festeni mind a kulso mind a belso reszeket az hogy egyes favedo szerek vagy alapozok mennyire emelik ki vagy nyomjak el a fa mintazatat szamomra lenyegtelen.
A lenyeg, hogy megvedjek a fat.

> A alabb felsorolt szerszamokat, eszkozoket ugy gondolom szukseges beszereznem, ha valamit kifelejtettem kerlek szoljatok:

Spakli
Asztalos veso
(Haromszog penges) Festekkaparo
Csiszoloblokk + csiszolopapirok
Suru sortes escsetek
Takarofolia
Szemvedo
Maszk


Favedo
Alapozo
Fedofestek
Folyekony fa
Fal es tok kozotti resekhez tomito materia
Gitt
Uvegezos haromszog szegek
Ragaszto szalag
Hezagolo, szigetelo gumiszalag

> Holegfuvo es rezgocsiszolo is jo lenne, de tekintve hogy minimal koltsegvetesbol szeretnem kihozni a projektet elobb megprobalkozok a kezi eszkozokkel.

Bar a beszerzesuk azert sem lenne rossz befektetes, mert ha sikerul igenyesen kiviteleznem a felujitasi munkalatait ennek az egy szem ablak-szettnek, akkor a lakas tobbi ablakat is (amibol van jo par:) felujitanam.

Mit mondtok az alabbi csodagepekre (azon kivul hogy vegyel Boscht:)

Extol 2000W holegfuvo ~ kb 3500 magyar penz http://www.szerszammester.hu/spd/6/Exto ... fuvo_2000W

illetve

Extol 135W rezgocsiszolo ~ kb 5000 penz
http://gude.unas.hu/spd/407111/Extol_cr ... W_135W_rez


Hirtelen ennyi :)

Varom valaszaitokat, kommentjeiteket!


Szep napot Nektek!
Üdv!

Nehéz hozzászólni és tanácsot adni, mert nem tudjuk mit akarsz rendbe hozni. Nem ártana 1-2 kép. Csak néhány dolog így az elején:
- ha nagyon rossz állapotú a fa, illetve túl sokat kell kicsiszolni, gyalulni belőle, akkor fagittel nem lehet rendesen kipótolni, mert idővel a vastagon felvitt fagitt (folyékony fa) elválik a fától. A profi felújítók a rossz részeket kivágják és fával (!) pótolják.
- festékből valóban sokféle van, de érdemes egy gyártótól venni a favédőt, alapozót, fedőréteget. Nagyobb festékboltban tudnak segíteni.
- a tok és a fal között mekkora hézag van?
Az Extol márkát nem ismerem (minden bizonnyal kínai), de elég alacsonynak tűnnek az árai. Hőlégfúvó szerintem mindenképp fog kelleni, a csiszológép csak akkor, ha az összes ablak felújítását elvégzed. Nem mondom vegyél Bosch-t, mert nekem sincs ilyenem, de a narancssárga Black & Decker vibrációs csiszoló nagyon jól bevált. Tényleg sokat csiszoltam vele és még mindig bírja. Hosszabb távra mindenképp márkásabb gépet javaslok, ha csak az ablakaidhoz kell, akkor elég az Extol is. A vásárláskor nézd meg, hogy lehessen kapni hozzá csiszolópapírt, tehát valamilyen szabványos méretet használjon (Bosch, B & D, stb.) A gép ne legyen nagyon ormótlan, szögletes, a túl nagy házzal bíró géppel nem lehet a szűkebb helyeken dolgozni. A csiszológépem megvételekor azért vettem a drágábbat, mert a nagyobb teljesítménye ellenére is kisebb, finomabb volt az egész gép, így sokkal könnyebb vele dolgozni, mint egy nagy szögletes, ormótlan géppel.
Hirtelen ennyi jutott eszembe.
Szervusztok ismet!


Plaszlo: koszonom valaszod! Az mikepp van, hogy a hozzaszolasodat eddig ket verzioban olvastam?:) Amikor masodjara futottam at, akkor a 'hirtelen ennyi jutott eszembe` resz utan meg volt valami az Extool markarol... Pedig ilyenekrol nem szokas almodnom:)
[ szerkesztve: kozben rajottem, hogy van egy .:Szerkeszt:. gomb :) ]

Kepek:

1.kep:
Az ablak, amit fel akarok ujitani
A folia a torott ablakuveget probalja potolni, tobb kevesebb sikerrel.. :)
Ezen a foton a 'barnas' reszek nem korhadas jelei, csak lepattogzott a festek es a vakus modszerrel egyutt csunyabb mint amilyen valojaban.
Kép

2.kep
Itt szerepel a legroszabb allapotban levo resz: A kulso szarny also lece.
Meglatom mennyi marad csiszolas utan belole, de megbontani a fa kotest nincs kedvem.
Kép


3.kep
Gaz allapot masodik helyezett: Az esopergeto lec.
Kép


4.kep
A res a fal(feher:) es a tok(fekete:) kozott.
Res merete 2 es 5 mm kozott ingadozik.
Kép


5.kep
Felulnezet. Res a tok es a parkanylemez kozott.
Itt a res mar centin felul van.
Illetve gaz allapot harmadik helyezett: Also esopergeto lec.
Kép


Igy mi a velemeny? :)

AdamanT
Igen a szerkeszt gomb nagy varázsló. :lol: Közben megnéztem, nem Extool, hanem Expert az említett behemót fúrógép, azért töröltem ezt a részt, mert rosszul emlékeztem a nevére, nem akarok senkit félrevezetni.

Mi a vélemény? Hát elég gázos a helyzet. Ahol szürke a fa, az már gombásodott területet jelent, amit csak a fa egészséges részig lecsiszolásával, vagy a kivágásával tudsz eltüntetni. Erről majd Jmedvegy a fák nagy ismerője biztosan hosszan értekezik, de röviden: a gombásodott részekről - bármit csinálsz - hamarabb le fog jönni a festék, mint az egészséges részekről. Ha alaposabban megnézed ezeket a részeket, a fa sokkal puhább, a rostok közül könnyen kicsiszolható a köztes rész, nem lehet teljesen simára csiszolni. Próbáltam én is ilyen állapotú ablakokat lecsiszolni, alapozóval mélyen átitatni és úgy lefesteni, de pár év múlva így is ledobta a festéket.
Sajnos azt tudom mondani, pár évre rendbe tudod hozni, de utána lehet már újra javítgatni. Ez persze még mindig jobb és szebb, mint így hagyni.
A harmadik képen az esővető léc alá befolyik a csapadék, így a nem látható részeknél már előrehaladott korhadás is előfordulhat.
A réseket UV álló, kültéri, festhető akrilpasztával ki tudod tölteni.

De ismerős a képekről az ablakelrendezés és környék, van egy tippem merre lakhatsz, de lehet egészen mellé lőnék. :?
Plaszlo írta: Erről majd Jmedvegy a fák nagy ismerője biztosan hosszan értekezik, de röviden: ...

Üdv!

Csak röviden: Megfelelő, az adott festék rendszerébe tartozó alapozóval kezelve nem olyan könnyen pereg le. A gombásodás alapvetően a belső rostszerkezetet roncsolja, de több-kevesebb ideig kezelhető marad(hat) a probléma.

Itt a vége. Csak hogy Lacinak ne legyen igaza... :D :D
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
jmedvegy írta: Üdv!

Csak röviden: Megfelelő, az adott festék rendszerébe tartozó alapozóval kezelve nem olyan könnyen pereg le. A gombásodás alapvetően a belső rostszerkezetet roncsolja, de több-kevesebb ideig kezelhető marad(hat) a probléma.

Itt a vége. Csak hogy Lacinak ne legyen igaza... :D :D


János, hát ezt érdemlem, pedig annyi magas labdát adtam neked! :lol:

De körülbelül ez a helyzet, több-kevesebb ideig kezelhető csak a helyzet, utána ismét festegetés. Talán a mostani festékek jobbak, mint amik 10 évvel ezelőtt voltak.
Sziasztok,

nem akarok új témát nyitni ebben a témakörben, ezért itt kérem a segítségeket:

az emeleti kislakásom ablakáról lenne szó (felépítésében pont olyan mint a ebben a témában látható), ami ha nem is gombás, de már pereg le róla foltokban a festék és keretestől szeretném felújítani.

A helyes sorrendet meg tudnátok nekem mondani, hogy hogyan csináljam?

Az addig világos, hogy óvatosan lekaparom és lecsiszolom kézzel, de ezt követően mi legyen a következő lépés?

Olvastam, hogy érdemes lenolajkencével áthúzni festés előtt, de nem fog ettől öngyulladni? Ott lehet hagyni éjjelre meg másnapra, mert nem lakunk ott? Vagy kihagyható ez a lépés? (kétségtelenül, ahol lepergett a festék ott láthatóan nagyon száraz, egyébként keleti ablak) Probléma az ha a festéket nem sikerül teljesen eltávolítani? Reakcióba lép ez a lenolajkencével? Amúgy mi a különbség a 'sima' lenolajkence és a lazurán lenolajkence között?

Ha jól gondolom ezután lehet tapaszolni (van is mestertapaszom, tubusos) és aztán jöhet az alapozás.

Milyen alapozót ajánlotok? A végén befejezni, vékonylazúr jó erre a célra?

Nagyon köszönöm az építő hozzászólásokat, egy kicsit (nagyon) még új vagyok a területen.
Szia!

Nem akarlak elkeseríteni, de ha már egy ideje szabadon van a fafelület és elszürkült, akkor az már gombás. A gomba okozza a fa szürke színét. A gombák elég mélyen beágyazódnak a fa felületébe, csak sok csiszolással lehet csak eltüntetni.
Nézzük sorrendben a tennivalókat:
- óvatos kapirgálás helyett hőlégfúvót (elektromos, gáz, esetleg benzinlámpát) ajánlok, amivel a festéket megpuhíthatod, ezáltal könnyű lesz spaklival letolni a fáról. A hőlégfúvóval óvatosan bánj, könnyen megégeti a fát, de az üveget is berepesztheti a hirtelen hőterhelés. Csak annyira kell megmelegíteni a festéket, hogy meglágyulva letolható legyen a fáról. A spaklit is óvatosan kezeld, könnyen belevág a fába, jobb esetben csak több csiszolást igényel, rosszabb esetben kihasít belőle egy darabot, ha száliránnyal szemben tolod bele.
- a festék eltávolítása után csiszolóvászonnal el kell távolítanod a maradék festéket és a fa hibáit. Először durvább, majd egyre finomabb csiszolóvászonnal csiszold át, míg teljesen sima lesz. A fa hullámosságának megelőzése érdekében a csiszolóvásznat egy darab egyenes fával vezesd meg, vagy vibrációs csiszológépet is használhatsz a nagyobb felületű részeken. A szürke részeket teljesen ki kellene csiszolni, ha megoldható, különben idővel újra ledobja a festéket.
- alapozás, favédelem: Itt el kell döntened, mivel akarod lefesteni az ablakkereteket, nem lehet a különböző típusú festékeket keverni. Tehát ha lazúrral, akkor végig lazúr alapozót és festéket használj, ha zománcot, akkor annak az alapozóját és fedőrétegét. Lazúrral csak akkor érdemes festened, ha teljesen sikerült újszerű állapotba hozni a fát, mivel a lazúr engedi láttatni a fa erezetét és ezzel együtt a hibáit is. Esetleg sötét lazúrral el lehet takarni a kisebb hibákat. Általában zománcfestés után nem szoktak lazúrt használni, mert ahhoz nagyon alaposan le kell csiszolni a fa részeket, minden apró festékmaradékot el kell tüntetni. A zománcfesték alapozója a fa fajtájától függően különböző mélységben ivódik a fába, de ahhoz elég mélyen szokott, hogy sokat kelljen csiszolni a lazúrhoz.
Ha a fát nem sikerült teljesen egyenesre és simára csiszolnod - javítani kell - akkor csak zománcfestékben gondolkodhatsz, mert a glettelést el kell fedni.
A lecsiszolt fát először favédő alapozóval impregnálnám, hogy a további gombásodást, vagy annak kiújulását megakadályozza, majd utána jönne a javítás, alapozás, festés. Ebben Jmedvegy tudna tanácsot adni, vagy egy jobb festékszaküzletben, hogy az impregnáló ne rontsa az alapozó és a javítógitt tapadását.
A festékek és a lenolaj sem gyúlékony, ha már megszáradt, magától nem gyullad ki, nincs öngyulladásveszély nyugodtan dolgozhatsz vele, és magára hagyhatod száradás után. Addig úgy sem tudod az ablakot bezárni, míg ragad a festék.
Szia!

Nagyon köszi a gyors, alapos és kimerítő választ! A javasoltakat figyelembe véve felszerelkeztem a hétvégére. Ahogy tegnap este szemügyre vettem, van olyan rész, amit biztosan fából fogok pótolni, mert felesleges lenne vele így szenvedni.

A festés mindenképpen zománc lesz, mert biztosan javítgatni, foltozgatni kell. Vettem is hozzá zománc alapozót és úgy döntöttem beavatkozás előtt mindenképpen adok neki lenolajat.

Azt hadd kérdezzem már meg, ha itt tartunk, hogy az ablakon kívül egy igen termetes nagyszoba ajtóm is van, amelyen azért láthatóan elég sok réteg zománc pihen, de a felülete elég egyenletlen, láthatóan nem volt korábban tapaszolva. Erre mit javasolnál? Le kell itt is szedni fáig a rétegeket vagy érdemes rápróbálkozni a tapasszal?

Köszönöm a segítséget!
Szia!

A biztos megoldás a teljes festékeltávolítás és a fától újrakezdeni az alapozást és festést. Minél több réteg van egymásra festve, annál nagyobb az esély a festék leválására. Természetesen ez függ a rétegek előkészítésétől is. Ha egy ilyen több rétegű festésre még rátapaszozol és még egy réteget felviszel, akkor tovább nő az esélye, hogy idővel nagy darabokban leválik a festékréteg. A fa mindig dolgozik, minél vastagabb és rugalmatlanabb rajta a festékréteg, annál nagyobb a valószínűsége a festékréteg elválásának a fától.
A lenolajkence kezeletlen fára való, nem biztos, hogy a már festett és leégetett felületre is jó lesz, de próbáld ki.

http://supralux.hu/termekek/favedelem/supralux-astralin-lenolajos-fabeereszto-alapozo

Tananyag:
http://www.met.bme.hu/Letoltes-2009/SZAKMERNOKI/Mazolasok.pdf
ratata írta: Olvastam, hogy érdemes lenolajkencével áthúzni festés előtt, de nem fog ettől öngyulladni? Ott lehet hagyni éjjelre meg másnapra, mert nem lakunk ott?


LENOLAJKENCE
A beeresztést követő 2 óra elteltével a felületről a felesleget száraz, tiszta ruhával fel kell itatni. A következő művelet csak a beeresztett felület teljes száradása után, kb. 48 óra múlva kezdhető meg. (Az elhasznált ruhát vízbe kell helyezni, mert öngyulladás következhet be.)
Szia,

igen erre gondoltam én is. Már készítettem vízesvödröt is.

Az anyagot nagyon köszönöm, nagyon hasznos!!! Az ajtóval megmajd akkor haladok tovább, ha itt meg vannak a sikerélemények! Mindenképpen írok majd a tapaszataltokról.
Szia!
Sok sikert a munkához! Ha tudsz szerezni kidobott, festett ablakot, akkor azon tudsz gyakorolni az égetővel. Kell némi rutin a hőlégfúvó és a spakli szinkron kezeléséhez. Ha ráérzel, akkor gyorsan és hatékonyan tudsz vele haladni
Szia(sztok), egyelőre csak haladunk, sajnos elég rövid volt a hétvége és nem volt elég időm egyben megcsinálni az egészet. Az égetés nagyjából megvan, a csiszolás is halad rendesen, szerintem a lényeg a hétvégén meglesz és lehet kenni. :)

Az ablak maga dupla és 4 részre osztott, olyan 100*220 cm lehet, 2*2 nagyobb alsó szárnnyal és 2*2 kisebb felső szárnnyal.

Az egyetlen problémám, hogy a felső-külső két ablak nagyon rossz állapotban van (azaz rohad), van-e valami ötletetek a fapótlásra. Asztalos milyen áron csinálja ezt meg (kb 50*50 cm-es ablak sarka)? Emiatt a kettő miatt sajnálnám az egész ablakot tokostul kidobni..
Üdv!

Ezt nehéz megmondani, nagyon sok mindentől függ az ár. Érdemes több céget megkeresni, árajánlatot kérni. Elképzelhető, van aki kipótolja a hibás részt, más meg csak komplett újragyártva vállalja. Házilag szerszámok és gyakorlat hiányában nem tartom valószínűnek a kijavítását.
Most nem akarok linkeket berakni, írd be a Google-ba: ablakfelújítás.
26 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 56 vendég