Ezermester Fórum

Kérdések és válaszok minden más témában, vagy amit nem tudsz besorolni
26 hozzászólás Oldal: 2 / 2
Szia!

Én még csak gondolati szintben jutottam el oda, hogy kéne valami ilyesmit gyártani, le a kalappal, hogy megcsináltad!
:) Egy dolog viszont aggaszt, ami a patronos verziónál is visszatérő problémám volt: a kiszúrótüske mögött, a szifonfejben lévő gumi, ami a CO2-t hivatott "egyenirányítani" a palack belseje felé.(ami egy csavarral szedhető ki a tüske eltávolítása után) Ezt tapasztalatom szerint elég szar minőségű gumiból csinálják, és nekem rendszerint szivárog a 2. patron betekerése után (2l palack), még az új is. Ha jól sejtem, nálad maradt ugyanez a gumi, és fixen rá van szerelve a töltőcsonk? Mert ebben az esetben hogy cseréled a gumit?
Olyasmi megoldáson gondolkoznék, hogy a csonkba valami visszacsapó-szelepet beépíteni, akkor már lehetne akár véglegesen is rajta. Vagy valamit rosszul értelmeztem a leírásodból?

Amúgy nagyon tetszik a cucc! :)

Üdv,
kogabe
Szia Kogabe

Ahogy írod, az a gumi is gyenge pontja a szifonoknak, a patronos megoldásnál a patronban lévő 60 bar nyomás minden szemetet, fémtörmeléket beprésel a gumi alá plusz a hirtelen kitáguló gáz merevre fagyasztja a gumi alkatrészeket.
Az én megoldásomnál a gáz 8-9 bar nyomáson lassan, folyamatosan folyik a szifonba, ezért is kell rázogatni a szifont (napi tartály híján) hogy az 1,4g/liter gázt elnyelje a víz.
Magy a csonk nem fixen rögzített, ha megfigyeled a képeken az eredeti patrontartóba van beragasztva.
Hogyha szükséges bármilyen alkatrész cseréje ugyan úgy lehetséges mint eredetileg.
Semmi változtatás nincs a szifonon, minden eredeti állapotban van egyedül a patron betekerő lett félbevágva és a gyors csatlakozó beragasztva.
Most már majd nyolc hónapja használom minden probléma és meghibásodás nélkül. Tényleg egyszerű mint egy faék.
Nyugodtan csináld meg ha nagy bubisvíz fogyasztó a család és mint írtam már megtérült a befektetés (7 hónap alatt még a 300ft patronárral is).

Sok sikert
Üdv: Sipi

Csatolmányok

Vagy három éve készítettem egy kis szódagyártó rendszert.
Van egy 5 kg-os Co palackom , ez adja a gázt.
Tartálynak egy régi visszaválthatós 2 l-es palackot használok.
A palackra készítettem egy erősebb PET palack kupakból csatlakozót.
Működött , de az volt a probléma, hogy mindig le kelet tekerni a kupakot , úgy tölteni ki .
Hamar elment az ereje.
Pár napja elmentem egy szódás boltba , ott 500 Ft.-ért vásároltam , három db. 2 literes szódás palackot.
Ezeknek a ki spriccelő nyílásába fúrtam 7-es menetet.
Ezen van egy, talán negyedes csatlakozó , ami csatlakoztatható a Co rendszerhez.
Most úgy működik , hogy feltöltöm vízzel a palackot , illetve a felső vállig, hogy maradjon hely a Co-nak.
Aztán a Co-t nyomatom a PET palackos csatlakozón keresztül 8 atm-val. vagy háromszor közben rázogatom.
Utána helyére csavarom a fejet, majd megfordítom a palackot és újra engedek bele Co-t a ki spriccelő nyíláson át, közben benyomom a fejen lévő indítót.
Most már tökéletes a rendszer. Teljesen ki tudom nyomatni a palackból a szódát.
Csak hegyi forrásvizet használok.
Üdv!

Én most építem a "Kodak" által is már kifejlesztett szóda-utántöltő-egységet!
Eddig Soda-stream gépet használtam, azt is már nagy palackról töltöttem, - de most visszatértem az 1 literes szódásszifonhoz!
A fejlesztés elején még minden este fröccsöztem, - de most már csak max hetente, vagy kéthetente egyszer tehetem, mert eszméletlenül húzta fel a bor a vérnyomásomat, - úgy, hogy 3 fajta gyógyszert is szedek rá! - Tehát most ezért fejlesztem 1 literes szódásszifonhoz a gépet, mert az pont elég nekem egy alkalommal!

Valamint! Jelenleg desztillált vizet használok a szódához! - Húúú - ugyan annak a bornak sokkal finomabb az íze desztillált-viz-fröccsként! (Ezt csak mondom, de nem kell követni az én hülyeségem , - de most valóban hiszek a desztillált vízben, - csak azt fogyasztok! :-) )

Ennyi idő távlatában (Látom 2017-18-as hozzászólások) is szeretnék gratulálni minden sikeres projektet kifejlesztőnek, - -s szívből köszönöm, hogy megosztottátok a tapasztalatotokat! Főleg Kodak, köszönöm a lelkes pontos tájékoztatást!

Egészségetekre!
OFF: jó fröccs csak 10 Bár-os szódából van! :-)
Sziasztok!

Én is elkészítettem a szifon töltőt, köszönöm az ötleteket! Kicsit módosítottam az itt látott csatlakozón, mert nekem a Ø9 mm-es töltőcsonk tönkretette (elvágta) a szifonfejben a nyakgumit. A végét a csatolt képeken látható módon "szűkebbre" vettem és így már jó.

Az első adag szódavizem élvezhetetlenül rossz lett és nem értettem miért, úgyhogy beletöltöttem annyi CO2-t amennyit csak bírtam. Felment a nyomás egészen 12 bar-ig és még mindig nem nyitott ki a (biztonsági)szelep. Sokkal buborékosabb lett, de nem lett a víz eléggé savanyú, úgyhogy elkezdtem gondolkodni (előbb kellett volna) és eszembe jutott, hogy a meleg víz kevesebb gázt tud oldani, mint a hideg víz. Megmértem, 27 °C volt a csapvíz. :) Na meg nem biztos, hogy jó ötlet perlátoros csaptelepen keresztül feltölteni, mert nem levegővel akarom dúsítani a vizet, hanem CO2-al. Szóval kipróbáltam 1-2 °C közelébe hűtött vízzel és mindjárt jó lett sokkal kevesebb gáz beletöltésével is. Találtam egy táblázatot a víz hőmérséklete és a gázok oldhatóágáról, amiből látszik, hogy kb. dupla annyi CO2-t tud oldani az 5 °C víz, mint a 25 °C. Szóval azóta előhűtöm a csapvizet.

x g gáz / 100 g víz | 0 °C | 20 °C | 40 °C | 80 °C
oxigén | 0,0069 | 0,0043 | 0,0031 | 0,0023
szén-dioxid | 0,3346 | 0,1688 | 0,0973 | 0,0576
kén-dioxid | 22,83 | 11,28 | 5,410 | –
ammónia | 89,50 | 53,10 | 30,70 | –
hidrogén-klorid | 82,30 | 72,00 | 63,30 | 56,10

Viszont az itt korábban leírtakat a 7-10 bar-os szódákról nem tudom értelmezni. Kipróbáltam 10 bar-al a 2 literes szifon feltöltését és még percek múlva is ment bele, ha ráztam. Végül meguntam és lemértem, hogy mennyivel lett nehezebb a szifon. Közel 50 g gáz ment bele, ami igencsak pazarlás, és nem lett érezhetően savanyúbb a víz, csak a szabad gáz lett benne több. Utánaolvasgattam kicsit a szikvíz gyártásnak és kiderült, hogy a szódavíz CO2 tartalma minimum 7 g/l és a palackban 4-5 bar nyomás van:
https://www.szodakiraly.hu/a-szodavizrol/

Én azóta nem a nyomást figyelem, hanem 1 g osztású konyhamérleggel mérem, hogy mennyi gáz ment bele és a 2 litreres palacknál 20 g körül megállok. Elvileg patronból is kettőt csavarnánk bele, ami 16 g gáz. Ennyit 6 bar-ra állított reduktorral is bele lehet engedni.

Csatolmányok

Attól tartok, ezen a ponton igazat adok Lali bátyónak (még az elején szólott). Nagynyomású berendezésre méretezési előírások vannak. Egy normál patron 60 bar. Kiengedésekor lefagy, hideg anyagra vonatkozó anyagminőségek jönnek szóba. Talán beszereznék egy új rendszert, és a régit valamilyen újrahasznosításban alkalmaznám (pl. levágnám az alját, és lámpabúrának volna szép). Mindenesetre valami más megoldást keresnék.
Jók ezek a megoldások, de kicsit bonyik.
Van egy új ötletem, részben már kész.
Lényege:
a nagypatronos szódagépet használom fel töltésre és
a töltés mint a szódásoknál a kifolyó csövön keresztül történne.
Ezzel a résszel vagyok elakadva.
Valami kupos fészekre gondolok gumi betéttel és szorító bilinccsel.
A szódagépet nem barmolom szét, továbbra is használható marad.
Buktató a szódagép CO2 " csöcse" nem fér be a képeken látható tömlőbe, ezért egy
+ csőtoldat szülséges.
A képek magukért beszélnek, kérdésre kiegészítem.
Alapanyagok: egy szódgép palack, egy rossz szifonfej ( vagy jó), víz flexi tömlő és apróságok.
Lefürészelendő a palack menetes része és a szifonfej töltő része.
A patron becsavaró, majd a könnyebb csatlakozást segíti.
Próbálkozoztt már valaki efféle móddal?

Csatolmányok

Fontos részlet még, hogy a levágott szódás palack menetes részébe egy közdarabot kell készíteni, esztergálni. Mutatom az általam elkészített közdarab méreteit.

Csatolmányok

Sziasztok!

Valakinek van már tapasztalata az új CO2 palack töltési szabályozással? Azt olvastam, hogy megszüntették a Biogon cserepalack rendszert és már csak bérelni lehet borsos áron a palackot. Ki mit utd erről? Én már 3 éve használom a 20 kilós palackot és még mindig nem fogyott ki, így nagyon megéri, de ha bérleti díjat kellene fizetnem, az már nem biztos, hogy rentábilis lenne.

A korábbi nyomásértékekkel kapcsolatos aggodalmakra reagálva, én nem látom annyira vészesnek a helyzetet. Eleve reduktoron keresztül megy a gáz a palackba, így a nyomás már a csatlakozónál is csak töredéke annak, ami az eredeti bolti patronokban van. A teljesen feltöltött szódás palackban pedig nagyjából 3,5 bar nyomás van, ami egy átlagosan felpumpált kerékpárnak felel meg.

Sasa51:
A kifolyócsövön keresztüli töltésnél tényleg oda kell figyelni a nyomásértékekre, mert normál esetben az a cső egyben biztonsági kifolyóként is funkcionál, és az általad elképzelt esetben elveszíted ezt a funkciót, magyarul tényleg nem lesz semmi, ami a túltöltést megakadályozná. A kézi működtetésű szelep, amivel kiengedjük a szódavizet a palackból, kielakításánál fogva egyúttal biztonsági szeepként is funkcionál. Ha túltöltjük gázzal a palackot, akkor a belső nyomás legyőzi a rugóerőt, nyitja a szelepet és egyszerűen kifolyik belőle a víz+kijön a gáz is. Ha fordított módon töltöd, akkor ez nem működik.
Sziasztok
Én kicsit máshogy oldottam meg, és egy régi még jó anyagból készült patront alakítottam, szereltem fel festo csatlakozoval. Tettem rá még egy festo gyors adaptert is, ami lezár ha lehúzom róla a rendszert, így ha a szifon tömítése megadja magát, akkor se enged vissza. Elé megy a reduktor, és egy ázalakítóval most sodastram patronnal használom, mert lusta volta 2 vagy 5kg os ppalackot venni, de bármit elé lehet szerelni. Olyan 6 6.5 bar környékén már igazán bubis szódát tudok készíteni, és a nagy előnye, hogy a szifonfejen semmilyen átalakítást nem végeztem, így bármelyik szifonban használható. A szomszédéba is. Csatolok hozzá képeket.

Csatolmányok

Tetszik a te megoldásod is, de ehhez hegeszteni is tudni kell. :) Az eredeti ötletgazda megoldásához meg elég ragasztani tudni. :lol: És az is ugyan úgy átszerelhető bármelyik szifonra, letekered, feltekered mint a tiedet.

Én is arra gondoltam, hogy ha nem sikerül majd a 20 kilós palackot feltöltetnem, akkor kénytelen leszek az ehhez képest relatíve drága 250 grammos szódagép palackot használni.

Még annyi, hogy amint fentebb már írtam, ha nyomás érték alapján töltöd a palackot, azzal szerintem sok gázt elpazarolsz. Amikor belecsavarunk 2 bolti patront, aminek 8 gramm a töltete, akkor is összesen 16 g CO2 megy bele és senki se nézi a nyomást, mert nem is igazán nagy. Biztosan 4 bar alatt van. Nekem a reduktor órája szerint 3,5 bar körül szokott kiegyenlítődni a két oldal, amikor már benne van legalább 16 gramm, vagy néha több is, ahogy sikerül. A fenti táblázatból is kiderül (amit én is a neten találtam, tehát nem biztos, hogy pontosak a benne szereplő értékek), hogy 1 liter 0 fokos víz 3,34 gramm CO2-t tud kémiailag oldani, tehát kb. ez az ami ténylegesen szénsavvá alakul, ha hideg a víz. Szobahőmérsékleten még ennyi sem. Én úgy tapasztaltam, hogy a behűtéssel többre megyek, mint azzal, ha jól felpumplálom a palackot gázzal. A többi CO2 molekula formájában fizikailag oldódik a vízben, illetve egy része arra kell, hogy kinyomja a palackból a vizet. Nyilván, ha nagyobb a nyomás, akkor jobban is oldódik és azután több gáz távozik a vízzel együtt, ezért bubisabb, csípősebb, de aztán amikor a víz elfogyott, utána még rengeteg CO2 jön ki a palackból, ami számomra pazarlásnak tűnik. Kérdés, hogy megéri-e dupla annyi gázt beáldozni egy kicsit csípősebb vízért, de ezt mndenki eldönti magának. Régen se csavartunk 3-4 patront egy két literes palackba (amibe amúgy se fér 2 liter víz), szerintem akkor a palack méretével és a parton töltetével próbáltak egy optimális értéket beállítani. Ja és minél több levegő marad a palackban a víz fölött (minél hosszabb a nívó cső), annál több gáz kell hozzá, hogy elérd a kívánt nyomást.

Aztán ha lenne itt egy vegyész aki a fentieket meg tudná cáfolni vagy erősíteni, esetleg érthetőbben elmagyarázni, az jó lenne...
26 hozzászólás Oldal: 2 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég