Ezermester Fórum

Kérdések és válaszok minden más témában, vagy amit nem tudsz besorolni
46 hozzászólás Oldal: 2 / 4
Üdv Maditom !
Teljesen logikus amit mondtál és engem meglep hogy itt már műanyagcső van, mert amiket én láttam (4-5 bojler) azokban még fémcső volt. Úgyan jónáhány éve szereltem az utolsót.
Még egy lehetséges ok lehet ami talán konkrétan nem hangzott el hogy a hideg bemenő csövön a bojlerben belül van egy terelő elem ami nem engedi keveredni a hideg és a meleg vizet, pontosabban kényszerítené hogy a hideg alulról tültődjön felfelé megtörve a beáramló "vízsugarat". Ezt csak azért írtam mert a legjobb tudásom szerinti lehetséges okok mind szerepelnek a hozzászólásokban így.
Kíváncsian várom Ratchris fórumtárs beszámolóját a megoldásról.
Üdv !
Sziasztok!

Ezt a csőtöréses dolgot ajánlotta az ismerősöm is,úgy hogy szétkaptam ismét.Belül minden ok volt ezért kipróbáltam a "nappali" áramos felfűtést.Hihetetlen,de volt rendesen meleg víz. :)
Az érdekes az volt,hogy az E-ON nem változtatott a vezérelt áramon.Az egész településen egyszerre adja a jelet és más utcában nincs ilyen gond.Végül is egy zárlatos kapcsoló vezetett a megoldáshoz.Méricskéltem,a hiba okát és kiderült,hogy a bemeneti feszültség CSAK 217 V.Szerintem ez lehet a gond,hogy kevés a "bizserge" és így a fűtőszál nem tudja a maximumot produkálni.Írtam az ampervadászoknak,hogy húzzák feljebb a trafót,most várom a válaszukat.
Ha esetleg nem lesz változás,nappalin hogyan tudnám megoldani a felfűtést úgy,hogy a gatyám ne menjen rá?Gondolkodtam ezen az időkapcsolós konnektoron.Van tippetek,hogy milyen időközönként kapcsoljon és mennyi időre?
A 217 V szerintem nem olyan kevés, hogy ne tudjon felfűteni bojler, hiszen akkor másoknál sem fűtene fel teljesen. Tehát megint csak nálad kéne keresgélni a hiba okát. Lehet, hogy egy kötés fáradt el és amiatt nem a kap a bojler elég delejt. Méricskélni kellene a villanyóra után, ott mi a helyzet. Sajnos előtte nem tudsz a plombák miatt. Amikor átkötötted direktbe, akkor megvolt a 220-230 V, vagy csak több ideje volt felfűteni? Ez is lehet a hiba behatárolásának kiinduló pontja.
A kapcsolóóra pénzügyileg nem éppen kifizetődő megoldás, de ha mégis ezt választod, akkor a főbb melegvízvételi időszakok elé pozicionáld a bekapcsolást, hogy legyen ideje felfűteni a vizet, így este és reggel mindig lesz elég melegvíz.
A mikor és mennyi időre egyszerű a válasz, a használat előtt annyival és annyi időre, hogy el tudja érni a bojler beállított hőfokot.
Nálunk nincs dobozos kötés.Konnektorról és kapcsolóról megy tovább a vezeték.Egy pár éve lett kicserélve az egész hálózat.A bojleré pedig direktbe jön be az "éjszakai"órától.
Addig volt átdugva nappalira,míg fel nem fűtötte,egy pár órát rajta volt.
A mérést az óra után végeztem a fő kábelen,ahol a kismegszakítókba bemegy a delej.Néztem nullán és földön is,de ugyan az az érték volt.
Az a vicc,hogy fateréknak 200 litykós a bojlerük,vezérelt áramról megy és simán felfűti.De mondjuk az az utca másik trafóról kapja az áramot.Ezért gondoltam rá,hogy talán a 217 lehet az oka,bár öregéknél még nem mértem ki a feszkót.
ratchris írta: Sziasztok!

Ezt a csőtöréses dolgot ajánlotta az ismerősöm is,úgy hogy szétkaptam ismét.Belül minden ok volt ezért kipróbáltam a "nappali" áramos felfűtést.Hihetetlen,de volt rendesen meleg víz. :)
Az érdekes az volt,hogy az E-ON nem változtatott a vezérelt áramon.Az egész településen egyszerre adja a jelet és más utcában nincs ilyen gond.Végül is egy zárlatos kapcsoló vezetett a megoldáshoz.Méricskéltem,a hiba okát és kiderült,hogy a bemeneti feszültség CSAK 217 V.Szerintem ez lehet a gond,hogy kevés a "bizserge" és így a fűtőszál nem tudja a maximumot produkálni.Írtam az ampervadászoknak,hogy húzzák feljebb a trafót,most várom a válaszukat.
Ha esetleg nem lesz változás,nappalin hogyan tudnám megoldani a felfűtést úgy,hogy a gatyám ne menjen rá?Gondolkodtam ezen az időkapcsolós konnektoron.Van tippetek,hogy milyen időközönként kapcsoljon és mennyi időre?


Üdv!

A hálózati feszültséget a szolgáltató gyakorlatilag egy bizonyos tűrésen belül szolgáltatja, javítson ki valaki ha tévedek, de ez most gyakorlatilag 230V+-10% Ebbe még a 217V bőven belefér. A mai készülékek is ennek megfelelően vannak méretezve, és legyártva. Leszámítva a kínai, az egy másik szabvány :D Az éjszaki áram vezetékének viszont illik "egyben" meglennie, kötés toldás régen sem lehetet benne.
Sok településen központi kapcsoló órás rendszereket építettek ki, ahol a általában transzformátorok elosztó szekrényeiben alakítottuk ki a központi részt, és csak az éjszakai kapcsoló vezérlő szála futott végig az oszlopokon. A fogyasztónál csak egy éjszakai mérőt és egy hozzákapcsolódó mágneskapcsolót kellett felszerelni. Ezeket a központirészeket cserélik le fokozatosan rádió vezérlésű egységekkel. Tapasztalatom szerint, ahol én szereltem fel ilyen jellegű vezérelt áramos hálózatra kötött fogyasztókat, majd mindenhol panaszkodnak, kevés a meleg víz illetve előbb elfogy, mint kellene. Főleg hideg időszakban veszi észre az ember.
A "húzzák feljebb a trafót ..." sem olyan egyszerű, mint ahogy azt sokan gondolják. A teljesség igénye nélkül: egy hosszú vezetéken általában kell feszültségeséssel is számolni, ami a végén 230V, az az elején 240-250V is lehet, vagy több. Ha belegondol valaki, gyakorlatilag alig vagy csak elvétve fordulnak elő vezeték cserék, az ami 20 vagy régebben lett kiépítve, a mai napig nem változott. Csak közben telepakoltuk a lakást a klf elektronikákkal, ma egy hajszárító 1000W-ról indul, a korabeli 300W lengyelpiacos szárítókkal ellentétben. Ma egy régi ház -lakás felújítás főbiztosító cserével kezdődik.
Az időkapcsoló nem rossz elgondolás, alapvetően hasonlóan kellene programozni, mint a központi fűtések termosztátjait. Alapul kell venni, mikor ébredezik a család reggelente, mikor ér haza mindenki, mikor van fürdés, stb..., és a boilerre megadott maximális idő felével, harmadával lehetne feszültség alá helyezni. Ekkor zavartalan lehet a melegvíz ellátás.
Viszont ha beválik, szeretnék egy visszajelzést, mert eleddig én ilyet nem tanácsoltam, de hátha ez a jövő útja? :D

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Igazad van.Utána olvastam és a tűréshatáron belül vagyok. :)
Rádió vezérelt az éjszakai,de eddig nem volt vele gondunk.
A trafó dolgot egy villanyász ismerősöm ajánlotta,de szerintem adja vissza az ipart,mert belegondolva teljesen igazad van :D
A kapcsolót egyenlőre anyagi megfontolásból pihentetem,majd fizukor okozok egyet.Úgy szeretném majd megoldani,hogy az "éjszakairól" is kapja az áramot,így talán spórolósabb lesz.
Végül is a tervem az,hogy egy 24 órában csak max 3 órát menjen nappaliról,de ezt majd még ki kell tapasztalnom,hogy menyi kell neki a felfűtésre a vezérelt mellett.Teszem azt,8-9 körül fürdés,akkor 6-kor bekapcs.Elvileg működni fog.Az anyagi részére leszek majd kíváncsi,hogy mennyivel fogja megtolni az éves elszámolást.Amúgy,1,8 kilós a cucc.
Üdv!

Még egy adalék, ami azért napközben eszembe jutott. Egy helyen alakítottam már ki ilyet, elvileg bevált. És talán egy programozható kapcsolós óránál olcsóbban kivitelezhető. Az áramkört a kétsarkú leválasztó kapcsoló előtt kell és célszerű kialakítani, mivel így a jövőben is biztosított annak elektromos szempontból való leválasztása. Mint a rajzból is látható, ha megjelenik a vezérelt ("éjszakai") áram, a boiler erről kap táplálást. A nulla vezetőt külön átkapcsolni megszakítani nem szükséges, ha az előbbi feltételt betartottuk. Viszont így 24 órás szinten biztosítható a melegvíz ellátás, esetleg 2-3 hónap alatt belőhető, mennyivel emelte meg az átlagos nappali fogyasztást, és mennyire kifizetődő az üzemeltetése. Hangsúlyozva, hogy teljesen egyén és felhasználás szinten eltérők lehetnek a tapasztalatok.

További szép napot!

Csatolmányok

Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Köszönöm :)

De a lényeg az lenne,hogy ne kapcsoljon be folyamatosan.Ezt a rajzot elnézve,viszont 24 órában kapja az áramot.Így sok lenne a számla,mert állandóan bekapcsolna,ha hűl a víz.
A bekötésünk úgy van megoldva,hogy van ugye a plombált rész ahol a főkapcsoló és a hangfrekis cucc van,onnan megy az egész egy dupla kismegszakítóba,majd a házon belül egy konnektorban végződik.A vezérelttől nem messze van a nappali konnektor,arra gondoltam,hogy abból viszem át az időkapcsolón keresztül a delejt.Bár láttam sínre szerelhető változatot is,az viszont a kinti dobozból adhatná a jelet.Ezt még majd kitalálom.Igazság szerint az időkapcsolós konnektor a legolcsóbb,olyat már egy ezresért dobálnak.Tuti,hogy made in china :D
Tegnap viszont érdekes dolgot vettem észre,ami eddig nem volt.Felfűtéskor érdekes hangja volt valaminek.Nem is tudom,mihez hasonlítsam,talán a trafónak van ilyen finom kis zúgó hangja.
Javítsatok ki,ha tévedek,de mivel ez korábban nem volt,így szerintem valami megfog nyekkenni odabent.
Ratchris,
ez lehet a fűtőtest hangja is, ha a fűtőszál nincs kellően rögzítve a tokjában, de lehet, egy előrehaladott kontakthiba hangja is, ami megoldaná a helyzetet.
A kapcsolás normál áramkörét kiegészíteném egy időkapcsolóval és akkor már minden feltételnek eleget tesz. Tehát ha kap áramot a vezérelt áramkör, a relé behúz és a vezérelt áramkörről fűti a bojlert, így teljes egészében kihasználja a vezérelt - olcsóbb - áramot. Nyugalmi állapotban - amikor nem kap a vezérelt körről áramot - a normál áramkörre kapcsolódik, ahol a kapcsolóóra szerint tudna csak fűteni, amit viszont te állítasz be.
Majd most hétvégén,ha lesz egy kis időm,akkor szétkapom,ismét. :D

Na megjött az E-ON levele a vezérelt árammal kapcsolatban.Felsorolták benne a vételezési lehetőségeket.Írok egy példát: 00:00-06.00/08.00-09.00/13.00-14.00/22.30-00.00 ha jól számoltam,összesen tehát 9 óra 30 perc ami vezérelten jön 24 órában.Nagyon azon az állásponton vagyok,hogy kicserélem a bojler egész belét,mert akkor csak ott lehet a gond,pedig másfél éve lett kompletten az egész elektronika cserélve.Az a gondom,hogy hiába mérjük,nem mutat hibát,vagy szakadást.Még az se lehet,hogy a fűtőszál lenne kicsi,mert korábban működött rendesen.Viszont a kapcsoló se rossz,mert nappalin felfűtötte az egészet.Innentől passzolom...
Azért ezt a vezérlős dolgot majd beújítom,mert lehet,hogy az E-ON is vissza vesz a lendületből. :D
Köszi mindenkinek az eddigi észrevételt,segítséget.Ha jutok valamire,majd megírom.
A kérdés, hogy ezekben az időpontokban folyamatosan és biztosan ad áramot, vagy csak ezekben az időpontokban lehetséges, és a leterheltségtől függően ad áramot. Mennyit kéne minimum 24 órában szolgáltatnia a vezérelt áramkörön?
Szerintem a 23.30-06.00 időpont alatt csontra fel kell tudnia fűteni a bojlernek, a nap közbeni bekapcsolásokkal meg pótolnia a veszteségeket és a reggeli mosdást/fürdést.
Nálunk teljesen rapszodikus volt a vezérelt áram bekapcsolása. Volt amikor 23 órakor már vidáman fűtött, volt amikor még éjfélkor sem. Napközben is néha bekapcsolt negyed órára, és már vége is volt, de volt amikor a bojler hamarabb kapcsolt ki, mint a vezérelt áram.
Tisztelt ratcris!Mint írta a nappali feszültségről rendesen felfűtött akkor maga a bojler fűtőszál hőfokkapcsoló jó-miért kellene ismét szétkapni ?Mint irta a vezérelt hálozatra dugaljon keresztül csatlakozik a bojler én a következőket javasolnám a hiba behatárolására:2 db kapcsolóórás dugaljat vennék az egyiket a bojler dugaljába a másikat a fűtőszál kapcsaira ,a két órát úgy beállítani hogy végig kapcsolt pozicióban legyenek ,mindkettőt egyforma kezdőpontra állítani mielőtt a vezérelt fűtés elkezdődne és naponta azonos időben leolvasni őket kiderülne belőle hogy ténylegesen hány órát volt vezérelt feszültség ill.ezalatt hány óráig volt ténylegesen feszültség alatt a fűtőtest.Amikor kezdi a felfűtést a fogyasztásmérőn 1/4 óránként leolvasni a fogyasztást 1 órán keresztül ,naponta azonos időben leolvasni a mérőóra állását és ha minden jó akkor a mért és a számított adatoknak egyezniük kell.Ha nem akkor én rossz érintkezés kőtés miatt a terhelés hatására fellépő feszültségesésre gondolok .Remélem érthető volt a leírás ,a biztosági szabályokat betartva jó munkát és megnyugtató eredményt kivánok.
Plaszlo: Folyamatosan ad áramot.Papirral a kezemben néztem a listát hétvégén. :D
Mint írtam az előzőben,9 óra 30perc a 24 órás átlag.Bár a vége csak papíralapon,mert éjszaka mással voltam elfoglalva. :D

Z.Zoli: Köszi a tippet,érthetően írtad le. :) Még nem szedtem szét,de csak azért akarom,hogy megnézzem a "zizegés" okát,mivel eddig nem csinálta és ahogy Laci barátunk írta,elképzelhető a kontakthiba.
ÜDVÖZLÖM !

VALAKI TUDNA SEGÍTENI ? ÁPRILISBA VETTÜNK EGY HAJDÚ 120 L VILLANY BOJLERT OLASZ A HŐFOK KAPCSOLÓJA DE MÁR SOKADJÁRA MEGY TÖNKRE ÉS HIÁBA VAN RAJTA GARANCIA NEM IGAZÁN AKARNAK KI JÖNNI MEGNÉZNI A HIBÁJA AZ HOGY ÁLLANDÓAN LE OLD A HŐKIOLDÓJA PEDIG HA BAJ VAN MINDIG UJJAT TESZNEK BELE DE ALIG BÍR PÁR HETET MÁR KI CSERÉLTÉK AZ ALAP LAPOT IS BENNE DE ÍGY SEM BÍRJA 2-3 HÓNAPNÁL TOVÁBB MI LEHET A GOND VELE. AKI TUD SEGÍTENI ÍRJON, VAGY MONDJA MEG KIHEZ FORDULHATUNK . ELŐRE IS KÖSZÖNJÜK !
Üdv!
Az olasz dolgok általában nem túl szerencsések. Például hajdú Energomat mosógépembe vásároltam pár éve olasz szivattyút, de kis teljesítménye miatt képtelen volt időre kiszívni a mosófolyadékot, kellett keresni eredetit. A Whirlpool mosógépemben is cserélték, a szerelő mondta, hogy gyenge egy dolog, sok probléma van vele.
Konkrétan mi a probléma a hőfokszabályozóval? Nem szabályoz megfelelően, vagy leégnek a kapcsoló kontaktusai?
Ajánlom éljen panasszal a Hajdú központi ügyfélszolgálatánál. Mellékelni kéne a javítási jegyzékek, számlák, garanciakönyv bejegyzéseinek másolatait és határozottan kérni a megfelelő minőségű javítást, vagy a készülék cseréjét, esetleg kártalanítást. Ha ez nem segít, irány a fogyasztóvédelem.
Garanciaidőben sajnos ezt végig kell játszani, mert ha kikerüli, ugrik a garancia.
46 hozzászólás Oldal: 2 / 4

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég