Ezermester Fórum

Kérdések és válaszok minden más témában, vagy amit nem tudsz besorolni
23 hozzászólás Oldal: 1 / 2
Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni egy hagyományos szódásszifon külső co2 palackkal történő feltőltésének megoldására.
Probléma: Adott egy 2 l es 1 éve újonnan 15e ft.ért beszerzett szódásszifon (régi nagy álmom volt és megkaptam tavaly karácsonyra :) ) valamint a 2018 márciusában megszűnő hozzá való hagyományos co2 patron csererendszere. Helyette lesz eldobható változat... régi patron 325+ 70 ft /doboz, eldobható 999 ft/ doboz lesz, Érezni a különbséget ugye? a jelenlegi 32,5ft + vízdíj/ Liter előállítási költsége gyakorlatilag a 3x -ra fog emelkedni. De hála az égnek lehet már kapni más nagy patronokat is (sodaco,sodastream stb.) na most a sodaco patron csere 2800 ft körül van amivel 60-80 l szódavíz készíthető ez ugye a legrosszabb esetben is 48ft+vízdíj /L előállítási költséget jelent.
Tudom ez a patron önmagában 8200 ft és 10000 ért komplett szettet kapok, de tegyük fel hogy már van egy ilyen patronom és nem kívánok beruházni egy újabb gépbe csak a régi szeretett szifonomat szeretném megfelelő, szabályzott mennyiségű co2- al ellátni. Egy patron min 6g co2 tartalmaz ebből kell jelenleg 2 db a 2 l hez az összesen 12 g. Tehát azt kellene a lehető legköltséghatékonyabban megoldani, hogy ezt a 12 g-nyi co2-t egy ilyen "nagy" patronból biztonságosan és szabályozottan a régi szifonba vezessek úgy, hogy a maradék co2 természetesen a patronban maradjon és felhasználható legyen az új feltöltésnél.
Minden építő jellegű hozzászólást köszönök előre is.
Azért ez a szifon töltés nem egy veszélytelen dolog, és attól tartok a megspórolható pénz köszönő viszonyban sincs a bekerülési költségével egy biztonságos és jó patronos rendszernek. De ha valóban nagyon sok szódát csinálsz akkor inkább Biogon palack és szikvíz gép. Ebből kb 500- 1000 HUF 1 kg gáz palackmérettől függően. Ötlet merítésnek a szikvíz gépeket tanulmányozd.
Szia

Folyamatban van egy ilyen project, Mára sikerült mindent beszereznem, már csak össze kell eszkábálni és fillérekből csinálok bubis vizet !
10Kg törpe palack biogon c.tele palack 17000.- nyomáscsökkentő 3000.- csövek, csatlakozók 3000.-
Az új patronárakon Kb. 3-4 hónap megtérülés, de régi áron is max. egy év alatt megtérül. utána csak a palack töltése 8-9000.-Ft .
Számításaim szerint 1.5-2 évig kitart egy töltet amivel másfél, két köbméter bubisvizet lehet gyártani. 3 literes rozsdamentes szifonom van, ha nagyon bejön a gyártás szerzek mellé még egy 2-3 literest.
Pár nap és összeállítom a folyamatot majd dokumentálom fotókkal.

Üdv: Sipi
Valami ilyesmi készül.
A szifon üzemi nyomása 9 bar (nekem a 3 literes szifonba elég 2 patron hogy kinyomja mindet) Több gázt felesleges belenyomni, nem lesz buborékosabb a víz. Egy liter víz 1.45g szén-dioxidot tud elnyelni a többi gáz csak a palackból való kijuttatáshoz kell.
Elméletem szerint, ha a nyomásszabályozót 7-8 barra állítva mikor ezt a nyomást eléri a szifon (nyomás kiegyenlítődik) több gáz nem megy bele. De ezt a tapasztalatot pár nap múlva megosztom.
Még a töltőcsonk rögzítését kell kitalálni. Nem vagyok menetszekértő, de ha tudnék szerezni a patrontartó menetével egyező réz hollandit ráforrasztanám a csonkot, vagy beragasztom a műanyag tekerőbe és a felesleges műanyagot levágom. (Úgyis egyszer kell betekerni )
Még töltök képeket magyarázattal.

Üdv: Sipi

Csatolmányok

Folytatás

Csatolmányok

Ügyes ! Szerintem egy esztergályoshoz ha elviszed a szifon fejet akkor pikk pakk csinál hozzá hollandert. Apa menethez fel tudja próbálni úgy könnyebb lesz a dolga. De ha egy rajzot is csinálsz plusz akkor még inkább.
Sziasztok
Elkészült az első bubisviz!
Volt egy kis szívás a reduktorral, (Hulladékként vettem) de takarítás, foltos számlap csere, plexi polírozás és mint új működik.
A nagyobb gond a kivetető menettel volt.
A reduktoron 3/8" a menet de gázmenet a gyorscsatlakozón 3/8" de vizes, menet, az előző 15.2 mm az utóbbi 16,6 mm.
Kis segítséggel kapott vizes 3/8" menetet.
A patrontartóba valamilyen japán gyurma ragasztóval lett beragasztva a csatlakozó.
A szifonfejben lévő kiszúrótüskén nem módosítottam minden maradt eredeti változatban. A tüskén lévő lyukat gondoltam megnagyobbítani, mivel nyomáscsökkentőként is funkcionál (a patronban kb. 60 bar nyomás van) de szépen működik módosítás nélkül .
Elsőre 8 bar nyomásra állítottam a reduktort, rácsatlakoztattam a szifonra szépen gurgulázik bele a gáz. Mikir csendesedett megráztam a szifont, újra gurgulázik, ezt 4x megismételve szépen elcsendesedett a nyomás kiegyenlítődött. csatlakozó lepattint, kész a szóda!
Még ki kell kísérletezni mi az a nyomás ami kihajtja mind a 2,75 liter vizet ne használjak el feleslegesen gázt.
Ez olyan 6-8 bar között lehet.

Békés ünnepet, új évet mindenkinek.

Bárkinek kérdése volna szívesen segítek : kodak53@gmail.com

Üdv: Sipi

Csatolmányok

É kevesebb vízzel próbálkoznék mert akkor több hely marad "rugónak" és akkor kijön mind. Amúgy elvileg számítható is mert 1 liter 10 bar gáz az 10 liter lesz légköri nyomáson.
Sziasztok

Apránként beállt a bubigyártás!
7.5 bar a megfelelő, 6.5 még kinyomja a vizet de az utolsó pohár már nagyon enyhe 8.5 bar nyomáson nagyon sok szén-dioxid marad víz nélkül, de aki az utolsó pohárban is maximális buborékot szeretne azoknak 8-9 bar a megfelelő. (A költség így is töredéke a patronénak)
Magam részéről ez a 7-8 bar szolgáltat jó minőségű fröccsnek való szódát, de ez egyéni ízlés.
A szifonok kialakításának, méretezésének köszönhetően ezek az adatok minden űrtartalomra érvényesek (1l, 2l, 3 stb)
Persze a manométerek pontossága miatt érdemes kísérletezgetni, 9 bar fölé felesleges és nem is tanácsos menni (Szifonok üzemi nyomása 9 bar) elvégre nem vagyunk csernobili mérnökök, hogy feszegessük mit bír.

Üdv: Sipi
DSC00339.JPG
Íme a szódagyár palackjai, 3 és 5 literes
DSC00339.JPG (1.99 MiB) Megtekintve 20368 alkalommal.
Sziasztok

Eltelt egy hónap, megosztanám tapasztalataimat.
Tudom nem vagy kíváncsi rá, akkor sem úszod meg! Kiírom magamból.

Sikeres a megoldás olyannyira, hogy beszereztem 3000.- forintért egy ötliteres szifont a jófogáson.
Kicsit kísérletezni kellett vele mert valószínü nem az eredeti nívócsővel kaptam meg.
A maradék patronokkal próbálva a 3. betekerése után kinyitotta a szelepet és fél liter vizet kinyomott spontán. Lemérve a beleférő vizet pontosan 5 litert tett ki (a 3 literes szifonomba 2,75L víz fér) . Sajna nem találtm hosszabb nívócsövet. Ezért egy fecskendőt találtam némi keresgélés után. Az ebből levágott darab pont beszorul a nívőcsőbe és még állítgatni is tudom. Most 4.6L víz felett marad elég hely a gáznak.
A költségek is kiszámolhatóak egy hónap teszt után (szorgalmasan húztam a strigulákat)!
Az előző bejegyzéseimben írtam 7-8 BAR körüli töltésről, de a tapasztalat a 9 BAR-t igazolta jónak. Így a szódavíz teljes mennyisége gazdagon buborékos az utolsó csepp is úgy jön ki a szifonból mint az első.
A költségekről: Szereztem kölcsön egy pontos mérleget, a 3L szifonba 13-14g széndioxidot tudtam bevinni ezt kerekítsük 15 grammra. Az 5 literesbe 24g ezt vegyük 25 grammra. egy nap (24óra) alatt ittunk ki az 5 literes ballont. Itt lepödtem meg igazán, nem számítottam ilyen vízfogyasztásra a családban (3 fő).
Innen már bukott is az előző számításom, hogy 1.5-2 évig kitart 10kg szén-dioxid.
Mert ugye 40 grammal készül 7,35 liter bubisvíz. (Ez az arány egyezik a sodastream patronnal 420g gáz 60-80 literhez)
Elméletben a palackból 9 kg gázt vehetek ki (1 kg benne kell maradjon cserekor)
legyen 8 liter, egy kilót számoljunk veszteségnek. 8Kg szén-dioxid = 1 470 liter bubisvíz. 10kg palack házhozszállítva 8 800-Ft

1 470 : 8 800 =5,98-Ft/Lit + vízdij Ennyiért nem kapsz flakonos vizet, nembeszélve az 1000db flakonról mitől megmented a környezetet)!

Kb 8-10 hónapig elég egy palack szén-dioxid Napi 5 liter vízfogyasztással ami nyáron biztos több 2 literrel ezért inkább a 8 hónap.

Azthiszem mindent elmondtam

Üdv mindenkinek

Csatolmányok

Üdv!

Köszönjük a részletes leírást! (nem is akartam megúszni :) ).
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Szívesen.
Már évek óta foglalkoztatott ez a megoldás, most novemberben a liss bejelentése után azonnal elkezdtem keresgélni az apróhirdetésekben a hozzávalókat.
Szerencsére karácsony előtt tudtam komolyan alkudni palackra, nyomáscsökkentőre és így reális árakon beszerezni.
Az elkészítés fél napot vett igénybe, reszelés, ragasztó kötése és közben a reduktor rendbetétele, palack felcipelése a kocsiból.

Lehet, sokan elfogják készíteni azok kiknek lételeme a bubisvíz.
Bekerülési költség megtérülése pedig jól látszik a számokon, ca. 6ft/liter víz szemben a 99/db. forintos patronnal szemben,
A régi 30Ft/db régi patronáron számolva is kb. 10 hónap lenne a megtérülés az új 3.5x árakon pedig márciusra megtérültnek tekinthető! Nem mindegy 1500 liter bubisvíz 8800-Ft vagy patronnal 150 000-Ft !
Ugye szembetűnő a különbség.

Köszönet Lalicapri fórumtársnak, hogy elinditotta ezt az átalakítás topikot!
Mert különben lehet magamban tartottam volna ezt a faék egyszerűségű megvalósítást.

Üdvözlettel: Sipi
Még egy apróság!

Miért választottam a Biogon c 10 Kg törpepalackot (köznyelvben Totya palack)? Átmérő 21cm magasság 65cm súlya üresen 18kg.

A válasz: Költséghatékonyság.
Palack cserénél, töltésnél van egy alapdíj, mindegy mekkora a palack 0.5 vagy 30 kilós 4800 forintot kell fizetni és ezen felül van a Co2 töltet ára 400-450 Ft körül/Kg
Ezért az 5 Kg-os palack nem a felébe kerül a tízkilósnak hanem csak Ca. 2000 forint a különbség És persze az ötkilós csak 14cm átmérőjű és 65cm magas

Azt hiszem ez még egy fontos adat a tervezésnél!

Üdv: Sipi
Sziasztok!

Eljött az ideje egy frissítésnek, ígérem ez lesz az utolsó poszt bubisvíz fronton.

Közel 7 hónap tapasztalatát osztanám meg veletek, hogy miért pont most?
Számításaim szerint október környékén kellett volna kifogyni a szén-dioxidnak, de más a számítás és más a valóság.
850 liter bubisvíz készült az első 10kg szén-dioxidból, múlt héten kifogyott, már csak 7-8 bar nyomás maradt a palackban.
A gyorsabb fogyásnak én is okozója voltam, (ne kelljen sokat rázni a szifonokat a gáz oldásához) megemeltem a nyomást 11-12 bar-ra. Így viszont rengeteg gáz feleslegesen távozott (komoly nyomás maradt az üres szifonban).
Most visszaálltam 9-bar nyomásra és 1 percel tovább rázogatom a szifont, tuti meglesz az egy köbméter (másfelet számoltam a kezdetkor) bubisvíz.

A lényeg:
Szorgalmasan húztam a strigulákat az elmúlt fél évben, és nyolcszázötven (850L) liternyi bubisvizet gyártottam kiváló minőségben.
Egy dobozba pedig szorgalmasan dobáltam a patron árát (még a régi 300Ft/doboz) 85 doboz = 25 500Ft gyűlt össze.
Vagyis megtérült a befektetés és még egy kis haszon is keletkezett, a palack csere 3800.-Forint volt, (mert kereskedő nevén volt az általam vásárolt Bérpalack) de felhívta figyelmem a telep mestere, hogy kivételesen kiadja nagyker. áron, de legközelebb már nem tudja mert letiltott a komputer. Úgyhogy a következő csere már a kiskereskedelmi áron lehetséges, ami 7800 pénz.

Köszönöm, hogy elolvastaátok!
Szép nyarat, üdítő bubisvizet!

Üdvzlettel: Sipi
Sipi!

Csak csodálni tudom kitartásod! Ha valami másba is - hasonlatosan ehhez a bubis vízhez - belefolysz, ne habozz megosztani velünk.
Köszönöm.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
23 hozzászólás Oldal: 1 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég