Ezermester Fórum

Kérdések és válaszok minden más témában, vagy amit nem tudsz besorolni
630 hozzászólás Oldal: 40 / 42
Szörnyű. Szétmegy a fejem tőle. Sokszor hallom, de volt szünet. Most 09.19. 23.39 nagyon erős Érdliget :oops:
INFRAHANG!

35 éve lakunk egy lakótelepi panel házban az Etele-Fehérvári út közelében, tűzfallal. Az összes szomszéd gépeinek és a távfűtőcsövek zúgását ismerem; porszívók, mosógépek, turmixok, klímák, hűtőszekrények, néha egy kis fúrógép. Ezek mindenki számára a jól hallható tartományban zörögnek, korlátozott időtartamban.

2019. júniusától infrahang zavar, amelynek nem ismerem a forrását, nem tudok tenni ellene, nem tudom megszüntetni.
Bármi is legyen, akadályoz a nyugodt pihenésben, alvásban, elmélyült munkában, ezért szeretném felderíteni a forrását, és ha lehetséges, megszüntetni.

Se a szomszédaim, se családtagjaim nem hallják, az én fülem a legjobb, vagy csak a fejem mérete miatt rezonál nekem? Nem képzelődés, mert a házon kívül nem hallom, viszont volt fiatal nő vendégem, aki szintén hallotta.

Első feltevésem egy szomszéd lakásban beüzemelt nagy teljesítményű hangfal zenéjének mélynyomóból érkező infrahangja volt. Magát a zenét nem hallottam sem a lakásban, sem a lépcsőházban körbejárva. Az ismerős szomszédok sem vették észre a hatást.
A zúgás nem egyenletes, hanem változó hosszúságú kihagyásokkal zeng, ugyanazon a hangmagasságon. Sem a hang, sem a követő szünet nem hosszabb 1 percnél. A szünetek és a hangzás is váltakozó hosszúságú, nem ismertem fel ismétlődést a mintában. A hangzás erőssége nem mindig állandó, néha crescendo, néha halkuló.

2019. szeptemberében 2 hétre elhallgatott, reménykedtem, hogy a diák, aki az iskolai szünetben éjjel-nappal üvölteti a zenét, ismét tanulni fog, de sajnos, újra kezdődött. Azóta is 1-2 nap kihagyással zaklat. (Nem diák lehet.)

Épületbiológushoz fordultam szaktanácsért.
Ötletei:
1. A házban lakókat egyenként felkeresni és megkérni, hogy meghallgassuk a háztartási gépeiket, melyik zúg.
2. A szellőzőaknában légmozgást fokozó motort megnézni.
3. Szokjak hozzá.

Közvetlen szomszédaimnál nem jártam eredménnyel. Nem vagyok elég erőszakos, hogy betolakodjak a lakásokba, az udvarias kérdéseimre pedig azt válaszolják, náluk semmi sem zúg.
4 emeletes a ház, nincsen motor a szerelőaknákban.
Lassan egy éve nem tudok hozzászokni, olyan érzés, mintha fúrnák az ember fogát; újra, meg újra lökdösés-szerű, többé-kevésbé hosszan kitartott hang, rezgeti a dobhártyám.

A társasházi közgyűlésen kértem a megjelenteket, segítsenek a zaj forrásának felderítésében, értesítsenek, ha ők is hallják. Senki nem jelentkezett.
A lépcsőházban is kiplakátoltam a kérésemet, azzal megtoldva, hogy valószínűleg egy újonnan beüzemelt mélyhűtő lehet, ami nincs kivízszintezve, és a kihagyások dátuma a leeresztések, takarítások dátuma lehet, amiből a lakó magára ismerhet.
Közzétettem az időpontokat, mert októbertől heti 1-1 nap kivételével működik, novemberben ismét 2 hétre leállt, de decemberben megint heti 1-1 nap kivételével újra folyamatosan zúg. Kértem, gondoskodjanak a gép hangszigeteléséről, ha kell állom a szükséges anyagköltséget, és szívesen közreműködöm a hangszigetelés szakszerű megvalósításában.
Felhívtam a figyelmet arra is, hogy a keltett infrahang nemcsak a gép közvetlen szomszédságában érezhető, és egészségre veszélyes, azok számára is, akik nem hallják.

2020-ban ezek az időpontok:
január 3
január 13-20.
február 3-7.
március 15.
április 1.
április 15-16.


Az a gyanúm támadt, hogy összefügghet az 1-es villamos vonalának meghosszabbításával. 2019. július 9-én indult a Kelenföldig meghosszabbított az 1-es járat. Lehet-e a sarokra telepített transzformátor zúgása, amit hallok?
(Mert nem klímaberendezés, nem mosógép, nem hűtőszekrény az okozója.)
Talán a tűzfalon verődik vissza?
Sztetoszkóppal nem volt hallható sem a falon, sem az üvegablakon, sem a levegőben tartva.

Már nincs környezetvédelmi minisztérium. Másnál melyik kerületben jelentkezik a zavarás? Melyik évben?
Abbamaradt-e a zúgás? Belső parafaszigetelés használt-e a zaj ellen?
Üdv.

A zöldhatóság sem csinált semmit, leszarnak mindent.
Én már a műholdakra gyanakszom, amik rádióhullámokat
bocsátanak ki, és a házak antennaként funkciónálnak.
Majd most az 5 G jól hazavág mindenkit....
kiderül, mennyire fog a zaj erősödni.
Jó sok műholdat felküldtek, mintha nem lenne ennél
sok, ezerszer fontosabb dolog a világon!
Persze a szabadban is hallani.

Ha valaki tudja biztosan mi ez, írjon.

Köszönöm Judit
Judit
Sziasztok!

Hasonló problémával küzdök én is. A XIII. kerületben élek egy 3 emeletes tégla társasházban és közel két-három hete hallom ezt a morgó, búgó, morajló hangot. Nappal is szoktam néha hallani, de inkább az esti órákban. Van, hogy egy, más esetben fél nap csend van, de utána kezdődik előröl.

Tegnap elviselhetetlen volt, szinte rezgett a fejem.

A családból senki nem hallja. A szomszédokat is körbe kérdeztem, persze senki nem érzékeli, volt aki beengedett a lakásába és ott is hallottam. A szabadban nem hallom, illetve más épületben sem. ( eddig, bár nappal volt) Illetve nekem is volt vendégem, aki hallotta, bár elmondása szerint nagyon kellett összpontosítania, hogy meghallja. (??)

A lakók közül senki nem vett új háztartási gépet, nem volt felújítás, illetve egy helyen a wc kagylót megcserélték.

Elmentem orvoshoz is, aki szerint tinnitusom van a stressztől, szorongástól. Hallásvizsgálat ( hibátlan eredmény) és szokásos receptfelírás és életviteli tanácsadást követően hazaküldött, hogy egy hónap múlva menjek vissza.

Tanácstalan vagyok.....

É
Sziasztok,

Feliratkozom a témára, pár napja nálam is megjelent egy hasonló mély frekvenciás hang, szinte ugyanaz amit itt sokan említettek már. Kertes házban lakom, mindent áramtalanítottam is már, nem a saját házam generálja a zajt. Hiába csukok be minden ablakot ajtót, dugok füldugót, annyira mély a hang, hogy mindenen áthatol. Napok óta nem alszom jól miatta. :(
(helyileg Debrecen)
I think it is more audible at night because it is very quiet.
It can also be heard during the day in quiet places (eg I have heard it in the woods or on my farm away from the city). one voice agrees you can tolerate and can sleep on it, but you rarely do it.recently for more than a week it was not audible and it went better for me to sleep.very many do not hear otherwise.
james
Sziasztok!

Csatlakoznék én is sorstársaimhoz.

Annyiban tudok új információval szolgálni talán, hogy én vidéken, egy faluban hallom, a Balaton északi partján. (Tehát az én hangomnak nem lehet köze se Ferihegyhez, se Tiszához.)
Szomszéd okozta zajkeltést én kizárnám, mert körülöttem kizárólag nyaralóházak vannak, amit télen nem laknak.

Ami még érdekes lehet, hogy az én házam 3 szintes, és a búgást csak a 2. és 3. szinten hallom, a legalsón nem. Ez ellenkezik sokak tapasztalatával, akik mindenhol hallják.
Talán némiképp annak is ellent mond, hogy a talajból/vízből jönne, de azért ez nem 100%.

Repüléssel foglalkoztam régen, és nem ismertem rá semmilyen légiközlekedéses hangra, pedig ismertem rengeteget, géptípusok, azok zajait, reptereken üzemelő berendezéseket. Radarokat is láttam, de azoknak nem hallottam hangját.

A családom nem hallja, de ez nem nagy kunszt, ők Budapesten is remekül aludtak, míg én a szomszéd minden zörrenésére felriadtam.

Fehér zajként én annyit eszeltem ki, hogy nem csukom a konyha és a hálószoba ajtaját, így jobban behallatszódik a hűtő, ami elnyomja a zajt. Nem túl jó megoldás, mert a hűtő változatos és néha felébreszt, de még mindig inkább valami ismerős idegesítő zaj, mint valami ismeretlen.

Tesztelgetni fogom az egészségügyi teóriát, tehát, hogy melyik fülemmel hallom, és változik-e a pulzusom változásaival.
Más ötletem jelenleg nincs, de nyitott vagyok mindenre, ha esetleg van tippetek.
Sziasztok!

A teljes fórumot átolvastam, miután idén október végén egyik pillanatról a másikra (az esős, párás, hűvösebb idő beálltával) megjelent ez az idegtépő hang/frekvencia az életemben. Amit saját tapasztalat alapján el tudok mondani az az, hogy egyértelműen külső hatás, nem a fülem, fejem zúg és szerintem felesleges lokálisan zajkeltő gépeket, klasszikus zajforrásokat keresni. Én sajnos szinte mindenhol hallom, pedig több helyen is aludtam az elmúlt 2 hónapban. A bázisok Gyékényes (Somogy megye, horvát határ mellett), Érd és pár napig BAZ megye, némi kitérővel a Zemplén szívébe, ahol a síri csendben az erdő közepén, kiszállva a kocsiból döbbenetesen erősen hallható volt kültéren a búgás. Pár hónappal ezelőtt ugyanezen a helyen aludtam már szinte teljesen nomád körülmények között, akkor semmit nem hallottam. Én az alap monoton búgás mellett amúgy mindig hallok egy pulzáló, lüktető frekvenciát is, ami ott, a Zemplén szívében olyan hangos volt most, mint beltéren még soha. A lényeg, hogy az egyetlen közös dolog az összes helyszínben (a HAARP - teórián kívül, amit sajnos nem tudok nem hihetőnek érezni, de ezt most hagyjuk...) az átjátszó antennák és a nedves talaj jelenléte, kiegészülve valamilyen felszín közeli vízzel, úgy mint tó, folyó, patak vagy akár a talajban lévő nagy vízkészlet adott helyeken. Az infrahangokról olvasottak alapján és a hullámterjedés természete alapján amit tudni vélek, hogy vannak helyek/sávok, ahol összeadódnak a jelek és vannak ún. szürke zónák, ahol szinte semmi nem mérhető ezekből. Így nem feltétlenül az számít, hogy méterben számolva mennyire vagy mondjuk egy toronytól, hanem hogy ahol aludni próbálsz, ott éppen hogy csapnak össze a hullámok a fejed felett, szó szerint és képletesen is sajnos. A Zemplénben egyébként egészen addig mentünk gyalog, amíg már nem hallottam a búgást és kiderült a telefonra nézve, hogy ott már a minimális, egyes térerő sem volt fogható. Gázvezeték nincs, csatornázás nincs, gép, trafó, szivattyú nincs, ember sincs, csak erdő, patak és egy nagy antenna az egyik csúcson. Ahogy mentünk visszafelé és ereszkedtünk le a patak völgyébe, úgy jött vissza a hang, ugyanazon a ponton, ahol felfele menet abbamaradt.

Ez alapján lehet, hogy egész egyszerűen - egyéni érzékenységtől függően persze - érezzük/halljuk ezeket a rádió, mikro - és egyéb (4G/5G, infra stb.) hullámok okozta katyvaszt. Vadabb verzióban jöhet a Schumann - rezonancia / HAARP. De ha azt vesszük alapul, hogy a bonyolult helyzetekben általában a legegyszerűbb, legkézenfekvőbb magyarázat a helyes (és feltételezzük, hogy nem mindannyiunknak pontosan ugyanaz a betegsége van, ami pontosan ugyanazt az érzetet váltja ki bennünk világszerte nemtől, kortól és mindentől függetlenül), akkor valószínűsíthető, hogy a globálisan jelenlévő brutál mennyiségben felküldött műholdak, letelepített átjátszótornyok és egyéb, számunkra nem megismerhető, épp aktuálisan zajló katonai, meteorológia kísérletek, no meg az egyre sokasodó elektronikai kütyük halmaza okozza ezt. A régi, 50-60 évvel ezelőtti észleléseket sem zárja ez ki szerintem, hiszen az akkori emberek szinte a nulla sugárzáshoz képest kapták a nyakukba a korabeli katonai kísérleteket, akkori kütyüket, rádióhullámokat, stb., tehát szerintem mindig mindent az adott korszakhoz képest kell mérlegelni. Lásd a régi falusi öregeket, akiknél mikor be akarták vezetni az áramot, akkor volt aki nem kért belőle, mert azt mondták, hogy hallják. Mindenki őrült lenne? Nem hiszem. Csak ma már a legtöbb ember zombi üzemmódban él és ezért már tompa szinte minden érzékszerve. De ettől mi még sajnos halljuk/érezzük ezt a valamit és megoldást senki nem fog tudni adni, ezért én is teljesen tanácstalan vagyok.
T bugocsiga!

Bizonyos mértékig egyetértek, de sajnos a dolog egyik része tőlünk függ. Hányan lakunk egy társasházban, és hol van hangszigetelés? Vagy: magunk is lehetünk hangforrás, pl. agyi erek áramlási zaja (hallásvizsgálat, frekvencia).
Érdekesebb, ami nem tőlünk függ:
Elektroszmog: Számos kutatás hozta összefüggésbe ezeket a sugárzásokat például betegségekkel és tünetekkel. Napjainkban már teljesen nyilvánvaló, hogy egészségünk megőrzésében rendkívüli jelentősége van a pihentető nyugodt alvásnak! A fekhelyünk környékének ellenőrzésére létezik
SBM2008 szerinti elektroszmog mérés. (Kicsit drága.)
Maga az észlelés helye is lehet lényeges: pl.
- hangok a tengerparton: meglepő módon éjjel aktív halfajok okozhatják.
- szeizmikus tevékenység
- szél (nagy antenna, torony környékén leváló örvények)

Lehet, hogy egy távoli forrás lényeges: pl. távoli közlekedés, ipari üzem stb. hangja, de nem légvonalban, hanem visszavert alakban. A visszaverő felület lehet vízfelszín, hegy, különböző hőmérsékletű légrétegek.

Egyik cikk írja: "Hogy mi a magyarázat a különös hangokra, azt a tudósok is csak feltételezik. Szerintük ezek a természetből eredő morajok tulajdonképpen háttérzajok, amiket nem mindig hall az ember, mert elnyomják a mesterséges hangok - hiszen a világon sehol sincs teljes csend."

Jó pihenést, kellemes ünnepeket!
Üdv mindenkinek!

Én Balatonfüreden lakom, kb. 3 éve hallom a hangot. Főleg télen őrit meg amikor kint nincs mozgas és az ablakok csukva vannak. Ezek kiszurik a kinti magas hangot, kutyaugatast, auto zajt, viszont szépen atengedik a bugast.
A hangot hallom mas falvakban is ha nagy a csend. Keptelen vagyok beazonositani hobban jön. Rajtam kívül meg egy embert talaltam aki hallja de őt annyira nem zavarja. Az idő 70%-ban hallom és általában délután valamikor megszunik majd éjfélkor ujra indul. Ez miatt az idopont miatt en abszolút ember alkotta dolognak tartom. Valamiért a víz ellatasban latom a megfejtést. Nem ismerem hogyan működik itt a DRV de azt olvastam vannak nyomasfokozo kozpontok, kutak amik automatikusan toltik a rendszert, kulszini vizmu a Balatonparton stb. Ezekben mind gépek dolgoznak, mukodtetik a vizellatast. Szerintetek?
Kedves újonnan belépők !

Üdv. a HUM miatt szenvedők csoportjában.
Nagyon tetszenek a hozzászólások, mert
megint úgy érzem, mintha én írtam volna őket. :)
Legalább nem vagyok egyedül ebben.
Ezt a sok kutatást, keresést, gondolkodást mind átéltem én is,
meg a régebbi hozzászólok közül szinte mindenki.
Mások által hülyére vagyunk véve, ezt is megtapasztaltam nem egyszer.
Végül, ha megnézitek a régebbi hozzászólásokat,
már egy hivatalos megkeresésen is túl vagyunk,
aminek semmi eredménye nem lett, mármint nálam biztos nem.
A zöldhatóság egy nagy NULLA. :evil:
Kéne találni valakit, aki befolyásosabb, és nagyon szenved ő is ettől a zajtól.
Akkor talán eljutnánk ahhoz, hogy normális méréseket csináljanak több helyen.
És legalább a forrásokat megnevezhetnénk.
Akkor talán a védekezést is meg tudnánk végre oldani.

Nagyon tetszik, amit bugocsiga írt. Talán ő járhat legikább az igazsághoz.
Arra kíváncsi lennék, hogy a Zemplénben, amikor abbamaradt a zúgás, meg ismét visszajött,
hol tartózkodott pontosan, és hogy ez az adótoronnyal, meg mobilhálózattal mennyire volt kapcsolatban.
Zaj - térerő összefüggésre gondolok....
Víz volt e a közelben, milyen messze?....stb
Nem hiszem, hogy egy kis patak zajt okozna.
Én a Tisza mellett lakom közvetlen, itt már esélyes a víz általi zajkeltés is.

Nálam nagyon erősen zeng.....mintha a szomszéd szobában valaki egy nagybőgőt húzna,
ugyanazon a hangon le-fel.......jaj :roll:
......az lehet, hogy nem is lenne ennyire zavaró !

Csendes, békés évet kívánok 21-re ! :|

Judit
Judit
Sziasztok! Először is boldog(abb) új évet kívánok mindenkinek. Pár fejlemény történt csak az esetemben. Brutális december volt a hang szempontjából, de dec 22-én dél/1 körül azt vettem észre, hogy jól vagyok, nincs hang. Tele lettem energiával, délután még sétáltunk is, kültéren se hallottam a hangot, pedig síri csend volt. Este 7.15-kor azonban - teljes nyugalom és relaxáltság közepette - a kanapén ülve lábfej és lábszár bizsergést, hasfalrezonanciát és heves szívdobogást éreztem elvágólag és brutális erősséggel. A TV ment, lehalkítottuk és meghallottam a hangot, ami iszonyatos erős volt. Az éjjel rémálom volt, mintha 10 alagútásó gép ment volna az ágyam alatt. Ezt csak azért írom le ennyire részletesen, mert reggel a párom azzal fogadott, hogy talált valami érdekeset a neten. A Mátrában a Piszkés-hegy tetején lévő infrahangkutató/mérő állomás hivatalos oldalát találta meg, és elém tolta a grafikonokat. Percre pontosan azt mutatta a hivatalos mérés, amit előző nap délután és este érzékeltem.

Az oldalt itt találjátok: http://infrasound.hu/index.php/hu/infrasound-plotfiles

Azóta jegyzetelem a saját észleléseimet egy 1-10-es skálán, és utólag, 2-3 naponta ránézek a hivatalos oldalra. Totál ugyanazt mutatják a grafikonok, mint amit az előtte lévő napokban érzékelek, talán 2 nap volt, hogy más erősséget jelzett a hivatalos mérő, mint amit én éreztem. Felvettem a kapcsolatot a CSFK infrahangkutatóival, természetesen nem egyből hülyéztek le, csak finoman jelezték, hogy menjek orvoshoz. A fő érvelés pedig az volt, hogy ezt én amúgy sem hallhatom, mivel akkor emberek millió is érzékelnénk. Döbbenetes és elkeserítő számomra, hogy szakemberek ilyen választ adnak, miközben tudjuk, hogy emberek világszerte igenis érzékelik ezt a hangot. Másrészről ez olyan érvelés, mintha azt mondanánk egy gluténérzékeny egyénnek, hogy edd meg nyugodtan ezt a kenyeret, mások is ezt eszik és látod, semmi bajuk nincs tőle.

A Zemplénben és máshol is azóta tapasztaltak alapján annyit tudok elmondani, hogy nálam a hang a tengerszint feletti magassággal arányosan csökken. A térerő hiánya is határozottan segít, illetve a vezetékek hiánya is, de legfőképp a magasság és a vastag kőfalak tűntek nekem eddig a legegyértelműbb összefüggésnek. A légnyomástól, a talajközeli állapotoktól, plusz a légtömeg nedvességétől függően olyan érzésem van, mintha a rengeteg minket érő sugárzás (4G, 5G, műholdak, mikrohullám, stb.) által „telítődne” a légkör és mint egy trafó (csak sokkal mélyebben), el kezdene zúgni a közeg a sok különböző hullám találkozása miatt. A házak, vezetékek, talajközeli tereptárgyak meg mintha „levezetnék” ezt a túltöltöttséget. Szerintem én ezt hallom, mint infrahang. És persze hozzájöhetnek még a természetes úton is létrejövő egyéb infrahangok (földlemezek mozgása, viharban, nagyobb hegy tetejéről leváló légtömegek, szélerőművek), de én úgy érzem, a magam esetében ez a hang/rezonancia-érzékelés legfőképp az elektromos és egyéb sugárzásokkal kapcsolatos.

Szerintem egyébként én sokkoltam magam – tudtomon kívül – az elektromos mezővel októberben, mivel a covid miatt hirtelen, 0-24-ben egy elég kis légköbméterű házba száműztük magunkat (home office), amit felújítottunk még tavasszal, de csak elektromos fűtést tettünk bele sajnos: fűtőpanelek, törölközőszárító, fűtőszőnyeg a parketta alá, plusz ehhez járulhatott hozzá a közeli adótorony és vezetékek hatása is, illetve a brutál nedves, vizes talaj és légkör. Ráadásul a zárlat miatt kimozdulni se tudtunk, max napi 1 -1,5 órás sétáink voltak, de ha esett (és sokszor nagyon esett), akkor még az se volt. Szóval az az érzésem, hogy ez a drasztikus elektromos hatás és az elvágólag megváltozott életritmus igenis okozhatta azt, hogy kialakult egy ilyen „képességem”, hogy hallom, amit nagyon nem kellene.

Tesla életéről köztudott, hogy a folyamatos elszigeteltségben és elektromos közegben végzett munkássága miatt szó szerint olyan hallása volt, hogy fizikai fájdalmat érzett, amikor a messzebb lévő állatkertben elbőgte magát az oroszlán. Kb lehet, hogy ilyesmi történt velem is, megspékelve az előbb nem említett indukciós főzőlappal, amit nyáron vettünk. Amikor bekapcsoltam, akkor mellette állva egyből majdnem elájultam. Párszor használtam csak kültéren ezután, mert elviselhetetlen volt számomra az érzés, amit generált. Azóta már palackos gázzal működő főzőlapra cseréltük … nem lehet egy lapon említeni a kettőt.

Más téma: ha esetleg van légkör-kutató, fizikus ismerőse valakinek, kérem kérdezze meg tőle, hogy mitől lehet, hogy már legalább egy hónapja, szinte minden nap lila az égbolt, nagyon furcsán kinéző felhőkkel (és 2,5 hónapja nem sütött a nap, talán háromszor volt 3-4 óra napsütés). Én személy szerint elég sokat vagyok a szabadban, de még életemben nem láttam ilyen természetellenes színű égboltot délutánonként/esténként, és főleg nem ennyi időn keresztül és pláne nem az ÉK- K – DK-i horizonton. Nem a szokásos naplemente előtti/alatti narancsos színről beszélek a nyugati horizonton, hanem lilás-kékes-szürkés valamiről. Köszönöm előre is!
Hahó mindenkinek!

A Rejtély c. sorozat 2. évadának egyik részében
zaj általi tudatbefolyásolásról van szó.
https://www.imdb.com/title/tt1119644/?ref_=nv_sr_srsg_0
Nem is biztos, hogy hülyeség.
Végül is tudatbefolyásolás megy mindig és mindenhol.

J
Judit
Tavaly nyár óta én is felfigyeltem erre a hangra: Budapest 9. kerületben lakom albérletben, de hallottam már másnál is. Illetve Mezőkövesden is.

Még nem találtam olyan választ, amely tudományosan közelítené meg a dolgot, így megpróbálkoztam a dolog mélyére járni:

Egy online szinuszos hanggenerátor segítségével megtaláltam azt a frekvenciát, amit hallok (azaz próbáltam vele olyan hangot előállítani, ami hallok): pontosan 35Hz-ről van szó. Ez egybevág egy pontosan 2100-as fordulatszámmal forgó motorral.
De mi lehet az, ami ilyen fordulatszámmal a forog?
Szóval jó lenne, hogyha más is megpróbálná kimérni ezt, és megtalálni azt a frekvenciát, amit hallunk. Ha másnak is 35Hz, akkor talán ugyanazt halljuk, ha kicsit is más, akkor nem.

Ha a hanggenerátort 34 illetve 36 Hz-re állítom, akkor jól hallható másodpercenkénti lebegés hallható az interferencia miatt. Ha 33 illetve 37 Hz-re állítom, akkor másodpercenkénti 2 lebegés hallható.
Ez azt bizonyítja, hogy a hanggal lehetséges interferálni. Ez pedig kizárja azt, hogy teljes mértékben szubjektív hangérzetről legyen szó. És ez kizárja azt is, hogy elektromágneses hatás okozná a hangot, ugyanis ez esetben szubjektív hangérzet lenne, amivel nem lehetne interferálni ily módon.

A hang pulzál kb. 4-8 másodperces periódussal erősödik és gyengül. Van, amikor gyorsabb ütemben. De non-stop hallható, ha odafigyelek rá. Kint a szabadban sétálva még nem hallottam, a nagy alapzaj miatt, de éjszaka az ablakon kihajolva hallottam már.

Nincs szinkronban a szívdobogással, tehát nem a pulzust hallom.

A fürdőszobai ventilátorom esetében kimértem ezt a 35Hz-es hangot, amelyet elég erősen ad. De ez csak akkor hallható, amikor a ventilátor megy.

Arra gondolok, hogy az idegrendszerem valahogy átvette ezt a 35Hz-es hangot. A fül ugyanis nem csak érzékelni tud hangot, hanem kibocsátani is. Ezt otoakusztikus emissziónak nevezik, és a funkciója az, hogy a fül a beérkező hangokat felerősítse és jobban hallhatóvá tegye. Enélkül lényegében süketek lennénk. Ezt a dolgot használják a belső fül vizsgálatára, pl. csecsemők esetén így vizsgálják, hogy hall-e a gyerek. Ugyanis a fülbe helyezett nagyon érzékeny mikrofonnal ez az emisszió mérhető.

Ha valaki tapsol a füled mellett és ettől cseng a füled, a csengést is ez az emisszió adja (szerintem).

Normál esetben otoakusztikus emisszió hanggal kapcsolatban keletkezik, viszont létrejöhet spontán is. Valószínűleg ez okozhatja a mindenhol hallható búgó hangot, mert valahogy beragadt ez az erősítő, és folyton gerjed.

Biztos választ a hang eredetére tehát úgy lehetne kapni, hogy:

1. Egy szinuszos zajgenerátorral megkeresed azt a frekvenciát, amit hallasz. Alacsony frekvenciák esetén már 1 Hz különbséget is nagyon jól ki lehet venni. Valamint azt is érdemes megfigyelni, hogy 1-2 Hz különbség okoz-e lebegést. Ha okoz lebegést = valódi hang, amely jöhet kívülről, de belülről is. Ha nem okoz = szubjektív hang, amelynek idegrendszeri oka lehet.
2. Ha valódi hangról van szó: felkérsz valakit, akinek van egy elég érzékeny mikrofonja, hogy amely képes kimutatni ezt a hangot ebben a frekvenciában.
3. Ha nem találnak semmit, akkor füledbe helyezett nagyon érzékeny mikrofonnal kellene az alacsony frekvenciák után kutatni. Hátha csak egy mély otoakusztikus emisszióról van szó. Sajnos nem tudok olyan kísérletről, amely ilyen mérést csinált volna. Ezek az emissziók tipikusan a magasabb jobban hallható tartományban szoktak lenni, és a hallásvizsgálaton is csak a hangimpulzusra válaszul adott emissziókat mérik csak.
Augusztusban költöztünk új lakásba, kb november óta küzdünk mély, folyamatos zengéssel. Néha 1-2 nap szünet, egyébként éjjel-nappal szól.
Kicsivel 100 Hz alatti frekvencia (legalábbis a telefonnal annyit mérek).

37 Hz-nél erős interferenciát tudok előidézni.

Már tele van vele a fülünk.

Budapest, Rózsavölgy, a Savoya parktól nem messze. Nem tudom, a Savoya parknál levő trafó állomásnak lehet-e köze hozzá? Mindenesetre a ház tetejéről lehet látni a trafótelepet.
630 hozzászólás Oldal: 40 / 42

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég