Ezermester Fórum

Elektronika, számítástechnika, digitális eszközök, tévé, videó, internet
61 hozzászólás Oldal: 2 / 5
Megoldottam a problémát úgy, hogy a behúzott 3x2,5 mellé húztam mégegy 5x2.5 mt kábelt.

A 3x2.5 kábelen lesz a sütő(bőven elég->sok is)
Az 5x2.5 kábelen lesz a főzőlap igy ha később lenne 3 fázisom sem lesz gond, addig pedig 2 -2 szálat összekötök így ha egyszerűen akarok fogalmazni nagyon túl van biztosítva.(2F és 2N 1 földelés)

Mindenkinek köszi a hozzászólásokat!Különösen jmedvegynek a részletes és szakszerű/életszerű hozzászólásaiért!

Thx jmedvegy! :)
Zlota írta: ... Az 5x2.5 kábelen lesz a főzőlap igy ha később lenne 3 fázisom sem lesz gond, addig pedig 2 -2 szálat összekötök így ha egyszerűen akarok fogalmazni nagyon túl van biztosítva.(2F és 2N 1 földelés)

Üdv Zlota!

Nagyon szívesen, de megjegyzem, a teljesség igényével még kétszer ennyit lehetett volna megjegyezni a témáról.
Még annyit, hogy általános szabály, hogy a védővezető keresztmetszetének meg kell egyeznie a fázisvezető keresztmetszetével, vagy annál nagyobb lehet. Ezért tanácsolnám, hogy amit a sütőnek tartottál fenn, a védőföldet egyesítsd ezzel az újonnan behúzott kábellel is, és akkor elvileg, így "neten" keresztül sem lehet semmi kivetnivaló a munkádban.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Üdv,

A problémám, hogy az elektromos sütőt, a gázfőzölap elektromos csatlakozását ugyanazon sorkapocs ugyanazon oldalára kellene bekötnöm. 1 vezeték kiállás van, mindkettőnek. Beköthetem így?
Használjak érvéghüvelyt? 2 elmenő vezetéknél ez nem okoz gondot?
Nem okoz gondot, hogy a sütő és a főzőlap gyári kábele eltérő keresztmetszetű?

Köszönöm a tanácsot!
Levente
Sziasztok!

Remélem még él ez a fórum, mert nagy szüókségem van rá....
A következő ügyben szeretném a segítségetek kérni:

Kaptam pár éve egy használtan vásárolt beépített konyhabútort és abban volt elektromos sütő is, ill. nem a sütőhöz való kerámia főzőlap. A főzőlapot különböző csatlakozókkal kellett a sütőhöz csatlakoztatnom és bolondbiztos csatikról van szó - tehát nem is tudtam volna rosszul összerakni.
A gond:
Sajnos mind a négy főzőrészen csak az 1-es fokozat működik. A működtető kapcsolók természetesen a sütő előlapján vannak. Ez nagyon zavaró, mert nincs fokozat-állítási lehetőség. Kérdés: eleve rosszul lett a sütő bekötve a hálózatba, vagy beteg a sütő, esetleg rossz a főzőlap?

Segítségetek előre is köszönöm!
Üdv!
Hirtelen arra gondolok, hogy a sütő és a tűzhely 3 fázisra volt kötve a régi helyén, te meg 1 fázisra kötötted, kimaradtak a 3/1 fázis átkötései. Ezt nézd meg elsősorban. Elvileg kell a csatlakozási pontnál valami rajznak lennie, ahol a kétfajta működési mód (1 vagy 3 fázis) átkötései fel vannak tüntetve.
Olyan ritkán adódik, hogy egyszerre és ugyanúgy romlik el minden.
Sziasztok!
Az alábbi problémával küzdök:
Jelenleg a fő megszakítóm 16A-es, ami kevésnek bizonyult (elektromos tűzhely, mosógép, vízforraló egyszerre, stb...), így jeleztem az igényt 32A-es megszakító cseréjére. A ház teljes egészében újra lett vezetékelve 1,5-es rézvezetékekkel (sütőnél, tűzhelynél 2,5-essel), hivatalos villanyszerelővel, papírral. Így gondoltam, nincs akadálya a 32A-es cserének. Ki is jött a DÉMÁSZ, aki megállapította, hogy nem cserélik ki, mert bár a ház vezetékelése rendben lenne, viszont a kismegszakító és az elosztószekrény között még a régi alu vezeték van, ez a kb. 50cm-es szakasz nem lett kicserélve, és már el is tűntek. A villanyszerelőm pedig közölte, hogy ő szívesen kicserélné ezt a szakaszt, viszont le van plombálva, és így ugye csak a DÉMÁSZ nyúlhat hozzá. Aki nem nyúl hozzá, mert nincs kicserélve... Bezárult a kör???
Az ügyfélszolgálaton nem tudta a kishölgy a megoldást...de utána jött egy javaslat:
1. ideiglenes plombalevételi engedélyt kérek (14000Ft), Démász kijön, plombát leszed
2. villanyszerelő behúzza a 3 új kábelt (3 perc)
3. plombavisszatételi engedélyt kérek (megint 14000Ft), Démász kijön, plombát visszatesz
4. cserét kérek 16A-ról 32-re (ingyenes...)
Akkor tehát az ingyenes teljesítménybővítés tényleg 28000Ft-ba kerül ebben az esetben? Vagy van erre vmi normálisabb megoldás is?

Köszönöm
st
Üdv
Pár éve jártam végig a mókát az Édásznál. A gondom az volt hogy ha hegesztettem akkor a mosógépnek állni kellett. (Teljesen külön vezetékelve a műhely és a lakás az óra után. ) Itt az volt a módi hogy keresel egy náluk regisztrált villanyászt aki kiépítheti a hálózatot és lenyilatkozza hogy alkalmas a 32 amperre. Ha az óra előtti rész lett volna alkalmatlan akkor édászék ingyen cserélik a drótot (ezt mondták) , de erre annak ellenére hogy alu vezeték rámondta hogy ok. Hogy a dolog egyszerűbb (olcsóbb) legyen a villanyóra szekrénybe beraktam egy ipari konnektort 10 es rézdróttal hogy oda kell a 32 amper mert a ház az óra után 20 asokkal védett, no meg ne okoskodjon senki. Szóval 10 ért számla nélkül odabiggyesztette a nevét aztán bevittem és édászék felrakták a 32 es megszakítót az óra elé. Egyébként több szakit is megkerestem és csak a nézésre és aláírásra 15-25 öket mondtak. Ennyit az alanyi jogon járó 32 amperről.
Üdv!

Én ugyan E-on területen mozgok, nem ismerem a Démász idevágó szabályait, nem kívánom megvédeni a szolgáltatót, de éremnek két oldala van.

A fogyasztó a saját oldalán azt látja, hogy tetemes pénzért tudja csak megoldani a 3 vezeték behúzását. Nem akarom bántani a vilanyszerelő kollégát, de kissé rutintalan, ilyen esetben én ott vagyok a helyszínen, és kezemben a három szál vezetővel várom a TISZTELT szolgáltatót.
Alapvetően az óraszekrényben az óráig terjedő szakasz, beleértve a főbiztosítót, gyakorlatilag a szolgáltató tulajdona. Erre vállal felelősséget, a mögöttes rész az annak a szerelőnek a problémaja, aki a szrelői nyilatkozatban igazolja, hogy a megnövekedett teljesítményt a halózat vezetékelése képes átvinni a vételezési helyekre. Elektromos tüz esetén a szerelőt veszik elő, és nem a szolgáltatót. Nagyobb teljesítményre váltás, vagy 1F-ről 3 F-ra való átállás, azonos teljesítmény esetén díjmentes. Visszafele már nem!
Tudni kell, hogy a kismegszakító adott névleges értéke mellett, a megengedett elmenő huzalkeresztmetszet adott, azt szabvány írja elő. Ez történetesen 32 A esetén 16 mm2 Alu ill. 10 mm2 Cu. Ha az elmenő ettől eltérő, hiába pusztán 1 m, vagy kevesebb, akár 20 cm, illetőleg a mögöttes, automaták utáni rész újrahúzott, azzal a szolgátató, légyen bármelyik is, legkevésbé fog foglalkozni. Még egyszer hangsúlyozom, az elmenőnek kutya kötelessége az előírtnak meglenni.
Viszont, ha lett volna ott, a bekötés pillanattában, megfelelő keresztmetszetü, megadott hosszú és előkészített vezeték, én még nem találkoztam olyannal, hogy emiatt megtagadták volna a szolgáltatósok a bekötést, még ilyen rövid szakaszon a behúzást is elvégzi, hangsúlyozva, ez egy harmadik szolgáltató területe, ahol mozgom.
Régebben volt ún. órabontás, ezt szerelő jelenthette be. Ezt adott nap tól-ig kellett megcsinálni, azaz egy fogyasztásmérő hely átalakítást az általam kért idő alatt meg kellett csinálnom. Közben bármikor jöhettek, és ellenőrizhettek, mit és hogyan csinálok. A végén jött kiszállási díjért az ellenőr, aki gyakorlatilag lezárta a szekrényt. Viszont a rengeteg visszaélés és áramlopás miatt, gyakran maguk az ellenőrök segédkeztek ebben, ezért csak kevesek privilégiuma maradt a plombálás, és azok is csak megbízható szakemberek lehetnek. A fogyasztó szeretne nagyobb teljesítményt, míg a szolgáltató szeretné, ha nem lopnák meg, és így nem fizetne rá. Az érem két oldala.

Esetedben nehéz tanácsot adni. Valóban vannak a hölgy által említett klf díjak, de volt már olyan esetem, hogy a 180 eFt bekötési díjról lementünk 12 eFt hálózatfejlesztésért fizetendő díjra, úgy, hogy nem léptünk át szabályokat, nem csúsztattam oda, minden teljesen legális és szabályoknak megfelelő volt.

Mivel volt már kinn a szolgáltató, a következő kivonulás több mint valószínü, díjas lesz. (Nem akarok a kollégák ellen beszélni, de ez a szerelő sara. )
Újra meg kell kérni értelemszerüen a bekötést, és ha ilyen rövid a szakasz, az említett 3 db vezetékkel, esetleg behúzószaggal a csőben, egy kis szívélyességgel, kivitelezhető a dolog. Vegyük észre, azért ott is emberek dolgoznak, tisztában vannak a feltételekkel, és nem a kőbe vésett szentírás magasra emelve közlekednek, így szvsz kivitelezhető a biztosító és vezeték csere egy lépésben. (Hozzá kell még tennem, hogy éppen emiatt felesleges és nem javít a helyzeten a jelenlévők rokoni kapcsolatainak felemlegetése.)

Tanácslom, beszéld át a szerelőddel, egyébiránt Ő hogy látja a helyzetet, és annak megfelelően kell lépni.
Remélem tudtam a teljesség igénye nélkül kissé megvilágítani a kivezető utat problémádból.

További szép napot!

Ui.: Megjegyzem volt olyan is, bár ehhez az adott helyzet körülményeit kellene teljesen ismerni, amikor a kuncsaft megelégelte a helyi kirendeltség ügyintézési sebességét, felment a központba. Odavágott az asztalra. Igazat adtak neki. Emberünk elégedett volt. Igaza lett. Aztán arcára fagyott az elégedettség mosolya, mivel ez az igazság +100m földkábelbe került neki. Hozzá kell tennem, nem tudott belekötni, mivel teljesen szabályoknak megfelelő volt. Természtesen az előző is. Csak a szubjektív oldalt kissé elrontotta.
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Hello!

Én ez esetben a villanyszerelőt nem tudom hibáztatni, ő helyesen járt el, hiszen azért nem cserélte ki az ALU vezetéket, mert az óra plombálva van. Továbbá jelen volt, amikor a DÉMÁSZ kijött a 32A-es megszakítóval, kezében a 3 szál 10mm2-es Cu vezetékkel.
Pont az a jóindulat hiányzott, amit említettél: le kellett volna venni az órát arra a néhány percre, amíg a vill.szerelő behúzza azt a 3 vezetéket, majd visszatenni 32A-es biztosítékkal, plombával, ennyi.
Megjegyzem, a vill. szerelőm is ugyanezt mondta, nem találkozott még olyan esettel, hogy ne húzták volna be (vagy ne várták volna meg, hogy behúzzák) azt a 3x 50cm vezetéket.
Én panaszt tennék írásban a vevőszolgálatnál részletesen leírva a történteket, ha ennyire kekeckedés szaga van a dolognak. Hívd fel a figyelmüket, te mindent megtettél a szabályos és törvényes bekötés érdekében, a szolgáltató képviselője önhatalmúlag levonult a helyszínről amikor minden feltétel adott volt a bekötéshez. Anyám álláspontja, mindent meg kell írásban reklamálni, az esetek többségében bejön. Kénytelen vagyok egyetérteni vele - régebben azt hittem ez a mániája - de én is tapasztalom, az esetek többségében segít az ügyön, de legalább válaszolnak rá.
st6969 írta: Továbbá jelen volt, amikor a DÉMÁSZ kijött a 32A-es megszakítóval, kezében a 3 szál 10mm2-es Cu vezetékkel.
Pont az a jóindulat hiányzott, amit említettél...

Üdv!

Ez esetben elnézést kérek, megtépkedem ruháim s megkövetek mindenkit. Sajnos a szolgálató idehaza még nem azon a szinten van, hogy szolgáltasson, leginkább díjbeszedőnek lehet titulálni, de talán ezt nem kell magyaráznom. Sajnálatosak a történtek, viszont a panasz jogos, de egyben saját tapasztalat, éppen ezen ok miatt, kétélü is lehet, és éppen a visszájára fordulhat.

Hiába töröm a kobakom, nem jut semmi ésszerü, kivitelezhető megoldás a vezeték cseréjére. Ez így egyszerüen nonszensz.
Elképzelhető, hogy már müanyag plombával dolgoznak már ők is, és ezek mind darabszám szerint elszámolás kötelesek, így egy egyszerü "biztosító cserére" nem használhat fel, teszem azt 3 darabot. Ehhez teljesen hely ismeret kellene, mert jelen részemen is, bár a szolgálatató azonos, de az eljárási rend és követelmény, hogy egyszerüen fogalmazzak is, kissé eltérő.

Mindenesetrre érdemes lenne a szerelőnek is rákérdeznie, mégis csak Ő van otthon és nem én, és ebben is nagyon fontosak a személyes kapcsolatok, hogy miként is lehet ezt a vezeték cserét a lent írt díj töredéskéért, vagy valahogy egyszerübben megoldani, de ha csak ilyen áron, akkor először irány az ügyfélszolgálat, majd a fogyasztóvédelem, mert ez gyakorlatilag monopol helyzettel való visszaélés.
A papír alap a legfontosabb, illetve ajánlom, hogy telefonos ügyintézésnél érdemes rákérdezni az ügyintéző nevére és felírni az időpontot. Mivel ezeket a beszélgetéseket általában rögzítik, a fenntiekkel eredményesen lehet hivatkozni, és nem kerül olyan helyezetbe az ember, hogy "két hete kerestem már Önket, akkor azt mondta az ügyintéző, hogy...", ellentétben " Horváth Alajosné-val 14-én 16-kor, és akkor Ő azt mondta...". Ezt álttalánosan is ajánlom, gyakorlatilag alapból másképp állnak az emberhez, különösen, ha már az elején feljegyezzük.

Ezúton kívánok sok szerencsét, mást gyakorlatilag már nem tudok innen többet tenni, viszont egy visszajelzést szeretnék, hogy melyik környék ez a démászon belül, illetve mi lett a megoldás a végén.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Kérnék egy kis segítséget. Elekthermax tűzhellyel van problémám még pedig az hogy ha az összes kapcsoló nullán van rajta akkor is zúg halkan a sütője és olyan 400valahány mA-t fogyaszt. Nem légkeveréses, nincs óra benne.
Illetve ha valakinek lenne 1 kapcsolási rajza azt nagyon megköszönném!
Na de milyen típushoz? Nem mind egyforma.
jmedvegy írta:
st6969 írta: Továbbá jelen volt, amikor a DÉMÁSZ kijött a 32A-es megszakítóval, kezében a 3 szál 10mm2-es Cu vezetékkel.
Pont az a jóindulat hiányzott, amit említettél...

Üdv!

Ez esetben elnézést kérek, megtépkedem ruháim s megkövetek mindenkit. Sajnos a szolgálató idehaza még nem azon a szinten van, hogy szolgáltasson, leginkább díjbeszedőnek lehet titulálni, de talán ezt nem kell magyaráznom. Sajnálatosak a történtek, viszont a panasz jogos, de egyben saját tapasztalat, éppen ezen ok miatt, kétélü is lehet, és éppen a visszájára fordulhat.

Hiába töröm a kobakom, nem jut semmi ésszerü, kivitelezhető megoldás a vezeték cseréjére. Ez így egyszerüen nonszensz.
Elképzelhető, hogy már müanyag plombával dolgoznak már ők is, és ezek mind darabszám szerint elszámolás kötelesek, így egy egyszerü "biztosító cserére" nem használhat fel, teszem azt 3 darabot. Ehhez teljesen hely ismeret kellene, mert jelen részemen is, bár a szolgálatató azonos, de az eljárási rend és követelmény, hogy egyszerüen fogalmazzak is, kissé eltérő.

Mindenesetrre érdemes lenne a szerelőnek is rákérdeznie, mégis csak Ő van otthon és nem én, és ebben is nagyon fontosak a személyes kapcsolatok, hogy miként is lehet ezt a vezeték cserét a lent írt díj töredéskéért, vagy valahogy egyszerübben megoldani, de ha csak ilyen áron, akkor először irány az ügyfélszolgálat, majd a fogyasztóvédelem, mert ez gyakorlatilag monopol helyzettel való visszaélés.
A papír alap a legfontosabb, illetve ajánlom, hogy telefonos ügyintézésnél érdemes rákérdezni az ügyintéző nevére és felírni az időpontot. Mivel ezeket a beszélgetéseket általában rögzítik, a fenntiekkel eredményesen lehet hivatkozni, és nem kerül olyan helyezetbe az ember, hogy "két hete kerestem már Önket, akkor azt mondta az ügyintéző, hogy...", ellentétben " Horváth Alajosné-val 14-én 16-kor, és akkor Ő azt mondta...". Ezt álttalánosan is ajánlom, gyakorlatilag alapból másképp állnak az emberhez, különösen, ha már az elején feljegyezzük.

Ezúton kívánok sok szerencsét, mást gyakorlatilag már nem tudok innen többet tenni, viszont egy visszajelzést szeretnék, hogy melyik környék ez a démászon belül, illetve mi lett a megoldás a végén.

További szép napot!


Kedves jmedvegy!
Így 1 év elteltével sajnos nem tudok pozitív eredményről beszámolni, ugyanis közben kiderült még egy dolog, ami miatt tulajdonképpen inkább nem feszegetem tovább a teljesítmény növelést. És rögtön hozzáteszem: ez már bizony a villanyszerelő (komoly szakmai) hibája. Főzőlap cseréjekor kiderült, hogy 2,5mm2-es vezetékkel van bekötve (külön biztosítékon), aminek az összeteljesítménye 6kW plusz a sütő, ami 2kW. Nyilván soha nem megy egyszerre mind a 4 indukciós lap maxon egyidőben, plusz még a sütő is, így nem volt vele gond (sőt a garanciális cserekor a főzőlap gyártójának villanyszerelője meglátva a 2,5-es vezetéket, kicsit hümmögve, meg arra hivatkozva, hogy eddig is jó volt, kicserélte). Bajban lettem volna, ha nem cseréli ki, ugyanis főzőlap nélkül maradok. Miután "reklamáltam" a villanyszerelőmnél (aki amúgy jóbarátom), felmerült, hogy "ha gondolod, áthúzhatjuk 4mm2-esre (ez kellene a főzőlap szerelési utasítása szerint). Ebbe bele is mentem volna, csak van 2 akadálya: egyik, hogy beépített a konyhaszekrény, de ez a kisebbik gond, mert fél napos munkával azt a részt ki lehetne onnan műteni, viszont a gégecső aljzatbetonba van fektetve, jónéhány kacskaringóval. Mikor a 2,5-es vezetéket behúztuk, a behúzószalag már akkor sem ment át rajta (itt majdnem felakasztottam magam...), de úgy trükköztünk, hogy valami madzagot porszívóval sikerült átszívni, majd azzal a behúzószalagot, és úgy küzdöttük át a vezetékeket. Ha most a 2,5-es végére rákötöm a 4-est, elkezdem húzni és féltávon beragad vagy beszakad, akkor vége a világnak. Szóval most itt tartunk. Így elvagyunk, túl sokmindent nem működtetünk egyszerre, és főleg a főzőlapot nem hajtjuk meg túlságosan.
Úgy tűnik marad így, hacsak nincs valakinek valami jó ötlete erre?
61 hozzászólás Oldal: 2 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég