Ezermester Fórum

Régi idők Ezermester lapszámai az 50-es, 60-as, 70-es, 80-as, 90-es évekből.
11 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Üdvözlök minden Ezermestert!

Előszöris csatlakoznék ahoz a köszönetnyilvánításhoz, mely a másik topicon már elhangzott, és Békának szól, lelkes társaival egyetemben.
Mi olvasók pedig hozzájárulhatnánk a digitális anyag teljessétételéhez, ha készítenénk tartalomjegyzéket hozzá.
Én elkezdem az első ('57-es) évfolyammal, - Excell formában, témakörökbe is gyűjtve. Várom azokat a jelentkezőket, akik részt vállalnának ebben a munkában!
Aki jelentkezik, annak küldök egy üres táblázatot az egységes adatbázishoz, - és hogy ne dolgozzuk fel ugyanazt többen, egyeztetjük a hátralévő munkát.
Én annyit ígérhetek, hogy ha elkészül egy ilyen tartalomjegyzék, akkor azt utána be fogjuk tudni vinni egy webes adatbázis. Onnantól fogva kereshető, listázható lesz az egész.

Nem láttam még az említett Excel fájlt, de nagyon fontos, hogy még az elején jól ki legyen találva, hogy milyen adatok szerepeljenek benne egy cikkről!
Mindenképp javaslom pl., hogy szerepeljenek "kulcsszavak" minden cikkhez. Ez azért nagyon fontos, mert a cím sokszor keveset árul el. A mostani webes cikkeknél is szerepelnek egyébként ilyen kulcsszavak. Ez a tartalom "felcímkézésének" fontos része.

Az is szerepelhetne, hogy ki végezte a munkát. Persze csak, ha szeretné az illető, hogy megjelenjen a neve...

üdvözlettel:
M
Ezen töröm a bogyóm reggel óta, (de sajna, volt egyéb munkám is,) hogy hány oszlop is legyen a táblázatban.
A kulcsszavak fontosak, és az adatbázisnak bővíthetőnek kell lennie e tekintetben, - véleményem szerint.
Sajnos a régebbi számok (nem tudom, meddig) nem tartalmaznak tartalomjegyzéket, pedig az jó lenne kiindulási alapnak.
Megpróbálom még az OCR-t, vajh milyen eredménytlehet elérni...
Segítségképpen elmondom, hogy a mostani Ezermester lapszámoknál milyen mezőkkel dolgozunk:
  • Segéd főcím, ha van (a főcímet alatt/fölött lévő kísérő szöveg)
  • Főcím
  • Bevezető (általában egy bekezdésnyi bevezető)
  • Szöveg
  • Szerző
  • Évfolyam/lapszám
  • Kulcsszavak (vesszővel elválasztva)
A régi lapszámok felcímkézésekor is hasonló adatokat kellene tárolni, kivéve a "bevezetőt" és a "szöveget". Egyszer lehet, hogy még ezeket is hozzá lehet venni majd a jövőben...

Ezt a nagy munkát csak több/sok ember tudná megcsinálni! Ezért szükség van minél több segítőre! Igyekszem felbíztatni Békát, hogy tegyen fel az Oldtimer oldalra egy "toborzó, lelkesítő" felhívást.

Az egységes (Excel) formátum nagyon fontos. Azt javaslom, hogy ha meglesz az Excel "sablon", akkor azt feltehetjük a honlapra. Ide pedig belinkeljük, hogy bárki letölthesse.

M
Akkor ez alapján így állítanám össze:

1. Főcím
2. Segéd főcím
3. Szerző
4. Kulcsszavak (vesszővel elválasztva)
5. Témakör (pl. Bútor, Elektronika, Szerszám, Gép, ... stb.)
6. Évfolyam/lapszám
A "témakör" mezőt elfelejtettem, de igen, ez is van a mostani cikkeknél. A témaköröket előre gondoltad definiálni?

A kulcsszavaknál van pár dolog, amire érdemes odafigyelni:
  • Ne legyen túl általános, pl. "építés", "gép"
  • Ne legyen túl rövid egy kulcsszó, pl. "fű"
  • Legyen inkább több kulcsszó, spicifikusabbak: pl. "fűnyíró, gyepápolás"
  • A kulcsszavak főnevek (pl. láncfűrész) legyenek vagy melléknevek (pl. "energiatakarékos"). Kerülni kell a ragozott alakokat: pl. "kályhák" helyett "kályha"
  • Olyan szavakat is bele lehet írni, melyek nem következnek közvetlenül a címből. Pl. ha napelemes fűtésről van szó, akkor oda lehet írni, hogy "energiatakarékos".
  • Összetett szavaknál a szórészeket is érdemes néha kiírni, pl. "polimerbeton, beton"

Ha beindul a dolog, akkor megcsinálom a webes adatbázist. És első körben az Excel fájlok tartalmát át tudom majd tölteni a webes adatbázisba. Aztán később lehet, hogy azt is megcsinálom, hogy közvetlenül a weben lehessen beírni/szerkeszteni a dolgokat.
Üdv. Mindenkinek! Szívesen segítek a felcímkézésben.
Köszönjük a jelentkezést! Örülök, hogy van érdeklődés!
A felcímkézési folyamat a kezdeti nagy lelkesedés utána, az elmúlt időszakban kissé parkolópályára került.
Azonban új lendületet kell adnunk neki! Bátorítanék mindenkit, hogy jelentkezzen és segítsen!

Fogok készíteni egy Excel táblázatot (az lesz a "template"), és gyakorlatilag egy cikk elolvasása után a mezőket kell majd kitölteni a táblázatban. Ezt visszaküldeni nekem, én pedig egy adatbázisba fogom beilleszteni. Később ezt automatizálni fogjuk.

Egy fórumos "privát üzenetben" fogom értesíteni a jelentkezőket! És küldöm az Excel fájlt.

Üdv
M
Szervusztok!

Aki szeretne segíteni a felcímkézésben, az a következő Excel fájlt használja:
http://www.ezermester.hu/dokumentumok/cikk_cimkezes_project.xls

A teendő:
  1. Le kell tölteni az Excel fájlt.
  2. A kitöltés nagyon egyszerű, de azért vannak magyarázó megjegyzések minden mezőhöz.
  3. Ha elovastál egy érdekes cikket az Oldtimerben, és van kedved "felcímkézni", akkor beleírsz egy sort ebbe az Excel táblába
  4. Ha úgy érzed el akarod küldeni a listát, akkor elküldöd az e-mailben címemre(perenyim KUKAC tmit PONT bme PONT hu)

Ha már lesz néhány cikk, akkor elindul az felújított weboldal, ahol a tartalmakat elérhetitek. Később a felcímkézést automatizálni fogjuk, nem fogunk vesződni az Excel fájlal, hanem a felhasználók közvetlenül szerkeszthetik az adatbázis (persze jóváhagyással).

Előzetesen is köszönjük mindenki munkáját! Csak a kezdet nehéz, utána beindulhat a dolog!

M
Én is szívesen segítek, csak mondjátok meg, hogy mettől- meddig (évfolyam). Még egy kérdés. Muszáj ilyen nagyonerős zöldnek lenni a háttérnek? (Jó magyarosan).
belapapakukacpontcom
Hello! Köszönjük előre is!

Szerintem legyen az a rendszer, hogy aki "szisztematikusan" (kiválasztva egy évfolyamott és végigmenve) akarja csinálni, az ideírja a fórumba, hogy "XXXX évfolyam/YY számon dolgozom"!

Egyelőre még minden évfolyam kiadó, még nem kaptam vissza Excel fájlt. Így minimális az esélye ütközésnek. Mondjuk ne a legelső évfolyamot kezd (1957, hátha mindenkinek az jut az eszébe! :D )
Alterigo jelezte, hogy szívesen segítene. De nem tudom ő melyiken dolgozna. Ha olvasod/elkezded/elkezdted, jelezd!

Az Excel fájlnak nagyon zöld a háttere? :D Annak nincs jelentőssége, nálam világoszöld volt... Majd javítok rajta!

M
11 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron