Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 140 / 156
lalibatyo írta: Milyen szivattyút és mekkora maximális hozamot liter/percben ? Meggyőződtél e arról hogy valóban tudja is a kút azt amit mondtak róla ? Miből gondolod hogy gázos a kút vize ?


Köszönöm a válaszod!
Majd egy évig pedrolo szivattyút használtam, remek a vizhozama. A nyomóágban egy átlátszó csö van és ott látom hogy apró buborékok vannak a vizben, ebből gondoltam hogy gázos.
Mivel nincs villany, a pedrolót egy honda aggregátorról üzemeltettem, ami huszonvalahány kiló és a környéken fellelhető ómigránsok miatt mindig el kell haza szállitani és az macerás nagyon.
Arra gondoltam veszek egy HECT343-at, kompakt, könnyű, csak olvastam egy véleményben hogy fúrt kútra nem alkalmas.
No, ez kavart meg engem és elbizonytalanodtam. Mert ha valóban nem jó, akkor lesz egy disz a polcon. a 40eFt pedig egy díszért túl sok... :-)
Sajnos nem válaszoltál arra amit kérdeztem a gázos víz kivételével. Ez esetben azt tudom javasolni hogy azt kell használni ami eddig jó volt.
lalibatyo írta: Aki fúrta az a beüzemelés során mivel szivattyúzta és mekkora volt a tiszta vizes hozama a kútnak ? Mit javasolt az üzemeltetéshez ?

Villany pedroloval szívattuk. és jó hozamúnak ítélte!
Azt mondta, lehet motorossal is szívatni, de a pedrolo jobb.
Ezt csináltam eddig, de nagy macera behurcolászni a gyümölcsösbe a nehéz aggregátort, ezért akarok motorosra váltani.
Hát akkor sajna neked nem kútfúród volt hanem kóklered. A kútfúró konkrét számokat ad meg, ezeket vártam volna hogy tudjak konkrétumot javasolni.
- Valószínűleg fog működni aztán hogy meddig és hogy behomokoltatja e a kutat az majd kiderül. A puding próbája az esés.
Köszönöm a válaszod!

Sajnos semmilyen számokat nem közölt, a 120 méteren kivül amit lemértünk a szűrő felrakásakor amikor kihúztuk a csövet.
Tavaly sokat ment a pedrolo semmi baj nem volt. Kipróbálom, ha valami prücök lesz, akkor visszatérek a pedrolohoz!
Köszönöm a segitséget!
Üdv: László Kevin
Üdvözlök Mindenkit!
Tanácsot, segítséget szeretnék kérni. Elnézést, ha nem tudom magam szakszerűen kifejezni, laikus vagyok.
Van egy 92 m mély fúrt kutunk. Két hidroforos rendszer van rá telepítve. Az egyik rendszer lent az aknában elhelyezett fekvő, gumimembrán nélküli (kb. 20 éves) tartállyal rendelkezik, ebből a rendszerből locsolunk szezonban és itatjuk az állatokat egész évben. Ez a rendszer tökéletesen működik. A gond a másikkal van.
A másik rendszer látja el a házat. Itt csak a szivattyú (Elpumps C207) van az aknában, a hidrofor tartály (Varem 100 l, gumimembrános) pedig a spájzban kapott helyet. Nyár végén kezdődtek a gondok, le-leesett a nyomás, akkor a szerelő javaslatára kicseréltük a lábszelepet, majd a nyomáskapcsolót, de a gond nem oldódott meg.
A konkrét hibajelenség a következő: vízkivétel közben, általában zuhanyzáskor elmegy a nyomás. A nyomáskapcsoló bekapcsolja a szivattyút, az el is kezd dolgozni, de nem szív vizet, üresen jár, a hangja sem olyan, mint amikor rendesen nyom, hanem halkabban duruzsol. Ekkor ha az aknában kicsit megmozgatjuk a csövet, azonnal elkapja a vizet és a rendes hangján dolgozik tovább.
A hidrofor tartályból tegnap leengedtük az összes vizet, a szivattyú lekapcsolása mellett, majd feltöltöttük 1,9 b-ra és utána bekapcsoltuk a szivattyút, tehát a levegő rendben. Ezt követően mégis 1 nap múlva megint elment a nyomás és üresen járt a szivattyú. Mivel egy ilyen leállás után, ha megmozgatjuk a szivattyút, azonnal szívni kezd, ezért nem gondolom, hogy a kút vízhozamával lenne gond.
A fórum eddigi oldalait olvasva Önök között igen tapasztalt szakemberek vannak. Van esetleg ötletük, hogy mi lehet a probléma?
Szia
Az egy CP 207 lesz inkább ugye ? Szóval ha igen akkor az egy periférikus szivattyú amivel semmi baj nincs csak érzékeny "női" lelke van. Többek közt a homokra és az abból adódó kopásokra valamint a levegőre vagy levegősödésre válik kiszámíthatatlanná a viselkedése. Ha a rángatás megoldja a problémát akkor be kell építeni egy automata szivattyú szívócső rángatót
vaaaagy :?:
2 dolog lehetséges. Gázos a kút vize amire ez a szivattyú nagyon allergiás, vagy a szivattyú tengely tömítése és a tengelye is kopott és ott szippant be egy kis levegőt indulásnál ami aztán épp elég hogy lelevegősödjön. Inkább az utóbbi lesz szerintem . A dolog szerencsés esetben szimering cserével orvosolható ha már zörög is a motorcsapágy akkor egy kosszal azt is kellene cserélni. Anyag áron 1-2 ezres a dolog. Ha komolyabbak a kopások ( lapátkerék, lapátkerék ház, tengely) akkor lehet a matek azt dobja hogy szivattyú csere jobb megoldás.
vízkivétel közben, általában zuhanyzáskor elmegy a nyomás.
ha valóban az történik hogy előbb esik le a nyomás teljesen mint ahogy a szivattyú indul akkor a membrános tartály légnyomása túl magas a nyomáskapcsoló beállításához, tehát csökkenteni kellene rajta a bekapcsolási nyomás alá pár tizeddel.
Kedves Lalibatyo!
Köszönöm a válaszodat!
Igen, Elpumps CP 207-es a szivattyú, lemaradt egy betű.
Válaszodból azt szűrtem le, hogy első lépésként meg kellene figyelni, hogy vízkivételnél a nyomás hamarabb esik-e le, mint ahogy a szivattyú elindul. Ha így lenne, akkor csökkenteni kell a tartály légnyomását. Jelenleg a membrános tartály légnyomását azért állítottuk 1,9-re, mert a szerelő a nyomáskapcsoló bekapcsolási értékét 2,1-re, a kikapcsolási értékét 4,9-re állította. Mi a 0,9-es szorzó alapján állítottuk 1,9-re a nyomást a tartályban.
Ha a nyomás leesésekor a nyomáskapcsoló azonnal indítja a szivattyút, akkor pedig a szivattyúban kell keresni a hibát.
Ha gázos a kút vize, azzal gondolom nem lehet semmit sem csinálni, akkor szivattyú csere?
Ha a tengelytömítésnél van a gond és a szimeringcsere stb. során kiderül, hogy komolyabbak a kopások és inkább ki kellene cserélni a szivattyút, akkor te milyet ajánlanál helyette? Van valamilyen "férfiasabb lelkületű"?
Ez a rendszer csak a házat látja el, négyen vagyunk, két nagyon eleven gyerek, ehhez mérten sok mosás, egy szintes a ház, a fürdőszoba az emeleten helyezkedik el.
A homokot ugyan nem vettem észre a vízben, viszont nagyon vasas, apró rozsda színű szemcséket rendszeresen pucolok ki a csapok szűrőjéből. Emiatt van egy szűrő felszerelve az aknában a szivattyú után, még a lakás előtt.
Üdv: Szilvi
Szia Szilvi
A levegősödést a szívó oldal tömítetlensége vagy a víz gázosodása okozza. Mint írtam ez a periférikus rendszer és a CP 207 ilyen, egy kifejezetten kényes típus a levegősödésre. A probléma ha korábban nem volt érezhető de egy ideje igen akkor szinte biztosan a tengely tömítetlensége miatt van, tehát szimeringet kell cserélni mert az elkopott kikeményedett és lehet a tengelyt is berágta. Kicsit magasnak ítélem a kikapcsolási nyomást én 4,5 fölé biztosan nem állítanék rendszert mert semmi szükség rá ráadásul a 4,9 már veszélyesen közel van a szivattyúd max nyomásához. Viszont ha 4,9 re fel tudja nyomni a rendszert akkor biztosan nem kopott a lapátkerék és annak a háza :) Ha 2,1 a bekapcsolás akkor elvileg jó az 1,9 előtöltés de mivel mindkettőt más más nem hiteles (pontatlan) nyomásmérő méri akár még okozhatja a hirtelen nyomásesést is mielőtt indulna a szivattyú. Tehát ha szinte nem is jön víz a csapból a szivattyú indulásának a pillanatában akkor mégis csak sok lesz az a levegő előtöltés amit a kompresszor nyomásmérője mutatott. - Ha ez rendben attól még az induláskori levegősödés továbbra is jelentkezhet mert a levegősödésnek és a tartály meglétének vagy levegő előtöltésének nincs összefüggése a levegősödéssel. Ha látszik a vas a szűrőházban akkor azt is az elkoszolódás mértékének megfelelően rendszeresen kellene tisztogatni igaz a vas jelentős részét a mechanikai szűrő nem szűri ki, oda vas szűrő kell de ez már egy másik és eléggé költséges történet ha hatékony is.
Tehát első lépésben szivattyú szimering és szükség esetén motorcsapágy csere. Aztán visszavenni 4,5 re a kikapcsolást és megnézni hogy a levegő töltés és a bekapcsolási nyomás illik e egymáshoz.
Én búvár szivattyú párti vagyok épp az ilyen hol jó hol nem hibák kivédése érdekében de ahhoz olyan kút is kell amibe lehet telepíteni . Erre majd térjünk vissza akkor ha a CP nem akar gyógyulni. No és jut eszembe A CP szívómélysége is 6-7 méter max tehát ha mélyen a víz a kútban az is tud probléma lenni. Gondolok itt arra hogy egy kútról megy 2 szivattyú a másik szivattyú leszippantva tartja a vízszintet mert az is megy közben a CP indul és mondjuk 7 méter körül van a víz akkor már a CP nek lehetnek gondjai. Nincs ilyen összefüggés a a hiba észlelésével kapcsolatban ?
Üdvözletem
csepegtetős öntözőrendszer kialakításában szeretnék tájékozódni. Adott egy tanya udvar ami körbe van kerítve és a kerítés mentén 2017-ben körbe ültettük fagyallal sajna nem fejlődnek szépen ezért úgy döntöttünk teszünk alá csepegtető rendszert.
Ami adott:
- fúrt kút ~ 75m mély ( ez látja el a házat)
- 600W-os Pedrollo hidrofor 24l tartállyal,
- 100 m használt 20d KPE cső
- locsolandó terület ~300 m úgy gondoltam ezt két ágra bontom tehát 2x150m
- van még egy Aqualin öntözésvezérlőm amit ajándékba kaptam ez valami elemes szerkezet ami két ágat külön tud időzíteni
- van még egy használt 100 literes gumimebrános hidrofor tartályom.
Az az elképzelésem hogy a fagyalok tövébe húzok ki 16d, 4l/h-s csepegtető csövet 2x150 m-t.
Mivel a kút az udvar közepén van úgy gondoltam hogy a csepegtető csővekre kb felénél beszerelek egy T elágazás és a kútból a meglévő KPE csővel viszem el a vizet.
A hidrofornál beépíteném az öntözésvezérlőt és a két ágat eltérő időben locsolnám.
Terveim szerint a T elágazások elé beépítenék egy 1.7 bar-os nyomáscsökkentöt.
A kérdésem az hogy működhet e így ez a rendszer?
Elég e egy ekkora teljesítményű szivattyú?
Építsem e át a hidrofort a nagyobb tartályra, sőtt az is megfordult a fejemben hogy egy elosztóval bekötöm a másik mellé érdemes e?
Tisztelt Lali Bátyó! Elpumps 1500 wattos szivattyúhoz milyen nyomás szabályzós kapcsolót javasolna?
Tisztelt Lalibátyó! Elpumps 1500 B szivatyúhoz milyen nyomáskapcsolót ajánlana? 1000 literes ibc tartályból táplálnánk a szivatyút, van több csapos felállás. Dsk 10 nyomáskapcsoló Ön szerint jó??? Lényege az lenne, hogy a csapok elzárásánál és megnyitásánál, nem kellene a szivattyút kézzel ki be kapcsolgatni.
Az elv az jó működni fog. Amit nem szeret ha gyakran van nyitogatva-zárogatva a csap, vagy ha valamelyik csepeg. Ez esetben célszerű a DSK után berakni egy 24 literes tartályt és lesz 6-7 liter víz a kis mennyiségű elvételekhez a szivattyú indulása nélkül is.
Üdvözletem!
Adott a képeken látható házi vízmű, amelynek egy kertet kéne vízzel ellátnia, de nem sikerül beüzemelni.
Már két éve megvan, de eddig nem laktunk itt, így nem volt használva.
A kútról sokat nem tudok, másfél gyűrűnyi víz van még benne kavicson, valamikor a hatvanas évek közepén készült.
Lábszelep el volt rozsdálva, cseréltem, semmi.
Feltöltöm vízzel előírás szerint, de nem szív semmit- szerintem azt nyomja át a tartályba, amit beletöltök....
Nem tudja kinyitni a lábszelepet?
Mint látható, itt korábban más rendszer volt, egy niagara szivattyú volt beszerelve, az nyomta át a tartályba a vizet, és onnan látta el a házat és a kertet is. Mióta vezetékes vízre álltak át a szüleim, azóta csak a kertet locsolták vele.
Nem iktattam ki a másik tartályt, mert így egyszerűbb volt a bekötése, számít ez valamit?
Előre is köszönöm a választ!

Kép
Kép
Kép
Azért abba a hatalmas tartályba kell víz bőven hogy a nyomásmérő megmozduljon rajta, de nem az lesz a probléma. Vagy le van tapadva a visszacsapó szelep, vagy fordítva lett beépítve, vagy levegőt szív a szivattyú mert valamelyik csatlakozás a szívó oldalon nincs jól tömítve. Esetleg túl mélyen kezdődik már az a másfél gyűrűnyi víz a kútban és képtelen felszívni a szivattyú. Hány méterre is van a víz a szivattyútól ?
2336 hozzászólás Oldal: 140 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég