Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
2336 hozzászólás Oldal: 152 / 156
Még egyszer megkérdezem: Jól működő lábszelepnél van-e szükség a kútfej és a szivattyú közti visszacsapó szelepne, vagy csak nyűg? Köszönöm!


Azért ha 1 képpel megtámogatnád a kérdést sokat segtene.
https://onepage.space/instant/M1DvZicod4Y7

Bal oldalt alul van a kútfej, és a szivattyú felé menő ágában az "egyirányúsítő".
Köszi, igazából épp az nem látszik amire kíváncsi lettem volna :)
Kellene a visszacsapó mert visszaterhel a házi vízmű rendszernyomása a szivattyú álló állapotában arra a lefolyó csőre amiből a kút készült és ezt a nyomást a kútfej golyós szelepe fogja meg. Tehát tehermentesíti (védi) a kutat mert ezek a lefolyó csövek nem 3-4 bar nyomás elviselésére készültek.
https://onepage.space/instant/kDyoWGxWBnMg

Tehát most benn van a visszacsapó szelep.
A kútfej a bal alsó sarokban látható, és fenn középen van a szivattyú bemenete, előtte a visszacsapó szelep.
Akkor ez így jó,?
Igen.
Kedves Fórumtagok!

Az alábbi problémával kapcsolatban keresek választ illetve megoldást, teljesen laikus vagyok.

A társasháznak van egy vízellátója, a szivattyú ELPUMPS 50/1300-as, ami 6-8 éve működik.
1 hónapja készítettünk egy öntözőrendszert a kertrészünkhöz. A rendszer telepítője a nyomásszabályzót átállította 3,4 bar-ra.
3 hét múlva tönkrement a nyomásszabályzó. A társasház egyik lakója, aki otthonosan mozog az elektronikában, azt mondja, hogy megolvad a műanyag a nyomásszabályozóban, mert túl nagy áramot vett fel, egyértelműen azért, mert 3,4 bar-ra lett állítva.
A nyomáskapcsoló adatainál az van megadva, hogy "Gyári beállítási érték: 1,4 – 2,8 bár"
https://szivattyu.eu/termek/spido-nyomaskapcsolo/
Az a kérdésem, hogy ez a gyári beállítás azt jelenti, hogy maximum ilyen nyomáson lehet használni, vagyis nem lett volna szabad 3,4 bar-t beállítani?
A szivattyú adatainál pedig max. 4,7 bar van megadva.
Az öntözőrendszer telepítője hajthatatlanul állítja, hogy nem a beállítástól ment tönkre a a nyomáskapcsoló.
A legnagyobb probléma, hogy a nyomáskapcsoló cseréje óta - gondolom az alacsonyabb nyomás miatt - nem megy a locsolórendszer. Ha tudnám a biztos választ a kérdésre, akkor vagy a lakókkal egyezkednék, vagy az öntözőst kérném meg, hogy a jelenlegi paraméterekhez módosítsa az öntözőrendszert.
Az öntözőrendszer telepítője hajthatatlanul állítja, hogy nem a beállítástól ment tönkre a a nyomáskapcsoló.

- és igaza is van, olcsó húsnak híg a leve
2 dolog történhetett vagy nem megfelelő volt a kábel csatlakoztatása a kapcsolóban, vagy a kínai változatot sikerült a nyomás kapcsolóból megvenni ( szerintem az) ami néha kontakt hibás ezért melegszik is. Ha még az eredeti volt rajta akkor ennyi idő elteltével szerencse hogy eddig bírta. Viszont nem ártana a tartály levegő töltöttségét is ellenőrizni ha nem voltak karban tartások korábban.
Ezzel azért sokkal kevesebb a baj kicsit több pénzért :
https://szivattyu.eu/termek/italtecnica-pm5-nyomaskapcsolo/

Egy megfelelően bekötött jó nyomáskapcsolónak ha valóban jó az a "papíron 1300 wattos" házi vízmű akkor ez a hiba nem jelentkezhetne még akkor sem ha fél napig megy egyfolytában a szivattyú 4 bar nyomáson minden nap.
Nagyon köszönöm a választ!!!
Kedves lalibatyo,

Elküldtem a válaszát a szomszédnak, aki a szivattyú felett tartja őrző szemeit. Sajnos köti az ebet a karóhoz, hogy a gyári beállítást nem ajánlott elállítani, merthogy nem véletlenül állítják úgy be, ez a biztonságos, és ő nem akar kockáztatni.

Az sem győzte meg, hogy az Italtecnica Nyomáskapcsoló PM5 adatainál ez van megadva:
- Nyomási tartomány: 1-5 bar
- Gyári beállítás: 1.4 bar (bekapcsolás), 2.8 bar (kikapcsolás)

Hagy kérdezzem meg, hogy miről szól a gyári beállíítás? Ez egy "ajánlott" beállítás, vagy inkább csak "alap" beállítás, amitől biztonságosan el lehet térni?
A korábbi válaszából és az utóbbit értem.

Már rákérdeztem a szomszédra, hogy mivel tudom meggyőzni, kinek az állítását hajlandó elfogadni. A válasza, hogy a gyártó válaszát elfogadja.

Esetleg van olyan műszaki információ, dokumentáció, amivel tudok érvelni?

Az öntöző jelen esetben nem luxus, hanem a két mankóval közlekedő édesanyámnak segítség.
Ha ennyire ért hozzá a szomszéd akkor miért nem ő csinálja meg ? :D
A nyomáskapcsoló beállítása alapvetően a szivattyútól függ. Az alp beállítása pedig ( 1,5-2,8) pedig azért van mert egyrészt a házi vízellátásra ez a nyomás tartomány elegendő, másrészt ezt a kapcsolót rakják az összes alap házi vízműre, arra is ami 3,8 bar nyomást tud maxban meg arra is ami 6,8 bar nyomást tud.
- Lehet kapni PM 12 őt is ami lényegesen magasabb nyomáson dolgozik meg olyant is amit be kell állítani a kívánt értékekre felszerelést követően. A lényeg : a kikapcsolási nyomás az a szivattyú max nyomásanál legalább 0,5-1 barral legyen alacsonyabb, és a max nyomásnál a szívó mélységet figyelembe kell venni Tehát ha a szivattyújuk adattábla szerint 4,7 bar-t tud és 5 méterről szívja a vizet akkor a max beállítható kikapcsolási érték 4,7- 0,5-0,5 = 3,7 bar.
A másik hogy egy szivattyú motor áramfelvétele alapvetően a fizikailag végzett munkától függ ! tehát ha teljesen elzárt nyomó oldal mellett járatja a szivattyút tehát max nyomáson préseli a vizet önmagában akkor kevesebbet fogyaszt mint ha teljesen nyitott nyomó oldal mellett nyomja a vizet ami a csövön kifér. Ha nem hiszi ajkkor meg kell nézni egy komolyabb szivattyú ( Grundfos) adatlapját ahol még ezt is megadják, de egy pár ezer forintos teljesítmény mérővel akár önök is ellenőrizhetik. Én több ilyen mérést csináltam, pl az Elpumps BP10 ami papíron 1400 watt teljes fojtásban 700-750 wattot fogyaszt, amikor meg jön a víz ami a csövön kifér 1100 watt körül.
- hagyják csak azt az öntözőst mert azon kevesek egyike szakmájában aki szerintem ért is ahhoz amit csinál ha a nyomáskapcsoló beállítást nézem.
Üdvözletem
Az lenne a kérdésem hogy egy furot kúton van egy Leó szivattyú 90 l/ perces teljesítménnyel (XJWm/10M.) Hidrokontrol vagy tartállyal és nyomaskapcsolóval összerszerelt hidrofort szereljek rá? Olvasgattam utána de nem találtam megfelelő válasz melyik jobb. Használatot nézve kert locsolás esetleg sterimob használat térkő takarításra. (Nem vasas a víz.) A kút bő vízhozamu Előre is köszönöm a válaszát.
Ezekhez a használati módokhoz én a hidrokontroll + tartály változatot javaslom.
Köszönöm a válaszát.
Üdvözlet!
Kérdésem :
A házi vízmű tartály belsejét hogyan lehet rozsdátlanítani?
Köszönöm előre is válaszát.
Nem javaslom mert "nyomástartó edény" ha korrodál elvékonyodik és jelentősen gyengül. Akár balesetet is okozhat. Javítás utáni házilagos nyomáspróba nem igazán kivitelezhető. Ennek ellenére ha van tisztító vagy bebúvó nyílás rajta akkor van aki neki esik drótkefével csiszoló vászonnal stb
2336 hozzászólás Oldal: 152 / 156

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 60 vendég