Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
59 hozzászólás Oldal: 3 / 4
Azt is mondhatták volna hogy annyiba kerül a javítás mint az új árának a 80%-a csak rosszabbul hangzana, de megkockáztatom hogy nincs is hozzá cuccuk.
A gardena nem az a megjavíttatom kategória, horror pénzbe van hozzá minden és szerintem az árának a fele a marketing. pl egy csúszógyűrűs tengelytömítés 1200 pénz, ugyanez gardenás zacsiban gardenás boltból kb 3000 a kerti szivattyúba. Jól néz ki szépek a prospektusok, ha nőből lenne még udvarolnánk is neki annyira kívánatos :) de a műszaki tartalom az gyengécske. Kerti eszközökben még csak-csak lehet kicsikarni néhány sóvárgó pillantást a szomszédoktól ismerősöktől a jól kinéző cuccaikkal, de 1 búvár szivattyú amiből semmi nem látszik :) abból azt kell venni ahol 10% a marketing és 90% a műszaki tartalom az árban.
Itt találsz szervizeket http://www.gardenaweben.hu/szerviz
hátha valamelyik hajlandó mégis csak foglalkozni vele és csomagküldéssel is kilogisztikázható a dolog. A másik probléma ha valóban elette a homok a szivattyú részt akkor a motor tengelytömítése is kapott rendesen. Most a szivattyút javítod holnapután pedig lehet motorcserés lesz a cucc mert bele megy a víz és leég vagy leveri állandóan a biztit vagy a FI relét.
Nagy valószínűséggel ( ugyan a képet nem láttam a szivattyúdról) a motort nem is kell szétszedni hiszen egy saválló házban van a motor és annak a tengelyére vannak felfűzögetve a lapátok, lapátházak. Az alját kell lecsavarni és a tetejében lesz valószínűleg még valami rögzítő csavar(ok) azt kell kicsavarni, ezt követően az egész ki fog alul csúszni a saválló házból. Persze a szivattyú és a ház közé berakódott homok és iszap az komoly nehézséget is okozhat a szétszedésben ezért is "fáznak" tőle a szervizesek.
Kedves Lalibátyó!

köszönöm a tartalmas választ. Sajnos többeknek egyezik a véleménye a tiéddel miszerint a Gardena szivattyúk ára nincs köszönő viszonyban a teljesítménnyel. A szivattyút a szervíz kitakarította, állításuk szerint nagyon koszos volt... nem tudom nem voltam ott, de fogadjuk el hogy igaz. A szétszedésre vonatkozóan szintén igazad lehet, ugyanis márkafüggetlen szevizes azt mondta, hogy szétszedni szét tudja az alját lecsavarva, de összerakni nem fogja tudni... szóval én egy tapsztalattal gazdagabb lettem, egy szivattyúval meg szegényebb...

Még egyszer köszönöm a véleményt és a segítséget!
Köszi a visszajelzést, a tények makacs dolgok.
Üdv!
Tanácsot szeretnék kérni egy 4db fürdőszobával rendelkező ház vízellátásával kapcsolatban:Fürdőszobánként:mosdó,wc,zuhanyzó(villanybojleres melegvízellátás) van.Plusz van egy mosókonyha,ahol 1db mosógép és egy vízvételi lehetőség van.Így összesen 14-15 fogyasztó van.
A kút egy meglévő kitisztított,jó vízhozamú ásott kút.

Méretei:1.8m vízoszlop van benne,a talaj felszíntől 3.5-4 m-re van a víz felszíne.

A kút a ház végében lévő mosókonyhától 15m-re található.A mosókonyhában egy 73cmx120cm-es ,93cm mély akna található.Itt futnak össze a fogyasztók vezetékei,illetve ide van bevezetékelve a kút.Ebben szükség esetén víztartály elhelyezhető.A kúttól az aknáig 2db 32mm-es és 2db 25mm-es KPE vezeték van a földben elvezetve.A földfelszín alatt kb 80cm-el érkezik a kútba.

A vízaknától 22m-re található a legtávolabbi fogyasztó.A szintkülönbség kb 2 m az akna és a legtávolabbi fogyasztó között.A házban összesen 14db fogyasztó található.A teljes egyidejűség szinte kizárt.

A rendszerre lenne kötve egy 19x15m-es gyepterület locsolása is,ami 5-6 locsolófejből megoldható+6db kb 80x80cm-es virágsziget öntözése(csöpögtetős öntözés).
Milyen szivattyúrendszer ajánlott,(házivízmű,mélykúti szivattyú,ásottkút szivattyú+ tartály?)milyen típusú erősségű készülék?
Nem vagyok márkamániás,költségkímélő,de megbízható rendszert szeretnék.
Remélem érthetően írtam le és elegendő adattal a lehetőségeket és egy rajz is segíti a jobb érthetőséget.
Előre is köszönöm a hozzászólásokat!

Csatolmányok

Hello
Köszi szépen összeszedted a gondolatokat és ezzel sokat segítettél. csupán 1 kérdés mielőtt a lecsóba csapunk : Ebből a 14-15 fogyasztóból mennyi ami egyszerre üzemel és mekkora ez az időtartam (csúcsfogyasztás) ?
Szia!
Köszönöm,hogy ilyen gyorsan reagáltál!
Nem családi házról van szó!4 önálló(2-3 személyes) lakrész,tehát a 4 fürdőszobát akár egyszerre is használhatják,pl a reggeli ébredés utáni készülődés időszakában.Egy fürdőszobán belül ha valaki lehúzza a wc-t(tartályos wc),esetleg rögtön megnyitja a mosdócsapot vagy a zuhanyt,...előfordulhat egyidejűség,de mind a négy fürdőszobában gondolom,hogy egy időben nagyon ritkán fordulhat elő,hogy egyszerre legyen valaki wc-n,mosakodjon és zuhanyozzon.Az 1db mosógép a mosókonyhában működhet ebben az időszakban is,de a locsolórendszer hajnalra vagy éjszakára lesz beállítva.
Nem tudom pontosan milyen számmal lehet ilyenkor számolni,de hogy az összes fogyasztó működjön minden fürdőszobában,szerintem kizárt.Olyan esetleg előfordulhat ritkán,hogy pont az összes fürdőben megy 1db fogyasztó,esetleg valamelyikben 2 db és megy a mosókonyhai mosógép és ugyanitt meg van nyitva egy vödör víz erejéig a mosókonyhai csap.
A fogyasztási időtartamra szintén nem tudok pontosat mondani,de gondolom hogy az elmondottakból,illetve hogy független lakrészekről van szó,már körülbelül kalkulálni lehet.
Üdv
Induljunk ki abból hogy csúcsban mind a négy helyen egyszerre van fogyasztás és helyenként 15 liter / perc ami kb lehet is. Nyilván a gyors öblítős wc ez esetben kizárt csak tartályos öblítésűek jöhetnek szóba hogy a legkevésbé okozzon erősebb nyomás ingadozást a wc öblítés. A következő feltételezés hogy az öntözés nem lesz használva akkor amikor nagy az esély hogy minden fürdőszoba igen ( reggel induláskor este lefekvés előtt) tehát eljutottunk oda hogy egy olyan szivattyú kellene a kútba ami 60 litert tud nyomni rendszernyomás környékén esetedben az 3-4 bar. Ha valami védelmet is akarunk akkor ásott kút szivattyúban kellene gondolkodni mert nem fagy el nem kell akna és nem kell szarakodni vele mint a felső szivattyúkkal. Ha megy akkor nyom is :)
mondjuk egy ilyen :http://www.szivattyubolt.hu/pedrollo-nkm-2-3-ge vagy olyan ami hasonló paraméterekkel rendelkezik. Ami a csavar a sztoriban az a virágsziget csepegtetője. Kicsi fogyasztás de sokáig és ez bizony ki-be kapcsolgatná a szivattyút elég gyakran, vagy áramlás kapcsoló esetén lehet nem is engedné megállni pár liter/perces fogyasztása mellett. Tehát kell tartály és szerintem nem 1 nagy hanem 2 kisebb, mert a kettő nem egyszerre romlik el viszont észre veszed hogy gyakrabban kapcsolgat a szivattyú. Lehetőleg az épületben kellene elhelyezni őket és 32 es KPE csővel kötni össze a szivattyút a tartályokkal és ezzel a mérettel a gerincet is amiről leágaznak a fogyasztók. Időnként a tartályokban ellenőrizgetni kell a levegő nyomásokat, ha másképp nem akkor úgy hogy leméred a két kapcsolás közt kivehető mennyiséget és ha az a tartályok térfogatának a 20 százaléka alá csökken akkor hibakeresés és pumpálás. Tehát tartályoknak én ide legalább 2 db 80 literest tennék ez már kellően redukálná a szivattyú kapcsolgatásokat.
Vezérlés : Mivel a nagyon kevés és a nagyon sok közt bármilyen tartós vízfogyasztás lehetséges nyomáskapcsolóra van szükség. Vagy a klasszikus rugós kattanós vagy digitális ahol nagyon pontosan lehet beállítani a ki-be kapcsolási nyomást. Rendszernyomásnak én 2,5-2,8 bekapcsolási és 4-4,5 bar körüli kikapcsolási nyomást javaslok amit a szivattyú ki tud szolgálni biztonsággal. Ha a keret engedi el lehet gondolkodni inverteres szivattyú vezérlésen is ami a szivattyú árával kb 1 szinten van. Nyomásmérő óra viszont mindenképp szükséges és ne feledkezz meg nyomó oldali szűrőről sem az épület irányába.
Köszönöm,jól érthető volt a leírásod.
A felső szivattyúkkal kapcsolatban lenne még kérdésem...Lényegesen több probléma van velük?mert ahogy láttam kb fele árban van mint egy ásottkút szivattyú és ha valamit babrálni kell vele,nem kell lemenni másfél métert a kútba a kötésig és felhúzni az egész szerelvényt,hanem szépen az aknában lehet megszerelni.Persze ezt csak én gondolom.
Amennyiben jobb a kútban lévő rendszer,akkor azt választom.

http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/kerti-szivattyu/kerti-szivattyu-71-90-liter-perc/pedrollo-jcrm-2-a
Egy ilyesmi már bírná?A noném gépek kevésbé megbízhatóak?
Aknám van a mosókonyhában (73cmx120cm-es ,93cm mély akna)ide kerülne a hidrofor tartály is bár 2db 80l-es nem tudom hogy bepaszírozható-e ide.Azért jobb 2 db tartály mint az egy mert ha bedöglik a tartály és nem veszem észre,akkor leéghet a szivattyú?2db esetén viszont van egy tartalék?A tartály nyomást ilyen mérőórákkal gondolom rögtön tudom egy ránézéssel ellenőrizni?http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/kiegeszito/nyomasmero-ora-f6
Valamennyit még tudom mélyíteni az aknát mert nincs kibetonozva az alja,csak az oldalai.
Ebben az aknában a fagymentes tárolás elvileg megoldott,(még ha a mosókonyhát nem is fűtöm )ha az osb aknafedél alá még szigetelő anyagot is teszek,illetve a talajhő is segít.
Az inverteres szivattyú vezérlés már nagyon drága mulatság lenne,így is azt hittem hogy olcsóbb móka lesz ez.A keret pedig vészesen fogy mivel most vagyok a felújítás végén...
A csöpögtetős öntözésre még rákérdezek kertésznél.Neki is van egy felvetett problémája:szerinte az öntözőrendszer nem egyenletesen fog működni a tartály miatt,mert változik benne a nyomás így a vízsugár az öntözőfejekből pumpálva fog jönni a szivattyú ki be kapcsolásával egy időben.Ezt úgy gondolta,hogy megnövelt locsolási idővel tudja ellensúlyozni.
A felső szivattyúk a "macera" lehetőségét magukon hordozzák. Nem azt mondom hogy nem lehet jó csak azt hogy nem jobb.
Szia Lalibátyó!
A szivattyú mizériám még nem ért véget.Felső szívású szivattyút tudnál ajánlani?Nem igazán tudok eligazodni a gyári adatokon pl:emelőmagasság 64-39m,a szállítási teljesítmény 20-80l/perc
Nekem a szívásmélység:víz felszín kb 3.5 m-re van a földfelszíntől+15m vízszintes távolság a kút és a szivattyú között a nyomni kb 25 méter távolságot kell a legtávolabbi fogyasztóig kb2m-es szintemelkedéssel...
Ez a tól-ig értékek a mélykúti szivattyúknál sem tiszták.A vízszintes távolságot miképpen kell a megadott értékekbe beszámolni?
Mert függőlegesen a szívás csak :3.5 m ,tolás: 2m.A vízszintes 15 m szívás és 25 méter tolás milyen értéknek számít?

A másik kérdésem a tartályokkal kapcsolatos:gumimembránosat vagy a-nélkülit?
Egy ismerősömnek kb 2 évet bírta az 50l-es tartály membránja,majd cserélte,de ezután fél évente kilyukadt.Állítása szerint az első defektnél keletkezett korrózió,rozsdaszemcsék vagy törmelék,homok,stb miatt.Ezután vett egy membrán nélküli tartályt,időnként pumpálja.
Véleményed?
Üdv
Hát elég jól elkanyarodtunk a mélykúti szivattyú témakörtől :D
Tartályban a membrán nélküli a jobb ha van kellő idő hozzáértés és szerszámozottság hogy a levegő pótolgatva legyen ami nincs elválasztva a víztől így az folyamatosan fogy is. A membránosnál ez nincs, ott azt kell időben észre venni ha kilyukadt a membrán mert az sem a örök életnek készül :)
Szivattyúban azt tudom ajánlani amit ajánlottam is az összes lehetséges variációt nem tudom végig mazsolázni. 2,5 be és 4 bar körüli kikapcsolási nyomást javasoltam, (kb ennyi a vízhálózat nyomása is) ezt "olcsó" felső szivattyúval nem lehet megcsinálni amivel pedig meg lehet az majdnem búvár árban van és akkor még ott vannak a problémái. Szívó oldal vízszintes vezetéséről már írogattunk itt többször. Igazából nem javaslom a buktatói miatt. Függőlegesen pedig méterenként 0,1 bar.
http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/kerti-szivattyu/pedrollo-jswm-2ah

Az adatok értelmezéséhez 1 kis segítség (de ha lejebb is olvasol akkor ott van a termék ismertetőben részletesen :) :
pl a linkelt szivattyú (ami talán épp elég neked)
Emelőmagasság 65-32 m
A fenti emelőmagasságokhoz tartozó szállítási teljesítmények 5-45 liter/perc

Tehát ha 65 méter az emelő magasság ( 6,5 bar nyomásra dolgozik a szivattyú) akkor percenként 5 liter vizet szállít
Ha 32 méter az emelő magasság ( 3,2 bar nyomásra dolgozik a szivattyú) akkor percenként 45 liter szállít.
Ha ezeket az adatokat berajzolod 1 grafikonba és összekötöd a két pontot akkor leolvashatod hogy a két megadott érték közt kb :!: mennyi vizet és milyen nyomáson tud a szivattyú. Ettől jobb ötlet megkeresni a gyári karakterisztika görbét mert ott minden adat fel van tüntetve, ugyanis a karakterisztika görbe az nem teljesen egyenes hanem egy görbe.
E pedig már kicsit túl jó is a feladathoz :
http://www.szivattyubolt.hu/kategoriak/kerti-szivattyu/pedrollo-jswm-3bh
Szia!
Köszönöm a választ!
Azért ez a felszíni szivattyú mégiscsak fele annyiba kerül mint az ásottkút szivattyú...
A membrán nélküli tartálynál gondolom méregetni kell a nyomást(bár az nem világos hogy vízzel tele vagy csak leengedetten tudom megmérni?) vagy 3-4 hetente(120l-es fekvő tartály,csak ekkorát találtam fekvőben https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/termek/vlbt-vltartaly120lfekvo-vl-vaslemez-hidrofor-tartaly-120l-fekvo )
leengedni a vizet egy kompresszorral felfújni 1.5 bárra és ennyi...?
Ez a kis eszköz tudja önműködően kezelni a levegő visszatáplálás problémát?
http://szivattyuvezerles.hu/levego-betaplalo-hidrofor-tartalyhoz-aquasystem-aa-04-aa-16/
Tisztelt Lalibátyó!

A következő a történet, 44 m a kút, sajnos csak 110 csővel sikerült becsövezni, dolomitba kellett fúrni. 1,5 éve, a ház vízellátására használjuk, eddig Elpumps BP 3/3 szívattyú üzemelt, egy DSK-10 áramlás, nyomás szabályzóval, a szívattyú most adta meg magát. A kis keretmetszet miatt leszükűl a szívattyú választék, nem szeretném 1-2 évente kihúzgálni, ezért egy Grundfos S-Q 2-70 melett döntöttem. Ahol vettem azt javasolták a DSK-10 után rakjak be egy hidrofor tartályt a rendszerbe, egy sima T elágazóval. Találtam jó áron egy 60 literes álló tartályt, az eladónak elmeséltem a sztorit, ő azt mondta teljesen felesleges így a tartály, nincs semmi értelme. Érdekelne a véleménye, vagy mit tudna javasolni? Szeretném ezt a szivattyút megóvni, ha már egy kisebb vagyont adtam ki érte. Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Kempe
Üdv
Azért elég nagy a különbség a 2 szivattyú közt, a kút fogja bírni ? A másik hogy kikapcsoláskor a szivattyú fejen 9 bar nyomás lesz és hát ebből adódóan ha mondjuk 20 méter mélyen a víz a kútban akkor fent 7 bar nyomás lesz ami már a nem szeretem kategória mondjuk 1 villany bojlernak de mondhatnék mást is. Hasonló rendszert csináltam pár éve csak ott Elpumps1/4 volt a szivattyú és csak 25 liter a tartály. A mai napig működik és nem kapcsolgat túl gyakran pedig lovardában az önitatókat látja el vízzel.
Hát elvileg töltöget levegőt az a kütyü gyakorlatilag meg majd meglátod :) Nincs vele tapasztalatom (nem is lesz) és nem véletlenül írtam :
Tartályban a membrán nélküli a jobb ha van kellő idő hozzáértés és szerszámozottság hogy a levegő pótolgatva legyen

A tartály levegő ellenőrzésekről töltögetésekről elég sokszor írogattunk kicsit visszaolvasol biztosan megtalálod, legfeljebb másik témában lesz.
59 hozzászólás Oldal: 3 / 4

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 65 vendég