Ezermester Fórum

Gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal kapcsolatos kérdések, tanácsok, problémák.
59 hozzászólás Oldal: 2 / 4
Üdv
Igazából bármely lapátkerekes soklépcsős ami nem periférikus tudom ajánlani. Természetesen nem a piacról és a netről beszerezhető kínai és ismeretlen darabokra gondoltam. Kerülném a barkácsáruházak kínálatában szereplő kínai gyártású de szebben csengő néven forgalmazott búvárokat is. PL : Budget OK TIP ALKO GÜDE. Ár érték arányban rosszak főleg az ALKO. De hasonlóképp a hírnévre épülő termékeket is hiszen a marketinget is meg kell venni a termékkel együtt. Vastagabb pénztárcához Pedrollo vagy ZDS kevésbé vastaghoz Elpumps BP10. De az Umbra sem rossz :)
Üdv.
Köszönöm!
Közben eltöltöttem némi időt a keresgéléssel. Találtam az UMBRA-nál (http://szivattyuwebaruhaz.hu/hu/termekek/reszletek/1747/umbra_csobuvar_szivattyu_acuasub_55_100_230v/)
egy kedvezőbb árú és talán jobb paraméterekkel rendelkező szivattyút.
http://www.szivattyubolt.hu/buvarszivattyu-cs/60-liter-perc-ig/aqualift-75qjd130-0-75-1002.html.
Telefonon érdeklődtem a boltban, azt mondták kínai, de jó termék. (miért is mondtak volna mást?)
Csak azt nem értem, akkor miért adnak neki megtévesztő nevet? Mert az Aqualift Kft. bizony egy Mórahalmi cég. Máshol meg miért Calpeda szivattyúként hirdetik?
http://www.webszerszamhaz.hu/kat=835-0-0/Calpeda-szivattyuk/
Pedig ez olyannyira kínai, hogy meg is találtam: http://www.jiadi.com/products_detail/&productId=65.html
Úgy látom hatalmas a káosz, hogy a vásárlókat tudatosan félrevezessék.
Már-már bioszivattyún gondolkodom. Azt legalább tudom, hogy afrikai vagy indiai:D
"Aqualift" szivattyúkat építettünk be, nem szokott baj lenni velük ha nem koszos a kút vize. Még a NIMBUSZ kezdte forgalmazni 35 ezer volt az ára pár éve és az is megy amit az első darabokból raktunk le. Viszonylag igényesen elkészített darab, de épp a szívórácsot nem savállóból csinálták hanek krómozott vaslemezből és pár hónap alatt rozsdás lesz ami esztétikailag elég szarul néz ki szó se róla. Viszont ilyen vékony szivattyút nem nagyon kapsz csak horror árakon és főleg évekkel ezelőtt nem nagyon kaptál hiszen 80mm csak az átmérője. Inkább a piacokon (Józsefváros) forgalmazott darabok a veszélyesek főleg a csavar szivattyúk da a többi is. Straus és még a fene tudja milyen néven árulják őket.
Szia!
Szerinted ezt a szívórácsot ki lehet cserélni nem rozsdásodó darabra?
Egyébként csakis szaküzleti vásárlásban gondolkodom.
Üdv
Nincs jelentősége, csupán esztétikai a probléma. Megeshet hogy a mostaniaknál már saválló is. Ez egy mágnessel könnyen ellenőrizhető ha vonza a mágnest akkor vas ha nem akkor saválló :) Ha már csere akkor a műanyag ? Könnyebb dolgozni vele mint a savállóval :) Arról nem beszélve hogy gyakorlatilag semmit nem ér mert akkora lyukak vannak rajta hogy ami azon átfér az a szivattyún már nem.
Üdv
Szeretnék tanácsot kérni szivattyúválasztáshoz. Van egy 100 méteres fúrt kutam, a vízoszlop 50 méteren van szeretnék majd locsolórendszert a füves rész alá.
Nekem a Bp14 tipusú szivattyút ajánlották, megfelelő e ?
Az adatokban megadott 80 méterről nyomás elég e?
4 napja megy próbán egy Bp 18 tipusúval szerintem türhetö a nyomás ahhoz hogy a felszínen még vagy 80 méter cső vezeti a vizet.
A Bp 14 tipusú meg kicsit nagyobb.
Üdv
A BP18 egy 6 bar végnyomásra képes szivattyú, ez 50 méterről már nem sok vizet szállít nyomás ellenében, vagy nem 50 méterről kell szállítania. Le kellene mérni pontosan azt az üzemi szintet szivattyúzás közben és ezt a kút készítőjének kellene lemérni sőt a kút hozamát is meg kellene állapítani. Erre egy BP 18/3 ilyen mélységű és nyugvószintű kút esetében alkalmatlan eszköz a kicsi emelési magassága miatt. Nem beszélve hogy gyárilag csupán 20 méter a kábel rajta tehát azt is toldani kellett.
gorbe_BP-18-3.gif
gorbe_BP-18-3.gif (5.56 KiB) Megtekintve 12045 alkalommal.


Látható a karakterisztikán hogy ez 50 méterről csupán 22-23 liter/ perc vízszállításra képes szabad kifolyás mellett, ha veszteséget nem veszünk figyelembe.
Ez a mennyiség csak kis hozamú kutak beüzemelésére alkalmas nagyobb élységekben és amint egy nagyobb szivattyút beraksz egyből koszos vizet fog a kút adni.

Nézzük mi újság a BP 14 el. Ezen is csak 20 méter a kábel, viszont 8 bar végnyomásra képes eszköz de......
gorbe_BP-14.gif
gorbe_BP-14.gif (5.12 KiB) Megtekintve 12001 alkalommal.


Ha szentírásnak vesszük az említett 50 méteres víszintet akkor szabad kifolyás mellett tudná a 35 litert percenként de ettől még a spinklerek nem fognak működni mert azoknak kellene 2,5-3,5 bar nyomás már pedig ez a szivattyú ha 50 méterről 3 bar nyomás ellenében dolgozik akkor már épp nem is szállít semmit. Tehát esetedben olyan szivattyút kell választani ami 8 bar mellett tudná a 30 litert percenként hogy öntöző rendszert is elbírjon, ezért a 10-12 bar végnyomásra képes szivattyúk közt kellene keresgélned ami bizony 100 ezer feletti árszint már. Persze ha kiderülne hogy az 50 méter csak 30 akkor jöhet a BP 14 és egy egész jó szivattyúd lesz ami sokáig fog működni ha tiszta homokmentes vizű a kutad.
Javaslom első lépésben pontos megbízható adatokat beszerezni a kút paramétereiről és a készítőt rávenni hogy a mélységének és a hozamának megfelelő eszközöket használjon az átadás előtti beüzemeléséhez. Tisztító kompresszorozás alkalmával történt hozammérés és vízszintmérés ?
Üdv "lalibatyo"!
Esetleg vmikor tudék veled telefonon beszélni,a holnapi nap folyamán délután vagy estefelé.Sok volna amit le kellene írnom és most nem megy,és kedden hoznának egy ilyen szivattyút jó áron,teljesen újat , garanciásat,de nem akarok belefutni vmi elrontott vételbe mert már így is sok a költség:(
Köszönöm gyors válaszod!
Sziasztok!

Alig 2 hetes fúrt kutamba szeretnék szivattyút venni. Jelenleg egy kínai szivattyú van betéve 30m mélyre. Az üresjárati vízszint 14m. Így ez a szivattyú 9l/perc hozamot tud, szabad végű 3/4-es csővel. Ezzel a hozammal esélyem sincs a kutat üríteni, így azt sem tudom, mi az üzemi vízszint. A víz tisztának tűnik, csak alig észlelhető, fátyol szerű üledék van az 5l-es befőttes üveg alján. Homok, szemcsés anyag nincs.

Az elvárt az lenne, hogy a szivattyúval egy körbeforgó vízsugaras locsolót tudjak üzemeltetni. Jelenleg nekem ez az egész szivattyúvásárlás egy jó drága lutrinak tűnik.
- Ha kicsi a hozam, nem hajtja meg a locsolót
- Ha nagy a hozam, szárazra szívja 10 perc alatt a kutat, tönkremegy, leég vagy kapcsolgat ki/be.
- Nem tudom melyik szivattyú viseli el, hogy a kimenete le legyen szűkítve annyira, mint egy ilyen locsoló.
Nagyon remélem, hogy van köztetek tapasztalt ember, aki tud segíteni a tanácstalanságomon!

Előre is köszönöm!
Alig 2 hetes fúrt kutamba szeretnék szivattyút venni.

így azt sem tudom, mi az üzemi vízszint.


Hát ezt attól tessék megkérdezni aki a kutat készítette, mert kutya kötelessége lett volna a kút vizét letisztítani és paramétereit megállapítani úgy mint üzemi szint, nyugvószint hozam ill javasolt szivattyú telepítési mélység. 2 hét nem nagy idő cuccoljon vissza "mester" és adja meg a paramétereket ami alapján majd tud szivattyút választani vagy a konkrét adatok birtokában tanácsot kérni.
lalibatyo írta: Hát ezt attól tessék megkérdezni aki a kutat készítette, mert kutya kötelessége lett volna a kút vizét letisztítani és paramétereit megállapítani úgy mint üzemi szint, nyugvószint hozam ill javasolt szivattyú telepítési mélység. 2 hét nem nagy idő cuccoljon vissza "mester" és adja meg a paramétereket ami alapján majd tud szivattyút választani vagy a konkrét adatok birtokában tanácsot kérni.


Értem, és tisztelettel köszönöm a hozzászólást! Nyilván ha ez megoldható lenne, minden frankó lenne, de akkor nem is írtam volna ide. ;-)
Állítólag 26l/perc hozama van a kútnak 75 óra kompresszoros tisztítás után, de nem láttam hogyan mérték le, mert messze voltam. Mérnök létemre erre az adatra nem merek támaszkodni, amíg nem ismerem az eljárást. Megpróbálok szerezni egy nagyobb hozamú szivattyút, hogy kiderüljön a valódi hozama a kútnak, de nem könnyű. Senki sem ad kölcsön szívesen szivattyút egy új kútba, még akkor sem, ha mondom, hogy tiszta, nem homokos.

Van esetleg valami elérhető mérési útmutató a paraméterek megállapításához?
lalibatyo írta: Hát ezt attól tessék megkérdezni aki a kutat készítette, mert kutya kötelessége lett volna a kút vizét letisztítani és paramétereit megállapítani úgy mint üzemi szint, nyugvószint hozam ill javasolt szivattyú telepítési mélység. 2 hét nem nagy idő cuccoljon vissza "mester" és adja meg a paramétereket ami alapján majd tud szivattyút választani vagy a konkrét adatok birtokában tanácsot kérni.


A következőket derítettem ki időközben:
A kút 34 méter mély, 125mm-es csövezésű. A szűrő 26m-32m között van. A nyugalmi szint 14m. 8l/perces kitermelés mellett 18m-re áll be a vízszint kb. 2 óra alatt. (Én mértem.) A szivattyút 30m mélyre rakták. Lehet ebből már következtetni, vagy még mindig kevés az adat? Ha veszek egy combosabb szivattyút, biztos többet tudok mondani, de akkor már okafogyott lenne a kérdés, vagy kidobott pénz.

Köszönöm előre is a segítséget!
Van esetleg valami elérhető mérési útmutató a paraméterek megállapításához?


Igen, tessék megbízni vele egy valóban kútfúró kútfúrót. Neki lesz eszköze és szaktudása is hozzá mert nem csak szivattyú hanem mélységmérő is kell hozzá ami szivattyúzás közben is méri a víz mélységét. Ugyan attól tartok egy kókler által készített kút utólagos próbaszivattyúzását a béléscső összeroppanásának a nagyfokú veszélye miatt nem nagyon fognak csak úgy elvállalni, mert ha a mérést végző szakember eszközét is rabul ejti az összeroppanó kút akkor azt is kártéríteni kell. Sajnálom hogy válaszommal nem tudok a kedvében járni, de sajnos elég sokan járnak úgy mint ön mert nem tanulták meg hogy olcsó húsnak híg a leve. Amit tehet még az hogy a jelenlegi hozammal töltöget egy ciszternát és a ciszternából már bármekkora teljesítményű szivattyúval tud locsolni. Vagy saját eszközzel elvégzi azt amit mások nem tettek meg. Ha valóban mérnök akkor önnek az MSZ 22116 sok információt tartalmaz egy vízkúttal kapcsolatban, de itt is talál néhány hasznos dolgot :
http://ezermester.hu/cikk-1187/A_kut_elkeszitese
5. SZIVATTYÚK KIVÁLASZTÁSÁNAK ÉS ÜZEMELTETÉSÉNEK
SZEMPONTJAI

A fúrt vízkutakból kitermelhető víz mennyiségétől és az üzemi vízszinttől függ a kútba
építhető szivattyú típusa (önfelszívó, búvár) és teljesítménye. A kitermelhető víz
minőségétől, hőmérsékletétől függően speciális korrózióálló, illetve a magasabb
hőmérsékleteket jól tűrő szivattyú beépítése válhat szükségessé. A szivattyú élettartamát
és megfelelő működését nagymértékben befolyásolja a kút szakszerű kialakításán túl a
szivattyú megfelelő kiválasztása és beépítése.
Ezért nagyon fontos, hogy:
- a kutat kellő szakmai tapasztalattal rendelkező kútfúró fúrja, és építse ki, valamint
- a megfelelő szivattyú kiválasztásában, beépítésében és beüzemelésében is
közreműködjön. A kútfúró az, aki a kutat a legjobban ismeri és érdeke is, hogy a kúthoz
legjobban illeszkedő szivattyút válassza, hiszen így fog az általa készített kút hosszú
időn keresztül problémamentesen vizet szolgáltatni. A gyakorlatban ez a következőket
jelenti:
- a kút vízadó-képességét figyelembe véve kell a szivattyú vízszállítását és
motorteljesítményét megválasztani, mivel a túl nagy teljesítményű szivattyú a kút
részleges vagy teljes károsodását okozhatja,
- a szivattyú beszerelése és beüzemelése csak a kút tisztítása után történjen meg,
- a szivattyú (búvárszivattyú) a kútban megfelelő mélységre és általában a szűrőzés fölé
kerüljön beépítésre,
- biztosítani kell a szivattyú védelmét a megfelelő védelmi készülékekkel a szárazonfutás
és a túlterhelés ellen. A kutak és szivattyúk tönkremenetelének leggyakoribb oka a
helytelen szivattyúválasztás és üzemeltetés. Ha a szivattyú a kútból a megengedettnél
huzamosan több vizet termel, akkor a porózus vízadók (homok) estében a kút
behomokolódik, a szivattyú tönkremehet, és a kút is komolyan károsodhat.
Kedves Fórumozók !

A segítségeteket szeretném kérni.

Van egy Gardena csőszivattyúm, ami sajnos csak kb 1 bar nyomást képes produkálni.

A szervíz nem bontja meg a motorját, érintésvédelmi okokra hivatkozva. A termék nem garanciális.

Kérdés: ismertek esetleg olyan szervizt, szakembert, aki tudja ezeket javítani?
Győr-Moson-Sopron megye.

Köszönöm.
59 hozzászólás Oldal: 2 / 4

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 57 vendég