Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
272 hozzászólás Oldal: 1 / 19
Sziasztok!

Van a kertemben egy vert kút(egy 5/4-es cső van a földben), amihez csatlakoztattam egy szűrőt utána beépítettem egy lábszelepet, majd következik a szivattyú a nyomó oldalon pedig egy elzáró csap található.
A szivattyút a lábszelep és az elzáró csap között feltöltöm vízzel, a szivattyút légtelenítem majd bekapcsolom. Az elzáró csapot nyitom-zárom többször, amíg kidolgozza a levegőt a csőből, amit látok is, mivel a szűrőház átlátszó és megtelik vízzel, feltermeli a nyomást, amit hallani a szivattyú hangján is, de utána nyitom a csapot, hogy nyomhassa a vizet és ehelyett elveszik a nyomás. Ha elzároma nyomó oldalon lévő csapot, akkor a szivattyú hangján hallani pár másodperc múlva, hogy újra felment a nyomás, de a csap nyitásakor ugyan az a jelenség játszódik le, hogy köp egy deci vizet és semmi.
A szivattyú új nem tudom mi lehet a hiba. talán túl mélyen van a vízszint? De akkor miért szívja fel a szűrőházig is?
Segítsetek légyszi!

Köszi!
Először is azt a szívó oldali szűrőt elkéne felejteni még nem működik minden rendben. Aztán pedig úgy kéne légteleníteni hogy a visszacsapó és a kút közti csővezetéket kéne feltölteni vízzel valami légtelenítő golyóscsapon keresztül. Valószínűleg a kút "inni" fogja a vizet ezért ha feltelt akkor gyorsan el kéne zárni azt a légtelenítő csapot. Ezt követően a szivagttyú házat kéne feltölteni vízzel, majd indítani a szivattyút nyitott nyomó oldallal. ( remélem a visszacsapó helyesen van beépítve) Ha nem működne többszöri próbálkozás esetén akkor vagy eltömődött a kút szűrője, vagy valahol tömítetlen a szívó oldal. A vízszint mérhető vert kút csövében is csupán egy száraz spárga és egy súly kell a végére amit beeresztesz. Így tudod mérni a mélységet ill ameddig száraz maradt a spárga addig nincs víz a vascsőben. Természetesen a mérést 1-2 órai szünet után kell elvégezni. Esetleg célszerű lenne valami komolyabb vízáramlással felmosni a kútcsőben lévő szennyeződést üledéket is. Pl egy IBC vízzel töltve és egy komolyabb szivattyúval KPE csőbe nyomni a vizet amit tolsz bele a kútad csövébe.
Szép estét kívánok!
A következő problémám megoldásához kérnék segítséget.Van egy fúrott kutam.Kb:6 éves,20 méter.Volt rajta egy Káma szivattyú,ami tette is a dolgát szépen,egészen egy héttel ezelőttig.
A feleségem azt mondta ne kínlódjunk vele,vegyünk újat.Hát vettem.Elpumps JPV 1300b típust.Feltettem a helyére,légtelenítettem ahogy kell és lám,az Istennek sem akarja a vizet rendesen szívni-nyomni.A Káma szivattyúnál a golyó fent pattogott,pedig az csak 850watt,ha jól tudom,és úgy okádta vizet,hogy az csak na.(3/4-es 20m-es csővel)Ebből meg csak csordogál.Amit tudni érdemes.1300 watt,90l/perc,szívásmélység max:9m,száll. mag.:47m.Szívóoldalon 40-es csövön jöhetne az anyag egy db könyök segítségével.3/4 cső van a nyomó oldalon.Gyanakszom,hogy ez is probléma lehet,mert rögtön a nyomó elejére van bekötve.Arra gondoltam,hogy tennék egy 1 coll T elágazást a nyomó elejére,és 2 db 3/4-es csővel használnám,mert lehet,hogy ilyen teljesítménynél az egy db már nagyon lefojtja.A szomszéd kútjára is rápróbáltuk,ott sem zörgette meg a golyót,de mintha jobban nyomott volna.Ugyanúgy 1 db 3/4-es 20m-es tömlővel.
Ugyanakkor gyanakszom,hogy a kúttal sincs minden rendben.Feltöltöttem teljesen mindkét csövet.Úgy állt benne a víz egy hétig is,mint Katiban a gyerek.Tehát a golyók(amelyek kb:2 hetesek) környékén stimmelnie kell.Viszont,ha pumpa szárat a helyére teszem,pár percen belül elengedi a vizet.Feltöltés után folyamatosan lehet használni,csak nem szabad sok időre megállni.ugyanakkor nyomja szivattyús részbe is.A szivattyú bekapcsolásakor rá kell pumpálni,mert másképp nem veszi fel a vizet,így gyanúm szerint levegőt szív,de vajon hol és miért?Iszonyat ez a rejtély.A Kámánál is rá kellet segíteni az elején,de az utána tojt rá,hogy hol van levegő.Az Elpumps-ból meg így sem lehet 30l/percnél nagyobb hozamot elérni.Lemértem.A szomszédom meg csak mosolyogva bekapcsolja neve nincs kínai szivattyúját(ami szintén kb 2 hetes) és fütyörészve ad zenei aláfestést a válogatott káromkodásaimhoz. Nem pumpál,nem töltöget,nem idegeskedik.Ez hozza magával,hogy nem is káromkodik.CSak benyomja kapcsolót akár több nap után is.
Szóval,ha tudnátok néhány tanácsot adni,azt megköszönném.Vagy néhány esetleges hibaforrást ami előfordulhat.Előre is köszönöm!
Tisztelettel:Laci
Köszi a részletes beszámolót.
Hát a szivattyút le kéne tesztelni egy hordóból vagy kádból hogy teljesíti e a paramétereket. Volt már olyan esetünk mikor az összeszakadt kútból felszívott apró kavicsok eltömték a lapátkerék belsejét és azért nem szállított rendesen a sziovattyú. Ez az elpumps zárt járókerekes, simán lehet ilyesmi is, de szívó oldali tömítetlenség is jelentősen csökkenti a szállított mennyiséget.
A nyomó oldali 3/4" az nem lehet akadály ennél a mennyiségnél.
Üdvözlet!
Köszönöm a választ.Úgy néz ki időközben megoldódott a probléma.Jól sejtettem a kúttal is volt probléma.Volt egy repedés a csővön.Ki lett cserélve béka szelepesre.Most már működik minden.A kertembe pedig lassan visszatér az élet.
Újfent köszönöm!
Tisztelettel:L
Üdv
Inkább a lábszelep lesz a szűk keresztmetszet. Amúgy teljesen felesleges a szivattyú szívó mélységét jelentősen meghaladó szívócső nyitott beépítése. Ez pedig 10-12 méter. Megeshet ha megszűnik a kutad vákumkút jellege akkor még annyi vized sem lesz ami eddig volt
zoha
Szép estét!
Pvc csőkút problémával küzdök és szeretnék segítséget kérni ! Van egy 28 méter mély pvc csőkút fúrva ami 50 mm csőről indul ez 6 méteren kútszövettel beszűrőzve és egy 50/40 es karmantyú beépítésével 40 mm pvc csőre szűkül. A nyugalmi vízszint a talajszintől 2,8 méterre van. Menetes szerelésű békaszelep van rajta.
Először egy Elpumps jpv 1300 b szivattyúval próbálkoztam a kút hozama 35 másodperc alatt 10 liter.ezt nagyon kevésnek tartom.
Azt gondoltam hogy a szivattyú kevés. Vásároltam egy leo 180/51 szivattyút a szívó ágra egy 5/4 km kpe könyököt tettem hogy ne lője le a víznyomás.
Nagyon nehezen felvette a vizet 3,1 bárnál kapcsol le ha kinyitom a golyóscspot akkor kb 1 percig jó a hozam aztán vissza esik a nyomás 10 liter víz 45 másodperc alatt.
Amíg nem volt becsövezve a kút addig 20 másodperc alatt kpe csövön 1" on tudott 20 liter vizet.aztán belekerült a cső és a szűrőkavics és azóta furcsa valamit nem jól csináltam.A szivattyút kipróbáltam 1 " KPE CSÖVÖN 200 mm es fúrt kútba 8 méter mélyről 10 másodperc alatt 25 liter vizet ad.3.1 báron.a kút öntöző rendszerhez van
Csinálva.Mi lehet a baj ? békaszelep és a szivattyú szívó ága ķözött milyen távolságnak kell lennie?
Hello petya !
3 dolog történhetett, vagy összeroppant a béléscső, vagy nyitott talppal építetted be és alulról feltelt, vagy a szűrőzött rész került rossz helyre. Az előbbi 2 egy ólomsúllyal és egy zsinórral mérhető ellenőrizhető, az utóbbi akkor van ha az első kettő nem áll fent. Megoldás az újra csövezés , de ha rossz helyen van a szűrő akkor lehet egy geofizika nem ártana a szűrőzés pontos helyének a megállapításához. A békaszelep és a szivattyú közti táv nem dominál elen esetben.
Üdv!
Vízellátó gondunk akadt,próbálom röviden,tömören leírni a jelenséget.Hátha valaki tud okosat mondani,nekünk már nincs ötletünk igazából.
Tanyán élünk,így mindennemű vizet ez hoz a házba. Egy hete kezdte azzal hogy miután egy pohár vizet engedtünk,nem a megszokott(kb egy percig kapcsolt be,és ment) hanem 20 percig is akár. DE akkor még volt víz a lakásban.Majd pár napra rá,egyszerűen víz nem jött már be, a hangja is elég gyatra volt,és nem akart lekapcsolni.Nézegettük,babráltunk vele,család barát szakival,de egyszerűen,nem jöttünk rá a mi a gond, hiába érte el a 4 bárt,nem kapcsolt le magától. Viszont vízet nem hozott a lakásba. Végül felhúztuk a csövet 9 méteres műanyag,a végén a lábszelep pedig egy összegányolt,hegesztett valami volt,ami eltört,magyarul nem zárt semmi.Vettünk rá egy újat,majd biztos megoldja a bajt,de nem! Légtelenítettük egy tucatszor,de egyszerűen nincs elég nyomás, és nem is kapcsol le, már van bent víz,de olyan harmat gyengén csordogál,hogy az tuti nem oké! Olyan ötletünk van hogy lehet a szimering égett meg, vagy ment szét,mikor a lábszelep nélkül erőlködött a masina, lehetséges ez? Hozzátenném elég vasas itt a víz,és valószínűleg homokól is a kutunk. A lábszelep most már működik,mert a vizet nem engedi el,és ha nagyon lassan is de eléri a 3 bart, után nem esik le, de feljebb nem megy. Hozzátenném,én speciel nem értek ehhez,félek új berendezést kell venni, de ha van rá mód,akkor próbálom olcsón megúszni a dolgot. Ötlet esetleg? Köszönöm!
Üdv
konkrétabb típus nélkül kicsit találgatok én is. Maradjunk a manapság kapható házi vízműnek nevezett szerkezeteknél :) Házi vízmű alap beállításban 1,5 től 2,8 bar ig van a nyomáskapcsolója beállítva. Ha nem volt buherálva akkor többé kevésbé ezt tartja is hosszú távon. Ezeknek a szerkezeteknek legnagyobb ellenségük a homok és az idő. Kezdjük az utóbbival. Első lépésben a rendszer kikapcsolt és vízoldalon nyomásmentesített állapotában meg kéne mérni a tartály levegő nyomását. Sajnos a beépített gumimembránok nem az idők végezetéig szoktak épségben maradni. Szóval ha sikerülne a mérés akkor 1,5 bar nak kéne lenni. Ha nem annyi fel kell pumpálni, de ha nem lehetne felpumpálni mert a víz oldalon jönne a levegő akkor membrán csere. Sajnos többnyire senki nem szokta ellenőrizgetni ezt a nyomást rendszeresen ezért aztán sok komoly baj forrása lehet ez az aprócska dolog. Még a szivattyú is tönkre tud menni miatta. Szóval ha ez rendben lenne és még továbbra is bajok vannak akkor elő szokott fordulni hogy a nyomáskapcsoló membrán tere feltelt homokkal ami akadályozza annak működését. Ez vagy szétszed kipucol újra beállít ( ha kell) vagy csere másikra. Ha jól működne és továbbra sem akar kikapcsolni akkor bizony az a fránya szivattyú ért az élete végére, de megeshet hogy valami tömítetlenség van a szívó oldalon és kevéske levegőt beszív amitől már nyomásszegény lesz ezért nem kapcsol ki. Ha biztosan jó minden akkor sajna kopott a szivattyú amire homokos víz esetén elég nagy esély szokott lenni. Ezt vagy felújítjuk egy lapátkerék és diffúzor cserével. A tengelytömítést is kellene cserélni és a lapátkerék oldali de inkább mindkét csapágyat is. Ha ez a felújítás kevésbé gazdaságos és még macerás is lenne akkor másik szivattyú vagy másik vízmű kell. Megeshet hogy több együttes probléma is fenn áll, de nem kizárt hogy a kút szakadt össze és alig adja a vizet, hiszen minél nagyobb a szívó oldali vákum annál kisebb a nyomó oldali nyomás. Ez elvileg egyszerűen ellenőrizhető hiszen ha folyamatosan nagy mennyiségben adja a vizet akkor nagy baj nem lehet, viszont ha fél perc múlva csak csordogál akkor bizony nincs minden rendben. Talán ki kellene próbálni azt a szivattyút egy hordóból vagy nagyobb edényből hogy mit produkál, de sok esetben megmagyarázhatatlan hibákat okoz az is hogy mindenféle szűrők vannak a rendszerbe beépítve átgondolatlanul és egyszerűen azok vannak eltömődve.
Pár képpel és konkrétabb dolgokkal kiegészítve majd számolj be kérlek hogy áll az ügy.
2014-11-25 14.07.46.jpg
2014-11-25 14.07.46.jpg (1.6 MiB) Megtekintve 70073 alkalommal.
2014-11-25 14.07.22.jpg
2014-11-25 14.07.22.jpg (786.24 KiB) Megtekintve 69402 alkalommal.


Üdv!
Egy TIP HW 900/25 plus vízmű volna.
Valószínűleg megvan a bibi, az injektor diffuzor olvadt,deformálódott el,illetve repedt szét. Rendesen meg is kopott,körmöm elakad a mélyedésben.(mellékelem a képet)
A gond az hogy ehhez a típushoz nem lehet kapni,használtan elvétve,de sajnos az is kudarcba fulladt.( kolléga kiszerelte az övéből és közben eltörte ) Próbáltam a repedést megfoltozni,sikerült is,legalább is tart,de így sem működik a masina. Most simán,egyszerűen összeállítva,tartály nélkül próbálgattam. Sem szűrű,sem más nincs közbe iktatva. Próbálok egy másikat szerezni bele,ha az sem oldja meg,nincs más opció,mint újat vásárolni.
Üdv
Köszi a képeket és a választ. Sajnos ennek az anyaga olyan hogy ragasztó nem igazán fogja de próbálkozni azért lehet persze. Hát igen, viseletes darabok sajnos. Ezt a márkát barkácsáruházak forgalmazzák ( baumax praktiker és társai, és talán még a bevásárló központok kertészeti osztályai) talán azon a nyomon kéne elindulni, mert ha árulja valaki akkor a dokumentációjából kiolvasható a szervizhálózata is. Talán a szervizeiben beszerezhető az ami kell. Persze némi szerencsével ráakadhatsz olyan használtra aminek a motorja ment tönkre. Ugyan megeshet hogy épp azért ment tönkre a motor mert a lapátkerék deformálódott és megszorult, ezért nem árt az óvatosság.
Üdv!
Vettem végül egy komplett új masinát. Sajnos jelenleg egy pedrollora tartállyal együtt nem telt,(pedig azok elég komoly berendezések) de az új,mostani masina is kezdi a problémákat
:(

Ő volna az: http://www.argep.hu/product_782426.html AL-KO HW 601

Összeszereltük,feltöltöttük,elméletileg levegőt sem szív sehol,bár ez nem tuti 100.
Kezdem az elejétől:
Szépen fel is nyomta magát 3.2 bar-ig,majd lekapcsolt. Volt még szivárgás a szívóág csatlakozón,újra tekertük.Majd ez megszűnt.Gondoltam nincs baj,hirtelen indítottunk egy mosást,bojlert bekapcsoltuk, kimosakodtunk a piszokból. Majd hallom hogy nem akar lekapcsolni,kimentem figyeltem vagy 10 percig de 3 bar után szörnyen lassan döcögve felment 3.2 ig és még mindig nem kapcsolt le. Ahogy engedtünk egy kis vizet a mosdóban a mutató leesett 3 bar ig és lám kikapcsolt. Jól gondolom hogy ez így nincs rendben? Félek hogy ez nem normális dolog. Most igazán szükségem volna egy szakember véleményére. Várom és köszönöm szépen!!!
Üdv
Az alko csak szebb a TIP-nél de nem biztos hogy jobb , ettől függetlenül ennél többet kéne tudjon. A hibakeresést sorban kell csinálni mivel több ok is lehet. Először is biztos hogy a kút ad vizet folyamatosan 8 méternél nem mélyebb üzemi szinttel ? Milyen az a kút ? Vízszint ? Az új tartály is lehet rossz nemek már volt ilyen is :) Még valami videót is tettem fel anno ahol a szivárgáskereső folyadék behabosodott mert egy ici pici lyuk volt a hegesztésnél ahol 2 hét alatt ment el a levegő. ( ha lesz időm megkeresem neked) Szóval meg kéne nézni azt az 1,5 bar légnyomást de előtte ki kell engedni a vizet a tartályból és persze kikapcsolni is a szivattyút. Ha tölteni kell levegőt akkor nyitott vízoldal mellett kell csinálni és ha a víz oldalon jönne a levegő akkor lyuka a membrán.
Egyébként nagyon egyszerű tesztelni egy ilyen vízművet, nem kútra kell kötni hanem egy nagyobb edény vízre ( hordó ciszterna ) aztán párszor kapcsoltatni ( a vizet visszaengedni a tartályba nehogy elfogyjon) Az a szervizes aki ad a munkájára is ezt csinálja javítás után sőt még a hozamot és a nyomást is leméri.
Nézegesd meg amit írtam aztán kíváncsian várom a válaszod.
Üdv!
Köszönöm a segítőkész tippeket.
Azt a videót szívesen megnézném,abból is tanulhat valamit egy lelkes kezdő :)
Igen a kút ad vizet,nincs vele gond, 8 méteres a szívószál,új lábszeleppel ugye, és 3 méteren van víz.
Viszont másnapra,úgymond "megoldódott" a probléma.
Legalább is újfent most nem merem szétszedni,mert napi egy csepp vizet leszámítva a nyomó oldali csatlakozásnál,más baj nincs.Legalább is így laikusként,nincs. A fent említett probléma megszűnt,ahogy eléri a 1,5 bart a csap kinyitása után, azonnal bekapcsol,majd 3 barnál le. Lehetséges hogy valahol levegőt szívott,és ez okozta ezt a jelenséget? Ha igen,akkor egyenlőre nem piszkálom,örülünk hogy megszűnt a vízhiány! Viszont egy héten belül a csatlakozókat,újra tekerem,ez a teflonszalag,nem nyerte el a bizalmam. Maradok a jó öreg kócmadzagnál.
Minden esetre köszönöm az eddigieket is!
272 hozzászólás Oldal: 1 / 19

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég